Автор Тема: Москвич номер 22 - 412 1974 г.  (Прочетена 10529 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Септември 18, 2019, 14:41:32
Отговор #10

Неактивен Andy FX

  • Публикации: 351
  • Два Scenic-a и служебно Kango
Да не кажеш, че не знам за какво става дума.
Ето един компрометиращ фотос на 10-тина години пред нашия блок:


Виж на каква структура от стойки и тротоарни плочки сме вдигнали колата. Бяхме със Сашо с Москвичите - на снимката (лека му пръст) и Стоянчо и беше няма такава свинщина. Студ, вятър, ръцете замръзват.
Като затягахме гайките аз и Стоян се бяхме качили прави в багажника - жалко, че няма снимка, а Сашо затягаше отдолу. И до ден днешен след близо 30000км тампоните са си здрави.
После свалихме резервоара, че се оказа, че е пробит, и ходихме у Сашо да го запояваме към 9-10 вечерта. Той го маза с едни флюси, па припой, па чудо, смрад и ужас. Връщаме се пред блока. Приятелката отиде да спи горе, а ние до 3 сутринта слагаме резервоара на студа на фарове. И само слагаме, наливам бензин и той пак текна. Де*ба! След една седмица си намерих нов резервоар и го сложих, та стана работата.

Бая години така си живеехме  с черни ръце и пепеливи. Сега хем ми липсва, хем знам, че няма как да се повтори и пак да се хвана на това хоро (приказвам си, ама не се сещам като мазах пода на Волгата с адска гадост миналата година или като тая сваляхме със СПД-то задния мост и кардана на черния труп и всичката смрад ми падна на главата)...
И нищо - миеш си косата с обезмаслител и всичко е наред.

Сашо винаги измисляше решение и помагаше адски много /не само за автомобили/. Още не ми се вярва, че го няма :-\. Даже днес минах покрай бачкането, където работихме заедно, имаше седнал човек там където обичайно се подвизавахме и подсъзнанието ми го оприличи на Сашо... Стреснах се и пак се понатъжих, но такъв е живота...
Andreev Motorsport TEAM

Декември 12, 2019, 16:20:00
Отговор #11

Неактивен fifo

  • Публикации: 1141
Днес засякох N22 по бул. Евлоги и Хр. Георгиеви в посока НДК. Много добре изглежда на живо.
we all have wings, but some of us don't know why

Декември 13, 2019, 14:44:51
Отговор #12

Неактивен Методи Кръстанов

  • Публикации: 208
Днес засякох N22 по бул. Евлоги и Хр. Георгиеви в посока НДК. Много добре изглежда на живо.

Откакто застудя пак ми стана ежедневка. Последния месец май няма ден дето не съм го карал. Ъпдейти по него няма, само си счупих механизма с лоста на мигачите та ме яд O:-) Зареден с пресен антифриз и масло. Чакам снега, ама нещо не вали, само слънце грее :)

Декември 13, 2019, 16:24:56
Отговор #13

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Как е 412 като парно и размразяване на стъклата? Как е вътре при -10 например? Че пали и върви съм убеден, просто питам за топлото.

Декември 13, 2019, 17:50:55
Отговор #14

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
При 412 и 2140 има три вида изпълнение на парното, всяко следващо изпълнение е по-добро. Първите 412, и 2140 до към 1978, са с термостат отгоре на главата, в този вариант, парното е най-слабо. При 2140, след 1978, термостата е тип ВАЗ, на самите маркучи на радиатора, там парното е една идея по-добре. Последният вариант, е номер 2, но с друго хващане на водата за радиаторчето на парното. При варианти 1 и 2, водата се хваща от водната помпа и от главата, като водата циркулира отгоре надолу през радиаторчето, при вариант 3, след 1981-ва, водата се хваща от блока - монтиран е щуцер на мястото на пробката за източване на антифриза, и циркулацията е отдолу нагоре. Тази схема е и най-ефикасна. При добре уплътнено купе, парното е добро, с жигулско парно примерно, може да се мери само вариант 3, но по-бавно загрява. Все пак, 412 е с дота по-голям блок, силно оребрен, при това алуминиев, а и системата събира по-голямо количество антифриз.
« Последна редакция: Декември 13, 2019, 17:55:59 от michev »

Декември 16, 2019, 10:47:30
Отговор #15

Неактивен Методи Кръстанов

  • Публикации: 208
Как е 412 като парно и размразяване на стъклата? Как е вътре при -10 например? Че пали и върви съм убеден, просто питам за топлото.




Незнам дали се вижда добре, тук беше една сутрин тъкмо като по спирките показваше минус 10. Някой папарак пак ме е снимал и ми пратиха снимката през трети човек :) Та за парното -  в конкретния случай бях изминал точно 17 км, стъклата са напълно чисти. По принцип след първите минути напълно се изчиства предното стъкло и страничните стъкла. За задното трябва да си позагрее колата поне до 60-70градуса. При 2140 има вентилация на задното стъкло и там се изчиства много бързо. При 412 няма вентилация и се изчиства малко по бавно. Но като загрее всички стъкла са чисти. Отделно парното си грее доста добре, аз винаги свалям якето като се возя. В конкретния 412 почти липсват уплътнения, както и няма таван, но си е топло. Липсата на уплътнения и таван се усеща на магистралата при висока скорост - парното не смогва, но просто  си духа отвън леден въздух. Така и не сложих здрави уплътнения. В града обаче го няма този проблем и често спирам парното. Мичев подробно е обяснил видовете парно влагани в годините, като по принцип е прав. Много важно е ел. моторчето да функционира добре, почти винаги поради многото години а и факта че никой от старите собственици не му обръща внимание, моторчето запича от старата грес и мръсотия. Трябва да се разглоби, почисти и смаже. След това ефекта е невероятен. Често собствениците на москвич се оплакват от слабо парно - причината винаги е или мудно въртящото се моторче или незагряването поради дефектен или най често липсващ термостат. По някой път и самото радиаторче и щуцерите са запушени от ръжда и котлен камък. При изправна система, парното на москвич сгрява за минути и няма никакъв проблем със запотени стъкла. А да, забравих - много важно е да е отворен вентилациония люк. Има огромно значение дали люка е отворен - даже при висока скорост няма нужда от пускане на ел. моторчето. Дванайсетака продължава да се кара всеки ден, в съботата смених механизма с лоста за мигачите които счупих преди седмица. Една от най дефицитните части която никога не съм виждал счупена, винаги бакелита се саморазпада. Е при мен беше запазен бакелит и счупен механизъм - по коледа явно стават чудеса :) Извадих от старите запаси. Поне вече имам мигачи  O:-)
А да имах и друг проблем за които знам поне от година и се нямах време да го оправя - та още от миналата година започна да заяжда жилото за отваряне на задния капак - при 412 ръчката е до шофъорската седалка и едно дълго жило отива чак до отзад. Бронята е метална и 45 години на неподържане и несмазване се отразяват. Знаех си, че скоро ще се скъса и точно така и стана. Процедурата при скъсано жило е следната - сваля се облицовката под задното стъкло - под нея има четири правоъгълни отвора. През тях сваляте задната седалка с отвиване на двата болта горе встрани. Ако имате голяма газова и дебели ръце като мен, ще употребите толкова ругатни, че после ще трябва да се изповядате :) След това сваляте облегалката на задната седалка. Със твърда тел, най добре арматурно желязо през отвора където е облегалката се опитвате да нацелите куката на ключалката на задния капак. Дърпате я като някои в същото време трябва да отваря капака. При успех, ще имате възможността да издирвате ново жило като за да го смените трябва да се отвият още няколко лесно достъпни болтчета. В случая добре че имах запаси и го смених. Общо взето ако се отвие задната облегалка процедурата е свързана с много ругатни, майки и лели. Ако са запекли гайките или превъртят - тези на облегалката - процедурата вече е свързана с хиляди ругатни, майки лели, че чак и баби :) При предния капак са помислили за това - там ако се скъса жилото дърпате бронята и се отваря, но при задния капак я няма тази глезотийка :)
« Последна редакция: Декември 16, 2019, 11:04:24 от Методи Кръстанов »

Декември 16, 2019, 14:53:59
Отговор #16

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Това със жилото ми напомня как веднъж като по-малък бях отишъл на вторичните в Бяла Слатина и там имаше 408И с чудесен надпис Moskvich на капака. Оказа се, че жилото е скъсано. Та се гмурнах в багажника през задната седалка. Няма да ти казвам как тая кола не беше чистена от нова и беше возила всякаква смрад. Комбинация с разбити стъкла и влизала вътре вода... Добре, че са ми дълги ръцете (и имаме пералня). Надписът дълги години ми стоя на бюрото и още си го пазя.

Януари 06, 2020, 12:31:59
Отговор #17

Неактивен Методи Кръстанов

  • Публикации: 208
Малко и да се оплача от москвича, досега никакви проблеми, ама все пак се появиха. Колата до неделя карах всеки ден, за празниците отидохме при проекто тъщата до гр. Козлодуй. Направи ми впечатление че по пътя натам температурата отиде на 83-4 градуса, като по принцип стои закотвена на 80. След това се нормализира. Така два три пъти, накрая се закотви пак на 80. Прекарахме коледата там, наядох се все едно ми е за последно, все едно не ял съм цяла година, та с търкаляне се качих в пак в москвича за обратно. Тръгнахме да се връщаме. Преди Враца започнаха да хвърчат пръски вода изпод предния капак. Температурата отиде към 82гр. Викам си - туй не е на добре O:-) Имаше си течност в радиатора. Викам си "е тъй пък хептен не е на добре". Тръгнахме. След няколко километра се появи фонтан изпод предния капак. Долях доста. Пак тръгнах. Пак извря, като температурата си стои на 80гр.  На пътя извадих термостата, беше почнало да вали сняг. Пак тръгнахме, водата отиде на 40 гр. И тогава пак стана фонтан изпод предния капак. Диагнозата бе ясна - гарнитурка, която сложих преди около 16 000 км. когато правих леглата на ризите. Долях вода и продължих лекичко. Спирах по пътя да доливам вода защото постоянно я изхвърляше. Викам си като ще се троши, да се троши. Така около 10 км и започна да пуши пара през ауспуха. Вече бяхме преди Враца. Тъй като жена ми беше с мен реших че ще карам докато стигна до някоя бензоностанция за да я оставя на топло. Веднага след Враца намерих една и спрях, москвича вече изгуби един цилиндър и карах с прекъсвания. Погледнах маслото - бяла боза. И оттам пътна помощ, та до София. После купих нова гарнитура, масло и антифриз. В съботата смених въпросната гарнитурка - беше прегоряла при четвърти цилиндър, като обръча беше станал елипсовиден. Сравних я с тази която бях купил за смяната - една и съща, а именно турско съвременно производство, очертана със силикон. Извадих една стара съветска гарнитура - разликата беше двойна - в дебелината и размерите на пръстените. Сложих съветската. Цилиндрите бяха в добро състояние. Сглобих, промих два пъти мотора с м10д и сложих малко по скъпо и уж по добро масло. Вчера карах цял ден, работи си. Днес пак го карах. За сега няма проблеми. Не мога да си обясня защо стана така, освен ниското качество на изгорялата гарнитура или моя грешка при първоначалното сглобяване. И се сещам, че не помня дали я притягах както трябва след 500км. пробег, като може и да не съм и това да е довело до този проблем. Като цена ремонта ми излезе 10 лева за турска гарнитура, която не сложих, а извадих от моите запаси, 20 лева за антифриз и около 50 за масло. Пътната помощ ми излезе повече - 140 лева, ама нямаше как. Като работа ми отне около 6 часа. Та така, снимки нямам, но поне да разкажа лошата случка. Колата продължава да се кара ежедневно  >:D

Януари 06, 2020, 13:00:45
Отговор #18

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Здравей Методи,

Дано да е било от фалшивата гарнитура или от това, че не е била притегната главата в последствие.
Въпреки, че се съмнявам, ако е била стегната с нужния момент, това да е проблем.
По-скоро си мисля за ризите. Дали не е пропаднала тази на 4ти или още при ремонта не си ги оставил да надстърчат над блока. Там има някакви десети, с които трябва да са над блока, за да уплътнят в гарнитурата.
Сигурен съм, че ги знаеш тези неща, но като вариант за проблема.
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Януари 06, 2020, 17:07:11
Отговор #19

Неактивен vasko__2

  • Публикации: 40
Като мажеш силикон под ризите така става...Трябва да легнат на твърдо с уплътненията си и да надстърчат над блока една десета поне, а за язви под ризите си има фреза.Сега ако си сменил само гарнитурата пак ще те остави на път.