Автор Тема: Trabant 601S - Ръждивия Лио - прераждането  (Прочетена 27084 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Април 06, 2017, 00:51:15
Отговор #30

Неактивен K.I.P.

  • Публикации: 84
  • Trabant 601S, BMW E21 315
С двигателя има развитие, но като приключа сагата ще разкажа. С две думи не е толкова сериозно. Цилиндри с бутала все още се търсят :)
Работех в студените дни през зимата по реплика на оригинален DDR оборотомер за Трабант/Вартбург.
С малко търсене намерих оригиналната схема и преправих един уред за моментен разход на гориво в оборотомер. С помощта на познати се добрах до лабораторно оборудване и тествах успешно.





Честотата в Hz може да се умножи по 60 за да се получат об/мин :)
Защо точно двутактов двигател?
- Защото един такт не е достатъчен, а четири са прекалено много!

Април 06, 2017, 05:12:59
Отговор #31

Неактивен admin

  • _sys
  • Публикации: 1012
Винаги съм се впечатлявал от светодиодите на трабанта :)

Април 06, 2017, 08:23:37
Отговор #32

Активен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Функциналния чип за управление на светодиодна стълбица е А 277 D  , конкретно тук работи в режи ,, бягаща точка" . Тогава бягат по един или два
светодиода. Има и режим ,, линия'' , тука вече светят до запълване на 100% на измерваната величина. :)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Октомври 27, 2017, 04:18:31
Отговор #33

Неактивен K.I.P.

  • Публикации: 84
  • Trabant 601S, BMW E21 315
Здравейте колеги,
Не съм се отказал от Трабчо, проектът продължава, макар и по бавно и в малко странична посока.
Претърпя доста неуспехи, аварии и проблеми. Още не е в движение. Ще бъде дълго, затова ще се опитам да го подредя хронологично.

Последно ви бях разказал за блокиралият двигател. На практика двигателят не беше блокирал. Втулката на стартера беше се счупила оттам стартерът е заклинил и щом тръгнал да паля съм счупил корпуса му.
Оттам започнах да разкачам и установих надирания в следствие на старо прегряване на втори цилиндър!
Благодарности на майстор Пецанов, който ми даде бутало и корпус за стартера и ми услужи със специални инструменти. Цилиндър един приятел ми даде от изоставен трабант.
Заех се с разглабянето:




Тук двигателят излезе и ремонта го направихме с един приятел също трабантаджия:




Специалните инструменти свършиха жестока работа, всичко беше стегнато с динамометричен ключ според описаното в литературата. Карбураторът беше ревизиран от майстор Пецанов. Aлтернатора и стартера бяха рециклирани. Работят отлично. Ето и клип с пробното му палене:

https://youtu.be/JRzcEIp7buo

Сглобих всичко и ето че го подкарах след 2-3 дни:




Имаше отлична динамика и поведение чувствително подобрение при това!
Тогава наближи време за ретро парада на Спасов ден в София. Сложих му липсващите ъгълчета на бронята,
измих го добре. Въпреки дъжда, аз не пропуснах:




Една чаровна госпожица и скъпа моя приятелка, направи този стикер за Лио. Това беше един много мил жест към мен и него. Признателни сме, благодарим й и двамата!



Изкарах си чудесно!

За съжаление не след дълго радостта ми беше помръкнала заради новият проблем.
Сложих унгарска гарнитура между цилиндъра и картера. Материалът беше картон, а не както подобава - клингерит. В резултат на което гарнитурата беше разкъсана на парчета, а цилиндъра разхлабен (въпреки че добре беше стегнат при ремонта). Наложи се да ме изтеглят до нас. Случайно открих че имам комплект, който е със хубави гарнитури.
Намерих чертежи на инструментите, които използвах при предния ремонт и си направих такива.
Малко аматьорско но улицата но... нямах друг избор в този момент.. Пазих максимално от прах и гледах да почиствам добре преди да затворя.

Старата гарнитура на парченца:

В очакване на цилиндъра:

Монтаж:


Взех си предно гърне и тръба за ауспуха. Предното гърне има един ужасен грунд
нанесен тънко и ръждясва много бързо. Свалих го целия с препарат, след което боядисах с термоустойчива боя и тръбата и гърнето:



В завършен вид:


И ето една снимка малко в ретро стил:


Междувременно изпаднаха тези:


Въпреки че тогава закупих другата придобивка (BMW 315 e21 имам темичка за него), Лио му се
радвах много и продължих да го карам известно време докато не му изпуснаха спирачките в движение
2 дни преди ретро парада във Владая. Отварям текналото колело и гледам нищо необичайно:

Виновникът:


Унгарските гумички се сцепиха още веднага при слагането. Реших направо да подменям цилиндърчетата.
Има италиански на LPR. Обаче накладките бяха заминали от прегряване и си взех нови английси EBC.
Оттам сменяйки цилиндърчетата, тръбичките бяха спекли, а някои се скъсаха. От донорните шенкели също
тръгнаха да се късат, затова ми направиха, а аз си ги огънах.




С много бой и счупени калпави шестостени всичко се свали:


Започнах да събирам със ентусиазъм:





А това е недопустимо и се наложи навременно действие:

Казанче с датчик:


Обаче барабана на предно дясно колело е елиптичен и ненормално износен.
Купих комплект нови предни. Заедно със главина понеже старата се е заварила за барабана.

Историята се повтори и със задните колела, като едната тръбичка се скъса, на задно ляво.
Тя се крепи на носача, а носача е изгнил и е добре своевременно да се смени.
Добре че имах резервен и го минах на песакоструй:





Амортисьорите тропат, те също ще бъдат рециклирани. Следва грундиране и боя на носача
и малките детайли.

Малко извън темата:
За малките детайли ги кисна в разтвор на лимонена киселина където от това:

Става това:




Задължително трябва да се неутрализира със сода за хляб!

Ще продължавам да пиша какво става с проекта съвсем скоро! Поздрави!
Защо точно двутактов двигател?
- Защото един такт не е достатъчен, а четири са прекалено много!

Октомври 28, 2017, 12:51:48
Отговор #34

Неактивен K.I.P.

  • Публикации: 84
  • Trabant 601S, BMW E21 315
Малко реставрирани дребни части готови за монтаж:



Гледам докато е хубаво времето да боядисвам каквото мога. Дано се задържи още два дни така!
Защо точно двутактов двигател?
- Защото един такт не е достатъчен, а четири са прекалено много!

Ноември 01, 2017, 15:04:10
Отговор #35

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
Похвала за усърдието. Обичам такава работа-внимателно, без излишни нерви и безкомпромисно.

Ноември 08, 2017, 11:01:14
Отговор #36

Неактивен K.I.P.

  • Публикации: 84
  • Trabant 601S, BMW E21 315
Продължаваме с още завършени части. Носача беше напълнен с отработено масло и после източен.





И едно лего за сглабяне си имам:

Защо точно двутактов двигател?
- Защото един такт не е достатъчен, а четири са прекалено много!

Ноември 13, 2017, 09:23:55
Отговор #37

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Снимката с трамвая е екстра !

Ноември 13, 2017, 19:39:29
Отговор #38

Неактивен немо

  • Публикации: 1041
  • пиперлив
Амортисьорите тропат, те също ще бъдат рециклирани. Следва грундиране и боя на носача
и малките детайли.
Пиши ми на ЛС къде да ти пратя 2 неизползвани амортисьора,само че са без горните тампони.
Естествено при удобен случай искам кръгче с Трабанта,щото такава беше 1-вата кола,в талона на която пишеше моето име  :D
Сменям скорости без да пускам волана  >:D  ;)
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001

Ноември 14, 2017, 09:41:01
Отговор #39

Неактивен 75 turbodelta

  • Публикации: 242
.....такава беше 1-вата кола,в талона на която пишеше моето име  :D
Сменям скорости без да пускам волана  >:D  ;)
Моите първи 3-4 коли бяха Трабита :)
п.с. Дълги пръсти имаш
мирелка написа: кои мухльо ве оня дет е тъп кат клечка за уши ли  \"hahah\"