Автор Тема: VW Beetle 1600 GT - тунинг на двигателя  (Прочетена 270810 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Април 24, 2016, 00:31:25
Отговор #280

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Два въпроса - защо вала е само с 4 гърбици и по какъв начин ще фиксираш раздвижните пръти?

Адаш, по двама на кон :))) ...за повдигащите пръти си има начин да си дойдат на дължината.
Иначе с тичермена и орикстера на по загорка ретро посъбрахме това онова ...за тази вечер толкова ...дори е повече ... но и утре е ден.





« Последна редакция: Април 24, 2016, 00:40:42 от Nik1600GT »

Април 24, 2016, 10:15:12
Отговор #281

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
Междувременно напрвих регулируем повдигащ прът за да наглася "геометрията" на кобилиците, т.е. окончателната дължина на подгащите пръти, които идват по-дълги от стоковите и ще трябва да се "подстрижат" на точната дължина.

Аз не разбирам много от тия мотори, но няма ли опастност това "подстригване" да прецака някаква термична обработка /закаляване, циментация/ на материала, нали именно в него ще да е разликата с китайските? Всъщност не знам дори от какъв материал са, ако са алуминиеви предполагам няма да е проблем...

Цитат
Звучи зловещо - буквално като 12 цилиндровото Порше 917! Всъщност, така казват е звучал и звярът на Фитипалди  ;D.

Абе не ми звучи като да достига 8500 оборота колкото Поршето, ама интересно какъв ли е въртящия момент... при 917 е близо 600 Нм, почти колкото конските сили :)
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Април 24, 2016, 13:29:25
Отговор #282

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Аз не разбирам много от тия мотори, но няма ли опастност това "подстригване" да прецака някаква термична обработка /закаляване, циментация/ на материала, нали именно в него ще да е разликата с китайските? Всъщност не знам дори от какъв материал са, ако са алуминиеви предполагам няма да е проблем...


Митак, ще се "подстригват" не самите повдигачи, а ето тези повдигащите пръти (които пак не е хубаво да са китайски  ;D)!



Тези повдигащи пръти са направени специално за да се "подстрижат" - на снимката се вижда, че от едната страна са оставени "отворени". Произвеждат се с 15на милиметра по-дълги от стоковите и се нагласят на правилната дължина за конкретния двигател. А разликата в дължината спрямо стоковите пръти идва от спортния вал (гърбиците са други), а освен това аз и съм "поизпилил" главите за да вдигна степента на сгъстяване. Която със стокови ризи и бутала и непипнати глави е скромните 7.5/7.7:1. 
Всичко това променя геометрията до такава степен, че със стоковите повдигащи пръти водачите на клапаните може да изпадат за нула време като на стара баба зъбите. Освен това при използването на комбинация от спортен вал и спортни пружини стоковите алуминиеви подигащи пръти освен, че не идват на размер/дължина - идват и "слаби". Така,че варианта е усилени/heavy duty алуминиеви пръти или "железни" такива. Продават и едните, и другите. Железните обаче са два пъти по-тежки и по-шумни при работа на мотора. Моите са усилени алуминиеви. А тази геометрия е често пренебрегвана и е важна и при други (долновалови) мотори. Ето клип, който дава малко яснота относно нагласянето на "геометрията".



Април 26, 2016, 21:59:18
Отговор #283

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Хубава работа сте свършили Ники , екипа е на макс. :D

Някое по съществено - другия метал добавен в сплавта с алуминия за уякчаване на повдигателните пръти е магнезий. ,,Подстригания"
повдигач има по голямо чело и неговата площ расте толкова колкото и лифта на вала. Право пропорционално.
С увеличаване на лифта на вала  различен от стоковия нараства прецизността и отговорноста при калибровката на повдигачите.

Ако има пропуски , най често недозатварят клапани и има доста повече пукот , трясъци и горене на сместа в изпускателния
колектор.
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Май 01, 2016, 23:32:52
Отговор #284

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Всичко е зацепено, проверено за допуски/хлабини и т.н., затворено и стегнато на килограми. Недохода на буталата е според това, което се очакваше (1.5 mm). Следва още малко заигравка с главите и сме на финалната права :).









« Последна редакция: Май 01, 2016, 23:39:02 от Nik1600GT »

Август 24, 2016, 18:01:16
Отговор #285

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Нещата отиват към палене. Вероятно на "стенда" - кутия, стартер и динамо с турбина има ... дори по 2. Последна заигравка с кобилиците и повдигащите пръти ... слагаме ламарините и веберите и фаер. А ето нещо по тясната специалност - олд скуул видео (стария 1600 с "прясно" настроени вебери) "пипнато" с MPEG Video Wizard + Audacity.



« Последна редакция: Август 24, 2016, 18:33:41 от Nik1600GT »

Септември 09, 2016, 01:12:39
Отговор #286

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Нещо тематично, езика мисля не ти е проблем :D - https://www.drive2.ru/c/453604072868545101/

Септември 09, 2016, 20:44:59
Отговор #287

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Не е проблем езика, адаш. Да и моят въздухар е точно от тези и оригиналния цвят беше същия. Но това не е единствената тапицерия слагана на тези последни кефери внос от Мексико за Европа. Аз съм с мисля доста по-интересна и някак по-ретро тапицерия. Която пак я има в проспектите от 1985та. А нещата се случват. С геометрията приключихме. Играчка е голяма, но стана на 6. Има и отпечатък от клапаните - няма да чукаме по буталата  ;) ...поне на едни 9мм сме.  И най-интересното. Днес с колега от техническия изфабрикувахме (цифров) термометър за главите. Има няма мери до ... 300 градуса  ;D. Иначе има куп китайски китчета/термометри за по 30-40 лева, но мерят до около 120градуса. Моят твърдо мери до 300 с точност от 1 градус и опресняване през 2 секунди. Засега е едноканален. Няма проблем да стане и 2 и 4 канален, но проблема при въздухарите обикновено е при 3 цилиндър и някъде там ще го "забодем" термистора. Последно с него тествах преди малко до колко нагрява домашната ютия - видгна 156 градуса и дотам. На работа изнамерих и един двуканален термометър ... мерил е некви температури на порцесори по компове ... работи ...  но е само до 99 градуса индикатора, а и сензорите не са за много повече. Ето малко снимки.




 
« Последна редакция: Септември 09, 2016, 21:29:42 от Nik1600GT »

Септември 09, 2016, 20:47:48
Отговор #288

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Мултиплексирането не е изобщо за тебе проблем , Ники! ;D
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Септември 12, 2016, 11:39:14
Отговор #289

Неактивен Kick

  • Публикации: 37
Здравейте колеги,

Извинявам се, че ще ползвам темата, но бихте ли ме насочили от къде да закупя следните неща за 1500сс (по документи). Ако споделите марка и модели ще съм изключително благодарен: свещи, кабели за тях, масло (какво?), ремонтен комплект за карбуратор (оригинален 34пик), гарнитури разни по мотора и като цяло неща за освежаване на мотора?

Поздрави!