Автор Тема: ГАЗ 21 1967 серия 3 - Хасково  (Прочетена 24385 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Февруари 02, 2013, 22:27:06
Отговор #30

Неактивен gpushkarov

  • Публикации: 115
Днес работата по колата не вървеше , бях решил да сваля вратите но един болт не тръгна от първият път и накрая като видях че вътре в пантата има още по един и реших да подредя че все идват части и ги оставям отгоре.Малко снимки на частите
Има един алуминиев съд на снимката долу в ляво мисля че е разширителния съд поправете ме ако греша

Нов лост за ръчна спирачка доволно омазан с грес

Панти за предния капак отново доволно омазани с грес

Това не знам от каде е?
Давайте предложения

Февруари 03, 2013, 09:56:31
Отговор #31

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Преди появата на ВАЗ 2101 през 1970г. всички съветски автомобили са конструирани да работят основно с вода за охладителна течност. По тази причина нито ГАЗ 21 Волга, нито четирифарите Москвичи имат разширителен съд. При зареждане с антифриз е необходимо нивото да е 3-4 сантиметра под долния ръб на гърловината на радиатора, с цел да се компенсира топлинното разширение на антифриза. Въпреки това често се получава да прокапе антифриз от тръбичката (при загрял двигател сработва клапана за разтоварване в капачката на радиатора). Ако те дразни синята локвичка на пода на гаража, може да поставиш края на тръбичката в пластмасова бутилка - да тече в него. Това след като подкараш Волгата. Аз примерно съм си оставил тръбичката както е оригинално надолу и си капе на воля...
Вече след 1970г., с масовото производство на охлаждаща течност "Тосол" (ВАЗ са фабрично заредени с нея), и в продукцията на ГАЗ и АЗЛК се появяват разширителни съдове. На ГАЗ 24 съда е взет директно от ВАЗ 2101 (ФИАТ), на Москвич 412 е една обикновена тубичка, подобна на тази за течността за чистачки, а на 2140 вече е като на ВАЗ, с разликата, че често го произвеждат зелен на цвят (та да е трудно да видиш колко течност има вътре) вместо бял или светло жълт.
От какво е резервоарчето, ми е трудно да позная, но алуминиев съд няма нито при Волга, нито при Москвич.

Февруари 03, 2013, 14:12:51
Отговор #32

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Момчиле, зеленият цвят на казанчето при Москвичите 2140 изобщо не е случаен. Знаеш, че собствениците им още от времето на 407/408...карат с вода. Нарочно е оцветен, за да напомня на собственикът каква течност трябва да използва. Не че не ги караха с вода пак. Но, от това постоянно страдаха от задръстени радиатори, наслоен котлен камък по гилзите/цилиндрите, стените на блока, язви по цилиндровата глава, влошен топлинен режим и им се скапваха водните помпи.  Когато взеха да слагат антифриз (от мързел да точат всяка вечер водата) останаха без отопление в купето.  :))  След години каране с вода, изведнъж антифриз...обявиха антифриза за враг на двигателя. Жигули/Лада изобщо пък не се пипаха от мързел. 10-15-20 години (80-100 000 км) с оригиналния антифриз и понякога доливане. В случай, че не е станала повреда, която да наложи да се замени антифризът. То и толкова стар антифриз е вреден, но пък радиатор, парно, блокове, глави, вътре блестят като нови, а антифризът в радиатора остава бистър години наред.  :)  Волгите, Варшавите, поне така мисля, че нищо не пречи да се карат целогодишно с антифриз. Освен това ще им пази и водните помпи.
« Последна редакция: Февруари 03, 2013, 14:16:53 от Тодор Живков »

Февруари 03, 2013, 15:42:58
Отговор #33

Неактивен Котков

  • Публикации: 660
Зелените резширителни съдове за охладителна течност в кошовете на Москвичите,за моделите 2138/2140 започват да се монтират през 1980,преди това са с жълто-бели такива съдове.На ВАЗ 2101 съм виждал син разширителен съд,с цвета на купето,ако някой знае от къде може да се намери този артикул с така желан цвят,ще съм благодарен.

They call me Polski Fiat 125p 1975r

Февруари 03, 2013, 19:09:58
Отговор #34

Неактивен gpushkarov

  • Публикации: 115
Благодаря за изчерпателната информация!Волгата чийто двигател свалих определено е каран с вода , но най интересно ми беше че след като свалих главата  я подготвих за шлайф , порт , фрезоване леглата и т.н. под тялото на водната помпа вътре в един от отворите за охлаждане на главата имаше напъхана нещо като тънка месингова тръба.Това някакъв туннинг ли е или си е така оригинал.За съжаление нямам снимки ,но като се върне от стругаря ще направя снимки за да го видите.Материалът е подобен на този от който е направен самия термостат

Февруари 03, 2013, 19:38:46
Отговор #35

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Има тръба - служи охлаждащата течност да се разпределя равномерно из главата, а не да се охлажда само 1-ви цилиндър. Наличието на въпросната тръба е жизненоважно за двигателя и със сигурност ще го прегрееш без нея, затова я остави в главата.

А за синия разширителен съд - ако е този от снимката, синьото е резултат от обикновена мурдарщина. Боядисали са изгнилия кош с всичко вътре, без да си дават зора да покриват разните неща. Така са посинели и кабелите на инсталацията, и разширителния съд, и ключалката...
Сини няма фабрично. Зелени има от Москвич.

« Последна редакция: Февруари 03, 2013, 19:42:17 от m_g »

Февруари 03, 2013, 20:04:39
Отговор #36

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
Аз поне до сега не съм виждал разширителен съд на Москвич преди 76г. 2138/2140.... Като стана въпрос за двигатели карани с вода, кажете  някой адекватен метод за промиване на блок и като цяло на охладителната система. За предпочитане в разпиляно състояние

Февруари 03, 2013, 20:25:05
Отговор #37

Неактивен vasko4

  • Публикации: 591
  • 0899936995
Има един алуминиев съд на снимката долу в ляво мисля че е разширителния съд поправете ме ако греша

Алуминиевият съд, е за течност за чистачки, който седи закачен на предният ляв калник, но този съд  не е ео този модел.На трета серия са пластмасови, единият вариант е да е от 1 или втора серия, или ако са се монтирали съвсем в началото на 3-та серия. Но всички които съм виждал до момента на трета серия са пластмасови.

Февруари 03, 2013, 20:43:21
Отговор #38

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Алуминиевият съд е от нещо друго, не от Волга, и едва ли е точно за течност за чистачки. На Волгата са пластмасови, а първите Волги нямат изобщо система за миене на стъклото мисля.

За почистване на двигател - много, много течаща вода в посока обратна на нормалната за блока. За котления камък - киселина, примерно оцет. Киснене и после пак промивки с чиста вода. Или пък препарат за промиване - има такива по магазините колкото си щеш. Но основното е яка промивка с маркуча.

Февруари 03, 2013, 20:47:03
Отговор #39

Неактивен ретро-маняк

  • Публикации: 107
Момчил е прав син раширителен съд няма нито на Лада нито на Москвич а този от километри си личи,че е боядисан ;)
Москвич 21412- 89