Автор Тема: ГО за ретро автомобили  (Прочетена 106806 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Декември 16, 2015, 22:20:36
Отговор #170

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
Да, за съжаление лично познавам хора, които от години си карат евтините стари коли без застраховка и дори прегледа  на въпроса какво ще стане ако ги провери катаджия - "ами оставям му ключовете и документите да си я снема от отчет и да си прави каквото иска с нея". Ако това, което Пепи Бабачев е разбрал се окаже точно така и няма да се налага плащане на глоби или минаване на каналите в КАТ при връщането под отчет, то наистина дяволът не е чак толкова черен :) Както споменах, след оконателното влизане в сила на наредбата ще опитам да получа инфо от първа ръка за точните процедури в КАТ и ще ви информирзм своевременно.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Декември 18, 2015, 14:24:41
Отговор #171

Неактивен Илия

  • Публикации: 13
Доста неща от тези които казвате, са истини, но не е ли по-правилно застраховката да се води на водача, а не на МПС-то, да дори и да е малко по-висока, отколкото да плащаш две или три застраховки ? Погледнато реално, никой от нас не може едновременно да управлява две и повече МПС-та по едно и също време, за да се плащат застраховки на всяко МПС което си собственик, без значение дали е ретро или не.

Декември 18, 2015, 15:24:35
Отговор #172

Неактивен fifo

  • Публикации: 1141
По-назад писах...Масовият случай у нас (не говоря за София) е обратния - една кола в домакинството. И ако мама татко и аз имаме книжки ще трябва всички да си правят застраховка. Така те ще са засегнати.
we all have wings, but some of us don't know why

Декември 18, 2015, 15:55:56
Отговор #173

Неактивен vessomitkov

  • Публикации: 739
Ако "мама, татко и аз" са пълноправни водачи на МПС и излизат на пътя с колата, отговорността за това какво се случва е тяхна , а не на автомобила, който е един куп желязо и в повечето случаи вече - бакелит. Така че , по-правилно е гражданската отговорност да е на водачите , а не автомобила. Ако не ти се шофира , не плащаш и това е, не носиш отговорност. И не е редно да правят проблем въобще, защото ако имате автомобил, който не се ползва, въпреки това си му плащате данъците и това за общината трябва да е достатъчно.Ще ми я снемат от отчет ако дължа данъци, а не отговорност за нещо , което не правя, да карам въпросния автомобил.
Винетките също трябва да са единични, т.е. една винетка може да е само в един автомобил , тръгнал из прованса , по родните пътища.Ако искам да изляза утре с друга кола , си местя винетката и тръгвам, няма как по едно и също време да си карам и двете коли извън града, в момента ако искате да ползвате повече от един автомобил за извънградско , трябва на всеки да се закупи винетка. Ако имам годишна винетка и изляза от града 10 пъти за година, за пътната инфраструктура е без значение дали от тези 10 пъти 6 са с едната кола и 4 с другата или всичките 10 са само с едната, но за мен има.

Декември 18, 2015, 17:34:37
Отговор #174

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1912
Абсолютно съгласен !

Декември 18, 2015, 18:51:57
Отговор #175

Неактивен fifo

  • Публикации: 1141
Оооохох, аз също съм съгласен, не ме разбирайте погрешно :)
Аз казвам защо това няма да бъде предложено/ прието. Просто много повече хора ще недоволстват.
we all have wings, but some of us don't know why

Декември 18, 2015, 20:07:33
Отговор #176

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
По-назад писах...Масовият случай у нас (не говоря за София) е обратния - една кола в домакинството. И ако мама татко и аз имаме книжки ще трябва всички да си правят застраховка. Така те ще са засегнати.
Ясноо, затова явно има по-голям брой тежки катастрофи с жертви в провинцията спрямо София, въпреки по-слабата населеност извън столицата... май от застрахователите само Алианц се опитва да въведе западната система - по-евтини застраховки за по-опитните и с по-малко нарушения шофьори. Обаче когато полицата се сключва за автомобил, независимо дали е "на тати" или служебен, не се знае в един момент кой ще седне зад волана му. И едва ли е толкова важно какво ще поискаме ние, но изглежда за застрахователната клика е по-изгодна сегашната система, затова и тя няма да се промени, освен ако не ни заставят от ЕС, за да осигурят по-безопасно движение за техните граждани, пътуващи у нас. Всъщност не знам дали е правена статистика кое преобладава у нас - броят на действащите правоспособни шофьори или на автомобилите в движение, но това до голяма степен би било определящо как да се скючва ГО.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Декември 18, 2015, 20:55:03
Отговор #177

Неактивен fifo

  • Публикации: 1141
Митко не разбирам какво ме ядете... На всички е ясно, че повечето домакинства в София притежават по повече от един автомобил. Затова изключих столицата. Ама си чоплиме тука семки и типично по нашенски всеки си дърпа чергата към себе си.
Темата за мен е изчерпана и не мисля да влизам в безсмислени спорове. Нито данъци ще се намалят за класиккарите, нито застраховките ще станат скоро на шофьор. Темата за мен е изчерпана
we all have wings, but some of us don't know why

Декември 18, 2015, 22:48:37
Отговор #178

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Все още не е изчерпана. Забелязваш ли какво става в момента ? Бензина е евтин.  Града е претъпкан, претъпкан с автомобили. Преди 3 години, това не беше точно така. Тогава пътувах често и редовно из България. По-слаб беше трафика. Поевтиняха горивата и хората започнаха да си карат по-често автомобилите. Винаги така става. Стигне бензина 3 лева, пропан-бутана 2 лева за литър и трафика значително намалява. Или поне става по-свободен. Няма особен смисъл да има евтини горива, когато автомобила е дефицитна стока. Обратното, когато  бензина е евтин, а автомобила възприеман като някакво задължение, даденост, че и достъпен, а и вече твърде евтин (на старо)- градовете изпушват. Бувално. Физически се усеща и въздуха, че не е като преди години при скъпите горива. Булевардите не могат да поемат такъв интензивен трафик. И задръстванията стават колосални. Днес карах кола в Пловдив. Преди пиков и в пиков час. Определено, такова нещо не съм виждал. Целия град беше задръстен, ама задръстен. Дори тайните проходи, заобикалящи задръстванията бяха запушени от автомобили. В движение. Някои имаха вид, като на един тукашен образ Пежото- седяли в тръстиката 5 години и изведнъж тръгнали по пътищата. Даже не бяха и измити, а налепите от дърветата си седяха по тях. Като не всички си бяха напомпили достатъчно гумите. Определено народа си яхна колите. А, дали е платил таксите е друг въпрос. И друго има, което ме учуди днес. Аз ли си въобразявам или автомобилния парк е станал значително раздрънкан ? ::) Колите около мен в движението, всяка 4-та, 5-та нещо дрънка. Мислех, че е от автомобила с който се движех, обаче не се оказа така. После и отдясно колоната. Кой мине през неравност и нещо му дрънчи. След 20-тата дрънкаща кола спрях да ги броя. Както и да е.

 На мнение съм, че всеки трябва да си плаща масрафа. Един автомобил, два автомобила, пет автомобила- щом се движи на самоход, длъжен е да бъде изряден. И технически, и юридически. Да има ГТП, ГО, да бъде с добри гуми и да са му нови шумозаглушителите. И данъците да си плаща. Вижте, който не си плаща данъците навреме- рано или късно ги плаща с лихвите. И то се случва тогава-гогато нямаш възможност да ги платиш. Има ли данъчното да си взима нещо, ще го вземе. Ще го вземе и никой друг няма да е виновен, освен длъжника. Щом Иван, Драган, Петкан и аз си  плащаме всичките тези неща, значи имаме право да претендираме. За по-добро това, за по-добро онова и прочие. И да се оплакваме имаме право. Макар, че това е излишно. Който няма пари да поддържа или плаща такси на автомобил- да ходи пеша или с градски транспорт. По-разумно е. Отколкото да управлява МПС без ГТП или ГО. Или пък изобщо без нито едно от двете. При това в неугледен вид и с множество технически неизправности. Това е вредно. И опасно. Според мен също е по-добре застраховка ГО да бъде за водач. Не за автомобил. Да, ама това няма да позволи на семейство 5 човека с 1 кола да я карат всичките, плащайки за едно. Както е сега. Ще трябва всеки да плати своето, за да се кара 1. И по типично тънка нашенска сметка, определено ще има недоволство. Да, ама не си мърдат мозъците, че сегашното е по-неизгодно от новата идея. Защото, когато застраховката ГО се плаща за водач, можеш да имаш 10 леки автомобила и да шофираш, който от тях си поискаш. (вярно, аз също си гледам от своята камбанария в това отношение и по тази точка)Без да се натоварваш да плащаш и на 10-те застраховката ГО. Това да се приеме, честито на всички ретро-манияци. В добрия смисъл.  :)Може да си купите няколко ретро автомобила, спокойно да си ги стягате и след това да шофирате, който си изберете. Това е перфектно. Вместо да се чуди човек коя кола да плати най-напред. Или по-лошото. Да започне да се чуди, коя да продаде. Защото понякога и такъв момент настъпва. Не го пожелавам на никого, де. Ама, тогава, дали няма да се повишат данъците или въведе друга такса ?  :) Недоволството се задоволява с воля от страна на хората, които искат да променят нещо. Твърда воля. И упорство. Няколко месеца по-късно ще свикнат с тази промяна и така-нататък. Какво трябва да стане ? Ретро клубовете ли да започнат първи да искат такъв закон ? Ок. И за тях е по-добре да се плаща ГО за шофьор, а не за автомобил. Това значително би улеснило, дори вдъхновило повече хора да се занимават и шофират старомодни автомобили. Проблема е, каква ще бъде стойността на тази застраховка ГО за шофьор ? По какви критерии ще се определя ? Защото, малко трудно ще мине номера да е с еднакъв размер за всички. И за лек, и за товарен автомобил. И за новобранец шофьор, и за такъв с 30-40 години зад волан. Такива неща виждам.

Декември 19, 2015, 19:19:00
Отговор #179

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
Днес карах кола в Пловдив. Преди пиков и в пиков час. Определено, такова нещо не съм виждал. Целия град беше задръстен, ама задръстен. Дори тайните проходи, заобикалящи задръстванията бяха запушени от автомобили. В движение. Някои имаха вид, като на един тукашен образ Пежото- седяли в тръстиката 5 години и изведнъж тръгнали по пътищата. Даже не бяха и измити, а налепите от дърветата си седяха по тях. Като не всички си бяха напомпили достатъчно гумите. Определено народа си яхна колите. А, дали е платил таксите е друг въпрос. И друго има, което ме учуди днес. Аз ли си въобразявам или автомобилния парк е станал значително раздрънкан ? ::) Колите около мен в движението, всяка 4-та, 5-та нещо дрънка. Мислех, че е от автомобила с който се движех, обаче не се оказа така. После и отдясно колоната. Кой мине през неравност и нещо му дрънчи. След 20-тата дрънкаща кола спрях да ги броя. Както и да е.

Днес и в София бе същото - предколедна шопинг треска, километрични задръствания по булевардите около МОЛ-овете, невиждани дори в работен ден. Просто моментно състояние, градовете ще опустеят по празниците...
Иначе не се заяждам със Свилен, нито с някой друг - просто разсъждавам коя е най-добрата и разумната схема не само за нас ретро колекционерите, но и за останалото болшинство водачи, че и за застрахователите от другата страна на барикадата. Стана ясно вече какъв е поводът за тези промени, остава само да се надяваме, че няма да засегнат негативно нашето съсловие между другото... та май наистина темата се изчерпа засега и както казват руснаците - ще поживеем и ще видим... ::)
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.