Автор Тема: Търся сервиз за реставрация на задномоторни шкоди - 105/120  (Прочетена 10427 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Март 18, 2018, 19:19:14
Прочетена 10427 пъти

Неактивен 105L

  • Публикации: 74
    • 105l_100s_1000mb
Здравейте, интересувам се някой от по запознатите да сподели сервиз/екип за реставриране, където са правили и/или правят стари задномоторни шкоди. Става дума по конкретно за шкода 105л модификацията с кръглите фарове. Искам да разбера дали има хора които се занимават с такива и си рабират от работата, хора които правят колите качествено, с желание и внимание към детайла. Става дума за цялостна реставрация. Ще се радвам и да споделите и ориентировъчна сума.(Запознат съм, че се определя от състоянието на колата и тн. и няма как просто така да се каже колко ще струва, но нещо ориентировъчно като цена ще ми бъде от полза)
Такава кола все още не притежавам, главно поради причината, че не искам да правя емоционална покупка, без да съм събрал информация предварително как и дали ще ми е по силите да осъществя привеждането и в желания от мен вид. Осъзнавам, че първоначалната покупка на автомобила е най-малкото и се оглеждам за подходящ екземпляр непрестанно, намират се, но не искам да се окаже, че ще си седи пред блока ми поради невъзможност да я реставрирам.

Предварително благодаря на всеки помогнал с информация!  :)

 
« Последна редакция: Март 19, 2018, 12:21:30 от dido1903 »

Март 19, 2018, 12:01:00
Отговор #1

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
В София май останаха само двама - майстор Симо до Зоопарка и майстор Сашо в кв. Орландовци. Говоря за механиката, тенекеджийство и бояджиство са си друга бира и не зависят толкова от марката на колата... там май няма кого да препоръчам, и моите коли стоят все още са непребоядисани. Относно цената - зависи от състоянието и какво има да се прави...
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Март 19, 2018, 18:00:57
Отговор #2

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Задели си 2-3000 лева и купи гаражна Шкода, която не се нуждае от ремонт. Дори за 1000 ще се намери хубава. Има ги, елементарно е. И ще е оригинална кола. Дори да иска външно боя, пак ще е под 2000 лева разход. Важно е да е нова и неамортизирана.

И за какво ти е 105? Това още навремето беше най-куция кон. Вземи поне 120Л. Същото купе с 6 коня отгоре.
Като пишеш за "цялостна реставрация". Вземи Шкода за 500 лева изгнила и с издухан мотор и ще се видиш в приключение.
Каросериен ремонт за под 5000 лева не се сещам как ще се случи. 2000 за ламарини, 3000 за боя.
Мотор за под 2000 лева няма как да стане. Това са нови Ризи - Бутала - Сегменти, колянов вал, разпределителен вал, ремонт на глава, нов карбуратор, нова маслена, бензинова и водна помпа, термостат, съединител... Говоря за магазински цени, сега може да ти изпаднат РБС за 20 лева от някой байо, ама в магазина май бяха 400 ли, и то ги и няма вече. И труд на някой да си губи времето и да си задръства сервиза с това изделие.
Сложи си 300 лева за нова спирачна система.
Някакви 200 левове за нови амортисьори и пружини, 150 лева за рейка + накрайници, или кормилна кутия. Сега ако е с кутия, може и да не е за смяна.
Салон още минимум 500 за претапициране на скапаните седалки.
Ако е ранна година, едни 4-500 лева за брони, стопове, решетка.
Нови уплътнения на челно и задно стъкло, чисто ново челно, щото е надрано от чистачките. Те ти едни 2-300 лева.
Гуми + джанти на пясък и прахово - пак 500 лв.
И ето ти 10 бона оптимистична цена за кола, която струва под 1000, ако не се направи качествено, а то няй-вероятно няма, ако не си много в час.
Затова - бягай с 200 от идеята за реставрация.
Имам две наследствени Шкоди 120Л и все не стигам до тях по гореказаните причини.
Сложи си и две години разправии. към 10-те хиляди. Струва ли си  - не си струва.

Март 19, 2018, 19:20:49
Отговор #3

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
По правилно едва ли може да се отговори!

Има само още няколко маловажни особености.

Вариант Първи - правиш тотална реставрация
Запознаваш се за две-три години с всички тапицери, тенекеджии, бояджии , шлайфисти, механици и сервизи за модела, магазинери и гешефтари от гилдията в околовръст от (минимум) сто километра от твоето населено място. След което имаш база за лакърдии с години с останалите жертви на тая мания.

Вариант Втори - правиш козметично освежаване на читав екземпляр
Купуваш си части от Чехия и Ибей , с кеф си ги чакаш и с приятна компания си ги монтираш бавно-бавно с бели ръкавици, като се наслаждаваш колко по-свежа става с всяка доставка, нежната чехкиня.

Е, за втори вариант , освен късмет си трябва и сериозно търсене .

Успех от мен !  :)

Март 19, 2018, 19:30:14
Отговор #4

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
+1 3a мнението на Момчил.  :)
В добавка при горните расходи, може да сметнем и по 50-100 лв. наем на месец на гараж, да се сахрани колата след реставрациата.

Би било абс. бесмислено да се дадат 10, или дори само 5000 лв. да се реставрира кола, и да седи на милостта на стихиите.
То и добре сахранена в оригинален вид кола, пак не е добре да седи на открито де, ако считаме да е колекционерска, ентусиастка, или просто уикенд играчка колата.

Март 20, 2018, 10:51:23
Отговор #5

Неактивен 105L

  • Публикации: 74
    • 105l_100s_1000mb
Задели си 2-3000 лева и купи гаражна Шкода, която не се нуждае от ремонт. Дори за 1000 ще се намери хубава. Има ги, елементарно е. И ще е оригинална кола. Дори да иска външно боя, пак ще е под 2000 лева разход. Важно е да е нова и неамортизирана.

И за какво ти е 105? Това още навремето беше най-куция кон. Вземи поне 120Л. Същото купе с 6 коня отгоре.
Като пишеш за "цялостна реставрация". Вземи Шкода за 500 лева изгнила и с издухан мотор и ще се видиш в приключение.
Каросериен ремонт за под 5000 лева не се сещам как ще се случи. 2000 за ламарини, 3000 за боя.
Мотор за под 2000 лева няма как да стане. Това са нови Ризи - Бутала - Сегменти, колянов вал, разпределителен вал, ремонт на глава, нов карбуратор, нова маслена, бензинова и водна помпа, термостат, съединител... Говоря за магазински цени, сега може да ти изпаднат РБС за 20 лева от някой байо, ама в магазина май бяха 400 ли, и то ги и няма вече. И труд на някой да си губи времето и да си задръства сервиза с това изделие.
Сложи си 300 лева за нова спирачна система.
Някакви 200 левове за нови амортисьори и пружини, 150 лева за рейка + накрайници, или кормилна кутия. Сега ако е с кутия, може и да не е за смяна.
Салон още минимум 500 за претапициране на скапаните седалки.
Ако е ранна година, едни 4-500 лева за брони, стопове, решетка.
Нови уплътнения на челно и задно стъкло, чисто ново челно, щото е надрано от чистачките. Те ти едни 2-300 лева.
Гуми + джанти на пясък и прахово - пак 500 лв.
И ето ти 10 бона оптимистична цена за кола, която струва под 1000, ако не се направи качествено, а то няй-вероятно няма, ако не си много в час.
Затова - бягай с 200 от идеята за реставрация.
Имам две наследствени Шкоди 120Л и все не стигам до тях по гореказаните причини.
Сложи си и две години разправии. към 10-те хиляди. Струва ли си  - не си струва.
Ще се радвам да си взема за 2/3000лв запазена гаражна, но няма. Ако съм в грешка къжете ми къде и кой продава. Най-добрата в момента която съм намерил е за 1000лв. Стояла в гараж, но не е карана от 2005г. и не изглежда много добре на снимките. Преди имаше по добри, но обявите заминаха. Имам записани телефоните някъде, мога да звънна ако случайно не са продадени.

Март 20, 2018, 10:59:43
Отговор #6

Неактивен 105L

  • Публикации: 74
    • 105l_100s_1000mb
В София май останаха само двама - майстор Симо до Зоопарка и майстор Сашо в кв. Орландовци. Говоря за механиката, тенекеджийство и бояджиство са си друга бира и не зависят толкова от марката на колата... там май няма кого да препоръчам, и моите коли стоят все още са непребоядисани. Относно цената - зависи от състоянието и какво има да се прави...
Благодаря ще ги имам в предвид.

Март 20, 2018, 13:43:30
Отговор #7

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Не е с кръглите фарове, но е страхотно запазена и вероятно на реални 21000км:
https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11505718893872870&slink=6ie67t
Оригиналните гуми са на нея, Барум OR34.
Това е може би единствената читава шкода да се продава в момента.

Ако ще търсиш с кръгъл фар, много хубава бяла с едни допълнителни халогени се появи на Спасовдвен преди приемерно 2г и после излезе на обява.
Друг вариант е да ходиш при Симо на Зоопарка и да кажеш какво търсиш. Мисля, че имаше някаква с кръгъл фар хубава там.


« Последна редакция: Март 20, 2018, 13:59:23 от m_g »

Март 20, 2018, 22:40:28
Отговор #8

Неактивен 105L

  • Публикации: 74
    • 105l_100s_1000mb
Не е с кръглите фарове, но е страхотно запазена и вероятно на реални 21000км:
https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11505718893872870&slink=6ie67t
Оригиналните гуми са на нея, Барум OR34.
Това е може би единствената читава шкода да се продава в момента.

Ако ще търсиш с кръгъл фар, много хубава бяла с едни допълнителни халогени се появи на Спасовдвен преди приемерно 2г и после излезе на обява.
Друг вариант е да ходиш при Симо на Зоопарка и да кажеш какво търсиш. Мисля, че имаше някаква с кръгъл фар хубава там.
Задължително трябва да е с кръглия фар. Носталгия, първата кола в която се возих през живота си. Иначе тази с допълнителните халогени май я помня на обява но изчезна. Още ли се продава?

Март 21, 2018, 07:23:33
Отговор #9

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Онази изчезна, или някой я купи, или си я държат. Аз бих се разходил до Симо. Шкодите както всички помним, бяха супер масови в София. 2000г. преброих само пред нашия блок 17 задномоторни шкоди, като най-рядка беше 120GL светло синя на едни хора от съседния вход. В един момент всичко замина за скрап. Шкодите основно заради калпавите двигатели и скъпите части. Та Симо общо взето купуваше колите на клиентите си и десетки Шкоди стояха зад Зоопарка за донори. Със сигурност му е останала някоя с кръгъл фар, колкото и да ги намали. Или пък ще знае за някоя добра на клиент. Аз вече и японки не срещам, всички ги изхвърлиха. В крайна сметка за 2-3000 лева изобщо не е драма да вземеш другия вариант. Поне е Шкода и вътре нямат разлика освен полиуретановия волан и наличието на дневен брояч на километри (който винаги е развален). Като си говорим за реставрация, на също супер масовата някога Волга 21 съм дал над 2000 лева само за поръчки на уплътнения и пластмаски от Русия и Украйна. Само това на челното стъкло е 200 лева. Още 2000 по тапицери, и така до 15-16 бона крайна сметка. За 3 готова кола си е майтап. Ако някога реша да се занимавам отново с Шкода, това ще ми е най-добрият и лесен избор. Била друга, нам си кво. Е да, така е, но специално Шкодите имат много малък ресурс и дори на 50-60000 им свършват моторите. Като е на 20000, ще изкара поне няколко години. Иначе люс 2 бона за ремонт.