Автор Тема: BMW E12 520  (Прочетена 2480 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Май 04, 2019, 22:31:03
Прочетена 2480 пъти

Неактивен iborisov

• /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 5
Здравейте,
След като мина месец ,откакто закупих BMW E12 520,  най-после намерих време да започна работа по реставрирането му и реших да споделя придобивката си.
Всъщност колата може би е позната на повечето от вас. Оказа се ,че съм закупил кафявата E12-ка на DMC. След него колата е имала няколко собственика, като състоянието и съвсем не е такова в каквото той я е е продал.
Последните 2 години е била оставена да ръждясва навън, бита е от градушка, таблото е напукано от слънцето.
Колата е с 6-цилиндров 2-литров двигател - M20B20 (не съм сигурен точно какъв е инжекциона) , 1979 година по документи.

Ето колата и темата, когато е била при Жоро: https://www.classiccar-bg.com/index.php/topic,585.0.html

Идеята на проекта е цялостно реставриране, като ще се придържам възможно най-много до оригиналния и вид. Работата ще върви бавно понеже живея в София, а колата е на 160км от Сф. Но важното е крайния резултат :) 

Вече са свалени преден капак, фарове, мигачи , брони.

« Последна редакция: Май 07, 2019, 15:01:59 от dido1903 »

Май 05, 2019, 10:18:00
Отговор #1

Активен Speeder

• Администратор
  • Публикации: 4959
Браво!
Историята на този екземпляр продължава.
Дано я вдигнеш "на карака" отново!
Лично аз я харесвам много. Чудесна комбинация на цвят/модел/двигател, а и много спомени имам около нея ;)

Дръж ни в течение!
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GTV 3.0 24v

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Май 05, 2019, 19:32:06
Отговор #2

Неактивен iborisov

• /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 5
Благодаря Speeder!

Измерихме компресията(доколкото знам трябва да бъде 9:1):
6-ти цилиндър - 7.5
5-ти - 7
4-ти - 8
3-ти -6.5
2-ри - 6.5
1-ви - 6
Като за първи,втори и трети използвахме една втулка от комплекта на уреда , която май опускаше и предполагам ,че компресията е с около 0.5 повече на първите три.

Също махнах и инжекциона.

Май 05, 2019, 20:09:17
Отговор #3

Неактивен joro-120L

• Публикации: 1416
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Измерихме компресията(доколкото знам трябва да бъде 9:1)

9:1 е степен на сгъстяване. Различно е от компресия.
За добра компресия е прието да бъде поне над 10атм. на цилиндър.
Компресия се мери с напълно отворена дроселна клапа. Или с "пълна газ".

Честито за новата придобивка. Желая успех с реставрацията. :)
Skoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.

Май 05, 2019, 20:50:18
Отговор #4

Неактивен Acropolis 1800

• Публикации: 168
E12 е автомобилът с главно А. Пожелавам ти успех с реставрацията. Аз лично държа на автентичността, но в случая инжекционна е +.
1982 Шкода 120L, прецизна чехословачка без точка ръжда, продадена
1985 БМВ 520i, красива италианка с оригинални спойлери Зендер и джанти Алпина, продадена
1995 Понтиак Гранд АМ, Спорт Седан, профсъюзен американец, продаден
1987 Москвич 2140, отчаян руснак, оригинален соц тунинг и картичка на Саманта Фокс, продаден
1997 Турбо французин, бензин

Май 05, 2019, 22:07:44
Отговор #5

Неактивен michev

• Публикации: 2630
  • only rear wheel drive
Честито за автомобила! Е12 е наистина добра кола. От наистина старата школа. Относно компресията - Жоро ви е обяснил как се мери, ако сте спазили тези указания, и пак покаже толкова, то мотора е за много сериозна ревизия. Но аз ще напиша тук това, което пиша на всеки нов колега, който представи кола тук. Ръждата - там се акцентира на първо място, всичко друго, е по-лесно, по-бързо и по-евтино поправимо. А с ръждата, по тази кола има много работа!

Май 06, 2019, 12:42:57
Отговор #6

Неактивен USfan

• Публикации: 8562
9:1 е степен на сгъстяване. Различно е от компресия.
За добра компресия е прието да бъде поне над 10атм. на цилиндър.
Компресия се мери с напълно отворена дроселна клапа. Или с "пълна газ".

Честито за новата придобивка. Желая успех с реставрацията. :)

Точно така. В БГ масово се бърка степента на сгъстяване с компресия.
Грешката идва от некадърен превод от английски на - Компрешън Ретио, което всъщност си е- Степен на сгъстяване, или буквално преведено- Компресионно съотношение.

Без да съм се ровил сега в Нета точно по отн. на 2 литровия 2-клапанов БМВ шестак, предполагам, че компресията на нов БМВ мотор от тоя тип е около или поне 12 атмосфери /или приблизително толкова в атм. Бари/, което значи, че на старо, както пише колегата, трябва да дава поне 10-11 атмосфери.
Като цел 10 атмосфери компресия в случая, ми се вижда поне на мен, отн. малко.

Така или иначе мотора е поне за смяна на сегменти, ако не и за бутала и шлайф наново,предвид на тия стойности от 6-7 атмосфери.
Може разбира се, компресомера да е дефектен, или да не се е натискал добре и правилно при меренето, ако не е бил от навиващия се тип.

Може и клапаните да не прилягат добре в гнездата.
Добре е при свалянето на главата и те да се притрият и напаснат наново, а може и нов 3-ъгълов фрезенк да им се направи.

Май 06, 2019, 14:34:47
Отговор #7

Неактивен Caxo

• Публикации: 455
  • Москвич 408;408и;427;2140
При 9:1 степен на сгъстяване:  на нов мотор компресиета е 12,6 атм , като гранична стойност дават 8,8 атм. Мери пак по описания от колегите начин, и провери манометъра някак си... Ако покаже пак същото сипи по малко масло в цилиндъра и мери отново. Вдигне ли показанието с много, значи сегменти/цилиндри са заминали, ако долу горе покаже същото - клапани... В случая не знам този метод дали може да те подведе...  налягането на цилиндрите е приблизително равно, което по-скоро сигнализира за равномерно износване на сегменти/цилиндри, отколкото повреда на всички клапани...

Май 06, 2019, 14:55:48
Отговор #8

Неактивен kinni

• Публикации: 81
При мерене на компресия не забравяй да ти е зареден и изправен акумулатора! Честито за хубавата кола. :)

Май 06, 2019, 17:56:00
Отговор #9

Неактивен Nik1600GT

• Публикации: 979
Честито и от мен! Една хубава чистокръвна акула от доброто старо време. За ламарините е ясно. Макар, че за 2 години на открито, закрито, полуоткрито и където и да е, не е нормално да се скапят толкова. Прословутите сухи гаражи и пазене не се застраховка срещу кофти ламарини и/или некачествени реставрации. Една кола или има читави ламарини и не гние (бързо) или си гние за норматив. Справка - ежедневката ми. От една марка започваща с О и завършваща на Л е, за която марка има куп вицове за това колко бързо гние. Е, моята 10г. не е видяла гараж край морето у нас (а вероятно и първите си 10 навън) и няма грам ръжда! 
При класически автомобил за каране (като това БМВ) двигателя e не по-малко важен и тук няма да се съглася с адаша, че е много по-лесно и евтино да се направи читав двигател със съответната периферия покрай него. Може би на Москвич или Жигулка, но не и на това БМВ.  Това с прехвърлянято на издухали двигатели за няколкостонин лева от една кола на друга (или смяната на 2 сегмента и половина) не работи и доста колеги са се уверили. Със старите инжекциони все повече колеги имат ядове и все по-малко хора се оправят с тях. Но поне има вариант за карбове. А при произволна степен на сгъстяване (тя се дава от производителя) компресията, която мерим с манометъра, като правило трябва да е поне 2 единици отгоре. Успех! 
« Последна редакция: Май 06, 2019, 18:09:39 от Nik1600GT »