Автор Тема: BMW E30 318i 1987  (Прочетена 14142 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Декември 23, 2019, 20:15:16
Отговор #30

Неактивен M10

  • Публикации: 31
  • скрапер
Десните подове бяха лесни и станаха бързо.

Премахване на "квадрата"





Италианският климатик беше прекаран през този отвор и уплътнен с полиуретанова пяна  :))


Ляв заден под беше без тапа вече, затова реших и десния да е без, въпреки че не беше прогнил.

Опитах се да оформя щамповката и определено е по-добре от предния път.



В десния подкалник имаше само това за ремонт





Декември 23, 2019, 20:29:07
Отговор #31

Неактивен M10

  • Публикации: 31
  • скрапер
След това се захванах с коша.
Разбутах повърхностната ръждица под акумулатора  :))



Отново трябваше да се внимавам заварката да е абсолютно плътна и мисля, че се справих.


Шпилките за монтаж на жабката също бяха монтирани където трябва.

Почистих ръждите в коша и обработих с епоксиден грунд и уплътнител, като преди това бях запушил всички отвори от газаджииските самонарезки и премахнал ненужните планки - например колата няма да е повече с дебитомер и оригиналната филтърна кутия, няма да има акумулатор отпред (масата не е нужна), няма да е с една бобина, а с блок-бобина, няма да е с малкия радиатор, а с такъв от дизел и тн





Декември 23, 2019, 20:50:13
Отговор #32

Неактивен M10

  • Публикации: 31
  • скрапер
Купето беше вдигнато настрани и се започнах почистване на всички напукани покрития и нанасяне на нови.
Имах невероятния късмет в десен заден подкалник всичко да е като ново  :o (за разлика от на другата кола)



Въпреки, че не беше нужно, за по-сигурно минах всички места, където е имало наченки на ръжда с реактивен грунд


Две ръце епоксиден грунд с пистолета



Към момента на грундиране не ми се занимаваше с последната кръпка по подовете и я оставих за после.




Както всеки път при затваряне на кухина, налях обилно реактивен грунд, докато протече.

Декември 23, 2019, 21:14:14
Отговор #33

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Toва е!Тема, в която детайлно е показано, как качествено и безкомпроминсно се възстановява автомобилна каросерия!Колата е възстановена на 100% по моите разбирания, браво Боги!

Декември 24, 2019, 00:42:27
Отговор #34

Неактивен M10

  • Публикации: 31
  • скрапер
Благодаря.
Целта на темата е да покажа, че стига да има желание е възможно в аматьорски условия да се работи прилично и е време най-накрая да се спре с наплютите ръждиви ламаринки, клепането на кит/боди и тн. Жалко е през 2019та още да се "реставрират" така далеч по-редки и интересни модели от Е30  :-\
В няколко страници качих година от свободното си време. Към днешна дата минах фугите и заварките с Carsystem KS-50 (скъп но качествен продукт, благодаря на Роската, че ме убеди да не ползвам евтини продукти)

Измих старателно пода с обезмаслител


и нанесох Carsystem KS-800



По купето ми остава да запуша газаджииските дупки по багажника и да сменя покритията на левите подкалници.

Декември 24, 2019, 22:07:40
Отговор #35

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1599
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
Toва е!Тема, в която детайлно е показано, как качествено и безкомпроминсно се възстановява автомобилна каросерия!Колата е възстановена на 100% по моите разбирания, браво Боги!


аз мисля, че еталон за това е темата на S15 за маздата, но и тук е свършена много работа, няма спор :)

Декември 26, 2019, 23:44:02
Отговор #36

Неактивен M10

  • Публикации: 31
  • скрапер
Целите ми са съвсем различни от на колегата ;D
Гоня златната среда цена/усилие/дълготрайност. Дали съм я оцелил, времето ще покаже.

Понеже получих запитвания каква химия съм ползвал и в какъв ред:
1. Всеки ден при приключване на работата - реактивен грунд на Спектрал (защото се предлага в малки разфасовки). Нужното количество се смесва за минута, нанася се с четка, налива се лесно в кухини (рядък е). Защитава от корозия пресните заварки докато дойде ред на следващото покритие. Но не трябва да стои половин година само на реактивен!
Ползвах го и като преобразувател при дребни язвички, които не мога да почистя, също предварително на местата, които затварям.


2. Епоксиден грунд, 2 ръце мокро в мокро. Имах притеснения, защото се води несъвместим с реактивния, но опита на няколко колеги през годините показва, че няма проблем.


3. Уплътнител Car System KS-50, 2-3 ръце с четка (свива). Става точно като оригиналния уплътнител на Е30


4. Консервант за кухини обилно в прагове, рогове, греди. основата на калниците. Аз избрах Car System KS-200, но Боди или всеки друг би свършил работа и е по-добре от горено масло с грес и други бъркочи от отминали времена.

С това смятам антикорозионното покритие за приключено.
Коша, багажника и пода вътре ще бъдат боядисани в цвета на колата.
Отдолу нанесох защита от камъчета Car System KS-800, както писах в преден пост, защото не е нужно да се боядисва (за разлика от шегрена на каучукова основа).
На праговете и задната престилка ще нанеса шегрен KS-1000, който ще бъде боядисан.

Декември 27, 2019, 01:05:43
Отговор #37

Неактивен M10

  • Публикации: 31
  • скрапер
Междувременно почнах да събирам мотор.
Исках директно да монтирам готовия и много приятен М20Б28 с вал 288, портвана глава и къстъм електроника (~210-220 коня).
Резултата обаче щеше да е известен и напълно предвидим, затова си поставих нова цел - да накарам оригиналния М20Б20 да върви повече от М20Б28  >:D
Проблемът беше, че блокът е стоял хвърлен на купчината с железа близо 2 години без да се сетя да намажа цилиндрите  :-\

За щастие в шлайф базата успяха да почистят язвите и да коригират размера от 80,00 с елипса и конус на стабилни 80,05мм навсякъде (добре дошло за увеличен ход и налягане!)



Масовата доработка за М20Б20 е към Б23 - сменят се само бутала и биели и хоп от 130 на 150 коня. 35 години по-късно обаче части за 323ки няма.
И да успея да намеря, буталата са архаични тежки кофи, а биелите огромни чукани, което не ми допада  :-\
Затова се спирам на варианта: колянов вал от М20Б25 (75мм вместо 76 на Б23), биели 135мм (много по-добър вариант от 130мм на Б23!) и бутала Mahle от М50Б20 ванос (по-къси и леки). Обема става 2250 кубика, а степента около 9:1 според човек, известен като гуру-то на М20ките в БГ.
Друг плюс при този сетъп - мотора остава късоходов (80х75мм). Разбирането ми е, че мотори които се напъват трябва да бъдат максимум каре и в никакъв случай дългоходови. BMW също нямат нито един заводски дългоходов бензин преди 2000та.

Валът от 2,5, стандартен размер в норма (около 2 стотни максимално износване), буталата и лек жокер от Лансер Ево  ;D

Електроника ще се наложи да скалъпя от тая купчина. Мисля да е Megasquirt 2 с директно управление на блок-бобина. Разбира се няма да има дебиЛомер с клапа, делко и подобни дебилизми от едно време.
« Последна редакция: Декември 27, 2019, 01:09:32 от M10 »

Декември 27, 2019, 10:34:54
Отговор #38

Неактивен немо

  • Публикации: 1041
  • пиперлив
Понеже на консултанта по тенек./бояджийските въпроси си му обещал да кара Е30 на Калояново,човекът пита турбо Е30 ли ще кара?  :o :o :o
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001

Декември 27, 2019, 11:25:14
Отговор #39

Неактивен M10

  • Публикации: 31
  • скрапер
Понеже на консултанта по тенек./бояджийските въпроси си му обещал да кара Е30 на Калояново,човекът пита турбо Е30 ли ще кара?  :o :o :o
нещо такова  :))