Автор Тема: Бенцовете, Трабито, Голфа, и 928-ците на Бурян  (Прочетена 9856 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Май 12, 2021, 12:22:50
Отговор #10

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1599
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
значи както и предположих, 6-7х лв :)  за това състояние е смешна цена

Май 12, 2021, 14:56:14
Отговор #11

Неактивен Logrus

  • Публикации: 288
Понеже днес го видях на живо това купе - наистина изглежда чудесно, има само две дребни декоративни забележки, но нищо фрапантно - все пак не излиза сега от завода  :)
А колко е дал не ми е работа да знам, но аз мисля че в това състояние колата си заслужава и исканите 8.5 хиляди.

Ама колкото и да е хубава 124-ката, очите ми все в червения SL бягат  ;)

Юни 07, 2021, 13:21:20
Отговор #12

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Малко ъпдейт с актуални снимки.
Поршето 928 беше извадено от гаража, понеже тия дни и седмици Бурян си го обработва антикорозионно на теферич навън, както се вижда по вдигането му на стойките.
След нанасянето на тия преобразуватели и прочее разни грундове, разбира се, той ще си го финално обработва и боядисва вътре в новия му и голям гараж, който е и доста висок, а и има току що инсталиран лифт за вдигане на коли.
Колегата Бурян общо взето сам си боядисва цели коли или техни детайли при проблеми с боите им, така че това ще му е поредната негова такава оправена малко или много успешно, кола.

За пък мотора на 928-та той още преди 2-3 месеца успя да купи здрав колянов вал от 4.7 литра еС мотор, за който сега търси хубави биелни и основни лагери на номинален размер.
Биелните лагери специално са като на 2.5 литра мотора на 944, а може би и повечето бройки от основните лагери също ще са такива.
За монтажа на мотора, предвид на добрия ми опит със сглобяване и разглобяване на моя 2.5 литра мотор от 924-ката ес, както и с един 3-литров 16 клапана мотор от една бивша 944 еС2 на един друг приятел, сигурно аз ще трябва да му помогна.

Новопридобития Бенц Е200 с124 купе продължава да работи идеално.
В уикенда си направихме една компания собственици на тъмносини  :)) металици коли разходка по обиколните пътища на планината Витоша,и ходихме до Местностите Ярема и Мечката.
Както се вижда, оригиналната боя на каросерията на Бенца е безупречна, с изкл. на малки драскотини на дясната врата и заден десен калник.























« Последна редакция: Юни 07, 2021, 13:29:04 от USfan »

Юни 07, 2021, 13:27:18
Отговор #13

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Има разбира се, нещо неоригинално получило се при дълголетното съхранение на този Бенц купе от предишния му собственик, и това е недобре подбраната на отенък боя, при козметичното пребоядисване /вероятно заради разни драскотини и деруги/ на пластмасовите странични престилки и брони на колата.
При всички пост-1994 год. Е-класи в124, вкл. и купета и кабрио с124,  тези дотогава еднотипно тонирани сиви лайстни, вече се тонират спрямо цвета на купето, но в една гама по-светли от осн. боя отенъци.
Тук специално, спрямо адзуросинйото на каросерията, тия пластмаси са излезли от завода в леко по-небесносин отенък.












« Последна редакция: Юни 07, 2021, 13:30:22 от USfan »

Юни 12, 2021, 11:45:14
Отговор #14

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1599
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
изглежда феноменално добре :) те и двете му врати са пръскани и не са уцелени точно, но на дясната си личи доста повече... тва да му е кусура!

аз обмислям моята 210ка да я махна и да си взема пак едно купе 124.. ако някой си търси азуритблау w210 Е280 седан 4матик, скоро ще има оферта

Юли 07, 2021, 14:33:49
Отговор #15

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Колегата Бурян, предвид че живее в аристократичната част на Витошката яка- тоест, пътя за Бистрица, като идва по-надолу в града, преценява какво да вади от гаража си, донякъде и през призмата за маневриране и паркиране по преките на центъра.
И каква по-удачна кола за това от Голфа му 1-ца, още повече, че е и автоматик.

Разбира се, и той, както и разни други мои приятели, имат навика да ми ползват гаражите за паркиране и фрий престой  :)) , като са наблизо до мен, понеже в квартала ни е зелена зона.






Октомври 25, 2021, 10:49:49
Отговор #16

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Малък ъпдейт с колите на колегата. Придобития му преди 1 година тъмносин Бенц Купе Е200-16в, някои тук пишещи членове на САРК са го видели на похода на САРК през миналия уикенд,
А е с тази сребриста 1 Ген Ц.-класа комби от 1 Ген, Бурян ходи на късно море през септември. Основно си я ползва да влачи каравана като ходи на почивка, точно това комби Ц-клас, понеже е с 6 цил. мотор и автоматик.

Най-интересната нова придобивка с сбирката си Бурян направи всъщност още преди морето му, в нач. на м. Септември, като от Холандия си докара една в почти брилянтно състояние тъмносиня Порше 828 еС4.

Възможността да бъде закупена на умерена цена толкова запазена късна 928 се появи, понеже имаше съмнение за счупен мотор, и колата не ппалеше, докато седеше за продажба при един специализиран холандски олдтаймер Порше дилър.
След докарването и в БГ се оказаха причини за това непалене разни дефектирали датчици, и след смяната им и купуване на нов комплект свещи за кабели /които 10 броя при двойно дистрибуторния Порше 928 мотор, са супер скъпи/ колата заработи почти идеално.

Сега е на диагностика в официалния сервиз на вносителя- Орхид, и след като я видя и аз на живо, ще и кача тук снимки. Цветова комбинация е тъмносин металик с тъмносина кожа, на вид и кондиция, и е почти като нова. Купуване е от първи собственик бижутер от Антверпен в 1990 год, и е пазена в семейството му и карана, чак до лятото на 2021 год,
Посл. и белгийски техн. преглед е от м. април 2021 год, а папката и с фактури, ремонти и обслужвания от последните 30 години, е дебела 5 см, и като си направих труда да събера парите дадени в Евро само от 2002 до 2021 год, се ужасих от сумарната им стойност.  :))

Та, с тази следваща бройка Порше, надписа 928 в заглавието в темата за колите на Бурян,
трябва да го обърнем от единично в множествено число.
А допълнително още през лятото и преди купуването на тази бройка, Бурян придоби и един ремонтиран и подобрен с тунинг части в САЩ от един виден Порше майстор, 2-клапанов ранен 928 еС мотор, който да си слага в старата черна 1983 928 еС.











« Последна редакция: Октомври 25, 2021, 11:16:21 от USfan »

Октомври 25, 2021, 12:24:38
Отговор #17

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Всъщност колегата се хвана да си прави преди 1 година оригиналния мотор от черната 928, като наскоро го комплектова с един залежал и чак от Испания сега купен, чисто нов колянов вал в комплект с биели и лагери- така нар. Ню олд сток чарколаци.
Но докато разглобяваше и правеше мотора на тази 1983 2-клапанова 928 еС, му дойде и споменатия горе рециклиран в САЩ мотор, и разпилен от 4.7 на 5 литра обем.
Така че всъщност Бурян ще има и резервен мотор, за някоя от двете 928, така за всеки случаи.
Ето снимки от разглобения мотор на черната 928.









А тук са снимки от двора и склада на дилъра на ретро Поршета от Холандия, откъдето се купи сега синята 928.
На синятя Бурян ще и даде снимки, чак като я измие, пастира, и паркира на някой буржоазен фон.  :))
Пише ми, че иска първо да се види в пълния и блясък, а не позапрашена и набутана сред другите тук виждащи се Поршета.










Октомври 25, 2021, 17:47:44
Отговор #18

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Ето няколко снимки и на рециклирания и разпилен до 5.4 литра 928 ГТС-спек /а не само до 5 литра, както си мислех/, така нар. Шорт /къс/ блок, резервен мотор.
Бурян взе само рециклиран Шорт блок, понеже цилиндровите глави от оригиналния му 4.7 литра еС-мотор са здрави.
В добавка към мотора, от Щатите дойде и е този чисто нов върхов Спек за улична употреба 2-роторен Кени-Бел компресор, заедно с периферия за слагане на Порше 928 осмаци мотори.

Като го гледах тоя мастит компресор, изразих явни съмнения към Бурян /ако въобще се напасне успешно и електрониката- Бош Мотроник на колата, и мотора заработи успешно/, да не се счупи скоростната кутия на тази черна 928-ца.
Поне по принцип би имало такъв риск, най-вече ако Поршето беше с 5-скоростната ръчна кутия.
Но тоя черния екземпляр на Буран е с доста здравата Бенц в126 автоматична 4-скоростна скоростна кутия, която може и да издържи тоя тунинг тормоз, а и за нея има ремонтни китове с подобрени възможности по отн. на издържане на въртящ момент.

За който иска да си купи и сложи лесна и надеждна мощност на всякакви мотори /вкл. и на Миати слагат такива компресори/, но най-вече на осмаци амер. мотори, ето линка към сайта на този легендарен амер. тунер.

https://kennebell.net/







Октомври 29, 2021, 20:59:22
Отговор #19

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
ДОКАТО ЧАКА НА 928-ЦАТА ДА И СЕ ДОИЗКУСУРЯТ ДРЕБНИ НЕЩА, КОЛЕГАТА СИ КАРА ЧЕРВЕНИЯ БЕНЦ СЛ, И КАКТО ВИНАГИ, НАЙ МУ Е ДАЛАВЕРА ДА ПАРКИРА В ЦЕНТЪРА КАТО ХОДИ, ПРЕД МОИТЕ ГАРАЖИ. ))

ЗА ДА ДОПЪЛНИМ ТЕМАТА, ТОЙ МИ ПРАТИ И ОЩЕ СНИМКИ ОТ БИВШИТЕ МУ КОЛИ, КОИТО Е ИМАЛ В ПОСЛЕДНИТЕ 15 ГОДИНИ.
РАЗБИРА СЕ, ТЕ СА ГЕРМАНКИ ОТ ПРЕМИУМНИ ПРОИЗВОДИТЕЛИ ОТ ЮЖНА ГЕРМАНИЯ.
Опс, оправих капс-лока. )

Та, Поршето Карера 4 от пост-2001 лифта на 996 гамата, го караше допреди 10-12 години.
Тоя междинен лифт на 996 фаровете аз много го харесвам, но Бурян каза, че конкретната кола вече я няма, следващия и собственик го забил в някакъв багер или нещо подобно, и колата е била тотализирана.

Кайена Турбо от пост-2009 лифта му го докараха от САЩ преди 7-8 години, но и него не го кара много, и го продаде.
Беше недоволен, като трябваше да му купува нови 20 цола гуми, и го дръннаха 4000 лв. един от вносителите, за нови европейски премиумни 20 цолови гуми.
Аз неговия Кайен много го харесвах също, понеже 2-3 години преди Бурян да купи този, някъде в 2010 год. като дойде кризата, аз пък бях взел един такъв върнат от лизинг от Орхид Карс, за препродаване.
Но моя бе Турбо еС Евро-версия с 550 коня, а Буряновия бе УС-Спек Кайен Турбо, с 500 коня.
Честно казано, разлика в динамика на двата не откривах, дори и след много ръчкане.

Аудито му 80 Купе В4 пък е абс. същата моделна версия и спек, вкл. на мотор и скорости, както моето Ауди В4 Купе.
А именно, с 16в мотор, ръчни скорости, и само на предно предаване.
Но за разлика от моето Ауди Купе, на колегата бе в по-скучен цвят, този оловно сив металик.

Другото Купе тук, 1993 Бенц с124 Е200-16в Купе, Бурян го имаше допреди 2 години, допреди да си купи бордотото Е220 Купе, и едно друго Е200 Купе, но тъмносинйо на цвят.

А най-старите тук видими коли- двата Бенца в123, той много си ги харесваше, като сребристото комби бе пост-1980 лифта с 4 цил. инжекцион мотор- 230 ТЕ, а белия седан бе с от преди-1980 лифта, и с 6 цил. 2.5 литра едновалка карб. мотор, версия - 250.

Не се вижда тук в темата бившия транспортен без странични стъкла Баркас Бус на Бурян, който му е и първата кола, и която е имал още преди повече от 20 години.
Ще го разръчкам да му намери снимки и на него, та да му допълним темата за колите с тях.