Автор Тема: Trabant 1.1 Universal - Zoltán  (Прочетена 12200 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Юли 13, 2019, 20:15:18
Прочетена 12200 пъти

Неактивен maini4ka

  • Публикации: 495
    • каналът ми в кинескопа
Трабантчето е произведено в обединена Германия, в Sachsenring Automobilwerke GmbH, но понеже темите за неговите събратя са в тази рубрика, ще пиша за него тук, а не в "Немски автомобили"

Отдавна имах мерак за четиритактов трабант, особено комби. Е най-после съм горд собственик на такъв.

Предишната ми двутактова "лимузина" се казваше Ерих, този мислех да го кръстя Schorsch на героя на култовите германски конокомедии Go, Trabi, go!, но в крайна сметка реших да е Золтан, на името на симпатичния пенсиониран полковник от Унгарската народна армия, който бе така добър да ми го продаде. Колата е била на покойния му баща, по негово твърдение, подкрепено и от проверка в унгарската онлайн база данни под 50 хил. километра.



Купих го от университетския град Печ, в югозападна Унгария на хърватската граница. Първоначално планирах да го закарам на собствен ход до Будапеща, но в крайна сметка стигнах до родния Пловдив!

Тези дни ще го измия и ще има подробна фотосесия.
« Последна редакция: Юли 13, 2019, 20:36:47 от maini4ka »

Юли 14, 2019, 00:57:45
Отговор #1

Неактивен maini4ka

  • Публикации: 495
    • каналът ми в кинескопа
Маршрутът:

Юли 14, 2019, 08:16:55
Отговор #2

Неактивен Димо

  • Публикации: 92
Честита придобивка!
Аз успях да му се порадвам на АМ Тракия след Траянови врата.

Юли 14, 2019, 10:31:08
Отговор #3

Неактивен maini4ka

  • Публикации: 495
    • каналът ми в кинескопа
Снимките от обявата:


Юли 14, 2019, 10:42:54
Отговор #4

Активен Wartburgman

  • Публикации: 363
Честитооо!!Искам да го видя на живо ;)

Юли 14, 2019, 10:59:31
Отговор #5

Неактивен maini4ka

  • Публикации: 495
    • каналът ми в кинескопа
Честитооо!!Искам да го видя на живо ;)

Заповядай за едно кръгче!

Юли 16, 2019, 09:25:15
Отговор #6

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Честито! Изглежда чудесно! Аз на твое място бих възстановил и Вартбурга - донор 1,3 в оригинален вид - да са си компания. Оня ГДР оборотомер с вградени уреди, който търсиш, на кои модели е монтиран? Дотолкова, доколкото съм виждал и карал Вартбурзи 1,3 на познати - никой нямаше тази екстра.

Юли 16, 2019, 09:39:55
Отговор #7

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Честито! Хубава, и интересна машинка, с този мотор и лекото купе предполагам Трабанта бая понавървява. Може ли снимки под предния капак. Чувал съм, че с този мотор минават и на макферсън окачвне отпред, така ли е наистина, че на живо съм виждал само 2-3 пъти такава кола, но никога с отворен капак.

Юли 16, 2019, 10:23:12
Отговор #8

Неактивен maini4ka

  • Публикации: 495
    • каналът ми в кинескопа
Честито! Хубава, и интересна машинка, с този мотор и лекото купе предполагам Трабанта бая понавървява. Може ли снимки под предния капак. Чувал съм, че с този мотор минават и на макферсън окачвне отпред, така ли е наистина, че на живо съм виждал само 2-3 пъти такава кола, но никога с отворен капак.

Като я измия, ще направя повечко снимки.

Моторът е екстра, пали от половин оборот. Това, което я спъва е скоростната кутия. Максималната скорост по документи е 125, аз дигах на моменти до 120, но от 90 км/ч нагоре оборотите са явно доста над 2000 - 2500 - колко точно - не знам, няма оборотомер. докъм 50- 60 км/ч върви добре на трета, от 55 до 90 - спокойно на четвърта, по- нагоре инстиктивно опитам да превключа на пета - но уви - няма!

Днес трябва да ида на ключар. Ключовете са доста допотопни - един голям за стартера, среден за шофьорската и задната врата и малък за резервоара. При мен обаче задната и шофьорската са с различен ключ. Пътническата се заключва само отвътре.
Докато се ориентирам, и с малко по-енергично ръчкане, съм повредил шофьорската - не се орваря отвън. Налагаше се синът да лази през багажника сутрин :-) Предполагам, ключарят на "Авксентий Велешки" в Пловдив, срещу библиотеката ще се справи с пренареждането на патроните и изготвяенто на втори сет- справял се е и с по-трагични случаи. По-нататък ще се опитам да монтирам централно, някой ако има опит да сподели.

Окачването е зле - тропа отвсякъде, особено по нашите разбити пътища. Ще сложа нови амортисьори, полиуретанови тампони, друго - ще видим.

Колата няма тапицрия на тавана, няма и читава постелка за багажника, който явно е бил консервиран и боядисан. Вероятно ще лепна от новите обезшумяващи фолиа нреди тапицера. Таванът е покрит с остатъци от засъхнало лепило - ще трябва да се шкури и консервира преди тапициране.

Седалките са ниски и неудобни за дълъг път, освен това шофьорската е крива - задния ляв край е един зъб по-назад от десния край, в резултат шофьорът седи леко накриво. Ще търся салон от двуврато купе от малка кола - Фиат 500, мини Купър, Нисан Микра, нещо от този род.

Друга дреболия, която ме дразни  е, че кормилото седи накриво - леко наляво, когато караш напред. В резултат вдимостта към приборите е затруднена.

На въпроса на Момчил за ГДР-йския оборотомер - слагали са на някои вартбурзи "второ направление" - за Финландия и др, страни.

Може би ще сложа модерен GPS - километраж с добра подсветка, повечето aftermarket прибори са 85 mm, но се намират и 100 милиметрови. Не съм проучвал подробно въпроса. Продават се и табла без изрязани отвори за прибори - има място за творчество!

« Последна редакция: Юли 16, 2019, 10:41:28 от maini4ka »

Юли 16, 2019, 10:49:12
Отговор #9

Неактивен maini4ka

  • Публикации: 495
    • каналът ми в кинескопа
Да повторя и тук питането за инструмента:

Търся комбиниран уред за Trabant 1.1  / Wartburg 1.3 100 mm

Тахометър (оборотомер) с ниво на гориво и температура на водата.