Автор Тема: Москвич номер 12 - 2140Д 1981 г.  (Прочетена 16778 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Април 15, 2020, 12:19:30
Отговор #60

Неактивен Методи Кръстанов

  • Публикации: 208
Да, тя и самата спирачна помпа е двукръгова. Ако изпусне някоя гумичка вътре в нея, можеш спокойно да се прибереш. Общо взето е невъзможно да останеш без спирачки при 2140. При 412 и по старите е друго, там ако избие нещо отива всичко и за това при номер 22 си имам едно на ум, макар и да знам че имам спирачки. Защото нещо да избие и до там. При 2140 нямам такива страхове.
Относно уплътненията на вратите. С голяма радост преди две три години от Момчил научих за една ямболска фирма Гомапласт. Произвежда абсолютно същия профил, че и името се води "профил москвич'' или както наскоро го измениха "профил М". Миналата година струваше 0.80лв. за метър. Имам два москвича с него. За сега за около две години се държи като ново и си е супер мекичко. За един москвич отиват 20 метра, самото лепене поне за мен е досадно обаче :) Имат и магазин в София, на ул. Поп Богомил до кръстовището с Ботев. Имат и много други профили. Единственото е че е на метър и го няма единствения фабричен прав ъгъл в оригинала, но това е бял кахър. Просто където е правия ъгъл на вратата седи превито малко. Иначе оригиналните уплътнения наистина се разпадат много лесно. Това, наред с зле измислената система на обтегачи на вратите си е хронична болка на марката :)

Април 15, 2020, 12:20:42
Отговор #61

Неактивен moskvich_408

  • Публикации: 79
Уплътненията които са на вратите се намират лесно. Фирма Гомапласт все още произвежда нови гумени уплътнения с профил за Москвич. Оригиналните наистина с времето се разлагат и стават на смола.
Обаче уплътненията стощи на купето не се приозвеждат и се намират по трудно. Нови понякога се намират изостанали бройки по магазините, стари запазени могат да се вземат от москичи на части по моргите примерно. Като цяло те рядко се повреждат и не се налага смяната им(уви при моя осмак са стамали пластмасови и трябва да потърся и да ги сменя).

Април 15, 2020, 12:34:38
Отговор #62

Неактивен moskvich_408

  • Публикации: 79
Това, наред с зле измислената система на обтегачи на вратите си е хронична болка на марката :)
Методи, не знам дали си виждал, но съществуват и усилени обтегачи за вратите. По-дебели са от стандартните и уж по-трудто се късат и по-добре задържат вратата в отворено положение. Аз имам останал такъв комплект нови, баща ми ги е купувал от Москва навремето. В България май не са се продавали. По-късно мога да отида да ги снимам с нормалните за сравнение.

Април 15, 2020, 12:42:59
Отговор #63

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Без хронични болежки няма как. Като се замисля сега, и на нашия червен Москвич му бяха обръщани вратите заради тия обтегачи!
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Април 15, 2020, 14:45:39
Отговор #64

Неактивен Методи Кръстанов

  • Публикации: 208
Те самите обтегачи сами по себе си са много здрави. Обаче стопера във вратата и досега се чудя защо така са го направили. 99% от колата е измислена супер интелигентно /качеството на изработка е друга ракия/, всичко е направено така че най обикновения човек може да го ремонтира и то с два ключа накръст било в гаража, било на война. Все още се чудя кой е измислил тези стопери. Заради тях колко врати са отишли ей така....Реално профила на обтегача идва точно перпендикулярно на стопера които представлява тънко парче метал и посреща края на обтегача точно като нож. И буквално го прерязва. Сега ако видя "инжинера" които го е направил така, направо ще му "откина врата" :) Ама какво да се прави. Толкова смачкани врати има заради тях. Като се сетя и се ядосвам  O:-) По закона на Мърфи имам перфектно здравите врати без капка ръжда, ама смачкани заради обтегача и такива идеално прави ама изгнили. Какво да се прави, иначе живота няма да е интересен.........

Април 15, 2020, 20:09:54
Отговор #65

Неактивен Ikonomov

  • Публикации: 166

Общо взето които не е свикнал със кофти пътища винаги има проблеми независимо с каква кола е. По някой път и самото гърне е много ниско, в смисъл хората го закрепват кой как може - дълги ремъци, тел и каквото се сетиш. Относно спирачките - 2140 се появява през 75г. със предни дискови спирачки и серво усилвател. Предните апарати всеки е четири бутален, тоест отпред има осем бутала - четири големи и четири малки, системата е двукръгова, тоест почти е невъзможно да останеш без спирачки. Аз лично не се сещам за друга кола с осем бутала отпред. Единия кръг е задните цилиндърчета +  четирите малки бутала на предните. Втория кръг е четирите големи бутала на предните апарати. За времето си според мен е бил с едни от най добрите спирачки. И в днешно време не отстъпва по нищо, освен че няма АБС и другите глезотийки. Не само че има по добри спирачки от всички соц коли, ами че и от повечето западни по негово време.

Е сега тука по темата за спирачките се обидиха шкодаджии и вартбургджии (не че останаха такива де) :D

От 1975 Вартбург 353W е със четири бутални дискови супорти отпред, като кръговете са разпределени пак по описания начин - кръг А по 4 бутала отпред + задни и кръг Б по 4 бутала отпред. Единственото, което го отличава е, че няма усилвател, което мене лично никога не ми е пречило - спирачките са честни и прогнозируеми и с умерено къс ход (нещо което при чисто вакуумните усилватели не е точно така). Намесих и Шкодите, щото са техен някакъв лиценз, иначе как е там не съм запознат. Има и достатъчно западни техни еднокласници от ония години, дето са с 4- бутални супорти.

Същото е усещането и при ГАЗ-24, където спирачната помпа е еднокръгова (от ГАЗ-51) - колкото натиснеш, толкова ще спреш. С тази разлика, че тук има хидровакуумен усилвател, подобен на Москвича 412, предполагам че там усещането е близко. С тази разлика че на Волгата имаме разделител и два кръга и т.н.
Иначе супортите при 2140 наистина са малко преоразмерени изглежда, тъй като същите ги използват малко по-късно при доста по тежката ГАЗ-3102.
По въпроса пък със сравнението между барабанни и дискови има една лаищка заблуда пък, че дисковите "спирали повече". Да, по спирачна площ е така, но както Методи правилно е отбелязал - при дисковите тя е доста по-малка. На Волгата например огромните барабани са така оразмерени, че също спират перфектно двутонната натоварена Волга. Затова и досега повечето автобуси и камиони са си със барабанни спирачки - там където е нужна спирачна сила в абсолютна стойност, а не бързина на спирането от 250 до 0 км/ч например.

А пък за проходимостта специално, всичката соц-техника трудно може въобще да се сравнява с каквото и да било от леките, че и дори от една голяма част от съвременните т.нар. СУВ-ове паркетници. Често пъти съм имал проблем с навиците си, когато карам малко по-пластмасови коли - на места където не съм се и замислял как съм ги минавал с Волга, Вартбург, че и Лада Класика, с други коли започва интересното, че и бая страх ме е хващало - при това с коли от рода на Рено 19 например - не нещо по-ново и спортно като окачване.
Естествено говоря за обикновено кърско-деревенско каране, а не целенасочен офроуд и екстремно каране - за там си има други машини, от които не разбирам.

Април 15, 2020, 21:47:39
Отговор #66

Неактивен moskvich_408

  • Публикации: 79
Ето ги и усилените обтегачи за които споменах.
Вляво е усиления, в средата оригинален ползван, вдясно стандартен нов.



Тези усилините по трудно се "прерязват" от стоперите. Москвича на баща ми още е бил сравнително нов(на 1-2години), когато силен вятър засилва вратата, разбира се, обтегача се къса и вратата се намачква :'(. От тогава е с усилени обтегачи на предните врати и не са се късали(то след дъж качулка, ама...)
Ето го как изглежда. Вижтат се и останките от оригиналното уплътнение на вратата.



На дугия ми 2138 пък самия стопер се беше откъртил от вратата, а обтегача беше здрав :o. Явно не е бил добре заварен още от завода ???.
Тук се вижда как съм го наср.... ааа заварил  :-X

Април 16, 2020, 09:30:58
Отговор #67

Неактивен Методи Кръстанов

  • Публикации: 208
Е сега тука по темата за спирачките се обидиха шкодаджии и вартбургджии (не че останаха такива де) :D

Искам да заявя, че нямам никакви лоши мисли като го казах :) Просто наистина аз лично не съм виждал, не знаех че и вартбурга е четири бутален, както и шкодата. За всичките си години съм нямал досег с тях. Освен това и моето мнение е че барабаните спират по добре. За мен алуминиеви барабани както на ладата, може би ще са най ефективни от всичко. Ама са си големички и може би скъпи за производство. Незнам може и да бъркам, но така си мисля. Супорта не е преоразмерен според мен, точно за москвич си е и е напълно ефективен когато е изправен. При москвич голям плюс е и автоматичното регулиране на хлабината при износени накладки което го има още от 60-те години, че и преди това. Не съм карал от новите волги с дискове, макар много добре да знам че са взети от 2140. Но тя е доста по бавна и може би това компенсира. Волга 24 има недостатък макар и системата да е двукръгова. Аз също имам волга от 78-ма. При тях разпределителя е на десния калник и помпата само с един кръг. Тоест ако се прецака помпата оставаш пак без спирачки, докато при москвич не е така. Там е абсурд помпата да излезе цялата от строя тъй като също е двукръгова, винаги можеш да спреш. При волгата ми харесват гумичките в цилиндърчетата. Там са 0 пръстени по два на брой и според мен много трудно може да избият или да има теч.


Ето ги и усилените обтегачи за които споменах.


Стефчо благодаря за снимките :) И аз имам такива уж усилени. Имам и доста по тънки, като арматурна тел :) Имам и поцинковани даже. На снимките се вижда как откъм  външната страна стопера е заоблен. И сега пак се ядосвам и се чудя защо аджаба не е така и от вътрешната страна където посреща обтегача. Ако и от двете страни беше така нямаше да има нито една обърната врата. От завода са помислили и направили така, че да можеш да смениш двг., ск. кутия, мостове, кормилна система и общо взето всичко на тротоара пред вас или на полето, ама как са направили така обтегачите и до сега не мога да проумея. Толкова малко нещо, а такива бели причинява. Заради тях когато возя някой винаги му казвам по леко с вратите :) Че ако ги обърне, ще си замине млад и зелен..... O:-) >:D

Април 16, 2020, 09:37:52
Отговор #68

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
За офроуда - понякога е е много яд, че нямам истинска кърска кола освен Нисата. Уж Волгата щях да я оставя както е и да я карам, а какво стана... Някога изпитвах върхов кеф да карам Жигули със 70-80 по черен път. Убийствено е за колата, но в крайна сметка още си е жива и значително по-здрава от тогава. Многократно на скокове съм успявал да й отлепя и четирите гуми от земята. Последно така прелетях с да не казвам колко, тогавашните трамвайни линии на някогашния светофар на Двореца на пионерите. Врррром - тууп и кацнах някъде след кръстовището. Ако се беше скъсал шарнир, сега нямаше да мога да пиша най-вероятно. Ама това е положението - какви ли не простотии съм правил. Последно вкарах Волгата в Средна гора 12 км по кал, сняг и камънаци.
Ако е вдигната и с грайферни гуми няма да има удържане. И Варшавата е така. Едни комшии на един приятел са си оряли с тяхната Варшава. Закачат малък плуг и леко леко на първа и оре. На един колега баща му е имал рязана Варшава пикап и са я карали на два цилиндъра с две извадени свещи. Нещото се е движело до последно.

Относно спирането - няма спирачна система, която да не е преоразмерена. В крайна сметка спирачното закъснение зависи от земното ускорение (оно се не изменя или поне не съществено), и коефициента на сцепление на гумите с пътя. Каква ще да е кола в реални условия вади 7-8м/с2 максимум.
Навремето взехме един деселерометър от МЕИто и си правихме проби от 80 до 0 на сух равен асвалт. Заводска Жигула с 4 нови Семперита даде неголяма разлика спрямо Е30 327++, което се караше тогава по пистите и беше с драстично по-големи дискове от стандартните му. Е, на 8-то спиране Жигулата почна да прави фадинг и да не спира. Но за веднъж - два - три пъти спира като куче.
Същото е и с Москвич, Шкода, Вартбург или Полски Фиат. В реални условия от 50-60 до 0 няма да дадат съществена разлика спрямо нова кола. Блокират гумите, пищи, но спира. Е, в завой има драстична разлика - там ЕСП е без аналог.

Април 17, 2020, 10:02:09
Отговор #69

Неактивен победовод

  • Публикации: 836
Тук се изписа доста за ГАЗ 24. Длъжен съм да предупредя собствениците на 1 и 2 серия, че  след делителя, както тук се написа, спирачната система е двукръгова, но това е  абсолютно условно. Делителя  сработва от разликата в налягането от двете страни на буталата. Тоест, при голям теч, примерно ако се скъса маркуч. При малък теч от цилиндърче, делителя не сработва, в един момент течността в помпата свършва и оставаш без спирачки, ако не си усетил по омекналия педал,че казанчето почти се е изпразнило. Течността може да изтече и на място, без да се движи колата. Тогава изненадата е още по неприятна, ако преди да потеглиш, не си натиснал спирачка. При 3 серия, тоест  ГАЗ 2410, там вече спирачната система действително е двукръгова.
« Последна редакция: Април 17, 2020, 11:53:17 от победовод »
«Волга» — единственный автомобиль, способный передвигаться, будучи неисправным чуть менее, чем полностью.