Автор Тема: Москвич номер 12 - 2140Д 1981 г.  (Прочетена 16777 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Септември 24, 2019, 07:39:04
Отговор #50

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Още тогава ми направи впечатление, ама не ми се смяташе :Д

Не съм съгласен... 4,43х0,96=4,25 , което може да се каже, че има общо с 4,22 диф , но не толкова с 3,89. С другото съм съгласен. Поставянето на дълъг диф не е гаранция за увеличаване на макс. скорост, особено при малолитражки, там дори може да се получи т.н. "спъване"  на мотора.

Сахо, понятието къс и дълъг диф (а и предавки) е много относително, докато в сметките не влезе и размера на джантите и гумите  :). Всички класически Поршета 356, а и наследниците 912 и 911 след 1965г., излизат стоково на 15 цолови джанти и сравнително високи (за съвременните стандарти) 15-цолови гуми! В самото начало на производството в края на 40те години на миналия век Порше 356 дори тръгва на 16-цолови джанти и гуми. Та, като се вкарат в сметките 4.43 диф с 0.96 четвърта и гуми 165/80/15, на пътя нещата идват много близки до това, което "сваля" Моско с 3.89 диф, директна четвърта и гуми 165/80/13. И на тези 15-цолови гуми дори най-малката (на кубици и мощност) 1500-кубикова Карера с мощност от 100 кончета при 6200 оборота прави на 4та 200км/ч при 7000 оборота! Това е един от (немногото примери при класически коли), където мах скорост се прави доста над оборотите, при които се постига мах мощност! За това помага сравнително лекото купе и изключетелно добрия драг коеф. на Порша (някъде мярках да го дават 0.28). И пак поради по-добрия драг коеф., например на Сироко 1.8 GTI мах скорост е с около 7км/ч по-висока от тази на Голф 1 GTI – един и същ мотор и трансмисия, но на Сироко 1.8 GTI мах скорост е около 190км/ч срещу 183км/ч при Голф 1 1.8 GTI. Като Сирокото дори го дават с 30-40кг по-тежко от Голфа. ПС. На 13-цолови гуми не само при Моско, а и при Порша щяха да се откажат от 4.22 диф (да не говорим за 4.43)  :D
« Последна редакция: Септември 24, 2019, 08:32:36 от Nik1600GT »

Септември 27, 2019, 11:45:55
Отговор #51

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
Ник, Ладата на Иван - бивша на Радо сега е с 5 скорости. Фабрично кутията 2106 си е с 4 и специфична за модела, до 3-та са други отношенията спрямо кутията 2101 (от 1200 до 1500 е тя). Радо беше сложил жигулска не знам защо, та Иван взе 5-ца и Методи има впечатления от 1600 в тая конфигурация. При мен е същата - пета е 0,82. Не знам какво й е главното предаване - Радо го прави, дали 3,9 или 4,1 сложи, не помня - трябва да видим в темата какво е писал или да го питам.

Сложих я жигулската кутия, защото я намерих чисто нова. Тогава имаше една едва осезаема вибрация, която изчезна след като смених всичко и понеже не разбрах от какво беше, не и върнах нейната си, която имаше едно виене от лагера между първичен и вторичен вал. Бях го сменил един път и нямаше ефект, затова предпочетох да си оставя жигулската, пък и на мене не ми правеха впечатление по-късите и предавки, да не кажа че не намирах разлика. Главното и е 4.1, три или четири пъти правих редуктора, но и двата които ползвах са 4.1.
Принципно колата съм гледал да я направя по-икономична, затова и е малко обрана на вървеж. Имах всякакви карбуратори и с един по-дащен вървеше потресаващо. С този, с който е сега е малко тромава. Нейния оригинален пък отиде на резедавия осмич (между другото СПД го откри в Добрич, в по-добро състояние отколкото го продадох, така че не го жалете)


На двигателя съм му сменил сегментите, защото неговите бяха омекнали от прегряване. Цилиндъра нямаше износване, каналите на сегментите на буталата не се бяха разширили и затова друго не съм пипал, освен основни и биелни лагери да му сменя. На практика това не е основен, а частичен ремонт. Доста се заиграх да зацепя двата вала, при това без да ползвам раздвижена зъбчатка, но бях успял и тогава ладата вървеше много балансирано. Сега е възможно да има малко разтегляне на веригата и да е започнала да върви повече в ниските.


Но е напълно нормално москвича да бие ладата на високите скорости, защото неговата графика на вървящия момент е по-върхова и максималната мощност е на по-високи обороти от ладата. На практика и така седят нещата, ладата тегли по-добре в ниските от москвича, москвича върви повече на високи скорости.

Октомври 09, 2019, 14:02:53
Отговор #52

Неактивен Методи Кръстанов

  • Публикации: 208
Така.. миналата седмица за пръв път от години смених част от москвича. Няма как, още повече че май е оригинална част, дойде и времето:





От време на време е нужно полагане поне на минимални грижи за окачването. Москвич, москвич, без грижи шарнира изкарва само около 39 години  >:D



Другите шарнири си бяха добре. Този му се беше скъсала гумата и все го отлагах, ама накрая го смених. Този уикенд приятелката ми ме изнуди да ходим на малка екскурзийка. Това живот ли е питам - вместо да си стоя и да си правя москвичите, да ходя на разни екскурзийки... Ама какво да се прави, като ми опря ножа до кокал /буквално, въобще не се шегувам/ видях че няма измъкване и ща не ща направихме едно пътешествие. Спряхме се на Цигов Чарк, като аз умишлено избрах да минем през Пещера за да посетя ретро музея:

Тук сме в гр.Пещера, забравих да спомена че сложих други стъкла на стоповете, предишните много избеляха:



Естествено се снимам като кифла в музея, имам и същия москвич в двора :)



После минахме през Батак, където винаги настръхвам от причинените зверства от една раса които някой наричат хора. След това на Цигов Чарк. Не бях ходил, хубаво е, ама нямаше жив човек почти:



След това на другия ден се прибрахме през Пазарджик, като целта ни бе гр. Козлодуй. Москвича няколко пъти е ходил до там и милия си знаеше пътя на изуст. Не обичам магистрали и минахме през Искърското Дефиле, едно много красиво и може би малко подценявано място. Първия град бе Своге, един много хубаво и чисто градче, не че е от моя край, ама си е хубав :)



По дефилето е много красиво, само за пътуване с москвич :)



Разбира се навсякъде е пълно с изоставени и полуразрушени сгради, в които вместо сега да работят хората, те отиват да мият чинии в чужбина. Но какво да се прави, сами са си го избрали:



Още красоти от дефилето:





И малка кифленска фотосесия:





Мигачите и те избеляха, ще ги сменявам по натам:



Да си покажа сивите кори и тапицерийки в същия цвят. Седалките са хубави и ги покрих да не горят от слънцето още отдавна:





Намерих си и оригинална неизгоряла топка за лоста. На днешно време трудно се намират здрави. Явно има някой партиди които са правени качествено:



Средната скорост винаги ми е около 100км/ч. Е на места ми се отпуска душата и малко прекалявам. Мръсно дефорсе, според един добър приятел, ама си върви :)



Град Мездра. Не съм влизал в него, но природата около него е чудесна:



Огромния Химко Враца. Гиганти от миналото, които сега дори за скрап не могат да нарежат:



Ми сега на къде ? :)



Това било "къщичката на баба Яга". Хвана ме шубето и с мръсна газ се махнахме оттам :)





АЕЦ Козлодуй - огромно нещо, за съжаление повечето сгради пустеят. Затворени четири енерго блока - защо ? За да купуваме ток от други държави разбира се. Ама какво да се прави....





В Козлодуй ми казаха една новина, малко ми се доплака, ама нямах избор  - проекто тъщата ще се прибира с нас за София. Ами човек никога не е подготвен за такава новина и малко ми се подкосиха краката, ама нейсе, викам си, с мечки съм се борил, та една тъща ли няма да издържа  :'(

Хапнахме, разходихме се, снимах москвича на брега на Дунава, до Радецки, обаче снимката някак се загуби. Вечерта тръгнахме да се прибираме. И късмета ми с проекто - тъщата започна - тая кола никога не ми е правила проблеми, как се качи тя и след няколко километра стрелката на амперметъра започна да сочи минус. Викам си ха, първо снимките от Дунава се загубиха, сега това, дали изобщо ще се приберем живи до София ? Ама викам каквото такова - помислих си, дали да не оставя тъщата на рейса, ама викам си - мъж съм, трябва да издържа :) Минахме няколко километра, надявах се да се оправи само, да , ама не би - спрях. Отварям капака - изпаднала клемата на реле регулатора. Викам си това не се е случвало до сега. Но поне я закачих и стегнах с клещите. После до София ми трепереха партенките да не стане още нещо, но тъщата явно бе в добро настроение и се прибрахме нормално :)
Изминати километри не съм броил. Ако не броим лекия инцидент със зареждането /отдавам го на проекто тъщата/ всичко друго бе нормално. Днес километража показва 78250 км. Колата продължава да се кара всеки ден :) Толкова за сега.

Март 27, 2020, 17:30:54
Отговор #53

Неактивен Методи Кръстанов

  • Публикации: 208
Така, станах и аз за мезе, ама какво да се прави. Колажа не съм правил аз, но поне 10 човека ми го пратиха. И тъй като снимката я има само във този форум стесняваме кръга на извършителите :)



Иначе номер 12 не е пален цяла зима, чака по топло време и нови километри  :)

Март 27, 2020, 17:35:55
Отговор #54

Неактивен moskvich_408

  • Публикации: 79
Авторси права трабва да ти платят. Не може така.  C:-)

Април 14, 2020, 17:23:14
Отговор #55

Неактивен Методи Кръстанов

  • Публикации: 208
Хубавото време и останалия ми свободен половин час в неделя ме накараха да подкарам номер 12. Не беше пален може би от ноември месец миналата година, а оттогава си седеше кротко навън в редицата от други москвичи. Беше изчезнала около 2 литра охладителна течност, така и не видях откъде. Долях, сложих акумулатор, две три завъртания и запали на газ както си трябва. Тогава реших че тази седмица той ще е ежедневка  O:-)

Първото му изкарване от месеци насам, като правя вмъкване, че москвича по принцип не е като другите коли, него можеш да караш на магистралата, на нивата, на баира и въобще където се сетиш :) Универсален автомобил  >:D

 

Този път е интересен като има лед или голям сняг :)





Незнам защо, реших да повторя снимките които направих и със номер 22:



Вижда се разликата за няколко дни - пътя става все по оживен:







Крайсерската скорост, независимо дали е осмак, дванайсетак или дефорсак :)



Незнам, за мен колкото и модерно и качествено озвучаване да има даден автомобил, нищо не може да се сравни с чара на стар  автокасетофон и ръчно търсене на радиостанций :) Касетката също работи и даже има авторевърс  O:-)




 
Та така днес пак съм с него. 412 си има чар, но и 2140Д или мръсния дефорсак, както го нарича един анонимен собственик, има даже по голям. Както правилно Сахо отбеляза, макар и едни и същи, всъщност са доста различни като усещане при каране :) Това не пречи да съм влюбен до полуда и в двата вида  >:D

Април 14, 2020, 17:38:10
Отговор #56

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Не ти ли се откача гърнето когато си офроуд?
На нашия 2140 това му беше проблема всеки път като ходихм до "частното" или до вилата.  :D

Как са им спирачките на Москвичите, сравнено със СОЦ конкуренцията, примерно?
 
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Април 14, 2020, 19:03:25
Отговор #57

Неактивен moskvich_408

  • Публикации: 79
Не ти ли се откача гърнето когато си офроуд?
На нашия 2140 това му беше проблема всеки път като ходихм до "частното" или до вилата.  :D

Как са им спирачките на Москвичите, сравнено със СОЦ конкуренцията, примерно?
Гърнето попринцип не трябва да изпада, дори при офроуд, ако е закрепено правилно. Случвало ни се е преди години на нашия москвич, при гърне с неясен произход  да се измъква, когато има по-голяма разлика в диаметрите на тръбите кото се снаждат. Стои хлабаво (дори при нормално затетата скоба) и при леко закачане в някоя неравност (та даже и при дълбока локва) да се измъкне и да почне да бучи :D. Моя пък мосвич беше доста клекнал преди и доста неравности съм забърсал, но не ми се е вадело гърнето ;D.

По отношение на спирачките аз бих казал, че 2140/2138 имат супер адекватни спирачи. Мога да ти сравня с на ладa(понеже имам и от двете марки) и бих казал, че спират еднакво добре. Все пак 2140 има двукръгова спирачна система със серво и дискове отпред. Дори и по старите 412 с 4 барабана спират превъзходно, когато всичко им е изправно. Методи ми е давал да покарам малко синия му 412 и останах възхитен. O:-)

Април 15, 2020, 09:59:22
Отговор #58

Неактивен Методи Кръстанов

  • Публикации: 208
Не ти ли се откача гърнето когато си офроуд?
На нашия 2140 това му беше проблема всеки път като ходихм до "частното" или до вилата.  :D

Как са им спирачките на Москвичите, сравнено със СОЦ конкуренцията, примерно?


Откачването на гърнето зависи от пътя, височината на москвича /в 99 % е ползван като камион и тир и винаги е увиснал отзад/ и най вече от задкормилното устройство :) Общо взето които не е свикнал със кофти пътища винаги има проблеми независимо с каква кола е. По някой път и самото гърне е много ниско, в смисъл хората го закрепват кой как може - дълги ремъци, тел и каквото се сетиш. Относно спирачките - 2140 се появява през 75г. със предни дискови спирачки и серво усилвател. Предните апарати всеки е четири бутален, тоест отпред има осем бутала - четири големи и четири малки, системата е двукръгова, тоест почти е невъзможно да останеш без спирачки. Аз лично не се сещам за друга кола с осем бутала отпред. Единия кръг е задните цилиндърчета +  четирите малки бутала на предните. Втория кръг е четирите големи бутала на предните апарати. За времето си според мен е бил с едни от най добрите спирачки. И в днешно време не отстъпва по нищо, освен че няма АБС и другите глезотийки. Не само че има по добри спирачки от всички соц коли, ами че и от повечето западни по негово време. 412 пък с барабани при изправна система спира още по добре. Проблема е че всичко е на един кръг и при теч може да останеш изведнъж без никакви спирачки. Лично за мен барабаните спират по добре от дисковете, просто накладките трият на много много по голяма площ и спират по бързо. Проблема е загряването, което пък при ладата е решено със алуминиеви барабани. Проблема при спирачките на 2140 са два - често дефектиращо серво заради лошо качество на гумените уплътнения, които са всичко на всичко два броя и една мембрана която пък е вечна. Самите гумички струват 1.50лв., обаче смяната им е сложна и не всеки Бай Ганъо може да я направи, пък съответно никога не води москвича в сервиз. Другия проблем идва също от калпави гумени маншони уплътняващи предните осем бутала. С времето се спичат и напукват, съответно влиза влага и буталата започват да ръждясват и да засядат в леглата особено ако колата стои повече време. Освен това с годините и самите спирачни маркучи се разлагат и самозапушват. Ама Бай Ганъо никога не сменява ни маншони ни маркучи. Така че се случва на по 20, 30, 40г. и кусур москвичите да не спират добре. При мен половината от серво апаратите не работят, другите са си ОК. Явно е късмет дали ще издържи 20, 30 или 40 години без ремонт :)  По принцип си ги ремонтирам, ремонта е без пари, но си отнема много време и лошото е че вече няма и рем. комплекти. Но смея да твърдя че изправните спирачки на москвич 2140 са едни от най добрите за времето си. Днес даже са по добри от на кола без АБС и другите съвременни екстри за хубаво спиране. А за моя 412 - всеки които го кара първия път си забива главата в стъклото :) Но там направих пълна профилактика и замяна на всички гумени изделия + нови накладки + шкурене с водна шкурка /един вид долнопробно хонинговане/ на всички цилиндърчета. Като ремонта на спирачите на 412 ми излезе 18лв. за трите сп. маркуча, 2 лв. за гумички, 4 лв. за маншони на цилиндърчетата, 2,5лв. за рем. комплект на сервото /при 412 е хидровакумно, разположено на десния подкалник като има и втора малка мембранка която си беше ок/ + 8 нови накладки по 6.5лв., т.е. общо ми е струвало 79.5лв., като 52лв. са само накладките. По принцип имах феродо, ама не ми се занимаваше да кова, тогава щяха да са ми без пари. И така за 79.5 лв. имам един перфектно  спиращ 412 с барабани. Разбира се имам и перфектно спиращи 2140. Та така :)

Април 15, 2020, 10:51:44
Отговор #59

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Хмм, за гърнетата, май сега ми проблясва, че нашето беше правено от неръждавейка... ама как да е!

Относно спирачките, не знаех, че са така разпределени кръговете. Наистина, доста от колите с двукръгова система са разделени на предна/задна ос.

Все по-интересни ми стават тези Москвичи (дежавюта някакви от детството май  :)) ).

А с уплътненията  на вратите как се справяте? Има ли вече ново произдоство на нещо качествено?
Помня, че направо се ронеха, дори на нашия 100% гаражен екземпляр.
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"