Автор Тема: 105 Alfa Romeo "Bertone" преброяване  (Прочетена 8840 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Септември 10, 2019, 21:32:24
Отговор #20

Неактивен boykoff

  • Публикации: 289
Забравих да спомена, че и двете бяха 1750 мотор

Септември 11, 2019, 13:43:30
Отговор #21

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
boykoff, страхотни снимки!

Много благодаря за тях!

Киро го познавам и той ми е разказвал частично за колите. Реално, не ги е карал мисля, даже не е успял да ги реставрира и поради задълбочените му интереси в по-старата немска техника, ги е продал на Маргарит.
И двете коли са GT 1750 Veloce серия1, които са вече завидно скъпи и често прехвърлят 40000евро за качествена бройка. Най-лесно се разпознват от серия2 по мигачите, които са монтирани на предната броня, отгоре, а не са "вкопани" в предната маска (като на серия2). Броните са по-обли на серия1, също.
Точно като на снимките е била и Алфата на Гунди!

Аз ще разпитам къде са се озовали тия бройки, но мисля че са при Вальо Манджуков и даже синята дали не е тази (снимките са от друга тема тук):




Настрана цените, 1750 за мнозина е най-добрата комбинация от мотор-купе за Алфа. Този двигател е със степен на сгъстяване 9.5:1, за разлика от 2.0, който е 9.0:1 и върви почти наравно с големия си брат,  а се развърта по-пъргаво.
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Септември 12, 2019, 00:52:05
Отговор #22

Неактивен boykoff

  • Публикации: 289
Да, при Киро и двете са дошли в такова състояние. Не ги е карал и не е правил опит за реставрация. Казваше ми, че купето на синята е по-читаво и от двете ще стане една. Бялата била с по-изгнило купе. Споменаваше ми дори, че именно бялата алфа е ползвана при разследването на катастрофата с Гунди. Спирачен път (ако е имало такъв) и всички съпътстващи разследването измерителни процедури. От къде го знае и колко е вярно не мога да кажа.... Но уникални коли са тия машини. Това е по-важното в случая :)


Септември 13, 2019, 09:20:02
Отговор #23

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Допълвам темата с едно леко апокрифно Бертоне, собственост отново на Вальо Манджуков.

Моделът е тип "Scalino", но не знам дали е GT1300Junior или по-ранното Giulia Sprint GT (1600).

Дано и на тази Алфа и дойде реда в доста заетия ретро сервиз на Вальо!

Това Скалино бе собственост на Николай Белобрадов, с италианския сервиз в кв. Люлин, София и делеше гараж с още едно 105 Бертоне (за жалост не помня от кой точно подвид).
Преди може би 7 години той обяви и двете, полуразглобени и съмнително комплектни, коли за продан и в резултат те се озоваха при Манджуков.

На снимките се вижда само дясен калник от колата, която е модифицирана с някакъв отлят/заварен огромен лип под маската. Въобще, бивша селска бегачка  :)) Добре, че всичките ламарини за тая кола се продават чисто нови!



Алфата фронтално на снимката е Giulietta от първа серия 750. Също интересна, малка, лека и повратлива монокок италианка с 1300 двувалов мотор.
Берлините от тези години са излизали само с един карбуратор, от там и намалената им мощност. Мисля базовите модели са 53 коня,  но достигат до 100 във версиите SprintSpeciale и Zagato.
« Последна редакция: Ноември 25, 2019, 11:20:02 от Speeder »
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Септември 14, 2019, 00:03:00
Отговор #24

Неактивен 136

  • Публикации: 546
Точно тази е изпълнение ТИ  :)

Септември 17, 2019, 15:46:41
Отговор #25

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Та да се върна на Алфите: снимани са около 2000-2001 г. По спомен още няколко години постояха при Киро, след което ги купи Маргарит и двете комплект. От своя страна Маргарит ги препродаде, ако не ме лъже паметта, някъде в Ботевград... И от там губя следата им аз. Колегите, които знаят нещо да ме допълнят.

Киро ги беше обявил за продаване още в края на 90-те, даваше ги и на бартер за нещо по-интересно. Нямаше голямо търсене, поне 2-3 години му седяха обявите по Куриер-5 или в-к Беда.
Искаше им на цена общо за двете- 6500 дойче марки, или нещо подобно.
През пролетта на 2000 год. най-накрая ходих да ги гледам.
Бях отишъл с доста хубавата ми и оригинална 6 цилиндрова спортна Сиера ХР4и.
Киро я хареса за замяна, искаше обаче и някакво минимално доплащане, е така за спорта, от порядъка на 500 марки, или нещо такова.

Аз по принцип щях да направя сделката, но ме спряха 2 неща, несвързани точно с очакваните от мен ръжди на Алфите.
Първото бе, че не обичам да взимам, и екстремно рядко съм купувал или придобивал коли, които не са в движение, или са разглобени /бялата бе отн. пооголена тогава/, а второто бе, че и двете коли бяха със забатачени документи.

Синята бе само с талон без рег. номера, другата па бе с жълти номера, а май без талон /или беше обратното/.
Така или иначе, след като ги придоби, Маргарит видя доста трудности поне на едната да оправи документите,.
А Марго ги взе не с кеш, а с бартер срещу един разбангиосан 170 Фау, който Киро впоследствие стегна.

Сега, 6000 лв може да се виждат малко пари за 105, но преди 20 години се продаваха за доста по-малки суми в БГ всякакви бройки 60-ски Алфи, вкл. и едно късно 105, версия 2000 ГТ.
Е това последното, много съжалявам, че не го взех.
В края на 2000 година го запродаваха за само 2000 лева, а бе и в движение.

Ходих да го гледам и него, продаваха го в квартала на Захарна Фабрика.
Бе брилянтно на каране все още, но отказах се основно от купуване, понеже се поразочаровах от вида му тогава по време на огледа, спрямо вида му в който го помних, последно като го караха активно още по центъра на София.
Тогава го караше един барман от хотел София в 70-те и 80-те години, и на вид чак до края на 80-те си бе като чисто ново /бе и със зелени стъкла/ и в жесток Тициано россо цвят.

В 2000 год. вече бе поскрофено при последния продавач, имаше тук-таме ръждички, и бе свежо, но гадно пребоядисано, с лошо поставен кит отдолу.
Собственика му каза, че само година по рано било пребоядисано с БГ оранж боя от Световраченското  :)) производство, като за труда и боята дал принцовата сума от 400 000 тогавашни инфлационни лева, тоест 400 сегашни.
Резултата бе, да ти се доплаче.
Хем бяха му пак пошвирнали ръждите, а и бе супер криво китосано.
Въпреки това, въпросното 2000 ГТВ бе с редовни документи, още на жълти номера, но и с платени данъци.

Адски съжалявам, че не го купих, но тогава вече имах мойто по-ранен внос от СН- Джуджиаро 2000 ГТВ, а и още не си бях продал 6 цил. Сиера ХР4, и Датсуна 280, а и за десерт се бях оженил.  ::)
Така че, лош тайминг за мен, и добър за човека, който го е взел след мойто гледане.
Та купиха това ориг. Тициано червено, а към тогавашния момент, оранжевеещо ГТВ 2000, и интересно къде отиде после тая кола.

А 20-25 год. по рано, в периода на края на 70-те, в София до стария Военно-исторически музей на 5-те кюшета, седеше хвърлено на тротоара едно иначе нелошо джиалло цвят, може би кантен-Хаубе с 2-та фара 1300.
Бе с някакви захабени спаднали гуми, иначе бе комплектно и добро.
Интересно и то къде изчезна.
Е такава подобна бе жълтата 1300 до 5-те кюшета, с предница като едната от тия две версии.




« Последна редакция: Септември 17, 2019, 16:02:54 от USfan »

Октомври 27, 2019, 13:36:22
Отговор #26

Активен fifo

  • Публикации: 1140


От рали Средна гора, 2013 г.
we all have wings, but some of us don't know why

Ноември 25, 2019, 11:03:22
Отговор #27

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Ето и едно от значимите GTV2000 в България.

Алфата на състезателката ни по спортна стрелба и рекордьор (11 световни рекорда в стрелба с пушка – два от които за мъже, 28 европейски рекорда – два от които за мъже.)  от близкото минало, и от Пловдив, Нонка Матова.
Как г-жа Матова се сдобива с това спортно купе не ми е известно, но знам как сегашният собственик се влюбва в него.
Забелязва оригинално златистата кола в автосервиз в гр. Пловдив още през осемдесетте години и веднага залепва за нея.
Прави всичко възможно за да я закупи и с помощ от баща си успява! Вече е зад волана на GTV2000 със 130 конски сили, 1050кг и задно предаване през Шпер диферециал.
След щастливо и дълго ергенуване с нея, колата вече е поохлузена и изтощена.
Трябва и пълно възстановяване!
За щастие, собственикът е умел тенекиджия и цял живот е възстановявал каросерии на Лади, Москвичи, а след промените и на западни машини.
За нещастие, действието се развива в края на деведесетте и началото на новия век и части за стари Алфи в България няма!
Поради това, виждате и доста от модификациите изпълнени в духът на тогавашното време и насърчени от тоталната липса на интернет, информация и части за такъв екзотичен модел.
Да вметна, даже през 2010 година, когато си купих Алфетата, повечето онлайн Алфа магазини все още не съществуваха!

Та, след ресто-модифицирането и, Алфата запазва потентната си механиха, сдобива се с някои провокиращи аксесоари, които вероятно ще бъдат отстранени, и най-важното, стои в сух гараж и не се кара във влажно време.
Купето е без помен от ръжда и възстановено в изключително солидна и дълговечна форма.
На снимките го виждате в компания на моята Алфета по време на последната ни разходка из Родопите.
Това ГТВ върви солидно както през 1972 година, когато излиза от фабриката в Арезе, край Милано, и шперът все така захапва яко и побърква от кеф!

« Последна редакция: Ноември 25, 2019, 11:19:21 от Speeder »
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Ноември 25, 2019, 11:27:19
Отговор #28

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Познавам и аз тази Алфа, а начинът на запознанството ни беше повече от симпатичен  8))

Ноември 25, 2019, 12:06:01
Отговор #29

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Видях снимка на колата във Фейса, въпреки дребните модификации не е загубила чара си... то става въпрос по-скоро за консумативи - подходящи класически итал джанти и булет хром странични огледала афтър маркет се намират лесно и не са скъпи, а по повод броните - най-добре е изобщо без тях, ако чичко поУицай не прави проблеми C:-)
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.