Автор Тема: ГО за ретро автомобили  (Прочетена 105896 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Декември 09, 2015, 11:46:05
Отговор #140

Неактивен batko

  • Публикации: 96
тая простотия ще важи ли и за мотоциклети
2002 Chevrolet Tahoe
1977 Honda CB 125T
1969 Moto Morini

Декември 09, 2015, 12:00:16
Отговор #141

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Че как, нали са МПС-та подлежащи на застраховка? Нищо, че болшинството мотори се движат само през топлите сезони, сега ще трябва да си плащат целогодишна ГО :-\ Чудя се кога ли ще въведат задължителна застраховка и за пешеходците... абе що ли и аз давам такива идеи, ако случайно тук четат законотворци :))

Лобитата явно атакуват здраво.
БАК Ретро може да предприеме нещо в интерес на членовете си , но това не решава въпросът глобално, а той е в основата на закона - да се прави задължителна застраховка ГО дори на МПС , които не се движат.
Освен това, проектът им е КРАЙНО дискриминационен на базата на електронната система.
Да, така е - има още много случаи на дълго време неползващи се или рядко ползващи се МПС по най-различни причини... и ако не са на пътя и не създават риск от ПТП за какво да плащат? Тия дерибеи вече решиха, че могат да ни грабят когато и както си поискат... надявам ако го приемат това да предизвика масови публични протести.
« Последна редакция: Декември 09, 2015, 12:03:28 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Декември 09, 2015, 12:10:15
Отговор #142

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Ами те действията е по-добре да се правят предварително, щото като пуснеш питомното ...
Както многократно съм казвал - тук е ролята на официалните организации - клубове, асоциации, съюзи и т.н. Щом има вече внесен законопроект сега е времето да се атакува от тези организации . Естествено и подкрепа трябва да има под различни форми . Имайте предви, че не всеки гледа с добро око на ретро движението. Има една камара институции, които използват неголямата масовост на ретро колите като извинение за това, че един закон не може да се съобразява с толкова дребен интерес. Което всъщност не е така. Има огромна маса от автомобили, които стоят в латентно състояние и се ползват само в крайна нужда. Отново ще повторя - има селища, в които няма никакъв обществен транспорт и жителите на тези селища ползват изключително рядко МПС-тата си и то в повечето случаи само в крайна нужда. Тези хора не са обслужвани дори от медицински лица . И "добрата" държавица как стимулира живота в тези запокитени краища ? Като ги налага с все по-абсурдни закони и препятствия.

Декември 09, 2015, 13:22:49
Отговор #143

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Ами то както изглежда време за реакция ни е дадено твърде малко... вчера гръмнаха медиите с новината, доколкото разбирам само до няколко дни ще се гласува и от началото на 2016 г. по живо по здраво вече влиза в сила... не съм юрист, та ако греша поправете ме.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Декември 09, 2015, 14:01:41
Отговор #144

Неактивен flux

  • Публикации: 169
Здравейте,

Да се изкажа и аз. Прочетох новината и останах страшно възмутен. И аз както повечето имам 1 ежедневка + 2 коли, които се карат по- рядко. Всъщност едната не е карана по републиканската пътна мрежа от 2 години, а другата от една и половина като най- вероятно няма да се кара още толкова. Звъннах в Народното събрание, от там бяха доста "неотзивчиви". Писах на господари на ефира- не знам дали е правилно или не, това ми хрумна в яда ми. Ето писмото, ако някой има интерес (съжалявам за дългия пост- ако модератор прецени нека го махне):

Здравейте,

Казвам се Пламен Тотков от град Пловдив.

Пиша Ви по повод новоприетото предложение да се прекратява регистрацията на коли без сключена "Гражданска отговоронст". 
Намирам се в следната ситуация(а и много мои съмишленици, членове на ретро клубове в цялата страна):

Притежавам 3 лични автомобила. Един от тях- Опел Омега - карам всекидневно и плащам както следва- "Технически преглед", "Гражданска отговорност", "Пътен данък", "Винетен стикер". Колата струва 2000 лева,а всяка година само тези такси възлизат на около 500 лв. Това не коментирам- просто го отбелязвам. Пиша Ви заради другите две коли.

Другите две коли(пак опел) са модели преди 80-та година. Единият стои в личен гараж, а другият в момента се опитвам да "реставрирам". За тях съответно също плащам задължителния "Пътен данък", понеже са с регистрации. Когато карам колите ги карам за максимум 2 месеца в годината- при хубаво време. Когато не ги карам са прибрани в гараж(имам един личен и един под наем), за да не заемат място на обществените паркинги.

Аз лично не намирам за редно да плащам "Гражданска отговорност" за коли, който не се движат по републиканската пътна мрежа и са прибрани в частен имот.
Преди да пиша на Вас се обадих в Народното събрание на следния телефон:  00359 2 939 39
От там помолих да ме свържат с "Икономическа комисия". Прехвърлиха ме веднъж, а после повторно. Дамата, с която ме свързаха ме накара да се представя. Казах, че се казвам Пламен Тотков, а на въпроса какъв съм отговорих, че съм данъкоплатец и българин. В крайна сметка обясних случая си на така неотзивчивата госпожа от отсрещния край на линията. Тя ми каза да отнеса въпроса си към МВР, защото те ще прилагат санкцията. Опитах да обясня, че закона не е приет от МВР, а точно от Дирекция "Икономическа комисия" и точно заради това съм се свързал с тях. Дамата се държа вулгарно и ми обсни, че това, че аз имам две коли не е нейн проблем- ако искам регистрация трябва да платя "Гражданска отговорност".

Засегнат съм не само от новоприетия закон, засегнат съм и от държанието на госпожата, която получава заплата точно от моите, Вашите, НАШИТЕ данъци.
Помолих я да се представи, на което тя се учуди. Казах, че аз съм се представил и е логично тя също да го направи. Казах, че искам да се оплача от нея- заради държанието и вулгарните отговори, на моите въпроси. Тя каза да се оплача където поискам, след което ми затвори телефона- най- безцеремонно.

Може би на пръв поглед случаят ми може да изглежда незначителен, но съм сигурен, че много хора са в моето положение. Поне доколото прочетох по форуми- автомобилни, къмпинг, риболвони и други....
Новоприетият закон е абсурден и апелирам към Вашата помощ. Ако не за да се промени, поне за да получим отговори, поне дамата да обясни държанието си, поне за да не остана безучастен.

Дано прочетете писмото ми и дано му отделите внимание!

Благодаря!

Поздрави,
Пламен
« Последна редакция: Декември 09, 2015, 14:04:50 от flux »

Декември 09, 2015, 14:13:25
Отговор #145

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Аз към момента не мисля как ще повлияе тоя закон на другите колеги шофьори, а мисля за себе си. Обаче не м ога да сцепя как ще работи тая работа.

Ето какво казва настоящия закон по темата:

http://www.shofior.com/general-information/vremenno-puskane-dvijenie-spirane-mps

Прочетох го, но пак не ми е 100% ясно как ще се прилага. Да речем, че служебно са ми спрели колата от движение. Отивам да си направя ГО. Там обаче ми казват - пич, ти си спрян от движение, не можем да ти направим ГО? Тогава аз трябва да отида в КАТ да си възстановя регистрацията. В закона пише, че за да стане това едно от изискванията е да имаш ГО :) Малко омагьосан кръг става :)
Другия вариант е спират ми колата от движение служебно. Напролет отивам при застрахователя, той ми прави нова ГО. Залепям си стикера и си карам. Спира ме ченге, аз имам малък, голям талон, всичко. Той не знае, че са ме спрели от движение. И така.

От една страна ми е интересно как ще действа тоя закон. От друга страна ми е неспокойно и не искам да ме карат да плащам няколко ГО.
Искам една година след приемането на закона да излезне статистика за бр. регистрирани коли, бр. сключени ГО и всичко това сравнено с настоящото състояние.
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Декември 09, 2015, 15:18:14
Отговор #146

Неактивен Toni only Benz

  • Наблюдаван
  • *
  • Публикации: 1088
  • *Only legendary Benz*
За да влязат в сила новите правила, трябва да бъдат одобрени и от депутатите в пленарната зала. Очаква се това да стане до края на седмицата.

Аз все си мисля че няма да стане.

/Ама все пак дупетатите са си малко ...  >:D /

Декември 09, 2015, 15:27:52
Отговор #147

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
И кое те кара да мислиш, че няма да стане ? Това е лобистки закон, лобитата в парламента са прокарали тънките си ръчички и управялават човечетата с картите за гласуване.
Единствено фактът, че правосъдният министър Христо Иванов току-що подаде оставка, а Радан Кънев обяви , че РБ е вече опозиция могат да смутят такива "дребни" закони , като този за автомобилните застраховки. Или обратното - да не им се обръща кой знае какво внимание от така или иначе неуките депутати, понеже те сега ще трябва да се съсредотоат в подялбата на съдебната власт ...
Оооох, майко моя, Родино мила, докъде сме я докарали ...

Декември 09, 2015, 15:29:43
Отговор #148

Неактивен fifo

  • Публикации: 1140
Може пък омбудсуомъна да свърши някаква работа, по повод писмото на колегата.
Някой беше споменал ГО да е персонална, а не на човек. Това идва екстра за такива като нас, но помислете и за тези домакинства с един автомобил и повече от една шофьорска книжка. Те ще са изгърбените при персонална ГО.
we all have wings, but some of us don't know why

Декември 09, 2015, 15:42:32
Отговор #149

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Ами принципно не е лишено от логика, но у нас умните глави не съществуват. Май нивга в историята на третата българска държава.
Та, не е лишено от логика, ако се направи лична гражданска отговорност, но не само обвързана с автомобилите, а с цялостното поведение на гражданите в една държава. Аз не съм юрист, но съм чувал , че из Европа има доста държави, които имат лична гражданска отговорност, която е валидна за тоталния статус на човека. Примери милиарди - неволно буташ човек, той си чупи ръката - твоя застраховател поема лечението на човека. Караш колело, удряш ми калника на колата и твоя застраховател ми оправя калника. И още примери, примери, колкото щеш.
Така ощетени няма да има , независимо сали караш кола, колело или ролкови кънки - причиниш ли щета, ощетеният бива възмезден със сигурност.