Автор Тема: Прегряване? Възможни решения.  (Прочетена 15200 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Октомври 26, 2015, 10:08:15
Прочетена 15200 пъти

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
При старите автомобили понякога се появяват проблеми с охлаждането на двигателя лятно време.
При стандартен двигател се очаква завода-производител да е помислил.
Остават класическите неизправности, които се решават.
- Неизправен (или неподходящ) термостат. Лекува се в магазина. Истинските ретро модели (до края на 60-те) масово са правени да работят с охлаждаща течност - вода и там термостата отваря при сравнително ниски градуси. Например на Варшава с двигател S-21 пова да отваря на 72 и е напълно отворен на 82 градуса. Съответно колата работи на около 85 градуса дори и лятото. Ясно е, че при термостатите има и взаимозаменяемост, така че с малко гфантазия може да се намери подходящ.
- Износена водна помпа. Има случаи, в които помпеното колело буквално е изядено и вече не работи достатъчно добре.
- Запушен радиатор. Помага промивка, или в краен случай - разпояване и механично почистване на тръбичките (шомполиране).
- Малък вентилатор. При някои модели има вариант да се поставят различни перки. Примерно, на Варшава оригинално перката е 4-лопатна и с нея грее лятото. Поставяш 6-лопатна перка от ГАЗ-69 (най-добре) или от Жук (малко по-малка от газковата) и проблема е решен. В крайна сметка има и 8-лопатна от ГАЗ-53А, но това е вече извращение.
- Лоша центровка
- Работа с нискооктаново гориво (това понастоящем няма как да стане)

Да предположим, обаче, че сме поставили по-сериозен двигател.
Почваме по кръга. Промита система. Нов термостат. Усилена перка с 6 лопатки - по-голяма не се събира. И пак при екстремно високи температури грее.
При състезателните коли решението е ясно - предната стена се реже и се насажда голям радиатор. Да де, ама това е кола с перфектно изработена и скъпо боядисана каросерия и ще бъде свинщина да се реже по коша. И се бяга от оригинала, а аз държа всичкия тунинг да бъде обратим.

Мислим, мислим, и стигаме до...

Допълнителен електрически вентилатор.
Идеята е да се постави допълнителен вентилатор, без никъде да се пробива или реже.
1. Купуваме вентилатор. Това е сложен въпрос, когато мястото между решетката и радиатора не е много. Повечето мотовентилатори са си дебелички, а ние имаме 65мм свободни.
Питаме приятел и той ни насочва към
http://tuning-parts.bg/ventilatori/
Купуваме си прекрасен китайски вентилатор, който на всичкото отгоре, позолява монтаж пред и зад радиатора (перката се демонтира и обръща). Тук важи принципа колкото по-голям (вентилатор), толкова по-добре. При мене се събира 280мм вентилатор.
2. Купуваме тетка за датчика (колата е ретро и няма място за датчик на радиатора).
Тетки с диаметър 35мм се продават тук:
http://www.bulvako.com/Product/Show/d93142ce-7748-40d4-aa7b-b485a6ea7d25
Резбата за датчика е стандартна, тоест може да сложиш какъвто ти трябва датчик.
3. Купуваме датчик, дифтунга за датчика, скобички за водни съединения, реле с 4 крака (става и за фарове), предпазител, кабелни обувки и копченце за принудително включване на вентилатора по желание на шофьора.
4. Купуваме си антифриз.
5. Намираме приятел с подемник (в моя случай - Сашо Дрона).

Превръщаме идеите в дела.
Демонтираме радиатора и механичната перка.


Водната помпа не бях я пипал, а е от кофти марката Fenox. Така и така съм разглобил, реших да я махна и нея.


Поставям нова "италианска". Нова гарнитурка и силикон Victor Reinz против уруки и въпросът "водна помпа го броим за решен за в близкото бъдеще.


Сашо изработва от метална шина хитроумна стойка. Между стойката и радиатора има тънка микропореста гума. Набутваме вентилатора, после набутваме и радиатора, и се кефим на резултата.


Електромоторът идва точно зад емблемата. Всички пасва плътно, ама много плътно. Перката съм я обърнал, за да работи на нагнетяване към радиатора.


Вграждам тетката с датчика във долното водно съединение. При стандартния вариант датчика е в долното казанче на радиатора. В долното водно съединение температурата на охладителната течност е същата. Датчикът е стандартния за Лада - ТМ108, който включва на 92 и изключва на 87 градуса.


Пускаме инсталация, позиционираме релето и предпазителя на подходящо място в коша. Не съм снимал, връзването е елементарно. В моя случай не сложихме предпазител на управляващата верига на релето, щото не се бях сетил да взема и за нея, а само на силовата (вентилаторът е 80W, взех предпазител 15А). Както и да е, ще сложа.

Зареждаме антифриз, гледаме да не тече (не тече). Кефим се на резултата.


Предвид външната температура близка до 0 градуса и наличето на яка 6-лопатна механична перка, новото ми творение така и не можах да го накарам да сработи през датчика. В допълнение съм махнал и долната прахозащитна ламарина, която затваря коша и също допринася за греенето.
Предстои в експлоатацията да видя дали новият електрически вентилатор ще се окаже добър избор. През копчето за принудително включване, което дублира датчика установих, че духа доста добре, което би следвало да е достатъчно за каране в задръстване, или при по-сериозно натоварване.







Октомври 26, 2015, 13:07:12
Отговор #1

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Aааа , поздравления Момчиле , термодинамиката си е ееее.....Аз също минах преди тебе по тази пътека , все пак спретнах
реплика с напънат 781.135 шкодов мотор с алуминиева тиква. Няма мърдане , 87 включва ,  82 изключва :D

Все пак колата е възможно най - калпавата в термодинамично отношение - Skoda 105/120/130/135/136/Garde/Rapid   

http://www.classiccar-bg.com/index.php/topic,5381.360.html
« Последна редакция: Октомври 26, 2015, 13:10:26 от fulcrum »
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Октомври 26, 2015, 15:50:16
Отговор #2

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Ладовият е хубав, но заема много място и е с електромотор 110W. При мене допълнителният е 80W, идеята е да стигне в комбинация с механичната 6-лопатна перка и свалената прахозащитна ламарина. Само с пътни проби ще разбера дали избора е правилен. Може датчикът да излезе с твърде висока температура на включване, но датчици има много и различни. Може да стане 85/80 от 92/87 за някакви 20 лева. Хубаво е, че всички датчици са със стандартна резба.
Кире, дай идея от какво има по-нискотемпературни включватели? След съвет от приятел и разговор с колегите в службата, се сетихме само за Пежо 205 / Ситроен БХ / Алфа 33 (Vernet TS1888).

Октомври 26, 2015, 19:15:51
Отговор #3

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Москвич 2141 /Алеко , Момчиле ,  заради малкия си и изнесен встрани радиатор той е 87/82 градуса и хубавия струва 12-13 лева.
Също така от всички ретро VW и Audi - та с надлъжен мотор и къс малък изнесен встрани радиатор. :)
« Последна редакция: Октомври 26, 2015, 19:52:56 от fulcrum »
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Октомври 26, 2015, 19:38:37
Отговор #4

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
А да не те лъжат датчиците по таблото, че с 6 лопатна перка, изправен радиатор и термостат ладата няма как да прегрее. При продължителни изкачвания с висока скорост или продължително движение с малка скорост е възможно леко отклонение на стрелката в дясно, което е нормално. Преохлаждането на мотора което с мощна перка става доста бързо, като при това се вкарава рязко в двигателя охлаждаща течност с доста по-ниска температура, също не е полезно, както и прегряването разбира се.Вискомуфите според мен са оптималното решение, не случайно БМВ И Мерцедес не се отказват от тях.

Октомври 26, 2015, 19:51:50
Отговор #5

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
А да не те лъжат датчиците по таблото, че с 6 лопатна перка, изправен радиатор и термостат ладата няма как да прегрее. При продължителни изкачвания с висока скорост или продължително движение с малка скорост е възможно леко отклонение на стрелката в дясно, което е нормално. Преохлаждането на мотора което с мощна перка става доста бързо, като при това се вкарава рязко в двигателя охлаждаща течност с доста по-ниска температура, също не е полезно, както и прегряването разбира се.Вискомуфите според мен са оптималното решение, не случайно БМВ И Мерцедес не се отказват от тях.
Eлектронния вариант на вискомуфата Ники  се нарича плавно управляем широчинно импулсен модулатор и
иноватора тук е разбира се ...BMW. ;)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Октомври 26, 2015, 20:08:55
Отговор #6

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1912
Аз да питам , понеже съм проЗ и съм далеч от индженерията.
Та питането ми е - понеже електрическата перка се монтира от едната страна на радиатора, а механичната върти от другата, не се ли неутрализират като ефективност ? Или с други думи - едното духа от едната страна, а другото срещу него, ефектът не е ли обратен ?

Октомври 26, 2015, 20:14:15
Отговор #7

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3690
 :D :D :D :D :D
Неее,дифузията трябва да е винаги в посока на двигателя с предноразположен такъв и по посока на движението на автомобиля ;D
retrobs.com

Октомври 26, 2015, 20:19:28
Отговор #8

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Те си духат в една посока, механичната засмуква, а ел. перката духа отвън навътре. При Момчил нещата са значително опростени - радиатора е само един, интересно е когато имаме сандвич от 2, че и 3 радиатора, имам предвид кондензатор на климатика и примерно хидравличен. Понякога между тях се събира таков чудо, че и перка от хеликоптер няма да ги охлади :D и се почват едни смени на радиатори и термостати, а се касае само за почистване.

ПП Кире, това не го знаех, но то си е в твоя ресор :D
« Последна редакция: Октомври 26, 2015, 20:32:10 от michev »

Октомври 26, 2015, 20:26:45
Отговор #9

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1912
Е тва със засмукването не ми беше ясно. Сега ми се проясни .
Е за това са форумите като тоя  O:-)
Благодарско !