Автор Тема: ГО за ретро автомобили  (Прочетена 106651 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Декември 15, 2015, 19:03:10
Отговор #160

Активен fifo

  • Публикации: 1141
Ако замисълът е да наложат глобата ако те хванат на пътя без ГО, не виждам нищо лошо - малко е даже. По-горното мнение също има логика, стига да се прилага за автомобили без ГО, които се управляват. Един вид, ако нямаш ГО, колата ти "служебно" е свалена от регистрите (така и не разбрах какво значи да я заличат) и ако я подкараш ще караш кола, която е спряна от движение, а не просто кола без ГО! Така според мен има някакъв смисъл. Щото, какво като са ти спрели от движение кола, която седи в гаража? Още повече, че както е записано, след като си платиш ГО колата автоматично е отново в движение.
we all have wings, but some of us don't know why

Декември 15, 2015, 19:09:22
Отговор #161

Неактивен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3484
А ето,колеги и това, за което по същество ставаше дума:
=====
Служебно ще се прекратява и възстановява регистрацията на автомобили, решиха депутатите
 София, 15 декември /Теодора Цанева, БТА/

Служебно ще се прекратява и възстановява регистрацията на автомобили съответно с изтекла или с подновена застраховка "Гражданска отговорност". Това решиха депутатите с приемането на второ четене на проекта на нов кодекс за застраховането.
Служебно ще се прекратява регистрацията на пътни превозни средства, за които е получено уведомление от Гаранционния фонд, че са с изтекла задължителна застраховка "Гражданска отговорност".
Служебно прекратена регистрация на пътно превозно средство ще се възстановява служебно при представяне на данни от Гаранционния фонд за сключена застраховка или по желание на собственика след представяне на валидна застраховка "Гражданска отговорност", записаха депутатите.
Делян Добрев /ГЕРБ/ посочи, че предложението за тези текстове идва от МВР. Стотици хиляди автомобили, регистрирани в България, се управляват в Румъния и Италия, те нямат "Гражданска отговорност" и при причиняване на катастрофа се налага Гаранционният фонд да плаща, обясни той.
Новият кодекс за застраховането влиза в сила от 1 януари 2016 г. с изключение на разпоредбата за обмена на данни между компетентните институции по електронен път в реално време, която влиза в сила от 1 юли. Дотогава обменът на данни ще се извършва ежеседмично.

Декември 15, 2015, 19:27:53
Отговор #162

Активен fifo

  • Публикации: 1141
Това за Румъния е абсолютно вярно. Имам предвид, че фондът изплаща една камара претенции.
we all have wings, but some of us don't know why

Декември 15, 2015, 20:24:44
Отговор #163

Неактивен Lucky

  • Публикации: 52
  • Alfa Romeo 164 Q4
Добре де, аз обаче  не разбрах нещо.ако правиш ГО само за няколко месеца,и в даден момент не ползваш колата,след това пак решаваш какво става.Всеки път ще я вписват и отписват.И кой ще го прави това?

Декември 15, 2015, 20:41:31
Отговор #164

Активен fifo

  • Публикации: 1141
Тъкмо гледах интервю с Мартин Димитров по БНТ, в което даде пример с негови познати, които живеят в чужбина и имат тук кола, която седи в гараж. Сходно на нашите неволи. Та май точно така се оказва - плащаш си ГО и колата е отново в движение. За мен драма няма, пък който иска нека си кара колата без застраховка.
we all have wings, but some of us don't know why

Декември 15, 2015, 21:59:58
Отговор #165

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
Драмата е, че освен застраховката, доколкото разбрах от последния пост на Дидо, ще плащаш и глоба 250 /за първо нарушение/  до 800 лв /за следващо/ за това, че не си я подновил навреме... :-\

п.с. освен това има явно противоречие със сега действащите разпоредби - първо, при снемане от отчет досега се връщаха номерата и талоните в КАТ, а за да се пусне отново в движение кола снета от отчет, тя първо трябва да мине Технотест, после и каналите за пускане в движение. Явно всичко това ще трябва да се промени... но ако отсега нататък ще можем да пускаме в движение коли снети от отчет само с плащане на глоба 250 лв и ГО, то може пък да се окаже далавера за нас любителите на стари железа ;)
« Последна редакция: Декември 15, 2015, 22:09:13 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Декември 16, 2015, 01:01:57
Отговор #166

Неактивен Toni_Kazi4ane

  • Публикации: 546
Забелязввам че има голямо недоразбиране и недоуточнение за начина на пускане на автомобил.
Плащам ГО и автоматично колата ми я връщат в движение?
Плащам ГО и отивам някъде (сигурно в КАТ) да им го покажа?
Плащам 250 лева ако я карам без ГО и ме спре патрул на КАТ за проверка или я плащам в КАТ когато отида да им покажа полицата за платена ГО?
Тези въпроси трябва явно някой да зададе където трябва за да се разбере какво са решили. Аман от недомлъвки с тия закони …
0890192949 / 0887192949

Декември 16, 2015, 16:56:13
Отговор #167

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
Доколкото разбирам тези 250 лв ти ги лепват ако пропуснеш да си подновиш ГО и не е нужно да те спират на пътя, нали целта е цялото това инфо да отива директно в КАТ и там да си ги движат тия неща служебно без твое присъствие? Значи за да ти я пуснат пак първо си плащаш глобата, после новата ГО. След като влезе окончателно в сила ще се обадя пак на моя човек да ми даде инфо от първа ръка кое и как точно ще става.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Декември 16, 2015, 20:32:34
Отговор #168

Неактивен PIB

  • Публикации: 31
Митко,гледах новините тази вечер и по темата имаше изказване на Делян Добрев,който относително ясно обясни какво са решили.
Гаранционния фонд има пълната информация за сключените застраховки ГО.След изпращане на известие до собственика и покана в определен срок да бъде сключена застраховката,при неспазване на срока се информира КАТ.От своя страна КАТ прекратява регистрацията,без да се връщат талона и номерата.При сключване на нова застраховка Гаранционният фонд информира КАТ и автомобила отново е редовен.До тук парична санкция няма.Глобата от 250лв.се налага,ако те хванат без застраховка но тогава,когато те спрат на пътя.
КАТ Гаранционния фонд имат връзка на базата си данни,така че не е проблем да се извърши справка по всяко време.Основната причина за тези решения според мен е да се сложи край на огромните разходи за изплащане на обезщетения за настъпили застрахователни събития в чужбина на чужденци,каращи автомобили с Българска регистрация.

Декември 16, 2015, 20:49:04
Отговор #169

Активен fifo

  • Публикации: 1141
Мдаа, току виж се оказало много добро решение. Ае мислех си аз, че не сме се превърнали все още в диктатутра, ама някой колеги бяха толкова категорични, че сериозно се бях замислил.
Може би тук е мястото да се напомни, че кола без ГО може да се движи по пътищата само върху репатрак, тоест ако нито едно от четирите колела не стъпва върху пътя.
we all have wings, but some of us don't know why