Автор Тема: 9-10-11 Юни - ClassicCar Излет 2017 - Арбанаси  (Прочетена 15103 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Април 21, 2017, 16:53:36
Прочетена 15103 пъти

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5104




Здравейте Приятели!

Наближава време за ежегодния ClassicCar Излет 2017!

По традиция, и тази година сме подбрали спокойно, исторически забележително  и природно красиво място.

На 9, 10 и 11 Юни 2017 ще се подвизаваме в с. Арбанаси, община Велико Търново.

Програмата е отново лежерна, идеална за раздумка около старите ни машини, запознанства, завързване на приятелства и опознаване на богатата ни история.

Мероприятието няма комерсиално-показен характер, не е парад, няма да има награди или медали за участие. :)

Важното е да прекараме добре, да общуваме и да споделяме проблеми и радости покрай експлоатацията и на старите ни превозни средства.


Малко за Арбанаси.

Арбанаси е архитектурно-музеен резерват и е сред Стоте национални туристически обекта. Има печат в църквата „Рождество Христово“.
Летописът на Арбанаси започва с най-ранния писмен документ – ферманът на Сюлейман Великолепни от 1538 г.,
с който подарява земите на сегашните селища Арбанаси, Лясковец, Горна и Долна Оряховица на великия везир Рюстем паша, зет на султана.
В споменатия ферман четирите селища са под общото название Арнабуд кариелари.


За икономическия възход и благосъстояние на арбанасчани свидетелстват както жилищата, така и петте църкви, строени в годините на възход на селището.
В края на 18 век в резултат на кърджалийските нападения през 1792, 1798 и 1810 г. селото е ограбвано и опожарявано, а епидемиите от чума и холера довършват това, което е пощадено от разбойниците и огъня.
Най-богатите търговци се изселват във Влашко и Русия. След 1810 г. започва ново заселване от българи, които слизат от Еленския и Тревненския Балкан.
Но до някогашния блясък и икономически възход не се достига, още повече че с Гюлханския хатишериф от 1839 г. се отнемат привилегиите на селището.
Развитието на дребното занаятчийство след Кримската война тук почти прекъсва.

В продължение на няколко века Арбанаси е крепост на гръкоманщината.
Гръцкият език, който бил официален тук, прочутото гръцко училище, както и църковните служби на гръцки не оказали влияние на националното съзнание на местното население.

Историята на Арбанаси е богата, а имената на арбанасчани са записани в героични летописи.
Но това, което е останало до нас и поразява със своята красота, умение, вкус, което най-ярко отразява епохата, са запазените 144 къщи с богата вътрешна украса, 5 църкви и 2 манастира.




Групата ни ще е съсредоточена около Хотел Извора.
Сайт: http://www.izvora.com/en-gb/
Там ще са автомобилите, вечерите ще са в ресторанта на хотела, там ще нощуват и някои от участниците.

Тази година няма да има групово запазване на нощувки, тъй като опитът ни показва, че участниците предпочитат да се възползват от разнообразието от хотелски услуги предлагани на подобни места.
Ние уважаваме този избор и препоръчваме ранно запазване на нощувки през сайтове като booking.com (услугата е БЕЗПЛАТНА, изборът е голям).

При нужда от помощ при запазване на нощувки, не се колебайте да се свържете с организатора на телефон : 0884 9едно5 шест31 - Димитър

Очакваме Ви!

145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Април 22, 2017, 08:15:05
Отговор #1

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1912
Мястото е перфектно !
Само това мога да кажа. Като студент в Търново често ходех в Арбанаси, в девствения му вид.

Април 22, 2017, 13:10:06
Отговор #2

Неактивен немо

  • Публикации: 1040
  • пиперлив
Аз се чувствам ощетен  :P няма да минавам Балкана  :'(   ама подозирам,че пловдивския шеврон не знае пътя и ще трябва да го водя от Казанлък към Арбанаси  :P
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001

Април 22, 2017, 16:32:36
Отговор #3

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Ако под Балкана имаш предвид Шипка, обещавам да ти направя компания да направим едно минаване посока юг, и да се върнем :D Ама това ще го обсъдим на шарк сбирката в Плиска, където обеща да дойдеш :D  И аз много обичам този проход, и при всеки удобен случай минавам оттам. Тази година сбирката ми е близо, и смятам да запиша участие :D

Април 22, 2017, 19:14:43
Отговор #4

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
И аз идвам, другари! Има много какво да се види в Търновско - Царевец, учредителното събрание, самото Арбанаси, Никополис ад Иструм и ред други забележителности!
Предлагам Тошко (Seemann) тъй като е местен и най-запознат да "скицира" програмата ни за уикенда :)
Аз мисля да пътувам от петъка.
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Април 22, 2017, 20:56:11
Отговор #5

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1912
Не съм го минавал в близките два месеца  :P и може да съм го забравил, така че гид ще ми е нужен  ;D

Април 22, 2017, 22:06:37
Отговор #6

Неактивен немо

  • Публикации: 1040
  • пиперлив
Ако под Балкана имаш предвид Шипка, обещавам да ти направя компания да направим едно минаване посока юг, и да се върнем :D Ама това ще го обсъдим на шарк сбирката в Плиска, където обеща да дойдеш :D  И аз много обичам този проход, и при всеки удобен случай минавам оттам. Тази година сбирката ми е близо, и смятам да запиша участие :D
Именно Шипка имам предвид  :P
Мисля,че ще е срамно ако не запишеш участие,...пък и не изпускай възможността да покараш 6 цил. Опел със Шпер  :winktongue:
Таман ще вземем Борката,че не знае пътя  :D
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001

Април 22, 2017, 23:16:05
Отговор #7

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Считай го за направено! Стига да събереш опела дотогава, че го беше поразпилял, като се виждахме последно ;D

Април 24, 2017, 20:09:37
Отговор #8

Неактивен skodko

  • Публикации: 1014
И на мен ми се идва, дано успея.

Април 25, 2017, 16:31:19
Отговор #9

Неактивен Gigabyte

  • Публикации: 191
Този път ме спечелихте ,близо е, дано само си напомня като приближи датата :)