Автор Тема: Škoda 120 GLS - Lenka 1979 г.  (Прочетена 41129 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Октомври 24, 2019, 16:15:35
Отговор #10

Неактивен ilian

  • Публикации: 195
Честито Момчиле! Приятно и безаварийно каране с новата придобивка из родината, а защо не и извън нея! Много е хубава!

Октомври 25, 2019, 11:06:15
Отговор #11

Неактивен 75 turbodelta

  • Публикации: 242
Колкото повече , толкова повече ! Честито !
мирелка написа: кои мухльо ве оня дет е тъп кат клечка за уши ли  \"hahah\"

Октомври 25, 2019, 11:49:30
Отговор #12

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Благодаря!
Запалих се на тема 120, както в ученическите ми години, когато по цяло лято карах бежовата на село.

За да е още по-забавно, покупката на голяма Шкода се комбинира с излизането на два много симпатични и дълго чакани модела в 1/43 на чешката фирма Абрекс. У нас ги внася Хобиленд.
Та, вчера ми звъннаха оттам да отида да си взема поредните малки Шкоди за колекцията.

Първата е 105Л от 1977 цвят "Червен пипер". Интересното е, че въпреки надписа 105Л моторът й е изработен с оребрения алуминиев картер, което е характерно само за 120...


Втората е 120Л - модел 1982 с овалния фар и характерния светло син цвят. Има я и в жълто, което също стои супер и е много характерен цвят. Е, решетката е от 120ЛС с широки лайсни, но това китайците едва ли го подозират.


Дано все някога пуснат и модификацията GLS.
« Последна редакция: Октомври 25, 2019, 11:52:47 от m_g »

Октомври 25, 2019, 16:52:56
Отговор #13

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1598
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
Колата е страхотна, само тоя цвят ми боде очите - от посочената гама за модификацията е възможно най-смотаният, поне по мой вкус.. жълта или червена щеше да е страхотна!   нейсе, поне изглежда добре направена :)

Октомври 25, 2019, 17:50:40
Отговор #14

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Напротив, цветът е един от акцентите на тази кола. Също лично мнение.
Забелязал съм я от доста години и освен GLS модификацията силно ме заинтригува точно прекрасният зелен цвят.
Честито и от мен, Момчиле !

Октомври 25, 2019, 20:35:51
Отговор #15

Активен Wartburgman

  • Публикации: 363
Аз преди няколко дни пък си взех на ДеАгостини :).Ще намина и аз през Пловдивския Хобиленд да видя на Абрекс,доста по-хубава изглежда


Октомври 27, 2019, 12:22:26
Отговор #16

Активен kaci

  • Публикации: 956
Честито и от мен!
Надявам се някой ден да снимам и твой Вартбург 311(312)  :)


Октомври 28, 2019, 11:23:43
Отговор #17

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Снимките ти са уникални! Дано наистина някой ден имам и Вартбург за снимане!
Сега по темата.
Вчера с Косьо се позанимавахме със зелената.
Успях да си намеря чувала с емблемите в килера. Директно си заделих две за Шкода:


Лявата е пластмасова, от 105/120 - всички варианти до ЛС включително с пластмасовата решетка. В нашия случай не става, понеже тази е с ГЛС стоманена решетка - мрежа. Свалял съм я не помня от 120Л или 105Л по времето, когато пунктовете бяха пълни със задномоторни Шкоди - преди 15-тина години.

Дясната е рядката метална емблема от 120ГЛС и 105ГЛ. Купих я на някой от ретро пазарите преди години, беше супер евтина и ме изкефи, че е метална. Отде да знам, че ще си купувам някой ден колата на Косьо.

В крайна сметка сложих за проба и без много да напъвам металната емблема на колата. И кво, получи се Шкода с емблема - малко на криво, ама е само е така, колкото да не падне.


Самата решетка на 120ГЛС е отвратителна. Чехите са решили да минат с обикновена боядисана черна тънка ламарина, на която с две смешни крачета се хваща емблемата.
С тоя захват емблемата може да се свали от първото дете, което я пипне, не е нужно дори и да я скубе.
Освен това решетката е тънка и еластична и в случая не стои съвсем изпъната, а е леко изпъкнала. Та емблемата идва като подарена, макар че си е съвсем оригинална.
Косьо на оранжевата е рязал допълнително кръгче за зад емблемата, за да я уякчи.
Аз по-скоро клоня към това да сложа емблемата по щатния начин, ако и да се краде лесно - по добре да я смъкнат лесно, отколкото да изкъртят и парче от смата решетка. То и крачетата ще се скъсат супер лесно.
Вариант две е да си седи без емблема и да знам, че имам метална в джоба.

Второто важно нещо за вършене беше да свалим спортното гърне и да сложим стандартно.
Речено - сторено. Отново е с характерно извитото гърненце с тънка тръба. Звукът стана съвсем сто и двайсков - точно какъвто си го обичам от детството.


Изначално седалките на тази кола ми харесват. И като материя, и като дизайн. Стандартните на Шкода 105/120Л са с много некачествен плат и ако не са покрити с калъфи, се разпадаха още 2-3 години след купуването на колата. На бежовата бяха изгорели още 90-91г., а сега след още близо 30г, буквално са станали на прах.
Материята на ГЛС и Рапид е много, много по-приятна. Не че нещо кой знае какво неземно - все пак става дума за соц кола на 40г., но са си приятни за гледане и пипане.
На седана ГЛС седалките са с отделни подглавници, докато на Рапид са със същия плат, но с висока облегалка, като на Лада 2107. Задните пък нямат подглавници, за разлика от на седана.
Иии, има една невероятна за кола, произведена в рамките на СИВ екстра - Рапидовите седалки се регулират по височина. Е, вярно, регулират се с ключ 13, но пък може да се избира позицията на предния и задния край на седалката спрямо цели 4 положения във вертикала.
Аз съм 2 метра и 120кг и идеята е да не ми опира главата в тавана.
С Косьо развихме 4-те специални болта.
Отначало оставихме предния край на трето, а задния на нулево положение, ама ми опираха краката във волана.
Смъкнахме я докрай.
Ей, кеф. Получи се една приятна позиция зад волана.

Ето за сравнение как беше:


Това сивото не е разпорена седалка, а е стоманената шина, която носи възглавницата. Тя именно е хваната с 4 болта за шейните.
Ето какво стана:


Хохо - има няма с по 5см надолу!
Дясната седалка сега странно стърчи нагоре - сигурно и нея ще я смъкна, за да е симетрично.

С кеф си поседях половин час в Шкодата. Пощраках си всичките ключове и лостчета, рових в жабката, абе забавлявах се като в детските ми години. Седалката е добра - има странична опора и не уморява ооределено. Хубаво, че воланът е от варианта след 82г - много по-приятен е за пипане от стария твърд. Този е от еластичен материал и е много симпатичен.
Зелената все повече ме кефи. И цвета ме кефи. На живо е много добър. Ето, сега си имам зелена Шкода.

« Последна редакция: Декември 20, 2020, 00:12:55 от dido1903 »

Октомври 28, 2019, 12:01:24
Отговор #18

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Ето и едно видео как паля Шкодата на газ. За кола, некарана от години, се държи отлично!


Ще трябва да си измисля изолация за капака.

Октомври 28, 2019, 19:03:19
Отговор #19

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7185

За да е още по-забавно, покупката на голяма Шкода се комбинира с излизането на два много симпатични и дълго чакани модела в 1/43 на чешката фирма Абрекс. У нас ги внася Хобиленд.
Та, вчера ми звъннаха оттам да отида да си взема поредните малки Шкоди за колекцията.


Честито и тук, добре дошъл в Шкода средите :)
Апропо, кажи какви връзки имаш в Хобиленд, че ти звънят? Мене много ме е яд, че изпуснах червената 130РС на Джон Хаугланд - бяха обявили, че през октомври се очаква доставката, но когато минах оттам все още я нямаше... казаха, че първо ще се появи в пловдивския склад и в сайта, а след около седмица вероятно ще пратят бройки и за София. Е, след около седмица влязох пак в сайта им да проверя и какво да видя - пише вече била изчерпана! Ако знаех, че толкова бързо ще се похарчи щях да следя всеки ден или пък да се обадя на Чочо да ме уведоми, ако не забрави и той де... ама нейсе, не очаквах че при сравнително високата им цена толкова скоростно ще ги шмръкнат. Белите РС-и от Монте Карло и Акрополис се задържаха доста, даже последната май все още е налична...
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.