Автор Тема: Pierburg 2EE  (Прочетена 6495 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Февруари 14, 2019, 23:27:46
Прочетена 6495 пъти

Неактивен admin

  • _sys
  • Публикации: 1012
Здравейте. Това ми е първата тема свързана с нещо по тематиката на форума... Вдъхновен от факта че явно има достатъчно ентусиасти които с мерак вдъхват живот на класиките реших вместо да купувам нова машина, първо да пробвам да възстановя стария VW Golf Mk2 1.6 на който дори и младия Speeder се е возил навремето. :D

Много ми се искаше директно да пусна тема за голфчето в "немски автомобили" където му е мястото, но за съжаление се оказа че е леко късата клечка със PN серията мотори и съответно със карбуратора Pierburg 2EE който си има своите особености след 30 години безотказна работа.

Като цяло в момента имам следните основни наблюдения върху работата му в хронологичен ред:

1. Като цяло наблюдавах по-силна миризма на бензин от ауспуха сякаш си има нужда от регулиране въпреки че този модел следва да се регулира сам ако правилно съм разбрал, поради наличието на Блок за Управление.
2. На дълъг път, без да променям натиска върху газта съм усещал как се променят сами оборотите, например първоначално се засилва и скоро след това отново се връщат на някаква по-ниска стойност.
3. Това което се случва в последно време е да не успява да задържи изобщо обороти на празен ход без да се налага да се зададе някакъв натиск на педала за газта така че да "задържи" Последно едвам го закарах до сервиза на собствен ход като гаснеше на всеки светофар, тъй като ми е малко трудно хем да натискам газта и да спирам с левия крак :)

Не съм сигурен дали наблюденията се дължат на един и същи проблем.

Втория проблем се случвал и преди но не толкова често колкото в последните 2 седмици. Може би напоследък е по-често поради ниските температури под 10 градуса...

Последните няколко дни се позарових сам и установих поне няколко неща които биха могли да се направят като например:

1. тестване със vag 1527 за работещ блок за управление (макар че подозирам че няма да е там проблема)
2. измерване на съпротивлението на температурния сензор при < 10'C при 20'C и при 90'C. (нещо от сорта на 7кОм, 2-3кОм и 0.3 кОм по спомени)
3. измерване на потенциометъра определящ позицията на въздушната клапа (нещо от сорта на 1,7-2,4 кОм при позиция 'пълна газ' (и след това спадаща до 300 ома) ако си спомням правилно)
4. тест на дроселната клапа (намерих някакви руски клипчета по темата които бяха доста описателни)
5. тест на ламбда сондата
6. проверка на проводниците и почистване на клемите

тоест има какво да се направи но лошото е че напоследък съм доста зает но в крайна сметка на вълка врата му е дебел...

И разбира се по законите на Мърфи точно успях да го дотътря до майстора и при него не се получи този проблем (но го е забелязал едва няколко дни по-късно предполагам на студен двигател)

Дочух че карбуратора като нов е доста скъп (макар че не виждам някой да го предлага). Може би ако се намери донор за части ще е по-разумно.

Като цяло ако някой има идея как най-лесно и правилно ще бъде да му вдъхна живот на това чудо, нека каже. :) Особено ако е от Пловдив :D
« Последна редакция: Февруари 17, 2019, 16:46:19 от admin »

Февруари 14, 2019, 23:44:04
Отговор #1

Неактивен vankovarnata

  • Публикации: 237
Като за начало провери поплавковата камера / иглата / миризмата води до там а и давенето на мотора. не пипай друго.
Високо нива на бензина. Нормално е 6-7мм на поплавъка.
1000 Malych Bolistek
предизвикай ангела хранител да знаеш кой е над теб.

Февруари 15, 2019, 11:39:10
Отговор #2

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Има и друга възможна причина, понеже този тип карбуратори е с автоматичен "воден" смукач, та ако се е повредил термоелемента, който го управлява и смъкачът включва и изключва когато си поиска. Аз доста години покарах Шкода Фелиция с подобен карбуратор, само че огледално разположнен на голфа. Там единствено имах проблем с една т.нар. помпа на обогатителя, която представлява кръгло платно с пружинка и капачка, монтирано посредством 2 болта в задната част на корпуса. Та то се беше скъсало и създаваше сериозни ядове при палене и работа на бензин, отделно че от там течеше силно и миришеше на гориво.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Февруари 15, 2019, 14:41:29
Отговор #3

Неактивен stingray

  • Публикации: 375
Най-надеждният ремонт на този карбуратор е като го хвърлиш и смениш с обикновен такъв. на 1.9 DG водния ми боксер е такъв и с кеф сложих ладов. Сега пее.
"Никогда не соглашайся с толпой. Даже если она права." Эмиль Чоран

Февруари 15, 2019, 16:39:43
Отговор #4

Неактивен caro

  • Публикации: 91
Ако колегата не държи да запази колата в  оригинален вид има два начина да направи преходна планка или да навари колектора \както направих аз\ ,че Пиербуклука е с 3 болта ,а повечето са с 4 Шпилки.Предимствата са големи изчезва компа с периферията която е свързана с него,а ако си намери изцяло механичен карбуратор -няма да си познае колата.Ето как го направих аз:






Февруари 15, 2019, 20:45:10
Отговор #5

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Дани , аз също бях с такъв . Разиграха се оборотите , за сензора на дроселната клапа ми офертираха от 120 пари нагоре

Мохабета приключи . И аз наварих колектора и минах на Вебер 36/36 DGAS oт Форд Сиера 2,3
Дупчен за газ .Върви на пушка и на газ и на бензин

Един много важен възел продължава да си работи - подгряването на смукателния колектор , нагревателя е вътре в него
прилича на таралеж , има много важна роля при работата на студен мотор , горивото влиза ,,притоплено'' и разбъркано
 
Управлява се от релето с индекс на него 31

За фланец на смукателния колектор е най добре да се отреже и приспособи от ..... Skoda 105/120 или Вартбург с двукамерен карб

И най важното - за хубавото хранене  ще ти трябва карб с дифузьори поне 32/36 или 34/34 . Кубатурата ти е 1584 см кубични
масовите Вебери и Солекси 32/32 тук идват малко. :)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Февруари 15, 2019, 21:46:31
Отговор #6

Неактивен caro

  • Публикации: 91
Абе колегата по-горе щом храни 1.9L боксер  с Ладов и е доволен значи бива.Моят Солех  е някъкъв CIS 32\34  \от Ritmo 1.6 Sport според Google\и хранеше доволно 2000 8V ABK на AUDI.Дори на Лада 1600  е 32\32 и е доста добро копие на Weber \доколкото знам ,че не ми се търси Пиербург е 22\26\.Проблема при монтаж на Ладов карбуратор на Голф 2 е височината филтъра може да опира в разделителната стена.

Февруари 15, 2019, 21:50:22
Отговор #7

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Хранил съм 2000 кубика БМВ М10 с ДААЗ, леко по-мудна беше колата, но си вървеше доволно. Преходен фланец ми изработиха. Този "Пиербург" е трагедия, и аз се борих с един такъв, ама ми писна.

Февруари 15, 2019, 22:10:47
Отговор #8

Неактивен caro

  • Публикации: 91
Лично аз не мога да си обясня защо VW ,че и доста други използват този Пиербург -безкрайно сложен и ненадежден , а не механични Вебери които ползват Форд,Фиат и Рено и др.

Февруари 15, 2019, 22:54:55
Отговор #9

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Лично аз не мога да си обясня защо VW ,че и доста други използват този Пиербург -безкрайно сложен и ненадежден , а не механични Вебери които ползват Форд,Фиат и Рено и др.
Поради пригодността му в нова кондициа поне като е, да дава параметри по Евростандартите в 1-те в Германиа катали3аторни години- 1986-1990.