Автор Тема: Москвич номер 22 - 412 1974 г.  (Прочетена 10535 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Януари 06, 2020, 18:38:34
Отговор #20

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
Ако не си стягал , гаранция е от това ! Тия новите гарнитури много охлабват, аз за изминатите досега 1500км съм притягал 2 или 3 пъти, вярно последния май вече не мърдаше.... Аз пръстените отдолу също ги оцапвам леко със силикон, като след това задължително стягам ризите с гайките на главата (без глава) . Разстоянието по книга го дават мисля, че от 0 до + 0,1мм . Помня че много си играх, дори се наложи да шкуря меден пръстен за да отънее...

Януари 06, 2020, 18:54:58
Отговор #21

Неактивен Методи Кръстанов

  • Публикации: 208
Не е от ризите. Всички са над блока, не съм мерил колко точно, но гледах специално дали няма потънали. И сега съм сигурен, че не я притягах и знам защо - от мързел. Беше студено, а и маркучите за изпарителя минават над капака и не ми се сваляше всичко и не ми се точеше антифриза. Казах си че ще я притегна по късно, като е по топло и така си остана. После си работеше и въобще забравих да я притягам. Най вероятно е това заедно с по тънките пръстени на турската гарнитура. Така, че от моята лична глава и мързела ми си патя най вече. Да ми е за урок  O:-) Сега съм засякъл, след 500 км. ако ще и минус 20 да е, ще притягам. Иначе по принцип стягам с дино ключ, ама от евтините. 

Февруари 06, 2020, 11:02:28
Отговор #22

Неактивен Методи Кръстанов

  • Публикации: 208
Около 1500 км. след смяната на гарнитурата - все още нямам време да я притегна повторно. Така се случи. Карам го всеки ден, сутрин излизам, вечер се прибирам. За сега няма проблеми. Ремъка на водната помпа почна да посвирва, за смяна е вече, на около 20000км,, за 3лв. цена мисля че добре издържа. Най после доживях да карам в сняг. Това го най обичам - да има сняг навсякъде и да вали и да карам москвич - няма такъв кеф  O:-) Парното е на 6, даже го спирам през повечето време. Като вали сняг върху задното стъкло се поти доста повече. Това е като минус спрямо 2140 които има вентилация. Предните и страничните стъкла нямат този проблем. Ама това е бял кахър.
Малко днешни снимки:











Това е засега. Москвича се кара абсолютно всеки ден в софийските задръствания. Вече стана на 46 години :) От селска кола за скрап с малко работа и почти без пари стана ежедневен автомобил, не отстъпващ дори на съвременните. За мен няма по хубава кола  O:-). Как да не си го обичам !

 

Март 25, 2020, 13:31:11
Отговор #23

Неактивен Методи Кръстанов

  • Публикации: 208
Няма нищо по хубаво от лошото време или или няма нищо по хубаво от това да караш москвич в снега :) Малко пресни снимки от днес и още около 2000 км пробег допълнително от последното ми писане. Нищо не съм правил по колата, буквал само "сипвам и карам". Още не съм сменил и ремъка, той пък спря да свири от само себе си :) Онзи ден в силния снеговалеж специално излязох и покарах половин час, нищо че беше в работно време  O:-) Иначе москвича продължавам да карам всеки ден. Както отбелязах и миналия път при снеговалеж задното стъкло се запотява. При 2140 това го няма, но там има вентилация през отворите в задните калници. Като изключа това всичко друго е на 6.


[


Тези стопове са си неговите оригиналните. Преди месец и повече ги напръсках със спрей за автопластамасови стъкла. Станаха като нови и спрея попива в пластмасата и изобщо не личи че са пръскани. Монтирах ги още тогава и все още не са се променили въпреки солта и лугата. Много съм доволен, реших си проблема със избелелите стопове, спрея е 12 лв. и стига за два комплекта. За 2140 все още има много нови стопове, но за 412 почти не се намират. Разликата е в светлоотажателя, при 412 е издължен правоъгълник, при 2140 с квадрат. Преди спрея бяха в това състояние, стъклата на мигачите са нови, не успях да намеря спрей с оранжев цвят, намерих само червен и жълт.
пс. личи си заради лугата каква ръжда изби по капака за две зими ежедневно каране.  Личи си как оригиналната боя се саморазпада, не го бях забелязал, сега виждам как грунда все повече се вижда:



Малко снимки на салона, че май не съм го показвал. Цвета на салона е рядък за 412 бежов цвят. Виждал съм само още един такъв салон. Не е идеален, за това не го и пазя. Сложих едни калъфки, че моята жена се оплаква че винила и е студен.
Волана не е неговия, като ми е единствения здрав волан за 412/408И. Както знаем те са от бакелит и се разпадат като минат 30-40 години. По принцип го пазех, но от стоенето започна да се напуква и рекох да го сложа и да му се радвам, вместо да се саморазпадне в шкафа. Топката на скоростите си е неговата, странното е че не се разпада.

[/url]

Ще си позволя да дам един съвет при монтажа на авторадио при табло 412/408И /полиуретановото, не старото метално табло/. Всички които поставят съвременно радио на такова табло почват да го режат под лайстната, а там започва една гънка и става много грозно. Аз просто изместих лайстната надясно, като я изрязох. Така радиото влиза и става все едно там си му е мястото и не си личат грозните срезове. А пък лайстната дори и срязана не си личи.



Това е засега, заедно с една шепа хора брояща се на пръсти, оставаме последните мохикани каращи само и единствено москвич. Пък той си върви, колкото повече го караш, толкова повече върви :) Ако пък и започна да го поддържам поне малко ще ме вози сигурно до живот :) Е, ако не ги спрат от движение, ама тогава ще му мисля..........
« Последна редакция: Септември 22, 2020, 08:56:35 от Speeder »

Март 27, 2020, 01:29:09
Отговор #24

Неактивен lipecek

  • Публикации: 29
  • Сто пъти по сто :P
Благо на душата става още от ранни мартенски зори когато 412ката пали първа от всичкия автобрак на паркинга с леко дръпнат смукач още от вечерта. Ароматните пари на 95 бензина се разнасят наоколо и нежни облачета дим и пара засияват в здрача. Тръгваш. Мотор се нечуе, ауспух трещи, комшии гледат злобно през рамо а ти усмихнат доволно си викаш Ебаго !

 :D

Март 27, 2020, 18:22:56
Отговор #25

Неактивен moskvich_408

  • Публикации: 79
Ех, ежедневните москвичи стават все по малко напоследък. Особено 408/412 я има 2-3, я не.  От 2140 виждам от време на време по някой в ужасно състояние, но скоро и те ще изчезнат.   :'(

Относно стъклата на стоповете. Разликата при 412 и 2140 не е само в светлоотразителя. Самото оребрение от вътре е различно. При 412 откъм заоблената страна оребрението е на вертикални линии(там се намира габарита), а то другата оребрението е на кръгове(за стопа). При 2140 е наобратно. Ти наврярно си ги знаеш тия неща, но аз да поясня за незнаещите. :))


Благо на душата става още от ранни мартенски зори когато 412ката пали първа от всичкия автобрак на паркинга с леко дръпнат смукач още от вечерта. Ароматните пари на 95 бензина се разнасят наоколо и нежни облачета дим и пара засияват в здрача. Тръгваш. Мотор се нечуе, ауспух трещи, комшии гледат злобно през рамо а ти усмихнат доволно си викаш Ебаго !

 :D
Ей, чак на мен ми стана благо от коментара ти!  ;D

Април 09, 2020, 10:18:26
Отговор #26

Неактивен Методи Кръстанов

  • Публикации: 208
Москвича колкото повече го карам, толкова повече върви :) Последните месеци почти няма ден в които да не се кара, за съжаление никой не ме прати вкъщи да си почивам  :( Поне пътя е спокоен:



Почти няма живо пиле :



Всички обичат и възхваляват залеза, но може би не са карали москвич срещу слънцето :)



Но за разлика от мрачния път храстите и дърветата процъфтяват в цветове :)



Но после човек пак поглежда празния път където преди по това време е било кола до кола и малко го дострашава. Напоследък се чувствам като този филм където Уил Смит бе останал сам на света и караше една червена самоходна конструкция :)



Липсата на коли поне ме отпуска и карам със красейрската си скорост - около 100км. в час. Стрелката на километража показва 10 км. повече, сверявано с по навигацията на един анонимен собственик които нещо се изгуби, въпреки че има доста за показване :)
Това е налягането на маслото при напълно загрял двг. и скорост около 100км./ч. На малки обороти стои по средата между 0 и 2. В най големите жеги и задръстване пада почти до 0, но по книга му дават за нормално налягане на празни обороти 0.8. Казвам това, защото много москвичисти се притесняват че налягането пада на празен ход, а всъщност е напълно нормално



412 без никакъв проблем поддържа тази скорост, на магистрала карам понякога и със 120, но по принцип не обичам да карам бързо, не че москвича не може, а просто за това че високата скорост убива. За съжаление високата скорост и неправилното изпреварване са причината за толкова голяма смъртност у нас, ама нали бай Ганъо си е "Шумахер" по рождение, отделно с другите му "качества"



Красотите на дефилето:





Родното ми Луково :) Толкова е хубаво, че даже наскоро чух че на Париж му викали малкото Луково  O:-)



Дефилето, днес преди час и половина, виждат се тук таме коли :




В заключение на днешния пост освен възхищението си от москвича, друго не мога да кажа. Кола която продължава да върви 46 години след като е излязла от завода, при това без почти никаква подръжка и душманско каране. Кола никога не влизала в сервиз. Кола карана цял живот  с наливно М10Д и вода от чешмата. Само един минимален ремонт правен от лаик като мен. Кажете ми колко други коли могат да се похвалят с това ? :)

« Последна редакция: Септември 22, 2020, 08:58:05 от Speeder »

Април 10, 2020, 13:09:08
Отговор #27

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Интересно, колко километра си му навъртял от последната ни среща?
В крайна сметка, при свободно време и желание, можеш лятото да го боядисаш целия. Колата си струва определено. Много ти се кефя, че не се предаваш и караш все по-стари екземпляри всеки ден. 412 си е сила и със сигурност е кеф по дефилето. Както знаеш всеки завой наизуст, сигурно малко коли могат да те стигнат там.
Преди кризата с главния пъклен сподвижник в един дъждовен ден ходихме из района на Сухата река, Левски и Хаджи Димитър да гледаме... Москвичи. Ами, още ги има се оказа. Няколко 408И, един 21412, няколко 2140 и 2140Д... Доста интересна разходка ни се получи. Две ГАЗ-53А, разни Жигули...
Преди три дена пък 5-6 младежи се изтърсиха с една черна Волга 24-10 пред нашия блок. Волгата - боядисана с мечето, обаче си е Волга.

Април 10, 2020, 15:58:12
Отговор #28

Неактивен Методи Кръстанов

  • Публикации: 208
Момчи, една от иронийте на живота е, че като имаш време, не знаеш как да направиш дадено нещо, например боядисване на кола. Едно време се чудех как да боядисам първия си москвич. Нямах и инструменти никакви. Ама пък време бол. Сега имам всякакви инструменти, даже и някакви минимални, клонящи към левашки умения, но време никакво.  Даже не смогвам да го измия, камо ли за друго, ама какво да се прави. Отделно пък ако го боядисам ще ми е жал да го карам и ще си стои като паметник. Като зеления ми москвич, от три години не мърдал от гаража, не за друго ами ми беше жал да го карам. После така си и остана. Сега е затрупан от всевъзможни неща и до там. За да го изкарам, трябва да чистя два дена. А този не ме е еня дали ще избие ръжда или дали ще се счупи или ще го смачкам някъде. Резултата е ежедневно каране и много кеф. За километрите - от последната ни среща не знам колко са, но от Луково до работа са 49км. в едната посока, демек към 100км. на ден. Като по принцип карам и често отделно от това. И това без извънградско, като смятам още 1000 км на месец извънградско средно. Говоря за пътувания извън София област. Тъщата е от Козлодуй и доста често ходим до там. На работа съм от понеделник до петък + 3 или 4 недели от месеца. това съм грубо към 26 дни в месеца. по 100км. + около 1000 смесено извънградско и по друга лична работа, стават към 3600 км. на месец. Не звучат много, ама реално са си по три часа каране на ден. Като двата часа в задръствания. Допреди извънредното положение. Сега поне се кара спокойно, макар че днес имаше учудващо много движение.  Така или иначе според мен 1000 км. в България се равняват на 10000км. в белите държави. Много пъти съм чувал "ма те москвичите не могат да минат 100000 км. без основен", Да, ама Бай Ганъо не се замисля при какви условия са минати тези 100 000км. и дали друга кола при същите условия ще мине повече. Което вече няма как да се сравни. Така че съм предоволен от москвича  O:-)

Април 10, 2020, 21:22:27
Отговор #29

Неактивен Acropolis 1800

  • Публикации: 163
Е, момчета, това са хубави емоции, които топлят години. И аз много обичам да шофирам, но нямам тези възможности в момента. Но, когато живеех отвъд океана се кефих да пришпоря Понтиака по междущатския, разбира се с не повече от 100 км/ч, може би 120 между камерите. :) Но сега, по време на карантината е само за каране.
82 Шкода 120L, прецизна чехословачка без точка ръжда, продадена
85 БМВ 520i, красива италианка с оригинални спойлери Зендер и джанти Алпина, продадена
95 Понтиак Гранд АМ, Спорт Седан, профсъюзен американец, продаден
87 Москвич 2140, отчаян руснак, оригинален соц тунинг и картичка на Саманта Фокс, продаден
97 Ситроен Ксантия СТ Турбо Актива

"Шъ карам като луд!"
"Докато не пукна аз шъ съ качвам на колата!"
Дядо Стефан от Сливен, 92 годишен