Автор Тема: Дядовият ВАЗ 2101 - май е време да го разтъпча :)  (Прочетена 4942 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Май 26, 2020, 18:03:30
Отговор #10

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
На студен двигател показва на 1,2 и 3 около 9.7 атм  , на 4ти около 10.2 амт . Сипах около 3-4 мл масло в 3ти цил.  и от 9.7  отиде на 11.8 . Мисля, че показанията са поносими и би трябвало да може да се движи и да не пуши.

Юли 23, 2020, 17:53:25
Отговор #11

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
Нещата може да се случват бавно, но за сметка на това продължавам да разколачвам  :))

След съветите ви за евентуалната причина за пушенето от стар бензин, взех едно шише чисто нов бензин и директно от шишето с маркуч до помпата. Ефект нямаше и продължаваше да си пуши стабилно. След консултации, набедих гумичките на клапаните. Оригиналните са, на 170к км. До тук добре, но нямам скоби, дорници, а да давам пари по майстори не ми е присъщо  :)) Между временно бях дал една друга глава за цялостно рециклиране още преди мн време, но не беше спешна и така си чакаше ред... Звъннах на анонимния майстор на глави, който сиг половината познавате, и викам " Абе май ѝ дойде време на оная глава. имаш ли време да я направиш. Без ектри, просто да е читава? " На другата седмица главата пристигна и аз досвалих оригиналната



Вероятно се очакваше ама не ми стана много хубаво като видях, че вала и кобилиците са заминали... Едната шпилка на двуцевката също е била скъсана през годините, както и гарнитурата на колекторите...може би си е от нова така скъсана.

До последно преди разглобяването, 2ри цилиндър си пушеше продължително след развиване на свеща при малко работил двигател, което беше още една причина да сваля цялата глава. Тогава видях и тези 3 вертикални черти, които ме наведоха на мисълта, че може да има проблем и със сегментите....



Между временно разбрах, че може да се свали картера на място... Викам си, "сега е момента, защото ако го затворя и пак продължи да пуши, трябва да се гръмна" Развих го,ръчках ама не излиза... кратка консултация и стана ясно, че мотора се надига нагоре....връщане на зад няма, та айде и това.  В крайна сметка свалих и картера. Там обаче си намерих "подаръци"




Някой ако разпознава от къде са, нека каже :) Едното е с доста дебело парче желязо.... Както и да е, продължих да развивам и свалих буталото на цилиндъра. Видимо всичко си е там, сегментите са здрави, но се оказаха износени. ключовете на 1ви и 3ти сегмент са над 1-1,3мм


Ето и лагерите



Хубавото е, че поне вала и цилиндрите нв закача нокът. Сега и един два върпоса...
Сегментите бяха много меки(затова и цилиндърае здрав) , търся същите. Ако взема оригинални АВТОВАЗ, ново производство, дали ще ми свършат работа? По цилиндрите има едни петна... вероятно от стоенето, а и от километрите хонинга вече го няма, та някакъв вариант за "хонинг" на място има ли. предполагам, че ефекта би бил по-скоро положителен?  Мисля да взема биелни лагери, да ги сменя, но се чудя има ли начин за замяната и на основните, както е така на място ?  За сега май е това :)


П.П. Тоя сайт за качване на снимки е ужасен... по-сложно не може да бъде.
« Последна редакция: Юли 23, 2020, 18:13:15 от Caxo »

Юли 23, 2020, 18:05:29
Отговор #12

Неактивен caro

  • Публикации: 91
Приличат на смлени части от обтегача или успокоителя.

Юли 23, 2020, 20:09:56
Отговор #13

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
Има ръчен хонинг, слагаш на винтоверт и внимателно караш нагоре-надолу, при обилно леене на нафта. Е, не е като баш машината, ама пак е нещо, малко от малко. Не ги продавам аз  ;D, просто хванах първия линк в Гугъл за илюстрация:

https://toolspanda.com/khoning-instrumenti-679

Юли 25, 2020, 09:34:34
Отговор #14

Неактивен andi1

  • Публикации: 106
Този тип на хонинговане е интетесен, но незнам дали е ефективен и дали има повече положителен ефект от отрицателен. Проблема с него е че при въртенето и издигане и сваляне на четките му, трябва да се постигне ъгъл от 45градуса. Което на ръка е трудно. Другия проблем е че четките не трябва много да излизат извън цилиндъра, защото се получава по голямо износване в двата края на цилиндъра.
Това всичко го казвам от инфо от хора които с това се занимават. Ще е интересно някой , който го е ползвал, да сподели опит.

Юли 25, 2020, 11:03:38
Отговор #15

Неактивен caro

  • Публикации: 91
Извинявам се на началниците ,но и така стана въпрос за ръчен хонинг имам такъв чисто нов купуван от Швеция 210 крони или около 20 евра.Ако някой има интерес моля на л.с. или 0878880845 Светослав.