Автор Тема: Škoda 120 GLS - Lenka 1979 г.  (Прочетена 41312 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Септември 10, 2020, 11:07:27
Отговор #140

Неактивен Acropolis 1800

  • Публикации: 163
Аз да не се набутвам между биг бойс тука, но черните спойлери са си типичен 70-тарски и 80-тарски аксесоар, който братята от Млада Болеслав са се вдъхновили от бандитос американос. Вижте Меркюри Циклон Спойлер от 1970 г. вади точно такива черни спойлери. То и на М-ч и Лада много ще им ходят подобни спойлери, пък ако се боядиса капака на ДВГ черен мат и се турят едни халогени си става майлд рали реплика направо.
82 Шкода 120L, прецизна чехословачка без точка ръжда, продадена
85 БМВ 520i, красива италианка с оригинални спойлери Зендер и джанти Алпина, продадена
95 Понтиак Гранд АМ, Спорт Седан, профсъюзен американец, продаден
87 Москвич 2140, отчаян руснак, оригинален соц тунинг и картичка на Саманта Фокс, продаден
97 Ситроен Ксантия СТ Турбо Актива

"Шъ карам като луд!"
"Докато не пукна аз шъ съ качвам на колата!"
Дядо Стефан от Сливен, 92 годишен

Септември 10, 2020, 12:43:22
Отговор #141

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
Аз да не се набутвам между биг бойс тука, но черните спойлери са си типичен 70-тарски и 80-тарски аксесоар, който братята от Млада Болеслав са се вдъхновили от бандитос американос. Вижте Меркюри Циклон Спойлер от 1970 г. вади точно такива черни спойлери. То и на М-ч и Лада много ще им ходят подобни спойлери, пък ако се боядиса капака на ДВГ черен мат и се турят едни халогени си става майлд рали реплика направо.

Съгласен съм с горното мнение. Този черен спойлер си е добавка и е добре да контрастира, а не да се слива. В тези години действително си е било обичайно тези елементи да са черни - предни, задни спойлери, арки на калниците, калобрани... Един логичен преход към по-масовото използване на черна пластмаса.
В конкретния случай черна е предната решетка, буферите, основите на дръжките, решетката на задните колонки, капачката на резервоара, калобраните... Страхотна кола!

Септември 14, 2020, 10:33:58
Отговор #142

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Шкодата получи нови предни накрайници, че на старите им се бяха скъсали маншоните от старост. След това, логично, й регулирахме геометрията.
Получи се отлично - дори и волана е идеално прав - нещо, което рядко се случва при стара Шкода - и на тази включително беше на една страна.

Набавих си още камара нови неща за 120. Особено съм доволен от новия ляв спирачен апарат комплект, както и от чешкия комплект гумички за предни спирачки. Добарах и нова нова японкова капачка с двата ключа в опаковка, нови маркучи за навсякъде по охладителната система и какво ли не...

Старая се да карам предимно Шкодата - нави вече няколкостотин километра след ремонта, без грешка е и много се кефя.

Септември 21, 2020, 09:12:17
Отговор #143

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Да се похваля. Шкодата твърдо не грее. Уикендът ходихме до Пловдив на рожден ден. Особено се изкефих на връщане. При над 25 градуса навън по баира преди тунела на "Тракия" посока София с 4 човека (аз и детето сме колкото двама възрастни:), с пълен преден, пълен заден багажник, пълна газова, със 120 нагоре (толкова може) и не вдигна даже и 90 градуса. Види ли равно, моментално отива малко под 80. Това за Шкода си е постижение.
Иначе, тръгна да се развива кухия болт за вакуума на делкото към карбуратора. Завивам с малката тресчотка, каза хрус. Оглеждам се, взимам си клечка от земята и я набутах в отвора. И кво, и нищо - пак си върви. Ще пробвам тая вечер все пак да изхвърля тоя карбуратор - откога му се точа. Иначе ще си кара с клечката до второто пришествие.

Септември 21, 2020, 16:10:59
Отговор #144

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1598
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
разсеях се малко работа и се заиграх хахах  :D  по средата сякаш е най добре... няма ли хром буфери за тия шкоди? на тази са махнати точно елементите, които най-много ме дразнят в модела - пластмасовите брони и решетки, изглеждат тотално недодялани, и в тоя ред на мисли и според мене Ленка трябва да има само хром елементи и или гланц зелени в тон с каросерията


Септември 21, 2020, 17:31:11
Отговор #145

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Колега, хром буфери с гумена лайсна има само първия модел задномоторна Шкода 1000МБ. По-нататък моделите са само с цели гумени, като при моделната линия 100/110 те са с по-малък размер, а при предфейслифтовите 105/120 са малко о-издължени надолу, като тези на снимката.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Септември 23, 2020, 11:27:40
Отговор #146

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522


Специално тия коли са от времето, когато хромът все повече изчезва и бива заменен с по-модерната черна пластмаса.
Конкретната кола е зелено - черно - хромирана.
Цялата предна решетка и рамките на фаровете са черни с изключение на малко лъскави кантове и емблемата.
Буферите са черни - все пак са гумени и основната им идея е да предпазват бронята при подпиране в друга кола или някакво препятствие. Последната Шкода с хромирани буфери е Октавия. Дори и на МБ на буферите има черни гумени ленти.
Дръжките са черна основа и хром. Колонките на триъгълните стъкла са черни.
Отзад вентилационните рештки са черни.

Очевидно за еталон са ползвали Голф 1. И той е така - боя, хром и черна пластмаса. При 2-ката хромът изчезва. И чехите от 1980 пускат черни метални брони, а от 1981 - черни пластмасови за топ версиите, за да минат през 1983 на черни за всички варианти.

Мене ме кефи и друга характерна особеност на старите Шкоди - клаксонът под бронята. Асиметричен, виси в нищото, но си е там заводски и винаги ми е правил впечатление.
С черния спойлер се връзва. Пък и при старите Шкоди в общия случай предницата свършва с бронята и отдолу се вижда нещо минимално.

Пък и самият завод е решил спойлера да е черен. Харесва ми, остав си така.

Септември 24, 2020, 19:11:53
Отговор #147

Неактивен desistanev

  • Публикации: 66
Страхотна снимка, а за колата нямам думи!

Септември 28, 2020, 14:30:46
Отговор #148

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522


В събота поставих ето този чисто нов карбуратор на Шкодата. Това е Иков 32СЕДР за Шкода 120Л (код 2932) - новия вариант за т.нар "японки".
Като го разгледах какъв е новичък и симпатичен и ми дожаля да го преправям с механична втора клапа.

Та свалям аз стария (пак 32СЕДР 2932) и какво да видя? Според дебелите книги положението на дроселовите клапи се регулира в завода или със спецален инструмент. Регулировъчните винтове са достъпни само отдолу (при свален карбуратор). Да де, ама ние имаме Шкода "направи си сам" и понеже е на газ, трябва да си въртим винтовете, щото иначе не идва празния ход.
Някой някога сложил два винта с нормални глави (заводски са без глава, само стебло с резба и шлиц за права отвертка). Ииии - ти да видиш! Втора клапа си има едно палче на лостчето и удря баш в главата на винта. И съответно втора клапа не се отваря напълно, а само на 50-60%. Буквално си седи под 45-50 или от сорта вместо под 90 градуса спрямо хоризонта.
Изненада. На новия карбуратор направих тая простотия само на първа клапа, за да ми дойде празния ход.
Пробвах със заводските настройки - ни на бензин, ни на газ работи - държеше около 400 мин-1, когато не загасне.
Е„ сега си има празвн ход. Вчера я изтествах до Бяла Слатина и обратно. С пълна газ й дойде някой и друг кон.
Йорданкино го катери на 5-та със 120 на газ, което е чудесно.
Не е станала нито бърза, нито мощна кола, просто е една идея по-добра за 1300-те си кубика.
На връщане се засякохме с Юри. Неговият Таунус е много по-бърз, но все пак, Шкодата достойно си пърпореше със 100-120 и дори задмина няколко коли.
Доволен съм. И гори към 8/100 газ, което е много, много малко.

Септември 28, 2020, 17:26:43
Отговор #149

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1598
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
ах, 8/100 звучи като утопия :)  не помня откога не съм имал кола с подобен човешки разход....Ягуарът гори точно двойно извън града, но се кара 140-160 и се изпреварва на кикдаун :)  в града х2,5 на шкодовия разход...ама и тежи колкото 2 шкоди кочината му с кочина