Автор Тема: ГО за ретро автомобили  (Прочетена 105869 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Октомври 30, 2013, 13:38:47
Отговор #90

Неактивен kok4o

  • Публикации: 106
  За мое удоволствие и двете ми стари коли са над 100 конски сили и над 2000 кубика, та и за ГО и за данък съм на максимумите и без отстъпки.

  Просто ми се искаше да зная, дали има законен начин да си облекчим плащанията, защото сметката е проста..... 2*ГО*270 лева, плюс два данъка по 160 лева, плюс два прегледа по 40 лева правят към 1000 лева на година, без да броим покритите паркинги.

  Съгласен съм, че това е хоби и за него трябва да се плаща, но в Англия, откъдето си внесох Ториното то е освободено от данък, щото е на 40 години. В Холандия мисля, че е същото. Та затова се интересувам, защото сметката показва, че за да имаш такава кола, само към данъци и всякакъв друг вид такси дължиш между 10 и 150 лева на месец. Това е на кола, разбира се с по-голям двигател де  :))

Другото решение ще е да ги дерегистрираме и да си ги возим на платформи по някакви събирания, но идеята поне за мен не е това.

Октомври 30, 2013, 14:57:20
Отговор #91

Неактивен yoz

  • Публикации: 360
Ако в най скоро време не се уточнят законово определенията ,що е ретро автомобил и предприемат някакви данъчни облекчения за  тези  автомобили подозирам,че повечето от тях, ще останат завинаги музейни експонати.Смятам,че всички ретро клубове в страната трябва да работят сериозно по този въпрос защото балтията която са приготвили политиците за старите коли е тежка и добре наточена.

Абсолютно съм съгласен. И съм готов да протестирам, но и да помагам ретро клубовете НАЙ-ПОСЛЕ да се обединят около някакви важни теми като тази.

Октомври 31, 2013, 17:49:53
Отговор #92

Неактивен fifo

  • Публикации: 1140
  За мое удоволствие и двете ми стари коли са над 100 конски сили и над 2000 кубика, та и за ГО и за данък съм на максимумите и без отстъпки.

Хех, поне не би трябвало да очакваш увеличение :)

За всичко останало съм съгласен. Също мисля, че евентуалното обединение на клубовете по тази, бих казал кауза, може само да им спечели повече членове.
we all have wings, but some of us don't know why

Декември 14, 2013, 14:17:25
Отговор #93

Неактивен angelple75

  • Публикации: 57
http://varna.dir.bg/news.php?id=15747612  Това да ли е истина,и ако е да ,как определят кой автомобил е ретро. ???

Декември 14, 2013, 17:40:07
Отговор #94

Неактивен ivanboev

  • Публикации: 107
Истина е ! До колкото знам , освобождават се тези автомобили, които членуват в един от двата Ретро клуба във Варна. Друг е въпроса дали тези клубове имат права да определят дали автомобила е ретро или не. Има доста хора които не членуват в никой от тези два клуба, и в тази ситуация те ще бъдат ощетени. За съжаление нещата в България са така......

Декември 14, 2013, 18:30:58
Отговор #95

Неактивен GT 51

  • Публикации: 1869
Точно така.! Ще се освобождават тези автомобили членуващи в клубовете.Точно и това е  една от целите на всички клубове.Да се съхранят автомобилите , да бъдат в клубове , да бъдат показвани и да участват  по мероприятия , да радват хората.Няма как да стане чичо Гошо от Чепръчене с неке Москве или Джигуле да ползва облекчения  и да си прекарва картофите от нивата , а в същото време Г-н Х набива мощно в реставрацията на една кола 20 000 евра и да имат еднакви права.Това е абсурд ! Надявам се правилно да сте ме разбрали. ;D
Абе вземи си нещо ретро, и не се занимавай с глупости !

Декември 14, 2013, 18:52:33
Отговор #96

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
... как определят кой автомобил е ретро???

Определението за "ретро автомобил" е формулирано от Международната федерация за исторически автомобили" (FIVA), към чиито правила Авто Мото Ретро Клуб "Варна" се опитва да се придържа, доколкото е възможно при условията на нашата действителност. По тези правила (разбира се и малко побългарени, за да има мир) се провеждат и мероприятията на клуба. Иначе член на клуба може да е всеки индивид, който има желание да си плати членски внос. Има членове, които нямат ретро автомобил, но са платили членски внос, като този начин подкрепят идеята на клуба. В същото време има и съвсем редовни участници в мероприятията на клуба, които не плащат членски внос. С една дума - никой с нищо не е задължен.
И понеже леко се отплеснах - в Авто Мото Ретро Клуб "Варна" за "ретро автомобил" се приема всеки автомобили с добър външен вид, произведен преди 25 години, т. е. до 1988-ма година. Разбира се няма комисия, която да определя коя кола колко е автентична, колко е запазена и т. н., но нали идеята на клуба е да събира хора, чиито интерес е възстановяването и запазването на стари коли в максимално добър и близък до оригиналния им вид. До момента не е имало случаи, в които собственици на автомобил в лошо състояние да искат да участват на някое мероприятие.
Относно освобождаването от данъци - Авто Мото Ретро Клуб "Варна" предостави на Община Варна списък на членовете си и техните автомобили. Многократно управителите и на двата клуба са ходили в общината, носили документи, чакали, обяснявали, молили и т. н. Така че е съвсем нормално това не лесно извоювано облекчение да е привилегия само за членовете на някой от двата клуба. Нормално е членството в какъвто и да е клуб да носи някакво предимство, в цял свят е така. И в тази връзка не съм съгласен с това, че ще има ощетени. Ванко, ощетени ще има, ако това е някакво национално решение, а локално клубовете да решат кой има право да се възползва от него. Ти, както и всеки друг, имаш право да решиш дали да членуваш в клуб и ако решиш да членуваш, в кой точно клуб да го направиш. Решението може да зависи от много неща - програма, задължения, привилегии... Това е един реверанс на Община Варна към членовете на двата клуба и е насочено към тях, а не към собствениците на всяка една стара кола в околията.
И в заключение - поздравления за хората, които се бориха за тази кауза, както и за управниците, приели решението!

Декември 14, 2013, 20:32:40
Отговор #97

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Поздравления на Варненци за извоюването на прецедента с данъците.  :D
Дано това да повлече крак и сред другите общини и другите клубове.
Аз лично близо до Варна целогодишно държа таман два Янгтаймера, единия от които е с над 25 годишна възраст, а и другия отива като модел към тази граница.
Така че това ако е така, евентуално пререгистрирам колите на Варненския ми адрес, ставам член на Нептун, /и без това по цяло лято съм в региона, и чат-пат ходя там на местни ретропрояви, както някои от вас знаят/, и ще си плащам съвестно членския внос.  ::)

А, ще споделя последни неща от кухнята на БАК Ретро за гражданските, които много от вас знаят, но пък за някои може и да е новост.
Та, оня ден бях на гости на моя приятел Сашо Брадата, и на съпругата му, председателката на ретроклуба- Ваня. 
И понеже си говорихме и за отстъпки при застрахователите по ГО за собствениците на ретро коли, тя ми сподели, че по споразумение между БАК Ретро и Булстрад, членовете на БАК Ретро, вече от 2-3 години насам, ползлват отстъпка за ГО.
И за тях ГО на автомобил за една година, без значение на кубиковия клас , стига да е над 25 години възраст, е общо само 81,40 лв годишната премия.

Освен това Ваня каза, че и редовните членове на другите ретроклубове, стига да имат споразумение с нея, и да са и предоставили списъци с актуланите им членове,, също ползват тази отстъпка.
Аз специално питах Ваня за Авто-Мото клуб Варна.
И тя каза- да, и членовете на него, стига разбира се да са си платили членския внос, и Орлин Пенев да им е включил имената в листата, също ползват тази единна цена при сключване на ГО за 1 година за ретроавтомобили.

Предполагам, сходни договорки с Ваня, или направо с Булстрад може да имат и председателите на другите ретроклубове в страната.  :)
« Последна редакция: Декември 14, 2013, 20:55:20 от USfan »

Декември 14, 2013, 20:37:43
Отговор #98

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
  За мое удоволствие и двете ми стари коли са над 100 конски сили и над 2000 кубика, та и за ГО и за данък съм на максимумите и без отстъпки.

  Просто ми се искаше да зная, дали има законен начин да си облекчим плащанията, защото сметката е проста..... 2*ГО*270 лева, плюс два данъка по 160 лева, плюс два прегледа по 40 лева правят към 1000 лева на година, без да броим покритите паркинги.

  Съгласен съм, че това е хоби и за него трябва да се плаща, но в Англия, откъдето си внесох Ториното то е освободено от данък, щото е на 40 години. В Холандия мисля, че е същото. Та затова се интересувам, защото сметката показва, че за да имаш такава кола, само към данъци и всякакъв друг вид такси дължиш между 10 и 150 лева на месец. Това е на кола, разбира се с по-голям двигател де  :))

Другото решение ще е да ги дерегистрираме и да си ги возим на платформи по някакви събирания, но идеята поне за мен не е това.

Коки, ми дай да те водя в ретрорклуба да ставаш член и тогава ще си наистина на голяма далавера от ГО.
Вместо да плащаш 2 пъти по 280-300 лв, ще платиш 2 пъти по 81,40 лв.  ;)

Доскоро между другото, доста хора в Сфия си правеха Ретро ГО в Булстрад, без да са си платили членския внос към БАК ретро, на база стари членски карти, или просто така.
Но от 24 Ноември, когато беше последното отчетно събрание на клуба, Ваня затегна режима, и вече това не става.

Оня ден например за това водих един приятел турчин, дето на Спасов ден докара 3-те фулсайза купета американки, в БАК ретро да става член.
Стана, плати си членски внос 120 лв за догодина и Ваня му издаде членска карта, както си му е реда.
С тази карта, после ходихме в БУлстрад за застраховки да си прави на американските.
И въпреки наличната карта, оттам пак се обадиха на Ваня да потвърди членството.
Така че който минал досега без членски внос, минал, сега режима е по затегнат.  :))
А за пенсионери членския внос в БАК Ретро е само 30 лв на година.
А за учащи се, не знам.  :)
« Последна редакция: Декември 14, 2013, 20:44:05 от USfan »

Декември 15, 2013, 09:50:14
Отговор #99

Неактивен kok4o

  • Публикации: 106
Вуйче, мен повече ме вълнуват отпадането на данъците, защото аз ГО мога да плащам и само за активния сезон. Инак идеята ти е добра и ще я обсъдим на Коледното парти.

Четох скоро, че май във Варна общината ще освободи от данък ретро колите.  Всъщност, май трябва към общината да са насочени усилията ни, защото това са местни данъци и такси.
Дали някой може да говори с г-жа Фандъкова?  :))