Автор Тема: Още едно Peugeot 205 - бутиковото 1.3 Rallye  (Прочетена 36110 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Юни 05, 2018, 13:08:14
Отговор #60

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Съгласен на 100% И аз 30-ката я карам само за кеф, далеч съм от идеята да се ползва ежедневно, но пък тя е колата, която най-много ме провокира към простотии :D Поради тази причина, тя е и обута с въпросните гуми. И там размера не е съвсем стандартен - по принцип, трябва да е с 205/55/15, но умишлено карам с 205/50/15. Оказа се, че за разлика от 195/50/15 примерно, намирането на читава гума са такъв размер, не лесно и евтино :D

Юни 05, 2018, 13:52:15
Отговор #61

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Хайде, хайде. Нито Е30, нито Пежо 205 са дълбоки класики, които да не можеш да поддържаш технически за ежедневка през лятото.

Иначе, и на двата ви модела коли стават гуми 195/50/15 (джанти също има, бол), които са супер евтини и можеш да шофираш без "компромис в пътното поведение".

Карам с Нексен за около 300, айде 350 лева и не ми е поднасяла колата или буксувала където и да е, а е 135 коня на 900 кила, предно.

Ако пък нямате познат с 30% отстъпка в ДИАНАта, сигурно сте наскоро имигрирали в БГ :)
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Юни 05, 2018, 14:07:25
Отговор #62

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
За Е30, много от частите, ги няма вече и в БМВ, та не е толкова лесно. Положението спасяват, все още многото коли на части. За 205-цата, нямам идея как е. А 195/50 не е гума за Е30, не че не може да се кара и с нея. А това, че става за ежедневка, става, но ежедневката, малко или много трябва да си я прежалил. Не се знае кой ще те отнесе на стоп примерно, или ще се спре в теб. Дребните щети от врати на паркинг, даже не ги и споменавам. За застрахователите, тези коли са старо желязо, дори и каско като свят не можеш да им направиш! Затова в гаража, събота и неделя /или като те нахапят карастанчовите/ на пътя!
« Последна редакция: Юни 05, 2018, 14:11:38 от michev »

Юни 05, 2018, 14:15:36
Отговор #63

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Хайде, хайде. Нито Е30, нито Пежо 205 са дълбоки класики, които да не можеш да поддържаш технически за ежедневка през лятото.

Иначе, и на двата ви модела коли стават гуми 195/50/15 (джанти също има, бол), които са супер евтини и можеш да шофираш без "компромис в пътното поведение".

Карам с Нексен за около 300, айде 350 лева и не ми е поднасяла колата или буксувала където и да е, а е 135 коня на 900 кила, предно.

Ако пък нямате познат с 30% отстъпка в ДИАНАта, сигурно сте наскоро имигрирали в БГ :)

Адаш, прав си донякъде ако ги съпоставяме с твоя ресто мод, който си е екзотика за БГ. Аз съм изложил по-важните аргументи пежото да не ми върши работа като ежедневка - просто не съм на тази възраст вече, за да разпищявам минавайки алармите на паркиралите коли :)
Относно размера на гумите се изказваш леко неподготвен - Рали-то има много специфични "ниски" вежди, а не дълбоко изрязани дъги като при ГТИ, които заводски са си сметнати за каране с 15-ки. В началото на темата може да видиш снимки на Рали-то ми с джанти с гуми 195/45/15, но дори този нисък профил опираше в задните вежди при неравности, затова ги смених с много редкия размер 165/50/15 стречнати към 7 инчовите джанти и въпреки това като седнеха хора отзад или се сложи по-тежък багаж пак опираха. Отделно с 15-ки отпред колата става трудно управляема - воланът тежък като на картинг, с частично блокируем диференциал е и при рязко ускорение с широките и тежки гуми предницата дърпа в посока по-доброто сцепление и иска постоянни корекции с волана, за да държи права линия. Всичко това го изпитах от собствен опит и затова реших да се върна на оригиналните 13" 5,5j железарки с  малко по-широки и нископрофилни гуми - 185/60/13 спрямо оригианлния размер 165/70/13. Дори така, ако седнат отзад примерно 2-ма "здравеняци" като мен гумите пак започват да "хапят" веждите - следите от това са видими по тях.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Юни 06, 2018, 08:49:50
Отговор #64

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Разбирам, че нещата опират повече до "прежалване" отколкото до липса на консумативи.

И все пак, моите уважения за това, че се забавляваш с тая точилка на пистата!
Ще ми се да се засечем и да ги разменим малко колите.
Много ми е любопитно как му е вървежа на Ралито.

П.П. Този диф с ограничено приплъзване сериен ли е за Рали или си го набавял от нещо друго?
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Юни 06, 2018, 12:15:35
Отговор #65

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Че нали точно затова купих Пежо-то, за да не мъча Шкодилака на прохождащите все още тогава Класик рейсинги за издържливост :) Всъщност и досега все още нямам Шкода, която да постигне подобни времена - зелената реплика е със 7-8 сек. по-слаба на обиколка, но нейната идея по принцип не беше за пистарка.
За диф-а не съм срещал данни в нета - с него купих колата, не знам пипано ли е нещо преди мен, или си е така заводски... впрочем поради лош късмет веднъж вече се наложи смяна на кутията с такава от модела 205 ХS, който е със същото главно предаване и предавателни числа, но след това вече не помня да съм качвал колата на подемник, за да проверя дали и нейния диф е частично приплъзващ както беше оригиналния на Рали-то. И на мен ще ми е интересно да застанем с червения Спринт, след като вече веднъж паднах от зелената ти Алфета... но тя нали е със задно, пък и тогава принудително карах на газ. А ако му знаеш резултата на четвърт миля дори няма да е необходимо... освен ако не разрешиш да сложа сликовете отпред ;)
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Юни 06, 2018, 12:20:58
Отговор #66

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Драг между двете коли едва ли би бил супер интересен ако не си със слик.
Разликата в мощността не е пренебрежима.
Ти като смени кутията не можа ли да прехвърлиш шперчето?щ

В тоя ред на мисли, колко му е въртящия момент на Ралито?
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Юни 06, 2018, 12:35:38
Отговор #67

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Драг между двете коли едва ли би бил супер интересен ако не си със слик.
Разликата в мощността не е пренебрежима.
Ти като смени кутията не можа ли да прехвърлиш шперчето?щ

В тоя ред на мисли, колко му е въртящия момент на Ралито?

Прехвърлянето стана спешно и аварийно при майстор, който не можеше или не му се занимаваше с отваряне на кутия. Наложи се поради заложена бомба със закъснител от друг "майстор", който при смяна на генерацията забравил да стегне гайката към фланеца на кутията, на която се крепи и планката на "паяка"... и така при последвалото ходене на Пежо събор до Хасково се върнах оттам само с 200 гр. масло в скоростите :-\ Старата кутия, която почна да включва трудно въпреки новото масло + керамичната добавка, които веднага бях налял също се пази и може също да се препипа при една евентуална ревизия на мотора, който в момента във високите обороти гори масло почти колкото бензин :)
Иначе въртящият момент не е лош като за малолитражка с 1294 куб. - 118 Нм
« Последна редакция: Юни 06, 2018, 12:41:18 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Август 17, 2021, 20:15:27
Отговор #68

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Мнооооого отдавна не съм ъпвал темата, но мисля че приключенията на Пежото през последната седмица го заслужават! За 5 дни от сряда до неделя изминахме с него заедно и безаварийно над 1600 км. през България и Румъния в най-големите жеги... на всичкото отгоре спечелихме първо място в генералното класиране на рали Трансилвания класик в конкуренцията на 50 други олд и янгтаймери! Иначе имаше още 2 български екипажа на съвфорумци - колегите Калин Дедиков и Seeman, които също спечелиха първите места в категориите си, изобщо това бе един исторически успех за нашите състезатели в голямо международно класик рали срещу опитни и силни конкурени от Румъния, Белгия, Германия, Франция, САЩ... Имам общо 365 снимки и клипчета /по една за всеки ден от годината :) / от това приключение и все още ми е трудно дори да прегледам по-подробно всичките, но засега ще кача само няколко избрани покзаващи нашето участие. По-натам, когато ми остане повече време за да успея да систематизирам снимковия материал може да направя отделна тема и за самия ивент, където можеха да се видят някои без преувеличение наистина уникални автомобили, които обикновено сме свикнали да виждаме само по снимки от световни конкурси като Лаго ди Комо или Пебъл Бийч. За красивата архитектура и забележителности на средновековния град Сибиу, които са чудесен фон за подобно мероприятие, както и величествените Карпати, в частност световно известният планински път Трансфагарашан, мисля няма смисъл да обяснявам.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Февруари 06, 2022, 09:33:31
Отговор #69

Неактивен ГеоргиБс

  • Публикации: 101
Колега, тази година ще има ли пак такова рали, какви са условията за участие?