Автор Тема: Škoda 120 GLS - Lenka 1979 г.  (Прочетена 41129 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Март 04, 2020, 12:51:27
Отговор #70

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3765
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Да разкараш тия бели  нетематични хамерикански  рингове  :D
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Март 04, 2020, 13:30:52
Отговор #71

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Поръчах 4 Барума 165/80R13. Кантовете заминават, това е ясно.
Ще я правя евентуално другата събота - иска ми се от - до. Отпред накрайници и реглаж геометрия. Нови гуми. По спирачките да се сменят отзад цилиндърчетата, всички маркучета, тръбички, помпа, казанче, серво, за да си работи без грешка. Евентуално ще сменя и изпрателя, карбуратора (евентуално) и ще бърникам по таблото - имам парно от 120ка със все жилата, както и ново кранче.
Ново масло в двигателя.
Много й се радвам на Шкодата и с нетърпение очаквам да я подкарам на дълъг път.

Март 04, 2020, 14:00:38
Отговор #72

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7185
Надявам се да ти е удобна шкодичката, понеже ли леко едър за малолитражки :) Съжалявам за загубата на твоя сантимент, друго си е да опазиш и реставрираш точно колата, с която си израстнал, а не някоя друга от същия или подобен модел. Аз така направих с ладичката, макар и вече да не е моя се радва, че получи нов достоен живот вместо скрапиране. Честно казано, ако имах време и място за още 1 автомобил бих си я откупил обратно след време, въпреки че за каране хич не ме кефи в сравнение с другите ми коли.
Вчера минавайки покрай Семинарията видях Варшавата на автомивката, но не се отбих, че бързах  пък да припаля след зимния сън моята желена Шкода, щото в петък я очакват да се появи на VW феста :)
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Март 04, 2020, 14:55:00
Отговор #73

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Интересното е, че с тия седалки (шофьорската я смъкнях до долу), що годе добре се събирам. Искам да олекотя волана, че сега е като на Лада и иска две ръце и сила. На бежовата се въртеше буквално с една ръка. Тесните гуми и новите накрайници се надявам да свършат работа.

Твоята зелена оправи ли й газовата? Имаш ли парно, като имаш изпарител, или заради това правото рейсинг табло нямаше? На моята й сложихме рестриктор в маркуча към изпарителя и пак не стига вода към радиаторчето и реално няма парно.

Знам, че на Шкода газовата като цяло си е излишна заради икономичния двигател и малкия багажник, но се лакомя да я оставя, заради смешно евтината газ. Накрая просто ще ми писне и ще си я подкарам на бензин. И без това е три коня и половина, бутилката е кой знае откога, а в талона е без газ. Тя пък гори супер малко, буквално мирише горивото, хем е с малки гуми.


Март 04, 2020, 15:11:51
Отговор #74

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Момчиле, виждам, че имаш проблем с парното. Съмненията ти са в газовата.
Аз също имам АГУ на бежовата и имам парно. Без и грам да е намаляла топлината след монтирането на уредбата.
Как ти е вързан изпарителя към охл. с-ма?
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Март 04, 2020, 15:49:21
Отговор #75

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Жоро, честно ще си призная, че се чудя в момента. Със сигурност е към кръга за парното, който тръгва от термостата напред, ама какво точно е правено, не мога да се сетя. Някак си все още не си го представям на ум мотора 781.136. На 742.12 помня кое къде върви, но пък бежовата нямаше газ.
Имаш ли снимки на твоята?
Видях, че при теб изпарителя е отдясно, а на баща ти на Шкодата е отляво? Ще ида след работа да погледна и да снимам какво е под капака на Зелената. Имам я вече колко време, а реално още не съм я опознал напълно.
« Последна редакция: Март 04, 2020, 15:55:27 от m_g »

Март 04, 2020, 15:57:22
Отговор #76

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7185
Интересното е, че с тия седалки (шофьорската я смъкнях до долу), що годе добре се събирам. Искам да олекотя волана, че сега е като на Лада и иска две ръце и сила. На бежовата се въртеше буквално с една ръка. Тесните гуми и новите накрайници се надявам да свършат работа.

Твоята зелена оправи ли й газовата? Имаш ли парно, като имаш изпарител, или заради това правото рейсинг табло нямаше? На моята й сложихме рестриктор в маркуча към изпарителя и пак не стига вода към радиаторчето и реално няма парно.

Да, рапидовите седалки /май твоята беше с такива или със 120ГЛС-ови/ са доста по-удобни от стоковите на 120 Л. Моята зелената няма парно, щото маркучите под купето са нацепени и от години ме мързи да ги сменя с нови... Симо рече, че било гърбава работата през тунела и не иска да помогне дори за пари. И Рапида ми има п0рно, само че него рядко го карам в студено време /то изобщо напоследък почти не го карам в никакво време :)/. Там Симо се беше запретнал и свърза изпарителя уж както трябва, иначе бяха правени някакви измислици и байпасове от предния собственик. Някой ден ще минеш в гаража да видиш как го е вързал спеца, или пък направо се мерни при Симо за съвет, ако искаш... той обича да дава акъл ;)

p.s. на 120, 130 и 135/6 моторите би трябвало да им се връзват водите по еднакъв начин, освен ако някой не си е играл да прекарва течността и през всмукателя, както го правихме на 110-ката като ѝ сменихме мотора едно време.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Март 04, 2020, 15:58:23
Отговор #77

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Жоро, честно ще си призная, че се чудя в момента. Със сигурност е към кръга за парното, който тръгва от термостата напред, ама какво точно е правено, не мога да се сетя. Някак си все още не си го представям на ум мотора 781.136. На 742.12 помня кое къде върви, но пък бежовата нямаше газ.
Имаш ли снимки на твоята?

Не, но мога да ти обясня. Да, към кръга на парното е.
Ако е с тройници, значи е вързан успоредно на радиатора на парното. Грешка!
Изпарителя се връзва последователно на парното. На един маркуч само. От термостата - на вход на изпарител, изход на изпарител към металната тръба, /където е тънкото маркуче "байпаса"/. Пада се малко криво място, в задната част на мотора.
По този начин 100% имаш парно.
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Март 04, 2020, 16:09:32
Отговор #78

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Точно така, при мен е с тройници и течността върти през изпарителя вместо през по-дългия кръг напред.
При твоя вариант би следвало да не спираш парното никога, или се бъркам.
Трябва да видя къде беше тоя байпас...

Аз тръгнах в посока слагане на рестриктор (намалява сечението на маркуча към изпарителя). Обаче пак не духа топло. Маркучите са вързани директно към радиаторчето, без кранче.

Искам да си има и кранче, и всичко. Бежовата имаше парно - за 2-3 километра работа и духаше топло. Карал съм я при -20 зимата и си работеше нормално.

Ще ходя до колата да гледам.

« Последна редакция: Март 04, 2020, 16:15:33 от m_g »

Март 04, 2020, 17:30:40
Отговор #79

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3765
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
При последователното свързване към питата на парното обезвъздушаването на този контур
е значително по лесно. На практика е без разлика както и без изпарител.

Рестрикцията се получва автоматично от байпаса между двете тръби на парното. Можеш
споко да си си затвориш лятото крана на парното , изпарителя се храни именно от тоя
байпас.Првилно и ефикасно е както при Жоро.

Рестриктивно , но  необходимо и достатъчно. :)
« Последна редакция: Март 04, 2020, 17:55:44 от fulcrum »
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987