Автор Тема: BMW E12 518 1980 - най-новата ми механична любовница  (Прочетена 11754 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Януари 24, 2017, 23:27:46
Отговор #10

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Забравих да кажа нещо важно. При транспорта на колата от бояджията до моя гараж шибидахът е излетял по време на движение. Аз тогава не бях в София и разбрах в последствие неприятната новина. БМВ Е12 с шибидах не е често срещано. Шибидахът от Е28 по размер е същия, но по механизъм и закрепване има достатъчно разлики, че да не пасне без интервенции. Бях чел преди време, че шибидасите от ранни БМВ Е23 (7ма серия) са идентични с Е12ковите. Бях се сетил, че имаше един донор около Благоевград, при който бях ходил няколко години по-рано. Викам си - това ми е шанса. За късмет, колата стоеше, имаше шибидах и човекът ми го продаде с все механизма за 80лв. Бях много доволен, но честно ви казвам, че ако не беше тоя донор не знам какво щях да правя. Така че, някой ако има проблем с шибидах от Е12 да търси Е23ков донор преди фейслифта. Всичко пасва Plug and play.











РЕгулирането на шибедаха е доста играчка. Отне ми няколко вечери. Първо се нагласяват жилата и положението им спрямо лоста. След това се монтира металната тава, а най-накрая тапицерията.

Почистена горивна помпа:



Двигател в коша:







Успях да намеря редките маски с хром лайстна, монтирани само на 2.5/2.8 моторите. Свалих ластните за да боядисам решетките, че бяха изветлели доста:



Ето как се сваля лайсната:





Ето ги монтирани:





Понеже старата тапицерия на тавана беше зле, поръчах нова. Излезе ми евтино - 80лв. Слагах си я сам, защото тапицерът каза, че с монтажи не се занимава. Като за първи таван ми се получи горе долу:





Взех идея от tinkin_404 с щипките на неговото 404:



За залепване използвах българско полихлоропреново лепило (подобно на хелметекс). Не е съм очарован от качеството му, но горе долу свърши работа. Следващ път не бих ползвал същото обаче.





Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Януари 24, 2017, 23:51:05
Отговор #11

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Смяна на клеморед, тъй като оригиналният правеше проблем:



Ей този малък винт като се развие и се отделя патрона от клемореда:







Резервоарът не беше пропуснат и той:





Монтираният шибидах:





Нови клинове за преден и заден джам:



Слагам уплътнението на стъклото, набивам лайсните и поставям канап в канала на уплътнението за да мога да го монтирам. Клинът го слагам накрая:







Поставяме джама на място и издърпваме въженцето, което отваря уплътнението и всичко ляга на място:







Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Януари 24, 2017, 23:58:50
Отговор #12

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Стар джамджия си Геца. :D
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Януари 25, 2017, 00:01:58
Отговор #13

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Изпрания мокет:



Слагане на излолиращ найлон между вратата и кората. Оригилния беше премахнат при боядисването:





Първа оборудвана врата:



Ремонт на крепежите на бронята:









Съфорумец в нужда се познава:



По-голямата сестра наглежда дали всичко е наред. Явно се притеснява да не би синята да стане по-хубава от нея...


« Последна редакция: Януари 25, 2017, 00:04:06 от DMC »
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Януари 25, 2017, 10:10:31
Отговор #14

Активен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3484
Поздравления,Жоро!
Аз имах удоволствието да присъствам на някои моменти от работата по колата и да видя пламъка и желанието за успех в очите на собственика.
Най-много ме впечатли последователността и рационалната работа с мисъл по отделните моменти от реставрацията.
Още веднъж - честито!

Януари 25, 2017, 13:56:18
Отговор #15

Неактивен fifo

  • Публикации: 1141
Страхотно попълнение в гаража, Жоро. Честито
we all have wings, but some of us don't know why

Януари 25, 2017, 17:30:12
Отговор #16

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Жоро, много се радвам. Много е приятно да се четат такива теми. Знаеш, че колата е у правилния човек и гледаш какво ще се случи и как.
След няколко коли опит уж трябваше да съм попретръпнал, но ще си призная, че все още такава тема ми действа силно позитивно и надъхващо.
Не се ядосвай за проклетия шибедах.
Какви са ти плановете за двете Е12ки? С какво синята е по-различна освен с малкия мотор?

Януари 25, 2017, 23:01:26
Отговор #17

Неактивен yoz

  • Публикации: 357
Супер яко се получава, особено ценно за страничните наблюдатели/читатели са снимките и оптимизмът ,който лъха яко...:) БРАВО човече!!!

Януари 25, 2017, 23:39:54
Отговор #18

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Благодаря ви за добрите и окуражителни думи!
Радвам се, че харесвате темата!

Момчи, планът ми е в момента да я възстановя на 100%. Ще стане много хубава оригинална Е12, както е излезнала от завода, без преправяници.
Не е металик, не е с голям мотор, но пък ще е истинска. Планът ми е след това да пробвам да я продам. Вероятно ще пробвам да го направя в чужбина, тъй като не вярвам, че тук има фенове, които могат да си позволят да платят "западна" цена на старо бмв и то с малък мотор. Не съм твърдо убеден, че ще успея да я продам, както и не мисля да я продавам на всяка цена. Ако все пак успея да изкарам каквото съм си намислил, ще похарча всичките пари за да внеса друг автомобил от чужбина. Искам най-накрая стара двуврата италианка :)

Разликата между двете ми Е12ки е голяма. Синята 518 я правя стокова, а зелената 528 я правих по мой вкус. При зелената смених мотора от 2.0 на 2.8, сложих 5ца кутия, сложих заден мост с дискове, задна стаб щанга, ел стъкла, хром ел огледала, кварцов часовник, трилъчев волан, Vestatec престилка, централно заключване, шпер, газово окачване и още разни неща. Всичко това е купувано ново или е от различни други Е12ки и Е28ци донори. Тя не е оригинална, макар че "невъоръженото" око вероятно не може да познае дали задния ми мост е от нея или от друг модел. Много я обичам нея и там всичко ми е минало през ръцете. Тя ще си вечно моя. Няма да я продам, защото каквито и пари да и взема, с тях не мога да си купя такава същата. Просто няма - тая съм си я правил по мой вкус. Не съм виждал до момента Е12 в подобна конфигурация.

Синята е по-добрата кола, спор няма. И на ламарини е по-добра и отвсякъде. Надявам се да успея да спечеля нещо от нея. Ако ли не - ще си имам 2 Е12ки :)

Относно разликите между двете:
 - Синята е с механична секторна кутия, а зелената е с хидравличен сектор. За тежкия М30 мотор е задължително да има хидравлика макар, че не всички са излизали с нея. Интересно е, че механичната кутия има по-малък радиус на завой.
 - Синята е с шибедах, зелената няма
 - Двигателите са ясни. Единият е 1.8, 4 цил 90 коня. Другият е шестак 2.8 184 коня. Двигателите са много сходни. Реално още 2 цилиндъра на 4-така. Веригата е същата, обтягащия банан е същия, геометрията на блока и глава са аналогични. 4 цил е доста по-тих е по-пъргав. Шестакът е по-мързелив и малко по-шумен.
 - 518 отзад е на барабани и няма стаб щанга. Зелената е на дискове, има шпер диф и стаб щанга. Има разлика в страничната стабилност.
 - 518ката е от последната година на производство. Там вратите са по-леки (не знам защо), закрепването на седалките е различно, както и формата на мокета. Това е породено от новите въздуховоди на парното под предните седалки, които духат в краката на задните пътници.
528цата е с 23.71мм диам. на буталото на спирачната помпа (заради дисковете), а 518ката е с 22мм (тя е на барабани отзад).
Ами общо взето май това са разликите като механика. Екстрите ги описах по-горе.

От известно време си мисля да направя една уеб страница посветена на моите Е12. Не с някаква рекламна цел или да се хваля, колкото да е в помощ на останалите Е12 ентусиасти. Доста неща вече са ми минали през ръцете, доста коли разглобих, някои ги реставрирах, и имам натрупано инфо. Съвместимост на части между различните модели, полезни съвети, които могат да спестят откриването на топлата вода на някой по-неопитен фен.
На мен самия няколко човека от БМВ форума навремето ми дадоха много акъл и Know-how, което ми спести време, пари и помогна нещата да ми се получат добре. Тези хора вече не са активни и не споделят инфо. И си мисля, че е добре да го систематизирам всичко това и да го оформя като една уеб страница. Но си иска време и усилия. Надявам се скоро да ги събера :)




Продължавам. Ревизия на горна помпа на съединител. Помпата се ревизира лесно без да се сваля. Откача се лостчето от педала, маха се зегерката и пружината изтрелва буталото в лицето ви :)
Ремонтен комплект - 8лв от Евро 07 или Бял Скорпион 13.
Ето я помпата зад педала:



Извадено бутало:



Чаркокалците от вътре:



Ремонтия комплект:



Буталцето със сменени гумички:



Да караш стара кола понякога има плюсове. Един от тях е, че можеш да намираш залежали авточасти на цената на спанака. Ето един - чисто нов оригинален работен цилиндър за съединител ATE за 20лв :) . Веднага отива на колата:






Нови плафони право от Германия. Тукашните Дару-карчовци не можаха да ми доставят.

Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Януари 25, 2017, 23:49:54
Отговор #19

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Ето как изглежда колата отвън:







Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9