Автор Тема: Спирачна течност на силиконова основа  (Прочетена 2814 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Май 17, 2018, 15:39:35
Прочетена 2814 пъти

Неактивен ufer

  • Публикации: 381
Имам намерение да сложа спирачна течност на силиконова основа (доколкото съм информиран DOT5.1) на моя олдтаймер. Горе-долу съм запознат с предимствата и недостатъците, но предпочитам да запазя системата по-ефективно от корозия, че видях голям зор със спирачните цилиндри. Знам, че не трябва да се смесва с класическата течност - в случая DOT4 и искам да направя промивка на цялата система. Може би някакъв не много агресивен спирт (или нафта, или газ...) ще свърши работа. Знае ли някой нещо повече по въпроса, за да помогне със съвет?

Май 17, 2018, 16:37:56
Отговор #1

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Не си много добре информиран, колега. Силиконовата течност е ДОТ 5, основните й предимства на теория са, че почти не абсорбира влага с течение на времето и не поврежда боята ако случайно се разлее. Обаче не е препоръчително да се сипва такава течност в спирачна система, която не е проектирана за работа с ДОТ5, това трябва да го пише на капачката за наливане или в инструкцията на колата. Другият вариант е всичко що съдържа гума по спирачната система, т.е. на гумичките буталцата или направо целите цилиндърчета, апарати и маркучи да са сменени с нови. ДОТ 5.1 която може да се смесва с по-старите 3 и 4 също е добро решение, макар да абсорбира влага, но тази течност кипи при по-висока температура, така че опасността да заври при по-интезнивни чести спирания е малка.
Ето тук е написано доста инфо по темата, като единствено не е актуално че 5.1 трудно се намира, понеже постът е отпреди 10 г.
http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=35409&highlight=%F1%EF%E8%F0%E0%F7%ED%E0+%F2%E5%F7%ED%EE%F1%F2
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Май 17, 2018, 16:42:36
Отговор #2

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
А най-добре си карай с ДОТ4, като я сменяш на 2 години, както теоретично трябва да се прави. Не че аз го правя де :D Използвай на добри производители, и не би трябвало да имаш проблем.

Май 18, 2018, 09:04:33
Отговор #3

Неактивен ufer

  • Публикации: 381
Благодаря за мненията! Аз наистина не съм много добре информиран по този въпрос и затова питам. Но тъй като става въпрос за олдтаймер (проектиран преди 1966), който не се кара много и само от стоене се разяждат цилиндърчетата, ми се иска да пробвам със силиконова течност. А да сменям на 2 години течност DOT4 ми идва в повече. Ще прочета във форума на Алфа, но ако някой все пак е правил този номер с промивка, може да сподели. Иначе гумичките са сравнително нови, както и всички спирачни тръбопроводи...

Май 18, 2018, 09:17:41
Отговор #4

Неактивен ufer

  • Публикации: 381
Погледнах форума на Алфа... Благодаря на Krankenstein! DOT5.1 явно при мен е почти безсмислен, защото абсорбира влага. Ако реша да експериментирам, би трябвало да е DOT5 (силиконова). Но не бих искал да разглобявам всичко отново, за да го почистя и подсуша. Така че питането ми за някаква ефикасна промивка на старата течност остава...

Май 21, 2018, 02:34:50
Отговор #5

Неактивен thracian

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 6
Слагаме ATE Typ200 и сменяме на 3-4 години...Абсорбира влага,затуй производителят(голям химически концерн,Clariant) разработва и съответстващия на предизвикателствата антикорозионен пакет.То не е само прост гликол там вътре в шишето.Мноого далече от DOT3 от шейсетте години...
АТЕ TYP200 е всъщност Safebrake10 от брошурите.

http://www.ate-brakes.com/media/3338/ate_td006_dot4-typ200.pdf

https://www.clariant.com/en/Business-Units/Industrial-and-Consumer-Specialties/Automotive/Brake-Fluids

http://www.clariant.com/~/media/Files/Business-Units/ICS/Automotive/Brake-Fluids/ICS_AutomotiveFluids_Safebrakes_en.pdf

Ако се тръгне по другия път:
-търси подходящ агент за промивка(кинти)
-хъ сега чуди се дали остатъците няма да взаимодействат с предната DOT3/4 и с новата силиконова...Ми дали няма да повлияе на полимерите?Ама ще се разкара ли напълно старата DOT3/4?Aми промивъчната течност ще изчезне ли напълно?
-Ми сега,докат помпя(ако,де) с промивката,дали буталцата не дерат?Та и промивъчната течност трябва да има някаква мазилност...
-Гумичките от какъв материал са? Ако са заводски,ще да са съвместими и с ДОТ5. Ако са дело на гаражен майстор,питай го за материала.
-Ха сега обилна промивка с DOT5 (пак кинти)... Накратко,на баир лозе работата...Иначе-разглобяване...

Та аз бих сложил читава ДОТ4 и толкоз.

Май 21, 2018, 09:41:09
Отговор #6

Неактивен ufer

  • Публикации: 381
Благодаря, колега, за мнението. Работил съм с Клариант преди 10-ина години и знам, че при тях всичко е перфектно като качество. Иначе този Safebrake10 изглежда добре като показатели, както и ДОТ5.1. Моят проблем е, че започва да ме домързява и търся на "хляба мекото". Бях чел в някои немски и английски форуми, че при много от олдтаймерите прибягват до силиконова течност (ДОТ5) и се решават проблема. Но тях не ги бърка кесията да подновят всичко и ако трябва да промиват 15 пъти, това няма да ги събори. Освен това имам чувството, че общо взето е малко рекламна атака от заинтересовани хора. Та затова търся информация от хора с опит на българския пазар, които вече са пробвали това спасение за мързеливци - силиконовата течност...