Автор Тема: Колекцията на принца на Монако  (Прочетена 6947 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Март 07, 2019, 23:09:28
Отговор #10

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Люси, къде ме хвърляш из дебри непознати  :). Как ти идват на акъла тези паралели не знам, но съм ти благодарен, понеже ме провокираш, а не съм се замислял грам за ударението на Монако.
За мен след известна доза четене се изясниха нещата и бих ги сложил така : Първо изначално не съм се съмнявал изобщо, че коренът на това население от района си е лигурийско и това ми убеждение се потвърди. По-детайлно – това са монегаски. Така са извести сега, такива са били в продължение на няколко века, да не кажем хилядолетие. Коренът в произношението е точно в произхода на населението или по-точно общо известното и въpприето название на местното население – монегаски. Защо монегаски. Оказа се, че в древността гърците са дали име на поселението от този район, предимно населен от лигурийски племена, завладян от гърците и обозначен като Μόνοικος . Близко е да бъде възприето, а е и нормално да се тълкува като Монахос , Монах и т.н. Да не тълкуваме в момента защо, как и тн е дадено това име, но е възприето от римляните като Portus Herculis Monœci . В случая е ясно, че ударението е сменило мястото си, предполагам по граматични причини и особености на латинския.
В същността си на италиански Monaco означава монах. Връзката с древното название е очевидна. Още повече историята разказва, че основателят на принципата Франческо Грималди, наречен Malizia е успял да се намърда в замъка на дискутираното място преоблечен именно като монах. Политическите перипетии на принципата ще ги спестя, описани са много приятно в нета, въпросът е , че официално в продължение на векове принципатът е наричан Mo`naco , както се произнася на италиански с ударение на първата сричка. Тук ще отворя една скоба, защото не съм наясно на лигурийски диалект във вековете как е произнасян, но ако се осланяме на силното влияние на латинския, би следвало да е поддържана линията на ударена първа сричка. В момента има диалектен речник на лигурийския, който показва преводът да бъде mo`nego . Ясно като бял ден, оттам и монегаски.
Интересно е наистина дали франсетата са допуснали изключение в случая да произнасят Мона`ко с ударение на предпоследната сричка, въпреки че след кратка консултация бях уверен , че никой французин не нарича географското понятие с нищо друго освен с ударена последна сричка – Монако`
Интересно би било да се разбере дали в региона френското присъствие се е съобразило с общото произношение, което имат самите монегаски, понеже дори в регионалната им принадлежност като название – монега`ски ударението пада върху предпоследната сричка.
Има един много силен геополитически аргумент – Принципатът граничи единствено и само с френска територия, официалният език е френски, въпреки че до 1962-а година монегаският диалект е бил втори официален език. В този смисъл френският е изключителен доминант, ситуация позната примерно с Ватикана, но с италиански поляритет. Интересна част от историята е, че през 1963-а Принципатът е на крачка да бъде анексиран от Де Гол.
Така че в заключение
-   Mo`naco с ударение на първата сричка според вековната традиция
-   Monaco` според съвременната политическа конюнктура
-   Мона`ко с ударение на предпоследната сричка на български, по лингвистични причини – мона`х на български има ударение на а`
Много ми беше интересно да поразсъждавам по въпроса, не бях чел задълбочено, въпреки че съм ходил два-три пъти там.
Умрях от смях от примера с руския с техния МАНА`КА   :)) :)), даже и с английския, дето често го произнасят като с две ударения – Мо`накоооуу

Март 08, 2019, 07:49:40
Отговор #11

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Повече от "сериозна" колекция  :). Запознат съм в детайли с историята на конкретното Porsche 917К-24 (води се шаси #24, нищо че на него е цифрата 20), но не знаех, че накрая е пристигнало в Монако. През 1970 е използвано като тестова кола за 24 часа на Ле Ман (което Porsche и печели) от заводския тим на Porsche с пилоти Brian Redman/Mike Hailwood. И дава най-добри времена на Ле Ман! През 1971ва е купено от пилота на Porsche Jo Siffert. Той го предоставя за класиката на McQueen от 1971ва. Остава собственост на Jo Siffert до октомври 1971, когото същият загива в инцидент. И води погребалната му церемония. В средата на 70те се продава на (неизвестен?) парижки колекционер и ..."изчезва" от погледите до 2001ва. За тези 25г. очевидно е запазено в оригинално състояние и след 2001ва претърпява реставрация (най-вече двигателя) при швейцарците от Graber Sportgarage - https://grabersportgarage.ch. Продава се на аукцион през август 2017та от Gooding & Company за $14,080,000 и очевидно последния собственик е принц Алберт. Това е и най-високата цена за Porsche досега (след една 956ца от 82ра, продадена за около 10 милиона).

Март 08, 2019, 09:39:21
Отговор #12

Неактивен fifo

  • Публикации: 1140
Мдаа, няма случайни автомобили тук... Всички състезателни коли имат действителна състезателна история. Има и един лексъс ландаулет, който не съм снимал изрично, но е попаднал в кадър, паркиран до сувенирния магазин. Та всъщност това е сватбената кола на принца, разбира се произведена в единична бройка. Горещо препоръчвам на всички да разгледате експозицията. Вярно, че фераритата няма да са там вечно, но вероятно ще има тематични представяния на други марки и теми.

Размишленията върху начина на произношение и къде е точно ударението според франсетата малко ме изненадаха, но пък се забавлявах искрено.



А Малициа си е чист джедай

« Последна редакция: Март 08, 2019, 10:23:31 от fifo »
we all have wings, but some of us don't know why

Март 08, 2019, 10:16:04
Отговор #13

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Боре, направо страхотен анали3.
Абс. точен и покраи професионалното ти академично обра3ование, предполагам.  :)
3начи, в 3начителен аспект моиа устрем в ударението предпоследната сричка е поради БГ говора ми, но и поради историчността на монашескиа прои3ход на вилаета.

А на живо каот ги слушам англосаксонците по Европа като са по улиците до мен в ра3ните там страни, и как всеки момент ба бас всичко слагат едно удалжено ООУ накраиа, падам от смех.

Ама една точна сричка или сагласна не може да кажат като хората, особено от сагласните в итал. е3ик.
То и по медиите така.
В нашето хоби, даже водешти ентусиасти като Джеи Лено и екс-едитора на Ево- Хари Меткалф, викат Лан'С'иа, ама по всеко време. Или Ф'а'ррари. Направо големи скици.
Толко3 ли па не могат да си пречупат е3иците и да кажат, както е правилно- ЛанЧа, и ФЕрари.

А и по американските медии по политическите предаваниа абс. тоже такава бе3просветност.
Например всичките журналисти по СНН, бе3 1-2 от Харвард примерно учили, викат на Джамал Кашоги- Кашо-гЧи.  :))
Откаде го и3мислиха това Ч, тиа реднеци коментатори и анали3атори, оште ми е чудно.
При условие, че по всички арабски телеви3ии арабите там му викат правилно- Кашоги, а и се пише само с Г, макар и двоино Г- КашоГГи.
Та така с Оу, Ау и Сиа, и ЧИЧибаба.  O:-)


Повече от "сериозна" колекция  :). Запознат съм в детайли с историята на конкретното Porsche 917К-24 (води се шаси #24, нищо че на него е цифрата 20), но не знаех, че накрая е пристигнало в Монако. През 1970 е използвано като тестова кола за 24 часа на Ле Ман (което Porsche и печели) от заводския тим на Porsche с пилоти Brian Redman/Mike Hailwood. И дава най-добри времена на Ле Ман! През 1971ва е купено от пилота на Porsche Jo Siffert. Той го предоставя за класиката на McQueen от 1971ва. Остава собственост на Jo Siffert до октомври 1971, когото същият загива в инцидент. И води погребалната му церемония. В средата на 70те се продава на (неизвестен?) парижки колекционер и ..."изчезва" от погледите до 2001ва. За тези 25г. очевидно е запазено в оригинално състояние и след 2001ва претърпява реставрация (най-вече двигателя) при швейцарците от Graber Sportgarage - https://grabersportgarage.ch. Продава се на аукцион през август 2017та от Gooding & Company за $14,080,000 и очевидно последния собственик е принц Алберт. Това е и най-високата цена за Porsche досега (след една 956ца от 82ра, продадена за около 10 милиона).

Ами Ники, липсват много гиндикации, поне не по Нета, Алберт да дава редовно или в единични случаи, многомилионни суии да купува коли. Тои далеч не е и и3вестен като автоколекционер.
Считам, че това 917 от Леман филма, е част от гост-колите с реисинг минало, дето са там до 15 март сега и3ложени.

И последно по темата, правилен е акцента на Свилен да се внимава с Нета.
Макар че и3глежда има леко намаление сега от 2019 година, понеже м. Маи 2018 г. като само минах с кола тран3ит пре3 Монте Карло, ми се и3писа на тел- 25 лв Мбаит Интернет такса, а входиашт от БГ или ЕС- 2.40 лв/мин, а и3ходиашт по ЕС и БГ- цели 6 лв/мин. беше.
Така че сигурно сега и ра3говорите са една идеиа по-народни вече.

3аслугата на тиа и3трескани цени е на местниа оператор- Монако Телеком.
Там между другото работи от неколко години една моиа втора братовчедка, благодарение на коиато, сме пол3вали неини роднини в миналите години пропуски 3а вли3ане на Ф1 и Хисторик Гранд При-то по трасето.
Това, понеже Монако телеком са виден спонсор на реисинг активностите в Принчипата, и на техни гости дават такива пропуски.


Март 08, 2019, 14:25:51
Отговор #14

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Люси, абсолютно си прав! Почти сигурно е, че не е на Алберт! А мистерията около всички собственици след Jo Siffert е пълна. И още нещо адски интересно и пак свързано с Монако! Освен на сбирката на принца и по пътищата на Монако може да се види 917. В движение, не на платформа! При това явно най-скъпото.  Засега. Поршето от клипа по-долу -917К-037 - е притежание на резидента на Монако Claudio Roddaro и закупено срещу "скромната" сума от 22 милиона долара (поне в нета на доста места се цитира тази цифра). И е от малкото такива с регистрация и легални за движение по пътната мрежа. Тук е на пистата, но има снимки в нета и как тази 917ка се "разхожда" из Монако ;D.
ПС. Явно има и не-толкова известни и популярни личности, които вадят сериозни суми за ... среиозни автомобили все пак.
« Последна редакция: Март 08, 2019, 14:36:13 от Nik1600GT »

Март 09, 2019, 09:56:18
Отговор #15

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Да, правилно си уточнил, че доста малко броики 917 са карани по улиците, което е и ра3бираемо.
Но много преди колата на Родаро, в 70-те години доста активно кара като всекдневка неговото 917 граф Роси, собственика на Мартини концерна.
В 1970 тои го купува ока3ион на цена само 75000 Д. марки.
Порше обаче му режат перките от3ад преди предаването на графа.

https://drivemag.com/red-calipers/monaco-man-registers-legendary-porsche-917k-race-car-for-the-road

https://drivetribe.com/p/road-legal-porsche-917-of-count-auzvLEQDSfO49bpQE1KQXw?iid=deeC2JVESCSoNBcQzzl0wA







« Последна редакция: Март 09, 2019, 10:00:50 от USfan »

Август 08, 2019, 21:56:13
Отговор #16

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Хм, принц Албер 2-ри, макар и не толкова запален колекционер като баща му Рение, не е лишен от проникновеност и автострасти.
Много си харесвал 2-та мч лична кола- Голф1 ГТИ, а най-добрата кола която казва че имал, е била Порше 928.

Интересна история разказва и с Реното Флорид от 1959 год. на майка му.
Оказва се, че по едно и също време Режията подарява 2 флорида- единия на Грейс Кели, другия на Бриджит Бардо.
Флоридата на принцеса Грация е налична в музея на княжеството, и в отлично здраве, а къде ли е отишло Реното на Бардо...  O:-)

https://autobild.bg/%d0%b0%d0%b2%d1%82%d0%be%d0%bc%d0%be%d0%b1%d0%b8%d0%bb%d0%bd%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%81%d1%8a%d0%ba%d1%80%d0%be%d0%b2%d0%b8%d1%89%d0%bd%d0%b8%d1%86%d0%b0-%d0%bd%d0%b0-%d0%bf%d1%80%d0%b8%d0%bd%d1%86/