Автор Тема: BMW 316 E21 1981  (Прочетена 17969 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Декември 03, 2015, 21:02:41
Отговор #40

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Значи бъркам :-[

Февруари 06, 2016, 21:41:19
Отговор #41

Неактивен slavkov_e21

  • Публикации: 45
  • BMW 316 e21
Дойде време да се захващаме за работа. Хубави дни бяха миналата седмица и се възползвах от двата си дена почивка, за да мога да махна това онова и да я вкарваме за оглед и кърпеж. Свалих лайстните, броните, добавката, халогените, част от интериора, тъй като и той ще се освежава и други дреболийки. 











Малко се поразвали резолюцията на снимките, но след като ги смалих е така, иначе доста големи бяха :)
Следва продължение  :)

Април 28, 2016, 23:06:44
Отговор #42

Неактивен slavkov_e21

  • Публикации: 45
  • BMW 316 e21
Продължаваме бавно, но славно към финала.. Колата е на етап преди боя вече.. на шприц и се доизчистват всякакъв вид шупли, цънки и дребни забележки, след което влиза в камерата за боя и изпичане. Междувременно, покрай колегата с неговата бегачка, реших да бутна и аз това онова, да живне тая М10тка малко.. Моментално намерихме друга глава(тъй като моята е перфектна обслужена и не искам да я пипам), колектор (М42) и фланец за колектора.. Впрочем за главата и фланеца специални благодарности на Боги (М10). Ще я сгъстим малко, след което ще добавим и два хоризонтални карбуратора.
   По купето сменихме веждите, левия праг, калниците бяха изкърпени,за което бях критикуван не веднъж, но резултата е страхотен с минималното наличие на кит, което бе и главната цел. Лесно беше да се земат два калника от друга кола в незнайно състояние или да се поръчат нови от незнайна ламарина, но аз реших, че ще правим моите си.. ще снимам нишите, лайстните, уребренията утре, за да прецените вие. За сега прилагам не толкова много снимков материал.





Малко интериорна работа по конзолата



И ето я главата с нови водачи на клапаните, нови кубилици, много добре работила до последно, перфектен вал и страхотно направен фланец за кулектора..



Между цялата работа покрай акулата, намерих и малко време за смяна на маслата на другата Бавария и на евридейката :)




Тези дни ъп с нови снимки :)

Юни 05, 2016, 20:46:43
Отговор #43

Неактивен CJ7

  • Публикации: 1063
Имам хромирани вежди за е21  :) Интересуваш ли се?

Декември 01, 2017, 01:45:55
Отговор #44

Неактивен slavkov_e21

  • Публикации: 45
  • BMW 316 e21
Привет колеги и колежки. Преди всичкo, искам да кажа, че адски много се радвам, че все повече млади хора обръщаме внимание, имаме интерес и се грижим подобаващо за коли, които са наши връстници, та дори и на нашите родители. Искам да изкажа едно голямо уважение, към всички, които притежават, гледат, продължават да съживяват и се радват на своите, така наречени "баби"!

Та, имам няколко теми, на няолко места, относно моята е21чка. Историята при мен е малко подобна на клиповете "BMW stories" в ютюб канала BMW Thailand..
Въпросното БМВ, вижда за първи път свят, през далечната 1981-ва година с модификация 315, 1.6, тоест от първите, така наречерни 16-ки. Колата излиза с оригиналния и неповторим цвят за модела (Hennarot #052). Като екстри, този модел няма нищо особено, в сръвнение на по-големия му брат е28 да речем. Колата явно е карана доста душмански в ГДР-то, тъй като е имало и смяна на блок (предполагам). Стигам до този извод, тъй като на пръв поглед, мотора си е 1.6, т.е. малкия еднокамерен 1Б карбуратор на Солекс, но за сметка на това, сегашния й блок е замерван и излиза 1800 кубука.

През далечната 1991ва година, баща ми заминава за Щутгард ,търсейки 2ра тогава кустенурка (VW Beetle 1300), тъй като и до ден днешен им е голям фен. По това време е реставрирал една и е искал втора. За съжаление обаче, подходяща не намира  и на излизане от Щутгард, се отбива в автокъща и се "залепя", за въпросната красавица и за още една 520 е28, която за съжаление или за по-скоро радост е била капарирана преди няколко минути. Така и идва покупката на тази машина. Състоянието обаче, далеч не е било такова, каквото е сега. Шум в скоростите, приплъзгващ съединител, неравномерна работа, външни забележки и тук таме ръжда. Разбира се, по това време, митото е било, кажи речи, колкото стойността на колата, но ентусиазмът е бил на първо място, тъй като от малък е бил голям фен на марката. От този момент, до ден днешен, по тази кола не са жалени труд и средства и всяко сменено болтче е описано в така на речения "тефтер". Почти всеки един възел е минал през собствеите му ръце и тези на дядо ми. Колата е пристигналла на малко над 96000 км, в мометна след 26 години тя е на 160 000, като около 15/20К , съм навъртял само аз, през последните 4 години. Изключително гледан, глезен и обичан от собственика си екземпляр. Тук вече може да кажем че той прекрачва границата на манящината към болетта от това хоби. Точно поради тази причина на мен ми беше адски трудно да докажа, че я заслужавам. Преминах през редица тестове, най-вече за гижите по нея,не толкова за карането й, тъй като той, все пак е професионален шофьор и когато вех книгата, мир не ми даде, докато не ме научи да карам както той иска, за което в момента мога само да му благодаря! И както той казва, лесно е да си купиш кола, но е трудно да я заслужиш.А и понея съм вложил колкото за една средно нова кола.  Точно за това се радвам, че успях да я заслужа и да оправдая доверието му. От както колата е при мен, аз продължавам да водя тефтера, първончално нямаше какво толкова да се прави по нея, но вече с по-честото й каране, разбира се появиха дребни неща, които на момента биваха оправяни. Започнах да навлизам доста бързо и в механиката като цяло и смея да твърдя, че тази кола доста ми е помогнала и за днешните ми познания. Та да не се откланям.., започнаха да илизат ръждички  и реших да я пребоядисам и да я оправя цялостно. Срещнах един човек, който караше същата и ме увери, че може да ми я направи перфектно. Съгласих се и се започна  10 месечния филм. В началото всичко вървеше добре. Кръпките не бяха сериозни и тях нямаше как просто да ги оклепи, но когато се стигна до фаза-боя, аз го попитах, дали може да ми я направи както аз искам, с оригиналния цвят и да стане както се вика стъкло. Отговора беше положителен, но резултатък умопомрачителен. Разбира се взех си колата и 2 месеца седя в гаража завита, без дори да ми се влиза там. Мислих да я продавам, но просто мисълта, че НЕЯ няма да я има ме сриваше. Кола с толкова много спомени, кола, за която съм се борил, отделно на факта че този модел ми е взел акъла, от съвсем малък.. Тогава намерих човек, чиято работа доста хора хвалиха, включително и мои приятели, свързах се с него и след няколко дена, колата беше при него. За седмица, колата беше прекитната и със пефектно излята боя в правилния Хенарот цвят. От мен, по-щастлив нямаше. Тогава се започна сглабянето и най-пипкавата част от целия проект. За щастие, всичко протече по план и за няколко дена, колата вече беше сглобена. Има разбира се и малки ъпгрейди по нея, но всичко,  е в рамките на сток визията. Разбира се имах за цел и да изкарам още кончета от мотора, бях събрал карбуратор, правена за нея генерация, нова глава с цел рязане за сгъстяване, електроника, но в един момент си казах, че тази кола трябва да е заводска.

До ден днешен колата се кара само и единствено в сухо и топло време, през останалото време е в гара и под калъф разира се. Всеки път в който я погледана, нещо в мен потрепва. Удоволствието от шофирането, предполагам повечето от колегите, го знаят. Стара кола, която разчита на теб, а не ти на нея. Първична, агресивна и в същото време опасна.

Ето и малко снимки. Разбира се, обмисля се и варянта ББС джанти, но не съм решил все още.

Преди и след (по-скоро след и преди  :D ) поставянето на спортни пружини ТАтехникс, директно от завода им, спецялно за модела,с подходяща твърдост за градско и по-спортно шофирано, но не и за писти и тем подобни, разбира се. В момента чака и едни хубави Конита да й застанат, късоходови разбира се, за да е както трябва.







Скоро очаквайте нови снимки. По скоро на пролет, тъй като вече е зазимена, но при добро време, с удоволствие бих я изкарал да наоравя и по детайлни снимки, въпреки, че някои от вас знаят колата, но все пак. Благодаря ви за отделеното време и ще се радвам да прочета коментари критики и т.н. Както се казва, отворен съм за всички и ще се радвам да видя и мнението, на другите колеги!
« Последна редакция: Декември 01, 2017, 01:50:16 от slavkov_e21 »

Декември 01, 2017, 07:22:23
Отговор #45

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Оше една чудесна Е21ца! Поздравления! Като притежател на нещо от същата епоха и почти на същите години ще ти кажа кое ме дразни или по-точно какво предпочитам като визия отпред. Тази снимка на E21 по-долу го показва много добре. Ами лично за мен визията с маската с двата фара и по-семплия вариант на броня/нож много по-добре кореспондира с дизайна и епохата. Защо Е21цата трябва да прилича в муцуната на типична Е30ка  ;) Казвам го като притежател на Голф 1 GTi кабрио 83 година. За мой късмет все още оригинално съм с тясната броня, но решетката вече е с 4те фара, с таблото свикнах, но при мен и то вече оригинално е загрозено спрямо модела до 1981, а за капак (и мой късмет, че намерих нещо по-ранно) на по-късните 1ци кабрио, като са се чудили какво още да променят, слагат "широки" пласмасови брони и на мен такава 1ца колкото и да я наточваш с джанти, снижаване и т.н. ми изглежда като ... наточена "пластмасова" играчка  ;). Та и при мен модела оригинално си е с четирите фара. Е както и да го гледам 1ца с двата фара има много по изчистен, класически вид и всякак я предпочитам. Ако не държах нещата да останат оригинал отдавна да съм сменил решетката и да съм махнал двата фара  ;D.
ПС. Тази Е21ца от снимката според мен иска минимално снижаване отпред (а джантата е въпрос на вкус и могат да се сложат доста неща, с който ще е ОК)  и е 6+! 

« Последна редакция: Декември 01, 2017, 07:39:14 от Nik1600GT »

Декември 03, 2017, 01:18:53
Отговор #46

Неактивен slavkov_e21

  • Публикации: 45
  • BMW 316 e21
благодаря ти, лично на мен по-ми допада с 4 фара и ББС добавката, въорос нa вкус, знаеш. Иначе отнсоно височината, да.. тази на снимката определено иска една идея да е по-ниска, което също е въпрос на вкус и личен избор. Като цяло максимално се придържам към ъпгрейди, които са обичайни за тази епоха, така да се изразя. Още веднъж ти благодаря за хубавите думи и ще се радвам да ги съберем идната година, защото моята вече е зазимена :D

и за да не е празен поста, ето и въпросните късоходови "конита". 30кови, 40мм диаметър, идялно пасващи и на е21 (с помощта на повдигаща фтулка в ботуша естествено). Имат няколко обиколко на Калояново, но са перфектни!


Понеже, както казах че съм засимил принцесата, си нямам и на идея кога ще ги сложа, тъй като и времето ме притиска, ама те хляб и сол не искат, както се вика :D

Ппс. През идната седмица, пристига нещо, доста интересно, което диря от страшно много време. Разбира се, ще е изненада и много от класиците ще го оценят.

Декември 17, 2017, 12:33:20
Отговор #47

Неактивен lowrider

  • Публикации: 16
Много приятно изглежда вече снижена.
Едни ББС Mahle 15" предполагам ще и заспят!




Декември 19, 2017, 23:12:04
Отговор #48

Неактивен baiivan

  • Публикации: 160
Здравей, много ми харесва колата. Съгласен съм и с лоу раидъра, че с едни такива махлета ще заспи. Завършен ли е интериора?
'86 BMW 635csi US spec
'93 SAAB 900 turbo convertible
'67 BMW 2000C manual
'02 BMW e39 530d touring M pack

Февруари 13, 2018, 12:27:25
Отговор #49

Неактивен smng0303

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 1
  • Е21
Здравейте! Как и къде мога да реставрирам таблото, понеже е напукано, а здраво не намирам!?
Имам въпрос относно уплътнения и лайсни!
От къде си набавяте всичко де що е хром?
Търся и специфичната задна емблема!