Автор Тема: Škoda 120 GLS - Lenka 1979 г.  (Прочетена 41129 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ноември 12, 2019, 21:49:37
Отговор #40

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3765
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Оригиналния датчик за перката на 105/120 /130/135/136 е 92 на 87 градуса . Аз съм сменил с една
идея по нисък - 87/82 от алеко на зелената ЛР реплика на Митко . Заради това ,че се правят дълги круизи
на пропан - бутан и колата не се жали изобщо.  :)

За автомобил , работещ перманентно на пропан бутан оптималната раб температура е около 72 - 75 градуса , една идея
по ниско отколкото на бензин , имайки предвид по ниската калоричност и по високото октаново число
на пропан бутана.   ;)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Ноември 12, 2019, 21:58:20
Отговор #41

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7185
Да, прав си... забравил съм точните цифри, сега прочетох че на Фелицията температурите на включване/изключване са 97/92, затова в задръстванията стрелката все гонеше 100 градуса. Имах предвид, че температурния режим на моторите 135/136 са по-високи, независимо дали са поставени отпред или отзад. При всички случаи дори оригинален 120-ков датчик ще държи температурата на такъв мотор под работната му.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Ноември 13, 2019, 09:44:02
Отговор #42

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Аз май си карам наизуст. Няма как радиатор за 1200 да охлажда ефективно форсиран 1700 при запазване външния вид на колата. От завода на 1300 и нагоре въвеждат допълнителни отвори в маската, които аз така ненавиждам. Правилният вариант е рязане по предницата и радиатор от Нива 1700, или купуване на радиатор от Нива 1600 (меден, 300лв). Да де, ама аз искам колата да е във фабричен вид и съм похарчил много торби с пари за намиране на маска и за перфектен вид на купето. Като тръгне да грее паля всички перки и в краен случай парното - винаги се охлажда за нула време.
Та си реших, че и тука ме чака битка с температурата. Съвсем забравям, че на зелената са поставени адекватни тръбопроводи, има немалък радиатор, а и все пак е 1300.
С една дума - спирам да мисля глупости и нищо няма да пипам по охлаждането за момента.
По същия начин, понеже не съм имал Шкода с подгрев на стъклото (а винаги съм искал да има), се оказа, че не зная как работи ключа. И тука не мисля да правя глупости, освен да вържа лампата на таблото - въпрос на 40см кабел и две обувки мвжду ключа и конектора. Самото табло си има окабеляването и фасунгата.
В тоя ред на мисли нищо няма да преправям, остава си с ключе за нощна лампа - колкото и да не й трябва, и аз ще съм по-спокоен да знам, че си го има. Няма смисъл да извеждам някакви официални ключове.
Що се отнася до самото табло...
Рано рано тая сутрин не се стърпях и сложих другия скоростомер.


Тука пък има дребен заводски дефект на стрелката. Както и да е, ще го пробвам, ако върти километража - добре, ако не - ще сменя пластмасовото колелце на другия километраж - тамън мога и да го нулирам. Мога и да прехвърля гривната работещия километраж с черна гривна и пак без дневен брояч. Очевидно ще си поиграя на воля преди да сложа таблото на колата.
За Евертлак - да, работят супер. По Шкодата Октавия Супер на Пламен от Разград са правили разни неща - много яко изглежда. Аз обаче ще си мацна канта с боя и няма чак толкова да му придирям - той от завода си е нищо и половина.
И мен ме кефи идеята зелената да е с ранните уреди и прозрачни стъкла. Затова се и напънах да ги търся. Както каза човека, който ми ги продаде - това и на снимка го няма.
Ще сменя и тоя бензиномер с другия от 120Л - еднакви са, просто тоя има малка мътна част в долната част на стъклото, а оня си е чист.


« Последна редакция: Декември 20, 2020, 00:32:30 от dido1903 »

Ноември 14, 2019, 10:39:07
Отговор #43

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Митко се оказа прав.
Опитах да боядисам канта. Още първите мацвания показаха, че правя пълна глупост. Стана все едно с маркер. Отврат.
Почистих с парцалчето, измих четката и се заех с план Б.
Понеже имам останало огледално фолио от таблото на Жигулата, направих опит. Става като от завода - съвсем огледално. Проблем обаче се оказа моя мързел да режа внимателно. Та съсипах малко фолио. Имам още, ще пробвам да залепя цяло парче и после да изрежа с остър макетен нож. Таблото е с особена форма - оказа се, че и уж правите части са извити, та рязането с ножица не е опция.
План В е да не се занимавам с глупости и да си сложа таблото както е...

Ноември 14, 2019, 11:07:32
Отговор #44

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1598
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
има едни специални фолиа, които стоят като тънък слой лъскав алуминий, на ягуара надписа на таблото е от такова рязано... и е достатъчно дебело, че да седи като лайсничка, а не като просто ивица винил :)


 един пич от Ст. Загора прави магии с плотера... според мен при даден точен размер ще ти изреже кант и ще стане хем заводско, хем трайно


ето при мен какво се получи:




ето и контакти:
https://www.olx.bg/ads/user/3nJN/


силно препоръчвам за всякакви къстъм проекти на тема стикери, емблеми, лога и прочее

Ноември 14, 2019, 12:17:42
Отговор #45

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7185
Толкова тънка ивичка на режещ плотер трудно ще се получи, а и залепянето ще е трудно освен ако не се ползва транспортно фолио, но и при него има трудност с отлепването на много дребните елементи. Казвам го от опит, понеже се занимавах с това близо година, но плотерът бе широкоформатен и по принцип специализиран за по-едромащабни неща. Може да има и по-фини машинки, които да се справят...
Според мен с повечко търпение и макетно ножче ще стане, просто трябва да се заредиш със спокойствие в студените зимни вечери, които са идеални за работа на топло вкъщи :)
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Ноември 14, 2019, 14:33:17
Отговор #46

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1598
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
загледай снимката - ягуарчето е отделен елемент, както и всяка буква - самото ягуарче е само кант, който е не повече от милиметър - лепи се лесно, не е чак толкова пипкаво - това фолио е няколко идеи по-дебело от стандартния винил, и според мен би било идеалното решение за това табло. аз лично съм намислил и един друг пиниз с такива :)

Ноември 14, 2019, 15:04:57
Отговор #47

Неактивен krasi-mir

  • Публикации: 123
В шкафа имам една ролка самозалепащо алуминиево фолио широко 50мм. Същото като домакинското фолио, ама с лепило. Ще стане супер. Нямам идея, дали в България има такова по магазините.

Ноември 14, 2019, 15:26:03
Отговор #48

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Аз имам предостатъчно фолио на Oracal. То е фино, еластично и дава перфектен огледален вид. Унгарските колеги го ползват при реставрации, аз оттам научих. По руските форуми също работят с такова.

Просто ще залепя голям лист и по ръба ще изрежа излишното фолио. Снощи си играх не повече от 10 минути - изрязах лентата не съвсем точно и нямаше какво да правя освен да я скъсам. Ето за проба в горната част вече има фолио.
Трябва да се направи внимателно и ще стане:
« Последна редакция: Декември 20, 2020, 00:36:43 от dido1903 »

Ноември 18, 2019, 10:28:08
Отговор #49

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Тази събота следобед си поиграхме с таблото.
Фолиото на Оракал свърши чудесна работа. Залепва се голямо парче внимателно, без да се набръчка и после с макетен нож внимателно се изрязва - първо вътрешния контур, после външния.
Смених километража и бензиномера, както си бях намислил, с тия от обикновеното табло от 120L - пак ранни, с хром гривни.
Ето завършеното творение:


След това се заехме с монтажа. Пуснахме кабел от третия предпазител до контролната лампа на късите, като съответно й извадихме и маса.
Направих една простотия. Понеже съм забравил как изглеждат Шкодовите ключове, реших, че ще трябва да демонтирам ключа от средната част на таблото и от 4-тата му клема да пускам кабел до лампата за подгрева на стъклото. С бодър устрем пръснах цялата средна част на атоми - свалих радиото, конзолата, пепелника и заветния ключ. Опа - ми то кабелите са си запоени и си има куплунг на съвсем удобно място зад радиото. На всичкото отгоре инсталацията за контролна лампа си продължава из дебрите на таблото и след куплунга. Я да закачим таблото. Щрак подгрева и съответната лампа бодро си се запали на таблото. Значи можеше и без да пипам каквото и да е. Хайде обратно - сглобих всичкото разглобено, всичко работи. С проби установихме няколко изгорели крушки, както и че съм разменил фасонките на дългите и на лампата за налягането на маслото.
Бръм - паля Шкодата!
ООО - РАБОТИ!
Тука всички лампи светят. На дългите и за зареждането са с по-слаба светлина заради по-плътните им светофилтри, та не се виждат добре на светкавица.


Направих си кефа по 10м напред-назад разхождах половин час Шкодата. Е какво? Всичко си работи. Двигателят не грее, спирачките са супер. Новият оборотомер се държи отлично.
Светят лампите за бензина (няма бензин) и за спирачките. При Шкода лампата се пали, в зависимост от хода на педала. В случая колата е със серво от Мазерати и спирачна помпа от Лада. Самият включвател е малко по-друг от на японка и пластмасовото бутонче там тук е метално. Както и да е, важното е, че колата спира отлично - кове на място, педалът е с малко усилие. Всичко нормално. Лампата остава за по-натам да я мисля защо свети и как да не свети (мога да махна клемата на включвателя и няма да свети, ама аз ще си играя...)


Супер много се накефих, зелената работи наистина добре. Напролет ще се возя на воля.
По таблото остана да си намеря нови сини лампички. Тия светят всяка в различен оттенък, защото са събирани чешки от 3-4 различни табла. Скоростомерът работи, километражът засега не мърда. Нищо не пречи да сложа хром рамка и прозрачно стъкло на биешия километраж и да си го върна. Все елементарни работи.
Важното е, че колата е с правилното GLS табло, хром кантът стана много хубаво и всичко работи както се следва.