Автор Тема: Mercedes Benz W123 1984, бензин  (Прочетена 12199 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Септември 27, 2019, 12:07:52
Прочетена 12199 пъти

Неактивен kolar_ski

  • Публикации: 15
Здравейте
След доста обикаляне тази седмица съдбата ни сблъска с този екземпляр. Колата е живяла в Холандия, паркирана 90_те години, и след това докарана до китната ни родина за реставрация. На колегата обаче ентусиазма и времето привършили, та ето я при нас. За сега еуфорията е налична, сиреч хвалим се със сина ми, с когото имаме намерение да я доведем до бижу за свободното време.Колата е в много добро общо състояние, има забележки по боята, но дъното и интериора са като нови за учудване.Не е да няма работа, но по такава кола труда е песен. Колата е от 1984г., бензин, 140коня, карбуратор.Това са и наличните за сега снимки.
« Последна редакция: Септември 27, 2019, 13:10:07 от dido1903 »

Септември 27, 2019, 13:13:07
Отговор #1

Неактивен ГеоргиБс

  • Публикации: 101
Много е хубава,честито!

Септември 29, 2019, 14:16:33
Отговор #2

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1599
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
супер е :)  250 бензин ли е?

Септември 30, 2019, 10:27:00
Отговор #3

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Това синьо табло! Супер шик.
Чак се чудя как консервативна комания като Мерцедес го е произвела...

Определено се откроява от почти всички автомобилни интериори с този цвят.


П.П. Тук сме описали как се качват снимки на нашия сайт и форум, може да е полезно ;)

https://www.classiccar-bg.com/index.php/topic,2631.0.html
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Септември 30, 2019, 19:17:40
Отговор #4

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Поздравления към колегата за покупката. :)
Субстанцията е много добра, и с известни усилия ще стане страхотна кола, а и другото и ценно е, че 6-цил. мотори са доста рядко поставяни при 123 седаните.

Това синьо табло! Супер шик.
Чак се чудя как консервативна компания като Мерцедес го е произвела...
Определено се откроява от почти всички автомобилни интериори с този цвят.

Всъщност, изцяло син на цвят салон по отн. на винили и пластмаси, вкл. и табло, кори на врати и мокет, и пак цветово напаснати към останалия салон, в зависимост от поръчването, седалки от кожа, плюш, или текстил, Мерцедес предлагат още от началото на 60-те години, от дебюта на перките и конски глави модели, вкл. и при 3-те им каросерии- седани, купета и кабрио.

Напр. и двете ми бивши среден клас двуврати купета- 1969 в114 250 СЕ, и 1978 280 С с123, както и на дядо ми бившето еС-клас купе 1977 450 СЛЦ с107, бяха с изцяло сини салони.
Разликата бе, че табакерата ми 250 и барока 450 бяха с естествена кожа изцяло сини седалки, а японката купе бе с седалки с комбинация от син винил с синйо каро.

Може и да вметнем, че Бенц от 60-те до 80-те год са правели и други изцяло цветово тонирани салони, като например бордо и тъмнозелени на цветове.
Но докато при бордото салон арм. табло е вишнево на цвят, то специално при тъмнозеления салон вариант, таблото винаги е черно, което винаги ме е учудвало.
Значи Бенц примерно правят кори на врати и винил на седалки зелени, а таблото не могат да го догодят точно в зелен цват.

Вероятно това разнообразно цветово тониране е правено и с оглед на успешни продажби в 60-те години на амер. пазар, където още от 50-те години цветните салони идват много на мода.
Въпреки това, адмирации за смелостта на фирмата.

Бих предположил, че цветово тонираните салони са идея и нареждане на бившия главен дизайнер на Бенц в 60-те години- френския художник Пол Брак.
Той е автора на дизайна на перките /флосен/ модели и табакерите модели, и предшественик на Бруно Сако.
По-късно, след напускането на Бенц, в началото на 70-те години Брак отива шеф-дизайнер в БМВ, където създава разни други шедйоври като 6-цата купе.

А ето тук в тая тема, макар и в недобро качество, понеже са сканирани от видео, може да се видят по-близки и далечни снимки на сините салони и на двата ми бивши Бенц купета, вкл. и на японката ми 123.

https://www.classiccar-bg.com/index.php/topic,2104.0.html

« Последна редакция: Септември 30, 2019, 19:37:22 от USfan »

Септември 30, 2019, 23:15:32
Отговор #5

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1599
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
виждал съм 124 и 126, както и 140 със зелени табла, ако салонът е зелен също

Октомври 01, 2019, 16:51:30
Отговор #6

Неактивен kolar_ski

  • Публикации: 15
Здравейте на всички
Наистина , и на мен ми харесва колата. Голямо търсене беше, и малко преди отчаянието се стрещнахме с този екземпляр.В момента е на сухо в гаража, в очакване на малко повечко свободно време, като междувременно сина му се кефи при случай.Ето още малко снимки, като според указанията, стискам палци :)



Октомври 01, 2019, 16:58:54
Отговор #7

Неактивен kolar_ski

  • Публикации: 15
Изненада :) получи се.
Благодаря на всички. Ако е интересно ще споделя историята с търсенето, може би ще помогне на някой да не рита един и същи камък два пъти.А също  така и историята на колата според продавача. Мотора е шестак, карбуратор Solex 4a1. Има  какво да се работи и по студения пуск, и по набирането, но това е за идеално....Това е първия мерцедес в семейството ни, до сега само съм твърдял, че гроздето е кисело ;).Поради тази причина ще съм благодарен на всякакви мнения и съвети.

Октомври 02, 2019, 09:14:22
Отговор #8

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
На снимките изглежда супер.  :)
Особено добре и седят на сребристия металик, поне според мен, тия и оригинални тасчета.

виждал съм 124 и 126, както и 140 със зелени табла, ако салонът е зелен също

Пардон, трябваше да уточня, че само малкото бройки Бенцове със зелени салони дето съм виждал, са били точно в комбото на зелени салони, но с черни табла.
Те бяха един отровнозелен сом 1973 в116 450 СЕ със зелен плюш седалки, виждащата се в моите снимки резеда зелена японка купе 1977 с123 280 СЕ с зелен каро плат седалки, и една тъмнозелена ранна с набраздените лайстни пура 1983 в126 500 СЕЛ, която беше с тъмнозелена кожа седалки.
Та всички тия бяха с черни табла.

Но щом казваш, че тия дето си виждал с зелени салони са били изцяло и с зелени табла, то вероятно при поръчка на зелен салон е идвало всичко накуп.
Но, предвид на видяните пък от мен коли, сигурно и човек е могъл да си поръча черно табло, по някакви си негови причини, в комбо с всичките цветни салони.
А може и след някой удар или дефект, оригиналното зелено табло на някой от тия три Бенца, дето съм виждал, да е сменено с по-лесно достъпните черни.

Сега се разрових по Нета да видя снимки на разни версии с зелени салони, с какви табла са.
И при 123, 124, и 126, има горе-долу по-равно качени снимки и на изцяло зелени салони, и на такива екземпляри с зелени салони, но с черни табла.
Ето тук съм прекачил такива примерни снимки.

https://www.classiccar-bg.com/index.php/topic,3885.10.html
« Последна редакция: Октомври 02, 2019, 09:47:20 от USfan »

Октомври 08, 2019, 07:21:57
Отговор #9

Неактивен kolar_ski

  • Публикации: 15
Кколеги, имам следния въпрос.
По време на движение, стрелката на бензиномера се разкарва в твърде широки граници,  както казва синът, много е палава :D. При това лампата още не съм виждал да светва. Някои имал ли е подобен проблем? И после, часовника всеки ден си избира в коя часова зона да работи, ремонт или подмяна?