Автор Тема: ХВЗ Спорт 1980 г.  (Прочетена 18355 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Януари 23, 2015, 18:02:35
Прочетена 18355 пъти

Неактивен MarioChalukov

  • Публикации: 61
Привет на всички колеги !
Преди около два месеца в полезрението ми се наби едно велосипедче , което не се използва от поне 6-7 години а може и повече , просто сега го забелязах. Вече харесал ми ,велосипеда трябваше да бъде мой. И се почнаха уговорки със собственика . Накрая стана мое притежание!!!  8))
ХВЗ Спорт от 1980г. поизведен в СССР .

Ден след като си го прибрах се почна разглобяване  :)
Бива ме в разглобяването ,но после е трудната част , за това си записвах кое от къде и за какво е свалено :D за съжаление нямам снимки на колелото когато го взех , но ще кача на вече разглобените детайли ! Сега е в стадйи -ЧАКАМ ЗАПЛАТА  >:D
Идеята ми за него е да запазя доколкото е възможно оргиналния вид и с малко подобрения да си го карам през уикенда( седалка огринална просто няма )  , а на тапицерите не им се занимава с вело-седалки .. та тя навярно няма да е оргинал
Боята се чудя дали да прaхово 55лв ( прахово бластване , грундове киселини и др. и боя)  или да я дам рамката на бояджия ( имам доверен човек , но не съм смятал цената която пак няма да надвиши 50 лв. ) искам да е зелен металик,но какво ще предложите защото това следва в дневния ред !
По-късно снимки , ако не утре :)
Лека вечер
« Последна редакция: Януари 23, 2015, 19:39:57 от dido1903 »
Не вярвайте на всичко, което четете в интернет.
                                                                      - Аристотел

Януари 23, 2015, 18:32:24
Отговор #1

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Moдел на шосейно състезателно велосипедче ли е това? :)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Януари 23, 2015, 18:45:37
Отговор #2

Неактивен MarioChalukov

  • Публикации: 61
С цел да се придобие някаква предсва за пустата ламарина с която съм се захванал ( копирано Google.bg )


 ::)
Не вярвайте на всичко, което четете в интернет.
                                                                      - Аристотел

Януари 24, 2015, 20:04:46
Отговор #3

Неактивен MarioChalukov

  • Публикации: 61
обещаните от мен снимки
след обезмасляване с меглио





ако на някои му се намира такава ръкохватка  ?

споделете мнение ,коя техника за боядисване да избера  :-\ прахово или авто боя
 
Не вярвайте на всичко, което четете в интернет.
                                                                      - Аристотел

Януари 24, 2015, 20:16:23
Отговор #4

Неактивен b700

  • Публикации: 117
Колелото е много запазено.Не го боядисвай,а само го почисти и запази оригинално.

Януари 24, 2015, 22:36:51
Отговор #5

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Да, точно така, много е запазено, но няма смисъл да се пребоядисва /макар да е с нормална стоманена рама и лесно би се пребоядисало и на прахово/, защото ще му се изгуби страхотния металик, както и страничните оригинални  ваденки.  :)

ХВЗ значи- Харковский Велосипедний Завод, а конкретния модел на този полубегач, освен моделното му име Спорт, беше по-популярен у нас по соц. време с търговското му име- ХВЗ Турист.
Иначе, пояснителната снимка от Гугъл всъщност не е на Спорт или Турист, а е на по-редкия чисто бегачов ХВЗ модел: Старт-шосе, както и пише отстрани на рамата.
Старт-шосетата бяха нещо като топмоделите бегачи за цивилна продажба на руснаците през 70-те и 80-те години, макар и като тегло на рамката, а и на отделните компоненти, да бяха по-тежки от конкурентите им от Чехия и Източна Германия- бегачите Фаворит и Диамант.

Старт-шосетата по принцип, макар и да си приличат с тези Спорт/Турист на външен вид, всъщност бяха с хром-молибденови по-леки рами, по-тесни чисто бегачови капли с тънки тръбни гуми, и като окомплектоване имаха и преден декланшор с два венеца на средното движение  /умножават се така, като и при повечето сегашни колела, предните скорости по 2/.
Тези неща обаче, както се вижда от снимките, при по-базовия Спорт/Турист модел липсват, понеже е по турерски модела.
Разбира се, специално двоен венец на средното движение и декланшор от Старт-шосе може лесно да се намери и у нас, и да се присади на този Спорт.
Иначе, дръжки на спирачките също са много подобни и от Старт-шосе, както и от по-късен Турист, така че може да се намерят от тях.

И Турист/Спорта, и Старт-шосето през 80-те години у нас беше много популярно, и то не само като базово колело при трениращите във велоклубовете, ами и сред феновете на колоезденето тогава у нас, макар и рядко да се внасяше , основно в магазините Млад техник.
Цената на Старт-шосето беше между 180 и 200 лв. нов, а на Турист/Спорт модел, който беше към 120-130 лв. нов тогава.

На тоя Спорт като гледам, задния венец му е сменян с по-нов.
Оригинално модела излизаше с венец отзад само с 4 зъбни колела, а тук на оста, доколкото виждам, е навита 5 скоростна зъбчатка.
Интересно дали има заедно с колелото и калници?
Тия ХВЗ Турист /Спорт модели всичките серийно бяха продавани, освен с този хромиран предпазен диск на предния венец, и със много готини алуминиеви или хромирани калници, както и багажник отзад.

Януари 24, 2015, 22:57:40
Отговор #6

Неактивен MarioChalukov

  • Публикации: 61
 ::)
Благодаря за изчерпателния отговор, да венеца не е стоков със 5 е отзад , относно боята няма как , от другата страна лепенките се разпадат , и е издраскано навсякъде - ще се пребоядиса със зелен металик с бонус повечко металик ;) ще е при бояджия с авто боя   . Определено е имало калници , има останали болчета долу до ухото на задната капла. Но там откъдето го взех нямаше .
Задния венец вече ще е с 6 вместо 5 защото трудно се намират, освен че са на резба ,а даже почват то 7^ .
Сега веднага след финансова инжекция от шефовете и отивам в магазина за предна и задна главина и спици + нипли . Че всички бяха изгнили и даже липсваха 4-5 , но шините не са набити, 15мм широки са .
Не вярвайте на всичко, което четете в интернет.
                                                                      - Аристотел

Февруари 07, 2015, 14:13:46
Отговор #7

Неактивен MarioChalukov

  • Публикации: 61
Малко развитие - ще се поръчват нови капи оригинал  ;) 35лв. парчето , което е доста добра цена според мен , днес ще се опитам да спазаря и лосчетата за спирачките , че при мен май и двете са за скрап . Все още ме мъчи пустия цвят , емблемата е лястовичка и ми се иска в тази цветова гама  , няма да има цветови извръщения  ( израстнах психически след регистрация в този форум )  O:-) Благодаря Ви !
и за капак един въпрос - веригата , защото я срязах при свалянето , колко по-дълга от сегашната трябва да взема при положение ,че задната зъбчатка вече е с 1 предавка повече ( май 2 ) ако съдя ,че оргинално са с 4 ( колегата  USfan )
Не вярвайте на всичко, което четете в интернет.
                                                                      - Аристотел

Февруари 12, 2015, 19:07:10
Отговор #8

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Малко развитие - ще се поръчват нови капи оригинал  ;) 35лв. парчето , което е доста добра цена според мен , днес ще се опитам да спазаря и лосчетата за спирачките , че при мен май и двете са за скрап . Все още ме мъчи пустия цвят , емблемата е лястовичка и ми се иска в тази цветова гама  , няма да има цветови извръщения  ( израстнах психически след регистрация в този форум )  O:-) Благодаря Ви !
и за капак един въпрос - веригата , защото я срязах при свалянето , колко по-дълга от сегашната трябва да взема при положение ,че задната зъбчатка вече е с 1 предавка повече ( май 2 ) ако съдя ,че оргинално са с 4 ( колегата  USfan )

Хха, браво за цветовото израстване.  :)
Все пак, нещо мине ли над 30 години възраст /освен ако евентуално не е някоя поамортизирана жена де  :)) /, е редно да се оставя/реставрира в абс. оригинален вид.

Ами за веригата, взимай макс. дългата възможна за купуване, и по възможност я постави на колелото в някое велоателие или при някой майстор, дето може да маха и слага шплентове/звената и.
Това махане и слагане на звена ще стане, след като пробваш скоростите нагоре и надолу, в пълната и поставена дължина на веригата.
И после чак ти и майстора ще решите дали ще ти маха/а и поставя обратно звена/, и колко на брой да бъдат махнати/реинсталирани, от нея.
Така като я нагласиш окончателно в най-добрия вариант и на дължина, ще ти стига и за най-голямото зъбно колело, а пък няма да хлопче прекалено, като се ползват най-малките колела.
« Последна редакция: Февруари 12, 2015, 19:11:04 от USfan »

Февруари 12, 2015, 21:33:09
Отговор #9

Неактивен MarioChalukov

  • Публикации: 61
каплите дойдоха с едно голямо ,но
в магазина не обърнах внимание ,че има малко разминаване и когато ги прибрах в нас - изненада предната е доста малка ,та отново в колата ,колан ,фарове и обратно в магазина ,взех и жила за скоростите,спирачките ,а за утре се разбрахме да взема "порасналата" предна капла и бронии за жилата в бял цвят (така са оригинални ) също и лагерчетата на средното движение и вилката ... абе общо взето се случват нещата . Днес пак гледах рамката ( много ме мъчи това решение ) , но определено е в лошо състояние иска ми се да я освежа , но по късно ще го мисля

имам отново едно питане - на гумата пише - 622х32 [27x1 1/4] а дота е от 1979   това ще рече че е 27 цола а аз си мислех че 622 означава 28 цола ,нещо не ги схващам , ако има запознати да ми ги разяснят тези цифри .

поздрави
Не вярвайте на всичко, което четете в интернет.
                                                                      - Аристотел