Автор Тема: Дискусия за Fiat Twin Cam двигатели  (Прочетена 21167 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Февруари 24, 2013, 22:07:16
Отговор #30

Неактивен xctr

  • Публикации: 93
Може би аз не се изразих правилно като казах че делкото е на кожуха.
При мен (новата генерация TC) няма паразитен вал и няма място на кожуха ами делкото е точно отстрани на единия от разпределителните валове. Точно като на Croma 8v.
Да мотора ще е багачков и може би ако не намеря подходящо делко с вакумна диафрагма ще остане само на центробежните тежести. Нямам никакви части от диджиплекса и искам да е нещо възможно най-просто. Поради причината че ще се кара по любителските състезания на Калояново и като се появи проблем да се локализира и отстрани възможно най-бързо. :)

п.с.  fulcrum - тези дни ще снимам оригналното делко и ще ти пусна лично. благодаря!
[\\][___////___][\\]
Fiat Tipo 5door 1.4 SOHC Carb SX
Fiat Tipo 3door 1.6 DOHC Dual Dellorto 40 DHLA - project in progress

Февруари 24, 2013, 22:26:36
Отговор #31

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Ok , ваккуум - регулатора е много съществена джаджа от играта с изменение на предварението при високи обороти -принципно неговата
работна характеристика е именно там. :), не го пренебрегвай в никакъв случай.
И на мен ми замириса на делко от Крома 8 V . Отново магнитоелектрически сензор с вграден комутатор отвън на корпуса на делкото.
Заложи твърдо на маслонапълнена класик бобина за транзисторно запалване за работа с безконтактен сензор ( Хол , магнитоелектрически)
Италианците почти не използуват сензор на Хол.
« Последна редакция: Февруари 24, 2013, 22:29:53 от fulcrum »
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Февруари 24, 2013, 22:29:35
Отговор #32

Неактивен jamiemirror

  • Публикации: 381

Ей-ти сетъп.
Вакуумния особено за гонка на писта направо е ИЗЛИШЕН  O:-) Има и доста примери на статичен аванс - всичко зависи от режимите на работа на мотора.
« Последна редакция: Февруари 24, 2013, 22:31:42 от jamiemirror »

Февруари 24, 2013, 22:33:23
Отговор #33

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН

Ей-ти сетъп.
Вакуумния особено за гонка на писта направо е ИЗЛИШЕН  O:-) Има и доста примери на статичен аванс - всичко зависи от режимите на работа на мотора.

Чудесна схемичка - и принципно , и по същество!


Този вид GM комутатор е разпложен вътре в делкото на някои едновалови Опел мотори с
горно разположен разпр вал.Делкото е разработка на GM и се куплира на вала :)


 

« Последна редакция: Февруари 24, 2013, 23:04:42 от fulcrum »
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Февруари 25, 2013, 10:03:34
Отговор #34

Неактивен xctr

  • Публикации: 93
Ей супер схема, блогадаря! Искам да попитам само дали трябва кондензатор или HEI модула играе ролята на такъв?
Също така предполагам трябва делко с центробежна корекция на датчика на хол ?
Ще се разровя тук таме за да го проуча това GM запалване и опелови делка. :)

Иначе относно вакума и аз знам че трябва повече при тръгване, т.е. в ниските при рязко настъпване на газта. Прав ли съм ?
[\\][___////___][\\]
Fiat Tipo 5door 1.4 SOHC Carb SX
Fiat Tipo 3door 1.6 DOHC Dual Dellorto 40 DHLA - project in progress

Февруари 25, 2013, 11:17:37
Отговор #35

Неактивен jamiemirror

  • Публикации: 381
Не си прав.
Вакуума мери "товаренето" на мотора. На практика на писта както караш в обороти е без значение - друго е ако качваш баир крепейки колата на 5-та ...  ;) Отделно при двойни карбуратори и ИТБ решения вакуума се взима по малко по-сложен начин - от всяко "гърло" зад дроселклапата, после тръбичките се събират в една буферна камерка - за да се изравни и успокои.
Ако колата е оптимизирана само за гонки, може да е и със статичен аванс - това значи без центробежен дори - твърдо на 25 градуса примерно - и работа на мотора в диапазон 5000-7000 оборота (само пример).

По схемката - имам три такива модула запалване (бях ги приготвил за един ванкел). Ще ти подаря - покрай клапаните. Нужен им е само датчик и бобина, нищо друго. Дуракоустойчиви са, прости и евтини решения.
Фулкрум те насочи добре - има ги в доста Опелчета, оттам може и датчик да си вземеш. Ако случайно твоето делко няма такъв де ;)

Февруари 25, 2013, 13:17:09
Отговор #36

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Друг вариянт много по-ефективен е да създадете саморъчно управление (или набавите готово такова), което да Ви командва предварението. И на това управление да можете да му зададете желаната от Вас крива на предварение.  По-оптимално решение от това, няма. Така можеш да задаваш, каквато си крива пожелаеш.  А, не да разчиташ на гравитацията и слънчевото време.

Февруари 25, 2013, 13:21:28
Отговор #37

Неактивен xctr

  • Публикации: 93
Да точно така при "товар" се увеличава вакума и той коригира запалването за да се предотвратят евентуални детонации .
Мисля че имам делко с датчик на хол което пасва така че един такъв модул няма да ми е излишен. Благодаря! :)
Така мисля че най-добре ще се станат работите. Пък вече след като се подкара ще се доизкусорява.
Мислил съм и за вариант с Мега само за запалване (мисля че се казваше Megajolt), но това може би на 2ри етап, ако има нужда. :)
[\\][___////___][\\]
Fiat Tipo 5door 1.4 SOHC Carb SX
Fiat Tipo 3door 1.6 DOHC Dual Dellorto 40 DHLA - project in progress

Февруари 25, 2013, 14:22:36
Отговор #38

Неактивен jamiemirror

  • Публикации: 381
Мегаджолт се казва, но при сегашните цени на Мегаскуиртите се обезсмисля.
При тия валове които цитираш шанса за детонация е нищожен, ефективната CR ще ти е ниска дори при статична от 12-12.5. Режимите на двигателя са отделна тема - но и там е в твоя полза (нисък шанс за детонации).
Принципно предварението може да стига и до 40 градуса - за някой мотори и в определени режими... а това си е ДОСТА! Но пък твърде малкото предварение намалява мощността и прегрява изпускателните клапани.

Февруари 25, 2013, 17:18:03
Отговор #39

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
орума
Ей супер схема, блогадаря! Искам да попитам само дали трябва кондензатор или HEI модула играе ролята на такъв?
Също така предполагам трябва делко с центробежна корекция на датчика на хол ?
Ще се разровя тук таме за да го проуча това GM запалване и опелови делка. :)

Иначе относно вакума и аз знам че трябва повече при тръгване, т.е. в ниските при рязко настъпване на газта. Прав ли съм ?
Комутиращия кондензатор е вграден в HEI модула , външен няма да ти е необходим.А центробежния регулатор е коструктивна
част от прекъсвач - разпределителите за бензинови мотори.Освен ако е само конструктивно разпределител.Двата регулатора имат
съвместна работа в един момент от кривата на запалването.Във форума има и тема за това:
http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2268.0
Ето сега тя става като скачен съд с тази . :)
« Последна редакция: Февруари 25, 2013, 18:13:17 от fulcrum »
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987