Автор Тема: ГО за ретро автомобили  (Прочетена 105846 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Март 15, 2012, 07:57:02
Отговор #50

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Ами достатъчно е, ама ... не го правят , нали ?  >:D

Март 15, 2012, 08:07:31
Отговор #51

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
Според мен, има логика да не са освободени. Ако говорим даже не за 30, ами за 40-годишни към днешна дата, това би означавало да се освободят от ГТП безброй москвичи, зазове, жигули, шкоди, Пежо 404, разни фиати, волги и т.н. и т.н. Страшно много автомобили, при това доста много все още използвани като ежедневни /а отпадането на прегледа ще изкара още купища от тях за ежедневни/. А то са, така да се каже, модерни коли, способни да развият  скорост и сътоветно доста опасни, ако не са в пълна изправност /без да коментирам дали само на теория, или и на практика прегледите осигуряват изправност и безопасност на возилата/.
    А идеята на закона е съвсем друга. От преглед са освободени автомобили, които вече въобще не са масови, не се използват за ежедневни. А и най-вече, от тази дата назад, колкото повече се отдалечаваме във времето, толкова повече автомобилите на практика не биха могли да преминат по никакъв начин преглед - нито спирачките им спирачки, нито фаровете им фарове, колан нямат, често мигачи нямат, за екология да не говорим... Това е част от идеята - защо въобще да се карат на преглед возила, които дори като чисто нови, не могат да покрият изискванията. 

Пак сме по-добре например от Британия, където всичко живо трябва да мине техния "МОТ". Ако ще да е автомобил-каляска от 1903. Разбира се, такива дори не ги свлят от платформата, в общи линии само ги гледат да не са някакви груби преправки или да не се трошат от ръжда, но пак си е редовна разправия и разходи.
« Последна редакция: Март 15, 2012, 08:22:05 от Teodor »

Март 15, 2012, 08:08:04
Отговор #52

Неактивен rumen_spasov

  • Публикации: 1036
Е то сега като освободим и 20-30годишните коли от технически преглед в един момент ще се окаже,че половината от автопарка в България  става свободен.Това ми се струва малко несериозно,но иначе ми харесва. :D

Март 15, 2012, 08:12:34
Отговор #53

Неактивен joromainata

  • Публикации: 124
да но има и друго колата ми е произведена 58 води се 59 година а по талон е водят 71 ? като номерата на шасито са си за 59
по този параграф аз не влизам в ставката а и доста други коли които са произведени преди 70 ги водят по късно не знам тогава какво е станало с архива на кат

Март 15, 2012, 08:19:15
Отговор #54

Неактивен rumen_spasov

  • Публикации: 1036
Има оправия ,но със сигурност ще ти побелее косата ако тръгнеш по правия път . Търси някой познат в кат да ти съдейства!Допреди няколко години началник на КАТ Пловдив беше Трендафил Новаков който е член на Рето клуба и се отнасяше с много разбиране към хора с подобни проблеми ,но сега не знам как стоят нещата.
« Последна редакция: Март 15, 2012, 08:22:26 от rumen_spasov »

Март 15, 2012, 08:23:48
Отговор #55

Неактивен joromainata

  • Публикации: 124
даже сега погледнах пише дата на 1 ва регистрация 1972  от тук излиза че колата не е продадена 23години :o

Март 15, 2012, 08:28:08
Отговор #56

Неактивен rumen_spasov

  • Публикации: 1036
Така е навсякъде в държавата ни.Цари пълно безхаберие по разните ведомства.Навремето когато търгувах с автомобили такава "грешка" беше добре дошла за мен защото вдигаше цената на колата.Възможно е колега и при теб да е подобна причината.Не забравяй,че колата ти не винаги е била стара! :D

Март 15, 2012, 10:06:03
Отговор #57

Неактивен jamiemirror

  • Публикации: 381
Е то сега като освободим и 20-30годишните коли от технически преглед в един момент ще се окаже,че половината от автопарка в България  става свободен.Това ми се струва малко несериозно,но иначе ми харесва. :D

Цитат
Чл. 3. Не се допуска прилагане на по-строги изисквания при периодичните прегледи за проверка на техническата изправност на ППС от тези, на които е било предвидено първоначално да отговарят при неговото конструиране (производство).

Това е от същата наредба за прегледите и е достатъчно добро за коли които не покриват съвременните норми, но са изправни.

Колега joromainata, можеш да си оправиш разминаването в документите - струва малко пари и писане на бумаги в КАТ (съвсем легално си е).

Март 15, 2012, 10:52:03
Отговор #58

Неактивен doctorZizi

  • Публикации: 309
    • trabantBG.eu
това преминаване към категорията "ретро" явно трябва да става с маркиране по съответния начин- дали ще е някакъв
 специален номер, стикер или друг начин няма значение. Може би ще е необходимо подаване на някаква декларация, че
колата не се ползва като ежедневка, но облекчения ТРЯБВА да има- колко" данъка" плаща всеки един от нас докато възстанови
само един автомобил, а после да плати и данък за ползване. И за капак продължава да плаща и за поддръжката.
П.П. Ако има някой колега, който има съответната професионална ориентация да обобщи и подреди всичките налични
документи в един пост, че сега има и някои противоречиви мнения, които объркват некомпетентните и най- вече да даде
практични напътствия какво и къде да се направи.
« Последна редакция: Март 15, 2012, 10:59:59 от doctorZizi »
Прави каквото трябва, да става каквото ще!
Аз не карам бавно, просто летя много ниско!

Март 15, 2012, 11:10:42
Отговор #59

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Съгласен съм с повечето аргументи. Идията на поста ми беше в неразбирането за фиксирането на определена дата, в случая 1.1.1960-а за освобождаването. Технически погледнато е възможно колите в диапазоона 1959-а - 1965-а примерно да не се различават категорично в техническо отношение, но наредбата е така направена, че не позволява на возилата след 1960-а година да ползват същото облекчение.
Аз мога да кажа само за Италия, където съм следил по-отблизо нещата. Там имат агенцията ASI , която е парадържавен орган, който се занимава САМО с историческите и ретро автомобили. Под егидата на това ведомство едно ППС получава определен статут с определени преференции. Критерият на този институт е висок и си върши работата доста стриктно. Предполагам из цяла Европа правилата са подобни.