Автор Тема: Škoda 120 GLS - Lenka 1979 г.  (Прочетена 41335 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Декември 14, 2021, 18:11:31
Отговор #180

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Време точно като за шкоди... само дето лугата бързо убива ламарините им. Иначе добра идея за Flikr, ще се възползвам и аз, понеже имам достъп на служебния комп, от който предимно чета и пиша по неволя напоследък. Докато pichost-a явно са го забранили корпоративните ни админи, както и много други подобни сайтове, затова за съжаление не виждам почти никакви снимки от качените тук.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Декември 31, 2021, 18:38:28
Отговор #181

Неактивен gogo

  • Публикации: 255
         Здравей,Момчиле!Шкодата ти стои много добре на пътя.Вчера 10:00 часа те настигнах на светофара на бившия обувен завод.Напълни ми душата!Красота!Бях в съседната лента,но за съжаление един автомобил по-назад.Иначе щях да ти се обадя поне за поздрав с клаксона.Но светна зелено и ти изхвърча по посока метростанция Константин Величков.След малко пак те засякох да правиш обратен завой преди тунела на Западен парк по посока Люлин.
         Поздрави и недей да я натискаш толкова зелената красавица!Ееееее,явно върви. :) :)

Януари 01, 2022, 01:56:13
Отговор #182

Неактивен Logrus

  • Публикации: 288
Колегата те е настигнал....пък аз не успях (оня ден от надлез Надежда към Централни гробища) - бая газ й раздаваш на бабата  ;)

Април 26, 2022, 09:45:49
Отговор #183

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Тази събота се заиграх с Шкодата. Не я бях карал от януари, когато ми прокапа термостатното тяло. Преуплътняването е елементарно, но изисква източване на охлаждащата течност, а мен просто си ме мързеше да се занимавам.

Реших като ще я разглобявам, най-накрая да монтирам новото парно, което моя приятел Драго ми подари преди повече от година.

Речено-сторено. Термостатното тяло се сдоби с нова гарнитура на самия термостат, залепена със съответното лепило за гарнитури. Към главата не съм лепил нищо, просто почистих повърхностите до блясък и сложих нова гарнитура. Имах капене и отдясно, където имам тройник парно - блок - водна помпа. Този път просто изхвърлих скобичките, купувани от някъде си и сложих едни качествени френски скоби, които съответно стегнах с тресчотката и вече и там стана сухо.

Докато термостатното тяло съхнеше, очаквайки монтаж, се заех с парното. При Шкода 120 то се закрепва елементарно - на 4 шпилки към каросерията.

Ето как изглежда чисто ново чехословашко парно комплект:







Чехите са се постарали да е готово за монтаж. Лостчета, маркучи, всичко е готово за поставяне на автомобила.

На всичкото отгоре самите маручи са все още еластични и ненапукани. Въобще и не съм разсъждавал. Махнах само двете метални тръбички и директно свързах новото парно към двете тръби с алуминиева вложка, идващи от тунела. Маркучът за обезвъдушаване го бях сменявал и реших да си го оставя него вместо този със зелената оплетка. Така и така щеше да стигне само до кранчето за обезвъздушаване, което също е ново.


Не съм снимал салона в разпарцальосан вид, защото ръцете ми бяха доволно мръсни.

В крайна сметка за един ден без много бързане колата беше разглобена и сглобена. Запалих, обезвъдуших системата. От никъде не тече. Новото парно си е ново парно. Лостчетата си работят без никакво заяждане, всичко си е на мястото и вече нямам водопроводен кран в краката на пътника. Освен това самите тръбопроводи ги прибрах навътре. Отново сложих от яките френски скоби и стегнах здраво.


С това мисля ремонтите по охладителната и отоплителната система да вървят към своя закономерен край. Дотук съм направил следното:

- нова водна помпа

- нов термостат на 80 градуса

- нов чехословашки радиатор на охладителната система от новия модел тип "Софика" с чешки термодатчик за по-ниска температура

- дифузор и вентилатор Бош с 6-лопатна перка от Фаворит МПИ, преработен за закрепване към радиатор 120

- ново чехословашко парно

- нови всякакви маркучи, скоби и прочие дреболии

- нова капачка на разширителния съд


Пътната проба на Шкодата е изцяло положителна. Нищо не тече, не грее, парното си духа топло и студено, вентилаторът работи без странни шумове. Аз така обичам - да си работи по заводска спецификация и даже и да има нещо преправяно, да не си личи.

Април 26, 2022, 20:41:30
Отговор #184

Неактивен didotooo

  • Публикации: 2836
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
Страхотна работа си свършил , следя темата редовно . За съжаление последните снимки не се виждат .

Април 28, 2022, 11:50:45
Отговор #185

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Вчера врътнах 50-тина километра из София. Освен всичко друго, измих Шкодата. Охладителната система се държи отлично, никакви течове и забележки.
Пипнах някакви настройки на албума, дано сега снимките се виждат.





Април 28, 2022, 15:26:42
Отговор #186

Неактивен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3497
Поздравления, Момчиле!
Все така страхотно изглежда - на монитор и през телефон.
 :)

Септември 12, 2022, 10:19:27
Отговор #187

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
В последните седмици активно се занимавам със Шкодата. Смених цилиндровата глава с друга, изцяло ревизирана - старата в крайна сметка се оказа спукана.
След едно контролно пътуване и ауспухът се предаде - проби се едната му тръба. Купих и монтирах нов полски, има същата форма и тежи доста. Звукът е съвсем правилния за стара Шкода и съм много доволен.
Започнах да карам, минах вече над 500км.
Захванах се и с разни дребни локални забележки по купето. Отдавна го отлагах, сега се възползвах от последните топли дни. Почистих, намазах с Вюрт, пръснах си епоксиден грунд и накрая тонирана боя сам заедно с малкия помощник. Получи се отлично за ремонт в полеви условия, снимките по-долу са ясно доказателство. 
Разходих се до Монтана тая събота да се видим с един приятел и да поразгледаме стари коли.
На връщане по Петрохан отбихме до село Бракьовци да разгледаме. Намерихме си интересна поляна с бали.




Вече в София минах няколко десетки километра по задачи и вече съвсем на прибиране вечерта застърга при спиране отпред.
Бях си купил нови дискове Брембо и накладки Феродо Премиер, както и нови тръбички и маркучи за отпред.
Проверката показа отлично състояние на дисковете и реших да не ги пипам. Една накладка логично беше изтрита до контролната щамповка, в която и застърга. Отдясно никакви драми, отляво обаче едното цилиндърче се оказа блокирало.


Никаква сила не може да го раздвижи, пък и аз си бях купил нови апарати. Намирането на прибраните апарати се оказа тежка и трудоемка задача, но в крайна сметка една безлична бяла торбичка се оказа, че съдържа това, дето го търсих сума време.


Оттук нататък задачата беше елементарна. С нови оригинални части всеки обича да работи. Всички тръбички под купето също са нови, смених ги заедно с главен спирачен цилиндър, когато купих колата.


В резултат колата спира добре. Няма течове, няма странни шумове, не дърпа на никъде. Повозихме се 20-тина километра вчера и доволни си се прибрахме.

Декември 02, 2022, 08:48:01
Отговор #188

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Продадох зелената Шкода на приятел.
Това са последните й снимки в мое владение.





Декември 19, 2022, 14:09:51
Отговор #189

Неактивен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3497
Страхотна тема, Момчиле - като всичките ти!
Ако желае новият собственик да споделя някоя снимка, ще се радваме да виждаме тук Шкодата.