Автор Тема: ГО за ретро автомобили  (Прочетена 108046 пъти)

0 Потребители и 5 Гости преглежда(т) тази тема.

Ноември 09, 2023, 20:31:00
Отговор #380

Неактивен GT 51

  • Публикации: 1875
Колеги, вероятно има някакво разминаване в инфото. Към момента ГО с намаление за МПС прави ОЗК. Изискването е да имате служебна бележка, че сте член на клуб от БФИПС. В БФИПС членуват над 20 клуба от страната. В бележката Вие декларирате, че МПС не се използва за ежедневни нужди и по талон е над 30 г. Застраховката се прави за 116, 04 BGN и важи за една година, без оглед на това дали собственика е на 18 или 78 г. ЕвроИнс също прави застраховка на преференциялна цена, но тя важи само за членове на Авангард Класик Клуб. Тя е на цена 150, 00 BGN. С оглед на мащабните злоупотреби е нормално Булстрад да отказват застраховки. Селските тарикати станаха много и всекидневно се умножават. За това застрахователите отказват да правят полици. Застрахователите залагат на доверието на Председателите на клубовете да гарантират за членовете си. Е, аз като Председател, лично мога да гарантирам за членовете, защото около 99% ги познавам, или поне знам кои са. Също така всеки клуб може да се догововаря с всяка компания и да договаря отстъпки за членовете си. Дискусията е отворена и всеки може да избира къде да се застрахова. С оглед на безконечните злоупотреби, Ви информирам, че голяма част от застрахователните компании, скоро ще предприемат драстични мерки за тези застраховки. Имам ли по-точно инфо, ще информирам тук за промените. Поздрави!
Абе вземи си нещо ретро, и не се занимавай с глупости !

Ноември 09, 2023, 22:38:48
Отговор #381

Неактивен USfan

  • Публикации: 10850
Миналата година се опитах да си взема ретро застраховка от Булстрад, получих си сертификата от БАК Ретро, само за да отида пак в застрахователния офис и да ми кажат, че било невъзможно, защото съм прекалено млад шофьор.

Всъщност председателя на техн. комисия на БАК Ретро- Александър Каменов, в това отношение съветва следното, специално по отн. на Булстрад Ретро-ГО-то, което е много удобно.
Та, първо се минава в офис на Булстрад, където по снимки и по други параметри, одобряват или не, колата.
И ако кажат, че може да и направят застраховка, и така одобрят колата, чак тогава да се ходи при А. Каменов, в офиса му в Драгалевци, за издаване на протокол за Ретроавтомобил /или с наложен платеж да се изпрати протокола по пощата/.

И след като така се взема нужния протокол от БАК Ретро /в случая от клуба този протокол за нечленове на клуба, струва- 30 лева/ вече с тази бланка се отива отново в офиса на Булстрад, за окончателното сключване на Ретро ГО застраховката.
Аз лично при Булстрадските ми застраховки така практикувам, и това е по-сигурния вариант, въпреки двойното ходене до техен офис, отколкото предварително да се плаща БАК-Протокол.

Да уточня все пак, и че по настоящем и ЛевИнс отново доста свободно правят Ретро ГО.
След като в течение на година правиха само Ретро ГО за САРК и Клуб-Лада БГ, от 1-2 месеца правят за всякакви други коли и хора, вкл. и за нечленове на Клубове.
Разбера се, и при тях субективния фактор е силен, и си запазват правото на откази.
Моите наблюдения са, че всъщност пазара за Ретро-ГО сега се отпуща значимо, а не се затяга, сега точно в момента. Какво ще е догодина или след 6 месеца, вече е друг въпрос.

Що се касае за ОЗК, уточнявам, че оня ден си правих там супер лесно Ретро-ГО, без да съм член на клуб, само с традиционната бележка-протокол, каквато е издавана от Председателя на техн. комисия на БАК-Ретро. И не ми искаха и снимки. Цялата работа отне 20 мин.
Специално пък, ако се вдълбочаваме )) в Пернишкия клон на ОЗК, там са доста отзивчиви за всякакви застраховки, вкл. и Ретро-ГО.
Нормално, навсякъде по офисите искат да оберат парсата от процента на премиите при сключване, проблема идва най-вече от централите при одобряването.
Иначе, при ОЗК пак, но преди 2 месеца, при пращане на запитване в централата на ОЗК, конкретно за една амер. кола модел от 1993 год, от централата пък искаха снимки на въпросното рядко возило.

Та, в ЛевИнс пък колегата Стенли тия седмици прави 2 броя Ретрограждански, на единната цена от някъде 120 лева, на 1985 Ягуара му ХЖ6, и на 1990 Джип Черокито.
В конкретния случай при него, понеже тия 2 ГО-та ги прави в техен офис на негови брокери познати, всъщност даже не му искаха и никаква служебни бележки от какъвто и да е Ретроклуб, нито карти за членство. Искаха му само талоните на колите, където да се вижда възрастта на първата им регистрация.

Така че, кой както може, се оправя.
Моите сега точно правения на полици с гореизброените застрахователни компании показват /все пак, по всяко време имам към поне 8-10 броя издадени полици на Ретро-ГО, за по-голямата част от ретроколите ми/, че няма засега причини точно в момента да се драматизират бъдещи ограничавания на тия издавания на Ретро ГО-та, от компаниите.

Определено и сега си вървят такива издавания на Ретро-ГО и за нечленове на Ретроклубове, какъвто конкретно съм точно аз /че и добро количество от български събирачи и колекционери, вкл. и мои добри познати/, вкл. и в ОЗК. Какво пък ще стане за в бъдеще, ще видим.

Определено, въпреки назлъндисванията конкретно на Дженерали, възможностите за Ретро-ГО сега са много повече, отколкото преди точно 1 година, да речем.
Все пак, конкуренцията я има и в тоя бранш. Реално, доста малка част от колите над 30 години възраст, участват в ПТП-та, особено пък в тежки такива.
Така че е логично по-оправните компании да искат да отхапят и дял от Ретро ГО-тата, без всъщност да му придирят много-много.

Иначе, за коли например без или с просрочени технически прегледи, при ПТП-та, компаниите имат право да откажат изплащане на обезщетения по насрещни искания на трети страни.
Следователно нямат да имат и загуби по такива цитирани специално от ония от САРК казуси, като например стари Мускали и Лади, ползвани като пикапи по селата, или за влачене на дърва по горите.
« Последна редакция: Ноември 09, 2023, 23:32:07 от USfan »

Ноември 11, 2023, 15:04:02
Отговор #382

Неактивен Teo

  • Публикации: 226
  • Автомобилен уиабу
Всъщност председателя на техн. комисия на БАК Ретро- Александър Каменов, в това отношение съветва следното, специално по отн. на Булстрад Ретро-ГО-то, което е много удобно.
Та, първо се минава в офис на Булстрад, където по снимки и по други параметри, одобряват или не, колата.
И ако кажат, че може да и направят застраховка, и така одобрят колата, чак тогава да се ходи при А. Каменов, в офиса му в Драгалевци, за издаване на протокол за Ретроавтомобил /или с наложен платеж да се изпрати протокола по пощата/.

И след като така се взема нужния протокол от БАК Ретро /в случая от клуба този протокол за нечленове на клуба, струва- 30 лева/ вече с тази бланка се отива отново в офиса на Булстрад, за окончателното сключване на Ретро ГО застраховката.

Аз точно това и направих, но при първата визита на офиса не ми провериха нищо конкретно, само ми казаха "Да, да, можем да направим ретро гражданска, само ти трябва сертификата" и набързо ме изпратиха, после като се върнах и почнаха да ми гледат данните ме отметнаха заради възрастта. Ще разгледам другите варианти в ОЗК и Лев Инс!