Автор Тема: Москвич номер 12 - 2140Д 1981 г.  (Прочетена 16787 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Септември 12, 2019, 16:56:31
Отговор #10

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Ето ви и чисти сухи ТТ данни за сравнение между Жигула 2101, Шкода 120 и Москвич 1500. При все че е с 200 кубика и 20 коня по-силен от другите два модела, москвичът е с най-слабо ускорение от 0 до 100, а максималната му скорост е почти еднаква с тази на жигулата и само с 10 км/ч по-висока от на шкодата. https://www.automobile-catalog.com/auta_cmp2.php
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Септември 12, 2019, 16:57:41
Отговор #11

Неактивен Методи Кръстанов

  • Публикации: 208
Г-н _Smirnoff_, благодаря за хубавите думи. Ще продължа да правя нови теми, като се старая да е интересно. С моя СПД имаме много шантави историй :)

Krankenstein - няма смисъл от спорове. Всяка кола си има своя чар. Москвича е народна кола, не е състезателна. Съгласен съм че не е бърз. Но той не е и правен да е бърз - проектираното през 60 те купе е идеално за тогавашните условия, да не говорим че не е имало магистрали и пътища където да се развият големи скорости. В последващите години Москвич замира за да се даде път на Жигули, всички инжинери и средства отиват в Толиати. Москвич 412 когато е излязъл през 67г. си е бил доста бърз. Англичаните /според интернет/ го наричали бързия урод. През 67г. са били малко колите които са могли да му се опълчат. След това остарява. Дори не се появява една пет степенна скоростна кутия, която щеше да увеличи скоростта на дълъг път и да свали разхода. Според мен единствените проблеми на 412 са четиристепенната скоростна кутия която реално си е подобрена 408 кутия и механичното делко. Ако 412 беше с петстепенна кутия и хубаво запалване, в момента сигурно щяха да се движат още стотици да не кажа хиляди москвичи.

Септември 12, 2019, 17:24:17
Отговор #12

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Аз всищност спорех с другите колеги, които по принцип много уважавам като запознати с тази техника, ама почти изкараха стандартния 412 някаква стрийт бегачка по-добра от всичко друго в соц. лагера :) Иначе ако сте гледали клипчето, като сравнявам с моите наблюдения съм напълно съгласен с изводите на водещия относно плюсовете и минусите. А великите британци, да погледнат първо дизайна на техните си коли от класа на москвича по онова време, преди да го наричат урод. Наистина е бил модерен автомобил за времето си, както и Вартбург 353 и другите соц. марки, само дето на повечето моделите им търпят твърде слабо развитие и се сменят с нови през голям интервал, затова изостават така драстично от запада.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Септември 12, 2019, 19:34:50
Отговор #13

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Колеги, проблема при повечето малолитражки не е в късите кутии. Мощност и обороти си трябват. И много по-лесно е от повечето класически малолитражки да се изкара динамика, отколкото максимална скорост, с която да изумиш някого на магистралата.
Проблемът често дори не е в липсващата 5та скорост. Ето нещо доста любопитно и показателно на тема скоростни кутии. Повечето колеги Костенуркаджии, притежатели на 1200 и 1300 модели (най-масовите), се чувстват „онеправдани“ и всячески издирват по-дълги кутии. Особено, ако тръгнат да тунинговат мотора. Щото кутията щяла да дойде къса. Е нека видим колко е къса. Спрямо най-добрата (clоse ratio) 2H кутия на Голф 1 GTi.
VW Golf 1.6/1.8 Gti         Диф. 3.94        3.45     2.12      1.44    1.13   0.91
VW Beetle 1200              Диф. 4.37        3.78     2.06     1.26     0.93                           

Стоково Голфа е на гуми 175/70/13 или 185/60/14.
След 1970г. Костенурките масово излизат на 165/80/15. 
И да видим колко сме ощетени от „късата“ 4ри степенна кутия.
Ами Голфа на 3000 оборота на 5та е на 90км/ч, а Костенурката пак на 3000 оборота на 4та е на 89км/ч.
На 5000 оборота пак на 5та Голфа е на 151км/ч, а Костенурката пак на 5000 оборота е на 149км/ч.
Само дето на равно и на 7ма няма да ги направи със стоков мотор  :). Може ... евентуално ...по някое голямо … нанадолнище. Евентуално.
А разликата в кутиите на Голфа и Костунурката дават резултати, които са … в границите на „статистическата грешка“.
И това все още не е най-късата Голфаджийска кутия. Четвъртата и петата скорост на класическата  VW Motorsport 8V ралиджийка са „наредени“ още по-нагоре (1.17 четвърта и 1.04 пета).
Дори и при съвременни малолитражки със спортен дух има доста „къси“ кутии. Мой приятел има шест скоростно Лупо Gti. Карал съм го няколко пъти. Пъргаво е доста, мах му скорост е над 200км/ч. Но кутията си е късичка – на 6та на 3000 оборота е на 100 км/ч.
Мощност и обороти си трябват… а аз лично не търся нито „дълга“ кутия, нито 5та за моята Костенурка. Напротив, смятам че с възухарчето, което развъртам в момента я "понапълних" кутията ... въпреки, че съм под кончета на 1ца Gti.
И ако смисълът от по-дългата кутия е по-ниският разход на гориво ОК. На пак кутията трябва да е много добре "сметната" спрямо мотора. И първо всичко по двигателя да е ОК преди да търсим икономия на гориво. Щото познавам колега с Костенурка като моята ... уж малко по-мощна ... с един двоен Вебер ... аз съм с 2 такива. Колегата каза, че му горяла 20 на 100 !?!?!? И решил проблема като ... сложил газ  :). Е, моята гори 7.5-8 на 100 с двата карба и не съм и помислял за газ. 
« Последна редакция: Септември 12, 2019, 20:05:13 от Nik1600GT »

Септември 13, 2019, 01:12:21
Отговор #14

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
Проблема на Москвича е доста по- дълбоко в коляно-мотовилковия механизъм и в допълнение "дългите" скорости. относно мотора - въртящ момент от 105Нм, които се постигат в много малък интервал от обороти, към това като се прибави дългите скорости - при смяната на предавки , се получават "дупки" в които имаш много малък въртящ момент... Точно това се постига с 5 -6 степенните скоростни кутии - по-'близки" предавки, по- малка промяна в оборотите на мотора, което позволява при всякаква скорост да караш с почти максимален въртящ момент, като подбереш правилната предавка :) Май малко завъртяно го написах, ама мисля че ме разбрахте :) предавателните числа на 412 кутията, могат да се приемат за идентични с тези на 5ст ск кутия на БМВ М10 - Гетраг 240(1ва е по-къса дори) , а моторите им са от 1,6 нагоре  ;)

Септември 13, 2019, 07:19:02
Отговор #15

Неактивен МЗМА

  • Публикации: 27
Мисля, че помня - дето го ръчкаше на 4-та нагоре и звукът беше сякаш буталата аха да излетят :)
Не знаех, че е звукът е бил такъв. Я да чуем звукът и да видим как е на магистрала "Тракия" в посока София месец по-късно
https://www.vbox7.com/play:dc42d89d83
« Последна редакция: Септември 13, 2019, 07:29:45 от МЗМА »

Септември 13, 2019, 08:47:11
Отговор #16

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Сахо, ясно е, че колкото са повече предавките, толкова по-лесно ще ги "наредиш" по-близо и "дупките" (които са най-неприятни между последните 2-3 предавки) ще са по-малки. Ключът за бараката е точно диапазона от обороти, в който се държи висок въртящ момент около максималния. При мен няма такъв проблем. Не съм снемал дино на двигателя, но като моя навън са правени хиляди. При мен на 1600 кубатура мах въртящ момент няма как да е под 140Нм и дори и да пада малко се държи в доста сериозен диапазон от обороти. На същата кубатура от 1600 със стоковия еднокамерен  Solex 34 PICT3 карб (реджетнат и с малко по-голям дифузьор), стокови глави с лек порт и сгъстяване 8.7:1, подобен на моя разпределителен вал и 4:1 изпусктелел с прилично гърне, вадят 78 кончета (от изходна база 50 кончета) при 4400об. и мах въртящ момент от 140Нм при 3500об.. С два двойни Вебера мощността всякак ще отиде на ~85+ кончета, а мах въртящ момент също ще е по-голям.  Максималния въртящият момент и тук естествено пада, но не се срива и над 120Нм се държат от около 2700 до 4500 оборота. Мисля, че е прилично и на 780 купе с относително "къса" 4ри степенна кутия (къса къса ... идва колкото една от кутиите на Golf 1ца Gti) не ми трябва 6та, даже и 5та. Дупки никъде не се усещат, само на пътя  ;D. Дори и при супер сериозни баири 3тата ми е за разкош (стига разбира се в колата да не съм качил 3ма сумисти). Ясно е, че "сметната" 5степенна кутия ще даде нещо отгоре, вкючително малко по-добър разход на гориво, но хей ... при мен консумативите са смяна на 2.5 литра масло на 1-2 години и това е. Няма антифриз, водна  помпа и радиатор, няма гумени съединения, няма ангренажен ремък, няма грам електроника и т.н. Дали ще гори 7 или 7.5-8 литра все тая. Половин кутия цигари (примерно) отгоре на 100км не мисля, че са проблем.     
« Последна редакция: Септември 13, 2019, 09:46:31 от Nik1600GT »

Септември 13, 2019, 10:41:31
Отговор #17

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
По въпроса за трансмисиите - 4-степенните за каране на къси дистанции нямат сериозен недостатък, аз дори съм фен на 3-степенните, въпреки всичките им несъвършенства. С тройка се налага втора да я цедиш до 60 км/ч, което си е много за старите коли, за да не изостанеш драстично от спокойно ускоряващите нови коли наоколо.
Петата предавка носи смисъл при достатъчно мощен двигател за сваляне оборотите, шума и разхода на гориво.
Аз лично съм си направил трансмисия с 0,82 пета предавка и 3,9 главно предаване. При 1,7 сгъстен мотор и каране с 80 км/ч успях да сваля разхода до под 6/100. Това с двукамерен Вебер (ДААЗ 1107010 е директен лиценз на Вебер ДЦР) Стандартен 1,2 с четворка 4 = 1:1 и 4,3 главно дава около 7,5-8/100 при подобни скорости на движение.
Ако човек иска да върти гуми и да се изрязва на светофарите (и на главата си да застанеш, всяка нормална кола от 150 коня те бие), трябва късо главно. С 4,3 задните гуми стават на трици, кеф е, но при 120 вътре си е шумно. А аз гоня да карам със 140 без да се товари. И си го постигнах.

Въпреки, че Методи толернатно коментира възможностите на 412, аз съм си съвсем директен. Върви си и то яко. Сравнен с Волга М21 я бие както си иска на вървене, според мен и 24 ще я бие на старт, въпреки, че 24 на скорост е по-комфортна.
Жигулоидите 1200-1300 или каквато и да е Шкода 120/130 нямат никакъв шанс спрямо 412 като динамика. Тия 15 коня няма какво да ги компенсира. Иначе - да, 2101 е по-съвременна разработка и има куп други предимства(и недостатъци де). Особено на 120Л й липсват едни 23 коня, и то ако приемем, че Москвичът е 75, а те са гарантирани 75 и често са си повече. И че Шкодата не е мерена по ЕИК, че там й дават 50 коня - това на японките като мойта.
Има си особености на ГОСТ, които при ЧСН или ДИН са по по-различен начин.
Примерно теглото на зареден автомобил чехите го дават с 50 кила бензин, масло и инструменти, а на съветските коли отчитат цели 100 килограма разлика сухо/заредено тегло. Като сухо тегло Шкодата тежи колкото Жигули (825 и 855кг), а заредени се водят 875 и 955 кг. 412 го дават 1045кг. зареден с всичките 46 литра бензин и планината от инструменти, която дава завода с него.
Та така и за 19-те секунди от 0-100, колкото са по каталог Шкодата и 412. (само дето Шкодата е празна по ЧСН, а Москвичът - с 400кг товар по ГОСТ). На 2101 даже са 20.
И пак, 01 върви повече от 120Л, по-малко от дефорсето 2140Д и вече много по-малко от чистия 412. Карал съм ги всичките нееднократно и не по една кола от модел.
Вече Лада 1500 и особено 1600 вървят по друг начин, но за чистата динамика пак опира до кола и състояние. Общо взето, колкото по-ранна година е, толкова по-добре върви.
Москвич 412, Полски Фиат 125П, ГАЗ 24, както и Лада 1500 и 1600 са в една категория  като динамика и общо взети са най-вървящи от соц моделите.
Е, има особения случай Вартбург 353В, който до 70-80 км/ч също има сила и набира яко.
По мое мнение, като комбинация от качества, най-добра от цялата кохорта, е Лада 1600. Тя е била и най-скъпа с цена 8200 лева края на 70-те. Тогава 2140 е бил 6400лв, 125П 7800лв, а 1500 - 7600 по спомени. Е, и Волгата - 9200, ама тя си е Волга.

Та 412 не случайно е бил предпочитаният модел в края на 60-те и началото на 70-те и именно Москвич е първата соц кола, за която се е чакало.
Снощи подпитвах лицето - съучастник в пъклените дела на Методи. Лицето каза, че 412 трудно ще се намери, което си го знам и без да ми го казва. Едно, че са само съветска сглобка и второ, отношението им спрямо масовия 408И е 1:10 да речем.
Почвам леко да се амбицирам, сигурно ще звъня на Станимир и Методи за кръгче.

Да се похваля и аз - вчера разглобих Москвича на Симчо и разглобих и гресирах лагерите на предните главини. Бяха сухи на барут, сега Москвичът се търкаля по-леко.
Сутринта тръгвам да извеждам сина. Той обаче отива в хола и иска да вземе и Москвича. Следобед пак ще го кара.

Стани, тия задните лагери са занитени. Ти как ги лекуваш?

Септември 13, 2019, 11:09:56
Отговор #18

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Ехаа, май доста сте се отклонили тук от темата за москвичите... за да се върнем на думата, изрових клипчето за теста на москвич 2140 с жигулова скоростна кутия, гледайте след 14-тата минута, там реално започва тестът в движение. Ето една идея за колегата Методи да преоборудва някои от многобройните си мосвквичи с ладова кутия, дори водещия на предаването предлагаше да се сложи 5-степенна :)
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Септември 13, 2019, 13:16:30
Отговор #19

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Moмчиле , Шкодата 120  е с 38 , а японките са 35 литра резервоар , не с 50  ;D
И тежи по малко от жигулата - 720 кг необорудвана
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987