Автор Тема: Безмитен внос на класически автомобили  (Прочетена 6116 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Юни 07, 2019, 21:27:32
Отговор #10

Неактивен USfan

  • Публикации: 10842
В Германия и Холандия пък за да минеш по този регламент, трябва да наемеш специална адвокатска / митническо-посредническа фирма. не се знае кое е по-евтино...

В Германия няма никакви проблеми безмитно сам да си ги внесе човек над 30 годишни талиги в поне отн. ориг. вид /наблягам на- относително, понеже и там съм виждал доста компромиси с оригиналността да се правят точно при внос на коли от САЩ/.
Това е стара процедура, и аз поне я практикувам отдавна там.

Лично без платена посредническа помощ съм освободил от мито и съм минал на намален до 9% Мервертщоейер, и после регистрирал на немски исторически номера, поне няколко коли в последните 7-8 години, сред които 2-та Форда на братовчедка ми, която живее в Мюнхен- 1966 Мустанг 289 ГТ фастбек и 1979 Биг Бронко с 351 инча мотор, както и 2 Бенца, от които един турбодизел 1979 300 СД, който не е продаван като нов в Европа.
Снимки на всичките тия коли, първо с УС -табелите им /само 2 от тях са имали при пристигане в Бремерхафен старите УС табели на тях, понеже някои щати изискват връщане на табелите при експорт/, и после с новите им немски хисторише табели, съм качвал доста по-назад в темите с немските и американските ми коли.

Процедурата по доказване на оригиналност, възраст, и всичките там свързани с това бумащини в Германия, са отн. са лесни, а съм чувал че в Холандия е още по лесно. Там даже отпада и изцяло, холандското ДДС в тия казузи.
Твърденията в сайтовете на немските и други адвокатски и посреднически фирми за нуждата от тяхната платима помощ са елементарна самореклама, нали и те трябва да спечелят нещо.
Така че, зца всеки който владее добър до отличен немски, и ходи или си виси редовно в Германия, тия процедури са лесни и приятни като летен бриз, хаха...

Разбира се, трябва да се вметне, че немските митнически, данъчни и КФЦ-цуласунг бюрократи по принцип не обичат Сюд-Ост-Европа или па особена Балканише  :)) чужденци.
Така че ако някой от тия региони или въобще, се прави на отворен и там нахалства, бързо го отрязват, и може да се пробва по избор в някоя друга провинция/пристанище, или там после- цуласунг щеле, да си обмитява и съответно при нужда, регистрира колите.
Ами да, за такива типажи неграмотни БГ тарикати, които там на такива места по немските морски граници съм ги виждал в изумително големи количества, определено трябва посредническа фирма...
« Последна редакция: Юни 07, 2019, 21:45:41 от USfan »

Юни 07, 2019, 22:24:54
Отговор #11

Неактивен maini4ka

  • Публикации: 495
    • каналът ми в кинескопа
Благодаря на колегата USfan за подробната информация. Аз говоря fließend немски и свободно английски, а също така и китайски и руски. Тъй като до преди 2 години живях в Азия, не съм внасял коли от Щатите през Германия - радвам се да чуя, че е така безпроблемно.

Очевидно и за соц. автомобили от Украйна и Русия не е много сложно, поне в Германия.

Понеже международните договори и ЕС законодателство имат прецедент пред националното, ще си пусна митническа декларация по тарифа 9705, пък да видим дали ще ме огрее… Стискайте палци!

Юни 26, 2019, 18:20:47
Отговор #12

Неактивен Seaman

  • Публикации: 79
Тарифа под номер 9705 касае автомобили по- стари от 75 години.

Август 17, 2019, 11:52:20
Отговор #13

Неактивен lowrider

  • Публикации: 16
За митото ясно, а ДДС дължимо ли е при вноса (примерно в БГ)?

Август 17, 2019, 14:05:19
Отговор #14

Неактивен Bogi

  • Публикации: 740
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
данък от типа ДДС може да има в държавата където купуваш колата, и той ще ти бъде сложен на фактурата от продавача (ако има такъв)

тоест не
« Последна редакция: Август 17, 2019, 14:08:28 от Bogi »
немец мръсен, бандит магистрален ...

Септември 23, 2019, 18:03:36
Отговор #15

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3691
Колеги,има ли разлика в процедурата продажба на автомобил от Бг към друга държава от ЕС ... или е като при внос?
retrobs.com

Септември 23, 2019, 22:21:16
Отговор #16

Неактивен maini4ka

  • Публикации: 495
    • каналът ми в кинескопа
Колеги,има ли разлика в процедурата продажба на автомобил от Бг към друга държава от ЕС ... или е като при внос?

Собственикът връща ламаринените номера в КАТ и казва, че ще изнася колата. Връщат големия и малкия талон перфорирани и с отметка за износ. Не е необходим нотариален договор или някакви други разходи. Ако е на собствен ход може да вземе транзитни цолови номера.

Вече в страната получател минава преглед и с нашия талон получава местен.


Септември 24, 2019, 15:09:03
Отговор #17

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1599
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
баси, дори един стикер нямаме като хората, а рязаните листчета като в 1972г. .....не мога да си обясня защо КАТ действа, изглежда и работи като в средата на миналия век след над 30г демокрация и 12г в ЕС....

Септември 26, 2019, 01:49:03
Отговор #18

Неактивен Bogi

  • Публикации: 740
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
абе човек, знаеш ли колко глоби плати България на EU докато фтаса да въведе 112 телефона ?
чак днес парламента гласува закон за свободна газова борса, дето преди една година от EU ни глобиха 74 милиона евро защото още я нямаме
знаеш ли още колко неща нямаме ? ще се фанеш за главата

държавата налива пари в БНР защото трябвало да уведомява при бедствия и аварий, ами слушателя ако е на друга станция ?
защото (emergency alert system) трябва да прекъсва всички радия, за да си съобщава каквото има да съобщава
кога ще има България такава ?

Виж БТВ направиха студио за милиони лева, да бяха купили един радар синоптиците, поне да имаме годна прогнозата за времето, еми то всеки ден ще превалява, по някое време
немец мръсен, бандит магистрален ...

Септември 29, 2019, 09:52:20
Отговор #19

Неактивен maini4ka

  • Публикации: 495
    • каналът ми в кинескопа
баси, дори един стикер нямаме като хората, а рязаните листчета като в 1972г. .....не мога да си обясня защо КАТ действа, изглежда и работи като в средата на миналия век след над 30г демокрация и 12г в ЕС....

Tова на снимката със защипаното с телбод листче е от КАТ - Ямбол, Вартбургът на дядото на един колега замина за историческата си родина... В Пловдив и листче няма, пишат с перманентен маркер направо върху големия талон, пак на български на кирилица - "За износ".

В някой регионален КАТ може и стикери да имат!