Автор Тема: Škoda 120 GLS - Lenka 1979 г.  (Прочетена 41128 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Октомври 23, 2019, 15:39:58
Прочетена 41128 пъти

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Имам си нова Шкода.

Как се стигна до там?

За пръв път видях зелената във форума на Шкода клуба - било е сигурно 2006г и още беше бежова. В последствие - някъде 2008 с Росен ходихме да разглеждаме Шкодите в големия гараж във Варна и зелената много ме изкефи. Не си спомням да съм я карал, Миро ми даде да карам МБ-то, което сега е при Анастас. След това Косьо купи зелената. Той пък ми е комшия, през един блок и също го познавам не знам вече от кога. Жълтата им Шкода 105GL я знам сигурно от 1992-3, като почнах самостоятелно да щъкам из Хиподрума - квартала на моите и Косьовите баба и дядо.

В някакъв момент - сигурно е било 2015, ходих да я гледам зелената. Тогава обаче ми беше повече мерак за  стара Волга или нещо друго по-ретро. Имах Варшава и Жигули и Шкодата ми се стори твърде модерна.

Минаха няколко години, купих си и реставрирах Волга М21. Купих си и Ниса...

И преди месец някъде Наско от Варна ми пусна мухата за една бяла русенска 120Л.

Говорих и с Росен, мерак та мерак. Бялата има дребни забележки - например липсва лайсната на задна дясна врата.

Звъня на Косьо - дай да намерим лайсна.

- Абе ти я ела да видиш зелената.

Отидох, видях и нямах нужда от много навиване. Не беше палена от година и нещо. Запали от раз(!). Съдба!

Шкодата е правена от двамата й собственици преди мен - Миро и Косьо.

Миро купи отлично запазена и неизгнила базова 105Л с идеята да я трансформира в топ модела на Шкода от края на 70-те и началото на 80-те, а именно 120ГЛС.

Купето е възстановено козметично 2006г. Сменен е цвета на настоящето зелено, което е характерно за 120ЛС и 120ГЛС.

Визията е сменена изцяло. Отпред е поставен ГЛС пакет - 4 фара в комплект със съответните решетка и маска покрай фаровете. Пакетът е от най-красивия възможен вариант - поставян само 1982 и 1983г. Старите са с повече хром, което поне на мен ми идва твърде много. Добавен е и оригинален черен спойлер от Гарде.

Джантите са опционални за модела - Indianapolis 13" и то 5бр. През 1979 започва частично да се поставят 13-цолови джанти като опция. Краят на 14-ките е през 1980 с излизането на модел 1981.

Отзад има GLS лайсна между стоповете. Няма спойлер на задния капак, но и маската вече няма решетка - това е характерно за модел 1979.

Брони, стопове и какво ли още не е сложено чисто ново при модифицирането на купето.

Боята е R-M, акрилна и все още изглежда отлично.

Интериорът е от GLS и то в по-лускозния вариант след 1982г - табло, волан, кори на вратите... Седалките са с високи облегалки от Рапид. Имат регулиране по височина, което при моите размери е супер. Самият салон е в отлично състояние.

Трансмисия - 5-степенна предавателна кутия в комбинация с мокри къси полувалове.

Спирачна система - добавен е сервоусилвател.

Казано накратко - колата е направена за каране. Има си всичко, което съм искал да има в Шкодата, когато като дете разглеждах заводското ръководство за експлоатация - отопляемо задно стъкло, интервален включвател на чистачките, ГЛС салон. От друга страна е със супер здраво купе, което в толкова ранен вариант без спойлер е на практика неоткриваемо.

Ще се опитам да направя малко ретроспекция на проекта.

Ето снимка от 2006г. Миро я е купил от Стара Загора, а Росен снима. Шкодата още си е 105Л и е бежова. Купето е супер здраво. Тя и до сега няма изгнило.



Ето вече в завършен вид.



























Заводската цветова гама:








Понеже съм фен на по-заводската визия, спортното гърне остава при Косьо.


Колата е печелила много награди.










Да си пожалая много безаварийни километри с новата стара кола!
« Последна редакция: Декември 20, 2020, 00:03:24 от dido1903 »

Октомври 23, 2019, 17:49:04
Отговор #1

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3765
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Момчиле , първо аз се отчитам тук . Като страстен шкодаджия ти пожелавам много щастливи
и безаварийни километри ! Знаем се чудесно и с Миро , и с Косьо и с колата! :D

Винаги можеш да звъниш и да питаш за всичко!
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Октомври 23, 2019, 18:21:51
Отговор #2

Неактивен Galliard33

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 6
Честито, Момчиле! Много да те радва, както радва мен през тия години! Та ти си знаел повече от мене за колата, бе, хаймана! :D

Само ей в тоя епизод малко си им спестил:
"Звъня на Косьо - Дай да намерим лайсна! Тук аз ти отговорих, че имам набор от лайстни в различно състояние, и с удоволствие ще ти дам да си избереш...и се заговорихме за има-няма и 20 минути  :P и някъде към края ти споменах, колкото да не си забравил за зелената...пък ти каза: А! Верно бе! Дай да я видим...Е! видяхме я и даже я запалихме! От там нататък дето се казва - Всичко е история :D

Октомври 23, 2019, 22:27:04
Отговор #3

Неактивен Wartburgman

  • Публикации: 363
Честитоооо!!Много да те слуша и само приятни моменти с нея.Много е красива и ще се надявам скоро да е видя на живо:)

Октомври 24, 2019, 00:13:33
Отговор #4

Неактивен __smirnoff__

  • Публикации: 159
Честито, и много да те радва! Супер страхотна е тази Шкода, за мен е перфектната визия! Смятам, че са били тръгнали към правилната визия с тази модификация, и някъде 83та са объркали нещо, и са се появили "японките" (нищо, че имам даже два броя от тях). Прекрасно седи тази маска, цялата предница, всъщност. И отзад също е много изчистена и приятна. Радвам се, че конкретно такъв автомобил е при теб, тези коли трябва да са при ценители, а съм сигурен, че ще получи нужното внимание от теб :) Желая ти много приятни емоции с нея, само който не е карал подобна Шкода, не знае каква странно приятна емоция е шофирането на този автомобил :)

Октомври 24, 2019, 09:05:57
Отговор #5

Неактивен Palio

  • Публикации: 35
Първо - честито! Дай Боже милиони безаварийни на теб и машинката!

Не се познаваме лично, само сме се чували по телефона по повод на една М-22, но редовно следя твоите теми и съм силно впечатлен от начина, по кото изпипваш всеки детайл в проектите си.

Ммммм - 120 GLS ми беше детска мечта, защото като дребосък /не че сега съм много висок, де/, също с удоволствие разгръщах гланцираните страници на споменатото от теб заводско ръководство. Затова искам да попитам за един малък детайл, който не забелязах по снимките, а именно - таблото. Според ръководството блокът контролни лампи, които при 120 S и L се намират на мястото на оборотомера тук, при GLS са разхвърляни в две групи по три броя, съответно вляво и дясно под термометъра и бензиномера. Гледам, че при теб липсват, може би защото е ползвано таблото от 120 L, каквато е била първоначално колата. Дали предвиждаш да коригираш този детайл?

Иначе машинката е невероятно слънчице! Благородна завист гризе душата ми...

Честито още веднъж!
« Последна редакция: Октомври 24, 2019, 09:17:04 от Palio »

Октомври 24, 2019, 11:20:48
Отговор #6

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Косьо, честно ще си призная, че като звъннах за лайсната си мислех съвсем определно в посока да видя зелената. Имах съмнения дали ще се побера вътре. Ти първо ме качи в жълтата, викам си ОООО! После отвихме покривалото на зелената... Като блеснаха ония брони, на фаровете пише Made in Czechoslovakia и аз вече съвсем поддадох. Имах някакво съмнение към това пусто маслинено зелено, обаче на място и то се разсея. А как само запали! Кола, непалена от над година - само каза БРЪМММ и заработи - то и на тебе ти светнаха очите. Много як звук вади с голямото гърне, ама аз нали ще я водя за семейна кола, та да е по-тиха и я искам в заводски вид. Разбрахме се да си помисля - колко мислих, знаеш.

Цялостната концепция на проекта ми допада. Не мисля да правя някакви промени.
Идеята ми е да продължа делото и колата да остане в отлично състояние и да бъде приятна за гледане и каране.

Има няколко неща, които бих добавил - без да си давам някакъв краен срок.

Хромирана емблема. Имам такава някъде из къщи, помня, че съм купувал и дълго ми се търкаляше из някакви кутии с емблеми. Естествено снощи намерих чисто нова предна емблема - надпис за 742М, както и нова задна за 105Л.  Както винаги, това, което ми трябва, ще го открия някога си.
ГЛС визията ми допада точно в този вариант с черни рамки на фаровете и по-малко хром по решетката. Да, трябва да има и емблема.
Ако трябва да съм честен, и ЛС вариантът с пластмасова решетка и широки лайсни от емблемата към фаровете, много ми допада.

Не съм особено петимен да слагам липсващите лайсни от ГЛС пакета - на вратите и отзад (калници - капак - маска). Особено задните - там ще трябва да се дупчи, а Шкодата и с тази изчистена визия изглежда отлично и е по мой вкус.

Приборна дъска с лампички. В случая дъската е от 105/120Л с добавен оборотомер. Лампата за дългите е с поставен червен филтър и сега там реално свети контролната лампа за зареждането.
Винаги са ме кефили многото лампички по таблото на Шкодата - дори и кръглият уред си има лампа за външно осветление, за светлини за мъгла, за подгрев на задното стъкло...
Е, много години карам коли без никакви лампи - на Варшава има само за дългите и за мигачите, при М21 има още и за ръчната и за прегряване, но като цяло всичко си е с уреди с циферблати и нищо не свети.

Има да се боядиса тук-таме под предния капак - има малко останало в жълто.

Не мисля да сменявам цвета, макар че другото зелено - "Кипарис" винаги ми е допадало - като малък изрових при дядо ми и после нон стоп разглеждах един каталог за 105S / 105L, където са дадени две - една бяла и една зелена.
Джантите са красиви, поне за мен това е един от най-елегантните варианти на шкодова джанта. Предвид, че в завода са пуснали 13-ки оше 79г като опция, си мисля да си остане на алуминий.
Да, имам слабост към хрома и съм си мислил за 14ки с тасове и така наречените Спринт рингове.
Предвид спойлера от Гарде и черната решетка, си мисля, че сегашната комбинация си е съвсем на място. Хем е с хром брони и без спойлер отзад, хем има черни елементи и лети джанти. Не е оригинално, но ми харесва.

Имам фарче за мъгла PAL, но мисля да не го слагам отзад. На вертикалния стоп не ми се връзва този задължителен за 742М елемент.

По мотора - евентуално карбуратор с механично отваряне на втора клапа предвид традиционно неработещия вакуумен привод на Шкодите. Имам чисто нов SEDR от 120Л, имам няколко за Вартбург и за Шкода стари - може да се направи една комбинация. Друг вариант ми е Вебер от Жигули. И от тях имам много, а са уникално добри карбуратори - 2101-1107010 си е Weber 32 DCR без изменения.  Имам и нов за 2106 пак механика и още какво ли не. Нямам мерак да преправям, просто като я подкарам активно ще реша трябва ли ми изобщо нещо да пипам.

Като интериор - няма какво повече да искам. Не е оригинално, но ме кефи много. Не мисля да търся уреди с хромирани обръчи - тези след 83г са си много симпатични.
Всъщност, за 1979г. ГЛС има табло като на 120Л и единствената разлика са корите на вратите и тапицерията на седалките (и подглавниците).
Чак след модел 1982 чехите въвеждат това интересното табло с място за радио, както и черните широки полиуретанови лайсни над корите на вратите. Тук има дори и опционалните джобове за неща на вратите.
Стана дума с един от доайените на БАК Ретро за тия Шкоди и той ми разказа как негов приятел го врънкал да му купи такива джобове от Чехословакия и било голям майтап, докато обясни в магазина какво иска да купи...
Пред блока имахме една синя 120ГЛ. Колко съм я зяпал... Ужас. Е, сега и аз ще си карам Шкода с това интересното табло. Ооо, от сега си представям как въртя ключовете тип "за котлон" и те щракат с един много характерен звук.
Навремето колко дена съм преседял в нашата Шкода. Именно тия приятни емоции ме подтикнаха да си купя зелената. Иначе - да, пета ретро кола в движение. Не ми трябва, ама ми харесва.
« Последна редакция: Декември 20, 2020, 00:06:00 от dido1903 »

Октомври 24, 2019, 11:34:20
Отговор #7

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
В интерес на истината, Шкоди из къщи има много и различни.
Преди три години, като излезе в Чехия, си поръчах Шкода 120Л с дистанционно в мащаб 1/14. В последствие я бяха пуснали и в Хобиленд. Малко се чудих какъв цвят да е и аха да поръчам зелена, но се спрях финално на това тъмно синьо.
Като я взех, бая време си я пилотирах по паркета из къщи. Сега съм я скрил - синът да не я добара. След някоя година ще му я връча да се забавлява.

Кутията е огромна:








1/14 е огромно нещо. До нея ето и една линейка 1203 в 1/43 за сравнение.

Октомври 24, 2019, 11:57:00
Отговор #8

Неактивен rsk

  • Публикации: 2451
Честита придобивка!
Добър екземпляр в добри ръце - какво да се добави повече, освен пожелание за приятни емоции с колата!!!
Ето я машинката и в клубния календар на Škoda Club Bulgaria за 2008-ма година: http://rskolev.snimka.bg/automobiles/kalendar-2008.196747.4607417

Октомври 24, 2019, 15:39:46
Отговор #9

Неактивен buhalab olimpia

  • Публикации: 87
Честито изглежда страхотно,време е и един ретро автовоз да вземеш и да ги караш по парадите заедно☺