Автор Тема: ГО за ретро автомобили  (Прочетена 105849 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Декември 15, 2013, 13:46:35
Отговор #100

Неактивен angelple75

  • Публикации: 57

Декември 15, 2013, 19:42:09
Отговор #101

Неактивен ivanboev

  • Публикации: 107
Роска, ощетен съм аз като собственик на ретро автомобил и като жител на град Варна. Прието е да има данъчни облекчения за ретро автомобил и в същото време ме карат да членувам в определени клубове. ЗАЩО!??!?  Аз съм собственик на добре поддържан и пазен 40 годишен Москвич, и членувам в едноименния клуб! Защо трябва да има подобен монопол и да ме задължават къде да членувам. Щом решението е на общинския съвет ,би трябвало да важи за цялата община, респективно за всички стари возила, независимо в кой клуб членуват!

Декември 15, 2013, 21:32:34
Отговор #102

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
Ванко, както си говорихме и по телефона преди доста време, решението да членуваш или не в клуб си е лично, както и изборът да имаш 40-годишен автомобил. Никой в нищо не задължава никой и това съм сигурен, че добре го разбираш. Решението за отпадане на данъка на местно ниво е такова, че засяга само членовете на двата клуба. Оттам нататък всеки сам преценява - от морална гледна точка, от финансова и т. н. По същата логика от няколко години се правят и по - евтините застраховки Гражданска отговорност. Ако си спомняш, лично Марин ходеше до София за да ги прави, преди да стане възможно издаването им и във варненския офис на съответната компания. С една дума никой с нищо не е ощетен при сегашната ситуация. В нормалните държави членуването в клуб носи доста повече привилегии и това е нормално.
Отделно пък въпросът е и в това колко точно се спестява... Членският внос в Авто Мото Ретро Клуб "Варна" е 60,00 лева, а данъкът на един ретро автомобил във Варна е около 52,00 лева (дано не бъркам), т. е. ако не се възползваш от опцията за по - изгодна ГО, на практика финансова полза няма, което всъщност показва, че шофьорите на стари коли, които не искат да членуват в клуб, не са ощетени от решението на общинския съвет във Варна...

И не на последно място - Ванка, надявам се, че приемаш моето мнение, както всеки път - приятелски. Ти си ми помагал многократно - и с намирането на гараж, и с дребни ремонти, подарявал си ми части, намирал си ми части и т. н. или казано накратко -  и в твое лице има един добър приятел, който познавам отдавна, благодарение на клуба. А между другото - ти знаеш, че аз не мога да се възползвам от въпросното облекчение, защото колата ми е регистрирана в Русе, все още е на малко под 25 години, а на всичко отгоре и аз като теб през 2013-та не съм официален член на АМРК "Варна", т. е. не съм плащал членски внос  ;)

Декември 16, 2013, 19:47:15
Отговор #103

Неактивен fifo

  • Публикации: 1140
Не искам да се конфронтирам с никого, но и според мен едно такова решение не е правилно.

Едно е две частни организации, примерно автофорум и застрахователна компания, да се разберат помежду си и да ползват определени преференции, съвсем друго е държавата, областта или общината да налага цензура. Това е все едно държавата да реши, че акцизът на горивата на определена компания ще е по-нисък от определената стойност на останалите компании.

Посоката обаче е правилна.
we all have wings, but some of us don't know why

Декември 16, 2013, 20:58:42
Отговор #104

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Ванко, както си говорихме и по телефона преди доста време, решението да членуваш или не в клуб си е лично, както и изборът да имаш 40-годишен автомобил. Никой в нищо не задължава никой и това съм сигурен, че добре го разбираш. Решението за отпадане на данъка на местно ниво е такова, че засяга само членовете на двата клуба. Оттам нататък всеки сам преценява - от морална гледна точка, от финансова и т. н. По същата логика от няколко години се правят и по - евтините застраховки Гражданска отговорност. Ако си спомняш, лично Марин ходеше до София за да ги прави, преди да стане възможно издаването им и във варненския офис на съответната компания. С една дума никой с нищо не е ощетен при сегашната ситуация. В нормалните държави членуването в клуб носи доста повече привилегии и това е нормално.
Отделно пък въпросът е и в това колко точно се спестява... Членският внос в Авто Мото Ретро Клуб "Варна" е 60,00 лева, а данъкът на един ретро автомобил във Варна е около 52,00 лева (дано не бъркам), т. е. ако не се възползваш от опцията за по - изгодна ГО, на практика финансова полза няма, което всъщност показва, че шофьорите на стари коли, които не искат да членуват в клуб, не са ощетени от решението на общинския съвет във Варна...

И не на последно място - Ванка, надявам се, че приемаш моето мнение, както всеки път - приятелски. Ти си ми помагал многократно - и с намирането на гараж, и с дребни ремонти, подарявал си ми части, намирал си ми части и т. н. или казано накратко -  и в твое лице има един добър приятел, който познавам отдавна, благодарение на клуба. А между другото - ти знаеш, че аз не мога да се възползвам от въпросното облекчение, защото колата ми е регистрирана в Русе, все още е на малко под 25 години, а на всичко отгоре и аз като теб през 2013-та не съм официален член на АМРК "Варна", т. е. не съм плащал членски внос  ;)

А, защо 60 бе?  :D
Точно преди 2-03 дни като говорих с Орлин Пенев, каза че ако искам да се запиша във вашия клуб, членския внос за 2014 ще е само 40 лв на човек за година.
Да не би да има някакви намаления от догодина за членството?

Декември 16, 2013, 21:22:47
Отговор #105

Неактивен ivanboev

  • Публикации: 107
Беше 60 до преди година, после го намалиха на 40. Дочух че отново щели да го правят 60лв........

Януари 20, 2014, 12:12:22
Отговор #106

Неактивен prujinca

  • Публикации: 571
http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1073476 и

Правилно си разбрал. Членският внос беше 60 лв. но пак ще стане 40 лв. А това дали някой иска да е член на някой клуб или не си е негово решение. За да се сключи ГО с намаление се изисква списък с автомобилите от даденият клуб в края на всяка една година като такъв бе поискан и от общината. Съответният клуб става един вид гарант че, примерно Благой Поповски притежава Опел Манта Б който е Автентичен технически изряден и каквото се сетиш като местно определение за ретро и класически автомобил. Това е и разбираемо за да не може Собственик АБВ с някаква кола която прилича на самоходен куп ръжда боядисана с валяка преди техническия преглед, и понеже АБВ се познава с някой си ЮЯ в данъчната служба  автомобилът да се смята за исторически. Подобни примери бол в една от рубриките във форума. А ако пък си правите някаква тънка сметка за 5 кинта икономия ТОВА ВЕЧЕ СИ Е ВЪПРОС НА МАНТАЛИТЕТ.  Аз лично от както имам ретро автомобил и само наливам пари (според моите възможности) в него. Вие още малко ще поискате да ви се поемат разходите по поддръжка и ремонти на колите. 
Пред Бог всички са равни, срещу Опел бавни

Ноември 25, 2014, 23:11:52
Отговор #107

Неактивен jack71

  • Публикации: 35
Някой да е пробвал да намали данъка си във Варна? Доколкото си спомням има някакви новоприети наредби за месни данъци които позволяват намаляване на пътен данък за стари автомобили. Мисля да ходя до данъчното тия дни да върша работа и се чудя дали мога да мъча тази насока. Някой да знае с колко намаляват данъка и какви документи са нужни? къде се ходи и какво се подава?

Ноември 25, 2014, 23:25:23
Отговор #108

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
Намалението беше със сигурност само за членове на ретро клуб.
Не съм сигурен обаче дали е уредено и за следващата година, така че ако искаш звънни примерно на Орлин Пенев, който е секретар на Авто Мото Ретро Клуб "Варна" - номерът му е 089 9000739.

Ноември 27, 2014, 18:05:28
Отговор #109

Неактивен jack71

  • Публикации: 35
Днес бях в данъчното по работа и питах. 2 служителки изобщо не знаеха за такава наредба. Питаха шефката си и тя каза че трябва бележка от ретро клуб че се членува в него с конкретния автомобил и с такъв документ се пуска заявка за преизчисляване на данъка. Странно ми е само защо за Каприто ми 148 к.с.  71ва данъка му е 140 лв а за фокуса ми 145 к.с. данъка е 110лв. Затова ме тровят тия данъци..