Автор Тема: ГАЗ 2410 от УБО  (Прочетена 6933 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Септември 11, 2019, 23:54:54
Прочетена 6933 пъти

Неактивен gonzo87

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 8
Здравейте, преди около месец купих случайно Волгата, която се оказа, че е била на Тодор Живков охранителна кола от 87ма до 90та.. и с номерата на последната кола на дъщеря му ( черните са сменени но номерацията си остава). Предишния собственик я е взел на търг за сина си , но той се е отказал да се занимава и я продава, все още работи в службите и може дори да изнамери досието на колата, което би било интересно...Колата е на 50 000км и почти не е карана от 90та година - седяла е в гаража на НСО и е обявена на търг. Била е жълта но са решили че прекалено много бие на очи и са я боядисали сива докато е вървяла... Отвътре всичко е като ново, трябва само да се почисти, и да се погледне резервоара и  течностите, защото още е с червения бензин и много мирише като запали оттам , затова продавача е изкарал тубичка под капака, колкото да я прибера в гаража... Намерих набързо таз, мигач и хромирана решетка, която се колебая дали да слагам. Черната е леко счупена от лек удар както се вижда , но все пак е оригинална... Иначе колата е междинка с интериор на газ 24 и единствено решетката прави разликата... Видях че и един друг колега имал същата дилема и я е сменил, както и изчетох почти всички теми на  колегите филе, победовод , вандер и останалите. Аз не съм механик или инженер и съм благодарен за всякакви съвети- какво е най- добре  да се направи в момента... Откъм боя засега няма да я пребоядисвам- ще я пастиране и ще зачистя малките ръждички, като мисля локално да ги пръсна с малко боя.
Има една малка дупчица в багажника до резервоара, а и ме притеснява че самият резервоар може да е за смяна, след като източа трийсет годишния бензин... Прочетох че сервиз Дружба се занимава с тези коли, ако ми препоръчате някой майстор или човек който може да я погледне ще се радвам...
Иначе ми трябва още стъкълце и гарнитура за дясно огледало, и гумените уплътнения на вратите и багажника, няма във магазина на ул. Габрово, разбрах че може и с ладови такива но не съм сигурен?... Трябва ли да се настройва и чисти карбуратора- пали лесно и работи добре, дали има смисъл да се пипа... Спирачната система предполагам трябва да се прегледа... И така това е положението за начало, имах желание за газ 21 от доста време , но попаднах на тази кола и се радвам за което. Поздрави на всички и благодаря. Съжалявам, трябва да се регистрирам в тази платформа за качване и тогава ще кача снимки, защото не ми даде по нормалния начин- само за пдф и рар е.

Септември 12, 2019, 00:02:32
Отговор #1

Неактивен gonzo87

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 8

Септември 12, 2019, 10:41:41
Отговор #2

Неактивен fokke

  • Публикации: 1063
    • fokkerc.com
Честито за колата, попадение е да се намери кола с история при това  от политическото ни минало !
Резервоара е хубаво да се изпразни, има пробка , да се изплакне и го ползвай, според мен няма шанс да е ръждясал при положение, че има в него бензин и колата е била  по гаражите.
Карборатора ако колата работи нормално не го пипай, в кв.Дружба  едноимения сервиз го няма, има няколко останали гаража в които аз съм ходил да ми настроят  карборатора на моята 24ка и съм много доволен. Там майстора е възрастен човек , кото е бивш служител на сервиз Дружба.
Предвид историята на колата и при положение , че имаш шанс да изровиш още информация  се възползвай  и събери всичко за нея до което можеш да се докопаш.
Дясно огледало за Газ 24 няма, колите са проектирани само за ляво огледало, разбуира се при желание може да се постави дясно.

Септември 12, 2019, 11:12:11
Отговор #3

Неактивен Методи Кръстанов

  • Публикации: 208
Поздравления за колата и аз обичам коли с история. Волгата има огромен чар и въпреки че сърцето ми е за друга съветска марка, аз също взех една чиста 24ка. Мога да кажа че са много непретенциозни. Волана би трябвало да го въртиш с малкия пръст дори на място. За спирачките трябва да ги прегледаш задължително, моята беше стояла няколко години на улицата и смених гумичките на всички цилиндърчета и на сервото. Елементарно е и струва стотинки. Освен това задължително смени и спирачните маркучи. Преглед на спирачките е задължителен след толкова голям престой. Другото - ако си работи не го пипай. От баща ми знам - едно нещо работи ли, не се пипа. От личен горчив опит, разбрах, че е много прав. Резервоара те съветвам да смениш или най малкото да се отвие сондата и да се прегледа. От годините стоене, бензина прави едни гадни лепкави отлагания и запушва всичко. Трябва да се провери. Маркучите за бензина също задължителна смяна. Освен това задължително гресиране на предницата, като се гресира не с грес, ами с гъсто масло или смес от гъсто масло и малко грес. Казва се гресиране, но сложиш ли чиста грес, тя се спича и запушва всичко. Водните маркучи също е препоръчително да се сменят, особено тези на парното.

Септември 12, 2019, 11:54:20
Отговор #4

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
На мен пък тия истории за Тодор Живков ми идват в повече. Краят на 80-те др. Живков го возеха на бронирани S-класи W126. Пилотните коли бяха 190-ки.
Никакви Волги не са въвяли в кортежа - те просто нямат силица да вървят със 160-70км/час.
Волги и в УБО, и в гаража на ЦК е имало много, но те са били не за охрана, а за возене на разни нископоставени лица от разни делегации. Мерцедеси е имало за всички важни клечки в държавата. Тия теми са дъвкани хиляди пъти. Аз живея в блок на ЦК и доста питиета съм изпил с бивши шофьори от гаража. Волгите си вървяха докъм 2000-та година. Всички сме ги зяпали покрай Министерски съвет и Президентството наредени.
Людмила Живкова е починала 1981г, не знам каква връзка може да има Волга 24-10 с нея. Доколкото знам, нея са я возили освен на Мерцедеси (с такъв и катастрофира), на големите Фиати 130 и т.н.
По принцип официалните Волги винаги са били черни. За какъв дявол им е било на УБО да взимат жълта Волга, па да я боядисват сива, като е можело да си изпишат черна. Това с жълтият цвят ми е доста странно. Аз честно казано, жълта 24-10 нямам спомен да съм виждал. Чиста 24 - да, но охра, и пак не бяха често срещани. Интересно, коша и багажника боядисани ли са?
И дали е 24-10? Какво пише на табелката? Мотор 402 с двуцевка може да се монтира на всяка Волга?
Колата изглежда много добра, има лайсните на праговете, наистина странно е да е боядисвана и то в това сиво, макар че си е масов цвят за Волга.
За черни номера - при соца държавните коли бяха с бели номера, тая ако е 1987 би следвало да е от серията С...ЛК, като всичките други държавни леки коли.
Неуспорим факт е, че шофьорите и от УБО, и от ЦК, масово са си купували бракуваните Волги на безценица. Класика в жанра са вътре персийските килимчета, шити от пак бракувани килими от ЦК. Части са се изписвали с лекота, гориво е имало море и общо взето май няма някой да не е имал лична Волга - моите познати също. Общо взето който не е искал, не си е купил.

По темата за резервоарите - както стана дума, извади сондата и виж. Ако бензинът се е разложил, най вероятно резервоарът е за боклука. Аз на моята така изхвърлих здрав непробит, но буквално асфалтирал се отвътре резервоар. На дъното остава 3 см лепкава смолиста утайка с ръжда - това няма чистене. На боклука и нов.
За спирачките - имаш 6 цилиндърчета, които за зла беда са саморегулиращи се и май ги няма много много - бул. Габрово, ул. Боруй, Авторесурс на Ботевградско са първите места за питане.

Септември 12, 2019, 13:21:25
Отговор #5

Неактивен gonzo87

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 8
Благодаря ви , ще държа в течение за развитието.
Благодаря и на mg за съветите, колкото до съмненията може да прочетеш тази статия https://www.168chasa.bg/amp/4946230 ( ако не се отваря ще ти излезе като напишеш " изнесоха лимузините на Политбюро" в 168 часа)
 ( на която случайно попаднах и в която пише че в кортежа на Т.Ж. е имало 2 волги, както и че са били боядисани жълти , както и че неговите коли са карани точно до 50к) А в горното изложение съм споменал че номерата са били на колата на дъщеря му, ясно ми е кога е починала, това ми го каза човека , който ми я продаде ( след като вече беше продадена, така че реално може и да е истина, може и да не- трябва да се вземе досието , и пак може би няма да се разбере) иначе дали са били черни или бели на цвят, незнам, това "черни"- беше добавка от мен за синоним на старите номера като цяло...
Имам и снимка на по стария талон, отпреди няколко месеца в който пише че колата е собственост на НС охрана към президента на България, т.е. разбирам че доста хора преувеличават и си измислят някакви истории за колите, но тук случая не е такъв...
Ще взема съветите и ще ви държа в течение, фокке, изчетох цялата ти обширна тема, много е добра и полезна, поздрави!

Септември 12, 2019, 13:29:35
Отговор #6

Неактивен gonzo87

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 8
Колата е сива навсякъде, явно е била сива, после е боядисана жълта само отвън и пак е върнато сивото... Иначе си е 2410 по документи

Септември 12, 2019, 14:05:26
Отговор #7

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
Прочетох статията, но там пише, че мерцедесите са били жълти - така са били прекарвани и конфискувани, а за нуждите на държавния превоз, са пребоядисани черни /то и тази история с конфискувани 40 жълти!? мерцедеса сериозно намирисва, ама айде.../ Тази жълта Волга няма как да е била от антуража на Живков, така си мисля. Разгледай внимателно боята, дали някъде има следи от пребоядисани букви или символи - да не е била КАТ или дори такси?

Септември 12, 2019, 14:19:38
Отговор #8

Неактивен gonzo87

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 8
ПС. Има дясно огледало , защото е 2410 , просто липсва самото огледалце ( стъкълце) на него, фокке би ли ми изпратил контакти на сервизите/ гаражите/ хората , за със сигурност ще трябва да посетя някой оттях.
ПС.2 корегирам се - в статията, която качих пише , че други коли са били жълти, а не волгите, а защо и каква част от нея е била жълта- незнам ( вижда се леко жълто под праговете на снимката). Сигурното 100% е, че е била собственост на НСО до преди няколко месеца ( има го и номера от търга на стъклото).. 

Септември 12, 2019, 19:04:04
Отговор #9

Неактивен wander

  • Публикации: 160
Честита придобивка и да ти носи само удовлетворение! Качи още снимки на колата и салона. Междинките също са доста интересни по комбинациите си. Щом имаш дясно огледало, можеш да му сложиш стъкълце и от ляво, заеняеми са. А иначе дясното е доста рядко за намиране цяло. А уплътнения на купето купих от OXL, за около 150 лева някъде, не си спомням точно. Напиши там "части лада, волга" и виж за обява от Кюстендил. Постоянно се въртят на този човек предложения за части за соц автомобили. Ще следя темата с интерес.