Автор Тема: Lancia Beta 1600 Coupe - 1980 г.  (Прочетена 6828 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Септември 22, 2019, 20:01:20
Прочетена 6828 пъти

Неактивен squadra7

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 6
Здравейте и от мен, нов съм във форума. Наскоро си продадох една от Алфите и реших да не си купувам нищо. От доста време имам мерак да си купя стара кола, защото не са просто купчина ламарина. 2 месеца след продажбата съвсем случайно попаднах на обявата в Италия, а дори не знаех, че съществува такъв модел Ланчия и реших да й стана собственик. Модела, ако не се бъркам се води серия 2 фейслифт. Колата има тук там дупчици и доста ръжда по врати и всевъзможни фуги, но нищо кой знае колко страшно. Най-важното за мен беше, че по колата има всичко налично като цяло и не липсват най-вече хромираните лайсни, че предполагам не е лесно да се намерят в добро състояние. Колата смятам, че е седяла някъде навън, защото самия плат е изтънял и е сцепен. Таблото отгоре също е сцепено, волана е захабен и тавана е в ужасно състояние. Ще направя по-подробни снимки, защото имам само външно. Самата кола е права на струна и странно как не са й дори ръждясали веждите.

Ще трябва да се шият всички седалки, сенници, горната част на таблото, всички кори, волана и тавана. Волана все още се чудя дали да си го оставя този или да потърся спортен ретро. Снимката на седалките е от интернет и това е плата в колата. Ясно ми е, че няма да мога да намеря същия плат, но все пак искам да е нещо доста приближително като цвят и релеф, за да е автентично. Ето така изглежда от близо.

Търсих платове, но не намерих нещо подходящо. Счупените работи са вътрешните дръжки за отваряне на вратата. Имам хубава дебела релефна по подобен начин шина от неръждавейка, която може да стане за двете дръжки и ще бъдат лъскави, а не пластмасови след като се полират. Между задните две седалки има плафон, който е счупен. Горното капаче е здраво, но е счупено леглото, в което ляга крушката. И последно е спукано казанчето за чистачките в долния край, което ми се иска да го намеря здраво, но поне за начало може да се залепи, ако е чак такъв кът за намиране. По някаква причина задна скорост не може да се включи, предполагам, че има някакви щанги, които могат да се регулират. Може и нещо да е запекло, но другите скорости влизат нормално. Заминал е съединителя, но това не мисля, че е болка за умиране. Джантите имат хубави хромирани капачки, които седят посредата, като на ладите, но с лого посредата. Общо взето това е, което се сещам. След около месец време ще започна да свалям чарколяците от нея, докато стане на варел. В началото на пролетта ще започне някаква работа по нея, до тогава със сигурност ще съм свалил всичко от нея. Ще потърся ръководства, за да науча това онова за колата, ако някой има и може да ме улесни ще съм благодарен.
« Последна редакция: Септември 22, 2019, 22:35:20 от dido1903 »

Септември 22, 2019, 20:55:40
Отговор #1

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Честито!
Ама,като гледам в какво състояние е каросерията няма да минеш само с претапициране.
Успех!
retrobs.com

Септември 22, 2019, 21:50:24
Отговор #2

Неактивен Bogi

  • Публикации: 742
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
Честито, и добре дошъл в клуба  ;)

Фен съм на двувратките!

немец мръсен, бандит магистрален ...

Септември 22, 2019, 21:54:49
Отговор #3

Неактивен galaxie

  • Публикации: 1799
Ей такива разкази обичам.

Септември 22, 2019, 22:19:26
Отговор #4

Неактивен fifo

  • Публикации: 1140
Каква алфа си продал и как така не си чувал за бета?

Може би ще ти намеря линк за плата, но може би няма да останеш доволен от цената. Казанче би трябвало да се намери не чак толкова трудно.
Дано имаш читав тапицер, че скоро гледах една Ланча, в която са наляти хиляди левове за интериор, но това не пречи да е направена по най-грозния и евтин начин.
Воланът е оригиналният. Вероятно е по-изгнила от колкото изглежда. 1600 би трябвало да върви доста прилично.

Успех и ни дръж в течение. Къде се намира колата?
we all have wings, but some of us don't know why

Септември 23, 2019, 03:38:56
Отговор #5

Неактивен squadra7

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 6
@Румба ясно е, че няма да мине само с тапициране, като я гледаш как изглежда на външен вид, затова написах, че ще остане на варел. Ще се махне всичко по интериора и екстериора заедно с мотора, кутията, всичко в коша и т.н.

@Фифо колата се намира в Мездра. Алфата ми не беше стара, беше прилично понаправено ГТ, а за всекидневка съм си оставил една 145ца боксер да си ходя на работа и насам натам, когато ми се наложи, че с кола почти не ми се налага да пътувам в момента. Имам приятел от София, който съм сигурен, че ще ги направи като оригиналните, защото ми е шил разни работи в ГТ-то. Преди няколко дни намерих два сайта за платове на стари коли, но бяха с по 130-40 евро на метър. Коша го огледах и е здрав, отдолу също изглежда здравичка, не съм я гледал обстойно, но поне от платформата погледнах и нямаше дупки в пода. Задно дясно бомбе нещо е мазано и има дупчица. Обещавам да качвам подробни снимки, когато започна да правя нещо, че и да давате акъл, като сте по в час  :)
Ланчията е металик, не е база или акрил, както очаквах. Това ме изненада доста.
« Последна редакция: Септември 23, 2019, 03:45:41 от squadra7 »

Септември 24, 2019, 09:14:14
Отговор #6

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Честито и добре дошъл!
За начало, ще ти трябва стегнат и реален план на това каква работа има по колата и колко време и пари ще погълне.

Решаващ фактор е и това дали е в движение или не. Ако е в движение, можеш да си я караш и правиш, успоредно.

Не подценявай проблемите с ламарините защото точно при Бета те са доста изострени.

Като приоритети аз бих действал така :
1. Регистрация в КАТ
2. Стабилно четене из интернет за да се запозная в детайли с модела и проблемите му
3. Запознаване със собственици на Бета в БГ. Аз мога да те свържа с най-големия фен, който имаше два броя Бети, но май ги продаде.
4. Откриване на всички сайтове за части за Бета + фейсбук групите
5. Оглед на колата отдолу и оценка на състоянието на подове, греди, окачване, точки на захващане. Подробни снимки задължително.
4. Търсене на нужните панели/ремонтни ламарини. Всичко ще трябва да си набавяш от чужбина. Не е проблем, малко скъпо може да дойде на моменти. (Мога да ти съдействам със съвети за пазаруване по интернет, ако има нужда)
6. Изчитане на тази тема : https://www.classiccar-bg.com/index.php/topic,1091.0.html .
7. Определяне на приоритети на дейностите, които трябва да се свършат. Ако има сериозни ръжди (гнили прагове, колонки на таван, подове) шофирането с тях може да доведе до усукване на купето, а и съвсем не е безопастно. Всеки иска да му е чисто и хубаво отвътре, но бъди сигурен, че имаш солидно купе и надеждна техника, и след това се занимавай с интериор.

Тук има хора, които могат да ти дадат трезви и изпитани съвети, възползвай се от тях.

Поздравления за хубавата комбинация на цвят/модел/хром/салон! :) Като я направиш ще е гледка на пътя!
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Септември 24, 2019, 19:25:00
Отговор #7

Неактивен squadra7

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 6
Благодаря за съветите. Имам около месец друга неотложна работа и за момента ще си седи в гаража. Не съм мислил точен и подробен план, но имам нещо на ум. Плата за интериора потърсих от любопитството и все пак да имам напредстава какво има из интернет и колко е лесно/трудно да се намери заместител на оригинала, но да е автентино и да не се замисляш дали е шит наново или си е оригинален. Та плана ми е следния.. Първо ще си свърша неотложната работа, след което ще започна да свалям от дреболии до табло и мокет, докато вътре стане на варел. Фарове, стопчета и тем подобни, после и стъклата. Ще сваля вратите, предния и задния капак и едно по едно ще се оправят до преди боядисване, за да остане само купето за ремонт. След това ще махна всичко от коша на мотора и отдолу да остане голо. Ще се боядиса абсолютно всичко с цвета на колата и ще започне да се събира наново. Мотора и кутията, докато са вън ще се смени масло, ремък, ролчици, някоя протекла гарнитура и тем подобни. През това време може и да съм пратил интериора на моя приятел да го шие, може и да не съм. Зависи кога ще намеря плат и какво ще ми скимне, че не винаги всичко минава по плат. Все пак не знам кое е изгнило, доста ще си проличи, като колата стане вътре на варел и като се свалят повечето работи отдолу. Забравих да допълня, че баща ми е тенекиджия от 20 и кусур години и аз горе-долу му помагам от 10тина, та затова се захванах във филм с реставрация на такава кола, иначе не мога да си го позволя финансово да плащам на чужд човек. Не обичам селски тунинги и недоизпипани работи, затова от сега казвам, че колата със сигурност ще изглежда напълно оригинално и ще е перфектна външно и вътрешно. А вече колко точно време ще отнеме не искам да слагам срок, защото когато бързаш и нещо не става много напрежение става и така.

Септември 24, 2019, 20:19:35
Отговор #8

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Честита придовивка! Изглежда доста изпъната, макар и ръждива тук-там. Не съм тенекеджия, но според мен най-много ядове ще береш около колонките и под стъклата. там често се оказва, че под ръждата няма нищо... а местото е много деликатно, понеже там ляга стъклото и ако не се изгради прецизно може при поставянето или по-късно стъклото да се спука, а в най добрия случай да тече под уплътненията.
Относно частите, Валери Манджуов имаше такава кола, а предполагам и доста части за нея, като му дойде времето пиши ми и ще те свържа с него.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Септември 24, 2019, 22:14:11
Отговор #9

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Това, че баща ти е тенекиджия успокоява нещата, определено! :)

Отпускаме се назад в креслата и очакваме повече снимки.
Моделът е култов, с пъргави мотори и динамично предно предаване.
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"