Автор Тема: Citroen SM V8  (Прочетена 9198 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Февруари 26, 2015, 23:51:06
Прочетена 9198 пъти

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Малко нестандартно, понеже тук, във форума няма почти никакви анонси за легендарния SM да започна точно с проекта V8 , но все пак би било интересно начало  :)

http://www.autotraderclassics.com/car-article/The+lost+prototype+Reborn+_+Citroen+SM+V8-84209.xhtml

Февруари 27, 2015, 21:42:10
Отговор #1

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Борко, няма такъв автомобил тук, за това няма анонс. Не си искал анонси- не си ги получил. Зная, че има такъв SM в България, при това е редовен и в движение автомобил. Но е със V6, пак такъв Мазерати двигател. С разликата, че тези V6 са взаимствани от моделът ,,Мерак" на Мазерати. :)), който се предлага и със 2,0 V6 двигател. DS-ите, CX-ите са интересни и иновативни, да. За разлика от тях, SM-ът е бутикова Класика. С бутиков двигател. Който не е производство на Ситроен. Та, този V6 във DS го има във вариянт 2700 куб.см., карбураторен, 2800 куб.см. с механичен инжекцион и 3000 куб.см, отново карбураторен. Сега, най-мощен е карбураторният 3000 куб.см. . Който е и далеч по- евтин за поддръжка и ремонт от D-Jetronic. А, вариянта със 8-цилиндровия двигател, този V8 е взаимстван от Куатропорте-то. Там, която се пада генерация в тези години. Като се замисля и премисля качествата на предноприводен френски автомобил, първото за което се сещам е свързано с разхода на гориво. Ако го сложим в един клас със Мерцедес V8, Ягуар V8, Ровър V8 и да не изброявам още европейски марки, убеден съм че разхода на гориво при SM-ът е драстично по-нисък от този на другите в неговият клас. Драстично. Което от една страна го прави и страхотен круизер, за дълго пътуване. При това със своята форма, стилна и аеродинамична, не само заради окачването, а заради аеродинамиката, може да се движи почти на максимум, без да се влиза в преразход на гориво, масло и нарушаване на комфорта на шофьора и пътниците. С по-слаб двигател, много по-висока максимална скорост. Качество, което другите марки от този клас нямат. Не, че не можеш да изминеш 1500-2000 километра път наведнъж със Мерцедес 8-мак, на пълна газ и без да спираш. Въпросът е, че икономически ще ти излезе поне двойно отгоре в сравнение със Ситроена. Защото, освен с бензина, ще те влезеш и в преразход на масло. Тия рекламни клипчета, където ги дават, как костюмиран чичо директор, пътува с пълна сила по аутобана с 500 SE, можеш да ги оставиш да бъдат реклама. :)) Понеже, ако наистина толкова много бърза- той ще хване самолет. Или ще лети със своят личен самолет. Но, никога, германец, издигнал се до статуса да кара Мерцедес S, никога няма да си разваля леденото спокойствие, пък и да рискува да се движи на максимум от единия- до другия край на Германия. Било то и да пътува от Щутгарт - до Виена, например. Дори да не кара той колата. И, когато му трябва бързоходен автомобил, за сигурни и дълги пътувания с високи скорости, просто не си купува Мерцедес. Купува друга марка, задноприводна. 

Е, понеже Citroen SM, не е типичен бизнес клас автомобил, а е по-скоро екзотика в класа на C126 и 6-та серия BMW, които са доста по-нови от него, като концепция и изглеждат ултра демоде на фона на футуристичният стайл на с години по-дъртия от тях SM е повод за смесена радост.  :) :)) ::) Ако го сравнявам със W 116 и прочие ,,вертикални фарове", както и с двуврати BMW-та със двигатели М30В30 от началото на 70-те, когато се произвежда SM, то, този френски авангард с италиянски двигател и части с нумизматична стойност е направо автомобил от бъдещето. Особено интериора, коренно различен е от всички други такива. Заоблен, изваян, устремен в движение, красив, функционален, луксозен и като на кола от доста по-нови времена. За мен ще бъде радост да видя участник с такъв модел Ситроен в този клуб.
« Последна редакция: Февруари 27, 2015, 21:45:38 от Тодор Живков »

Февруари 27, 2015, 21:59:54
Отговор #2

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
В този клуб едва ли, но у нас има вече такъв екземпляр /разбира се не V8/, виждал съм го на рали Розова долина.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Февруари 28, 2015, 00:10:27
Отговор #3

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Да, Митко. За него става въпрос. Ако разбира се, моите коментари не пречат на хубавата тема, която Борко е направил. Та, този SM е металично зелен, тъмен. Много е хубав, обаче не съм го оглеждал, реставриран ли е, оригинален ли е. С БГ регистрационни номера е. Дори в Пловдив съм го засичал на живо. Може да го видите на снимки, дори. Мислех, че сте наясно с този факт.  ::)  Знам с какъв мотор е, но не знам с каква трансмисия е. Дали 3-степенната, автоматична или 5-степенната Ситроенска. Понеже, автоматичната трансмисия, не е точно Ситроенска. А, Ситроенската 5-степенна, ръчна, се монтира във Мазератито Мерак, фабрично. :)) Като не е напълно еднаква със SM-овата, но и механично, като конструкция, не е различна от неговата. Имат разни разменки италиянци със французи, аз на теб - ти на мен.  :))  Френски двигател дори има във немски автомобил (Форд Сиера 2,3Д), но няма немски мотор във френска кола. Италиянски двигател има във английски автомобил (двигател от серията VM, 2.5 TD във Ровер 825), но няма английски двигател във италиянска кола. Такава е поне традицията.

Двигателя на Ситроена е хубаво нещо. Виж, кои години започва производството на SM, виж с какъв двигател е, като концепция. Типично по италиянски. Краят на 60-те, самото начало на 70-те години, 2 клапана на цилиндър, алуминиеви цилиндрови глави, алуминиев цилиндров блок, алуминиев и оребрен картер, безконтактно запалване, модерни карбуратори, наистина много нова и добра за времето си машина. Газоразпределителния механизъм се задвижва от ангренажни вериги.  :) И е машина за хлабини. Защото, някой го е изфранцузил. Между двата реда цилиндри, минава вал. ВОМ - ,,вал отвеждане мощности".  :)) В единия си край му се завива турбината на водната помпа и заедно с това, задвижва разпределителя на запалването. От другата страна има извод, който отвежда мощност и въртене към всички други агрегати, въртящи се от двигателя - хидравлична помпа, алтернатор, климатик. Ех, значи и DS-ите са същите. 4-цилиндровия, долновалов двигател, всичко което той върти, като периферия се понася от ангренажната верига. И V6 на SM е така. При него пък, от този вал, директно има гумено каре и друг вал, който свързва двигателя със системата от ремъчни шайби. Която е отделен от двигателя модул. И всичко това е подредено, тоест- сбутано над скоростната кутия. Което допълнително внася удобство, когато дойде време да му смениш съединителя. И ако клиента не си го смени сам, в сервизните бази му разглобяват половината кола за тази работа. Това отнема много време и трябва наистина квалифицирана и опитна ръка. Което е скъпо. Особено на запад. Не говоря за България. Не толкова за смяната на феродов и притискателен диск, колкото до разглобяването и сглобяването на почти всичко, което двигателя върти пред себе си. Като знам на DS, как се сменя съединител, представям си на SM-ма как ще бъде.  :)) Е, собственик на такава кола, следва да е наясно с тези неща. Пък и желаещите да си закупят такава.




Забележете, реле-регулатора на напрежение. Важна подробност е това. Той е електромагнитно-вибрационен. Като Пежарските от 60-те и 70-те години. Няма да се учудя, ако има фабрично монтирани алтернатори с марка S.E.V. Marchal. Ама, не ми се вярва. Те, произвеждат динама, алтернатори и фарове, които се монтират фабрично в  различни френски марки автомобили. Понеже е Citroen, най-вероятно фабрично са със алтернатор марка Paris Rhone. То, тогава и стартера ще бъде такъв. Супер. Цветуща, натурална, автентична френска електромеханика. От най-хубавите. И дефицитни.  Е, има алтернатори Paris Rhone със вграден регулатор в четкодържателя, като този на Peugeot 505 Turbo Injection, но те са много по-нови от Ситроенските, а и когато има инжекционна уредба и що-кадар екстри и джиджавки, тогава трябва алтернатора да е мощен и напрежението да е добре стабилизирано. За да не горят чувствителни електронни елементи. На всичкото отгоре и пре-пре стари.  Което с електромагнитно-вибрационният регулатор, трудно се постига. И понеже SM-ът е по-често с карбуратори, не му е проблем да си работи със реле-регулатор, закрепен на калника. Колко романтично само.  :))


Февруари 28, 2015, 16:37:24
Отговор #4

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Жорка, благодаря за коментарите -както винаги съдържателни и емоционални.
Анонси не е имало, най-малкото поради непопулярността на модела SM у нас, но и по света. Няма и 13 000 броя общо произведени. Повече от бутиков. Мен лично толкова време просто ме е домързявало да пиша по въпроса, но от известно време ме е завладяла идеята за купе, което да използвам като ежедневка и след много лутания идеите ми се концентрират логично ... върху SM.
Пуснах статията за V8 по-скоро за запознатите, за така да се каже подготвените с различна информация за модела читатели и нтересуващи се, каквито точно в този форум са в изобилие. Понеже историята със създаването на шестака е интересна, още по-интересна би била историята с развоя на осмак, каквато всъщност е била идеята на Алфиери, понеже е имал непоносимост към различните видове дебаланс и вибрации на шестака. Но, както знаем, историята не се интересува от фенове и пристрастия, а реди циклите си по друга, съвсем не емоционална, а студена логика. В този смисъл можем само да съжаляване за липсата на продължение на сюитата наречена Citroen CM или както го наричат някои специалисти едно от найелегантните твореенияя при съчетанието на Класика с Джаз   :)
Шестакът, малко или много получава своето продължение с PRV моторите , но осмакът така и не вижда шанс на шасито на Ситроен, въпреки по-добрите шансове за реализация. История, политика , малшанс , както си пожелаем, така можем да наречем краткия и безперспективно загубен S проект, който и до днес е вдъхновение за много фенове на шеврона. Още повече в подкрепата на отличната перспектива е турбо версията на US World, която създава легенда много години след прекратяването на производството с шеметното постижение от 323 км/ч в Боневил .
Както и да е, маркетинговия маньовър за доказване качествата на преднозадвижваните високоскоростни  ГТ автомобили на Ситроен идва на място, но не случва на момент  :)
Неслучайно споменах и политиката, понеже с яркото си присъствие в началото на 70-те на щатския пазар Ситроен успява да си извоюва позиция нелицеприятна за доста интереси и се явява меко казано нелогичния закон от 74-а за височината на калника, което слага точка на щатската приказка за наследниците на Андре Ситроен.
За технологичните новости на SM , освен в областта на моторизацията , може да се готвори твърде дълго, но ааз ще спомена само DiRaVi системата на кормилното управление - шедьовр, на който се наслаждавам и до момента в СХ  ;)
У нас наистина Петър Петров от Стара Загора от време на време вади по ретро изложенията своето бижу, дори ми е споменавал, че честичко се оставя на емоциите по магистралите, в предрешен сблъсък с нищо неподозиращи съвременни "бегачки"  >:D

Март 04, 2015, 16:27:19
Отговор #5

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Да, за това реших да разнообразя тази тема по интересен начин, като се запази смисълът й. Тя е интересна, както и въпросният модел Citroen. Собственикът на зеленият SM, за който става въпрос, вероятно знае за този клуб. Много ще се радвам, ако се присъедини. Борко, мога да добавя още интересни неща за модела, ако това не е проблем за теб, че ти пълня темата. Няма да я спамя, а ще гледам да подбера интересни работи. И полезни, разбира се.



Март 04, 2015, 19:54:39
Отговор #6

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Оооо, Живков, разбира се, за мен е удоволствие  :D
Аз лично съм чел с дни различни неща за модела, който няма шанс да не влезе в гаража ми, рано или късно ...
Особено са ценени коментарите ти за германските чичковци със стари Мерцове, които на фона на атмосферата на SM културата са като да слушаш концерт на Дебюси съзерцавайки счетоводна кантора  >:D

Март 05, 2015, 00:26:15
Отговор #7

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Да имам личен досег с този автомобил, сигурно ще се вдъхновя повече. Така, да го усетя, да го чуя, да го възседна, че и да го помириша ! Някой ден, може и това да се случи. Е, сигурно ще има разни ,,дървени", нелогични и недомислени неща по него, като всеки изпреварил времето си френски автомобил.

И за да не съм голословен, въпреки, че рядко съм такъв, мога да внеса малко история. За създаването на шасито на Citroen SM. Предварително искам да заявя, че самият аз не съм абсолютно убеден в достоверността на историята. Разказвам я въз основа на доверие. Не съм търсил умишлено хиляди истории, за да извадя най-накрая истинската. Всичко го разказвам на доверие чуждестранни исторически извори. Като съм подбрал, де. Подбрирал съм и все пак съм търсил и логиката, която за усложнение -  не винаги съществува в хладната си, прагматична форма, когато се отнася до екзотични френски дролики. Виж, да е за немски автомобил, дар-перан ще станеш от информация, при това педантично съставена, систематизирана и изложена в хронологичен възходящ ред.  :))

Citroen SM, 1972 година.


Това возило е построено от Италиянската Каросерия (с ударение на всички гласни букви  :))) Фруа в 1971 година, използвайки SM (Serie Maserati) механични компоненти. Возилото първо е показано/изложено на салона в Женева през месец Март на 1972 година. В това време, Ситроен притежават Мазерати и този прототип ражда сходство с Мазерати Кхамсин (Камсин). Камсин прави своето представяне през 1972 година в Туринг Ауто Шоу и e ,,облечен" в дрехи, ушити от ,,Бертоне". Производствен вече модел е въведен, година по-късно и тогава е показан в Париж Мотор Шоу. Камсин се задвижва от V-образен, 8-цилиндров, бензинов двигател. Докато Ситроен SM има V-образен, 6-цилиндров, бензинов двигател от Мазерати, с ъгъл между двата реда цилиндри от 90 градуса.

През 1968 година, компанията/завод на Мазерати са закупени от Ситроен, основно/главно за да усвоят технологията на двигателя за своето купе, което е топ-модел от линията Гранд Туризмо. Въдеден през 1972 година, SM-ът идва с двигател на Мазерати, съчетан със Ситроенската технология за производство на шасита, включваща хидропневматично окачване в стил DS, силово асистирани 4 дискови спирачки, самоцентриращо се управление и управляеми главни светлини/фарове.

 Драг-коефициента на Ситроен SM е такъв, че автомобила, стартиран от място - развива 100 км/ч. за 8,6 секунди.

А, коефициента на челно съпротивление, позволява на автомобила да развие 140 (144) мили в час. Което го прави най-бързият предноприводен автомобил за своето време. И това постижение, постигнато със ,,сравнително слаб" за своят клас двигател го прави изключително силен конкурент на пазара в САЩ. Към това се прибавя и версия със автоматична скоростна кутия (3-степенна).

Историята помни не само умишлените проблеми, създадени на Ситроен, добре приет от пазара, отвъд Океана. Историята помни и умишленото изгонване от пазара в САЩ на още една френска марка. Пежо с тяхният модел 505. Който, отново със V-образен, 2,7/2,8 литров двигател и изцяло френска механика, става силен конкурент, придошъл от Европа. Краят настъпва, когато пускат на пазара моделът 505, оборудван с малък, 4-цилиндров, турбобензинов двигател. И 2 години по-късно, в новата си версия 160CV, която е и с много леко за своят клас шаси -  успяват да се ,,опънат" по динамика на масовите американски V-8, като наред с това печелят и състезания, съревновавайки се със крупни американски двигатели, производство на крупни американски марки. Моделът е приет радушно и се купува добре. Което води до версията 180 cv, както и до версията ,,Фамилиаре", която е масово за експорт към САЩ - лукс, голям разкош, качество и комфорт, като разхода на гориво е почти наполовина, спрямо този на типичното семейно возило от САЩ. Качества, които се оказват умишлено закъснели от умишлено бързащите да отблъснат от пазара този модел. А, проблемите с маркетинга и до някъде автосервизните бази в САЩ, сами довеждат до постепенното отмиране на тази моделна линия.  Та, Ситроен не са единствените нарочно премахнати от пазара в САЩ.

Как идва краят на модел SM ? Лесно.

 Петролната криза през 1973-та година, предизвиква сериозни финансови затрудненията на компанията Ситроен. Тази криза, като цяло удря и всички високи класове автомобили в Европа. Да, те са лукзосни, мощни, красиви, бързи, но стават непродаваеми. Това означава загуби. Колосални загуби. През 1974-та година, Пежо закупува Ситроен и се спира производството на SM, което до момента съставлява ~13 000 броя. След това, през месец Май на 1975-та година, новосъздадената Пежо-Ситроен  Груп, продава Мазерати на Алехандро Де Томасо. Тези времена приключват, отнасяйки със себе си един от най-успешните, вълнуващи, шикозни и индивидуалистични модели на Ситроен, моделът SM.

Като постепенно, част от по-нататъшната история, продължава в една друга тема, посветена на двигатели от поколение N9T**. Която също може да даде отговори дори във връзка със историческото минало на Ситроен SM. Симка, Ситроен.....важното е Пежо да ги купи, възползвайки се от тяхното трудно положение. След това, да ги разформирова безцеремонно, да ги усвои по свое усмотрение, а след всичко -  да хапне най-сладкото от тортата. Да, ама именно този апетит към ,,черешката" за малко да ги доведе до фалит. Зашеметени от ударите на реалността, слизат от небето на земята. Изпадат в тишина и размисъл. Виждат, как се сгромолясват с пълна сила. И започват да си съчиняват съчинения. Какво толкова измъдриха ? Не са глупави, пък и са твърде навътре в автомобилното проектиране, производство и ниво, за да си позволят да изтърват своят капитал, след това своето икономическо могъщества и накрая, своят авторитет, като марка. Тогава, съчиняват  стихосбирката - модел,,205" и я пускат на пазара, немили-недраги. Тръпнещи в очакване, но и почестащи се по носовете, въртейки очи пред статистиките и счетоводните си отчети, гледат изпотени, как лека-полека малкият модел  започва да ги вади от положението. Така успяват да се спасят. И не само. Не само, че се спасяват, ами доста сигурно излизат от своето положение. Тогава, усетили отново своята мощ, отново си показват лъвският нрав и апетит за най-сладкото от тортата.....от чуждите торти. Тогава, стремежът им към висини и покоряване на върхове става по-силен от всякога в историята си.


Прототипът на Фруа за Ситроен SM е показан в Женева Ауто Шоу през 1972 и 1973 година, а през 1973 на Интернешънъл Мотор Шоу в Барселона, Испания. Тогава, прототипът става частна собственост в Испания, преди да се завърне при грижите на сегашният си собственик в Италия, в късните 80-те години. През 2011/2012 година, върху автомобила е извършена частична реставрация. До тогава, броячът на километропоказателя показва пробег от 41,946 километра.  През 2012 година, колата е предложена за продажба в Монако, представена от ,,Бонамс". Автомобилът постига продажна цена от 140 000 и повече Евро, не се стига до продажба и напуска аукциона непродаден. 
« Последна редакция: Март 05, 2015, 00:48:50 от Тодор Живков »

Октомври 16, 2015, 13:44:17
Отговор #8

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Оооо, Живков, разбира се, за мен е удоволствие  :D
Аз лично съм чел с дни различни неща за модела, който няма шанс да не влезе в гаража ми, рано или късно ...
Особено са ценени коментарите ти за германските чичковци със стари Мерцове, които на фона на атмосферата на SM културата са като да слушаш концерт на Дебюси съзерцавайки счетоводна кантора  >:D

Хах, абе Клод Дебюси и други късно развълнувани романтици са си интересни, ако и не за всеки лесно смилаеми, но все пак да не забравяме важността на разумната основа- класиката и предкласиката от Бах и сие /Тоест Бенц и сие/. :))
Че то без счетоводство и и счетоводни буфан ръкави навреме, е докъде достигна Ситроен сега. Стигна до тъжните брегове да се напъва маркетингово с нов имидж с лансирането на ДС като отделна марка /по метода на Корвет, като се отдели като бранд от Шеви преди години/, и още по-зле, всичките мечти и леляния за бъдещи харесвания и продажби да са базирани основно на долнопробния на вкус китайски пазар.
Така че който не смята навреме, ако и не да умира както Симка/Талбот, то е осъден да живурка като бледа сянка на старата си реална слава.

Иначе по темата, пожелавам усърдно търсене и купуване на СМ на колегата Хидрометалик.  :)
Феновете и раята в страната имат нужда от гледане и докосване не само на красиви, като СМ, но и на разнообразни Ситроени, като примерно Мехари, ИД/ДС комби версиите, или дори някой о ужас, Ами 6.  O:-)
« Последна редакция: Октомври 16, 2015, 13:53:58 от USfan »

Декември 02, 2015, 22:52:12
Отговор #9

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913