Автор Тема: Лада ВАЗ 2106 1979 - след 7 години забвение  (Прочетена 3632 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Ноември 10, 2019, 09:13:35
Прочетена 3632 пъти

Неактивен wander

  • Публикации: 160
Здравейте. Дълго се чудех дали изобщо да споделям тук и ако да, то дали като коментар в някой раздел или да пускам нова тема. В крайна сметка реших, че една тема повече само ще обогати форума. Това ще е най-кратката тема може би, защото колата от 2 седмици е продадена, но историята е любопитна, а може би и полезна. Полезна, защото ясно може да се види какво се случва с автомобил, който е бил в прилично състояние с добър външен и вътрешен вид и стоял  години навън, на трева без да се полагат никакви грижи за него. С една дума резултатът е почти тотал щета. За жалост снимките са оскъдни и не са детайлни, но само с това разполагам. Това, което не се вижда на снимките е, че освен  боята, в момента колата е тотално изгнила, цялата за кърпене, гумите са за изхвърляне, не пали, салонът и всички пластмаси са заминали и кой знае още колко скрити дефекти. Надявам се освен интересна темата да е и полезна, за всеки, който е решил да купува кола седяща с години в полето.
Като ученик и студент лятото както се очаква ходех за седмица-две на село. Там имах приятели, с които постоянно ровехме по нещо и затова реших да взема една кола, като съм там да се занимавам с нея. Дядо ми имаше хубав москвич 408 с 4 фара, но го издаде на вторични, за което още съжалявам. И така на следващата година 2009 края запълних липсата с покупката на култов модел на ваз, а именно 2106. Един от най-мощните соц. масови коли за времето си. Колата е 1979 година, беше в движение с номера и газова. Състоянието също беше добро. Разбрахме се със собственика да си свали газовата и номерата и да я бракува, защото на мен не ми трябваше в движение. Ладичката палеше от раз и набираше завидно добре. Гнило почти нямаше, защото беше кърпена и боядисвана  преди години. Само на места повърхностни ръжди. Абсолютно всичко и работеше, плафони в купе, на врати, контролни лампи и цялата ел. система. Така станах горд собственик на соц. мечтата на 70те- ваз 2106.
Най-интересното: снимките и края на историята, оставям за след няколко часа, че стана много за 1 път :)
« Последна редакция: Ноември 10, 2019, 15:13:43 от dido1903 »

Ноември 10, 2019, 11:21:52
Отговор #1

Неактивен wander

  • Публикации: 160
Едно малко лирическо отклонение. В рожденната година на моята ВАЗ 2106 цените на леките коли в СССР са били както следва:

в 1979 году цены выросли:

— ЗАЗ-968 — 5 000 руб.,
— ЗАЗ-968М — 5 800 руб.
— ВАЗ-2106 — 9 600 руб.,
— ВАЗ-2121 ("Нива") — 11 000 руб.
— ВАЗ-21011 (21013) — 7 300 — 7 450 руб.,
— Москвич-2140 — 7 500 — 7 600 руб.,
— ИЖ-Комби — 8 300 — 8 600 руб.,
— ГАЗ-24 "Волга" — 9 800 руб.,
— ГАЗ-24-02 — 14 000 руб.


Т.е., 2106 тогава и там е струвала малко под ГАЗ 24, което неминуемо е вдигало много статуса на модела и притежателите му. Разбира се, не е било само до парите закупуването на волга, но това е друга тема.

И така...  Точно преди 10 години (как бързо се минава времето), края на 2009 взех ладичката в този вид:

Прилично салонче, с напукано табло:


Подобен и външен вид в ярък цвят и с големи фарове за мъгла, вписващи се добре:



Започнаха дребните колхозчета, нови тасове и въздухозаборници:


Разбира се, задължителното за тогава слагане на малкия, "модерен" волан:


Купих фолио, максимално близко до оригиналното и го подмених на места. Също така сменихме предните седалки с много зор от ланча дедра, с подлакътник на шофьорската. Стана добре и много по-удобно:


Приятел дърводелец ми направи дървена ръкохватка за скоростите на струг, после я лакирахме и я сложих. Също ми изпадна централна част на волан от газ 21 и също влезе в употреба (още тогава исках волга хаха):


Отвън, пръснах задните стопове, обработих праговете, освежих на места боята (което не личи), сложих хромиран накрайник отзад, намерих в мазето чисто нови, никога не слагани видинки с мустачките по тях, купени за москвича и така останали, които естествено веднага сложих, някои други дребни неща и колата извади много прилична стойка :)




И така до 2012 година, когато дядо ми почина.... Вече нямах особено желания да ходя там без него и за 7 години ходих няколко пъти без преспиване и съответно без да правя каквото и да е било по колата. Тя просто беше забравена.... Така до преди две седмици, когато един приятел ми се обади, че някой я видял и иска да я купи. Малко по-късно следва най-интересната част, в какво се превърна една запазена кола, която ако беше попаднала в мераклия можеше да се възстанови, но за жалост остана навън , ненужна... Към нея питаех носталгични чувства, защото имам много хубави спомени, но наистина нямаше смисъл да стои повече така...










Ноември 10, 2019, 14:37:19
Отговор #2

Неактивен wander

  • Публикации: 160
2019, ноември, 7 години от последното палене... Седем години на двора, на дъжд, сняг, слънце и без никакви грижи. Ето го резултата...

Излюпена боя, изгнил под и прагове, изгоряли уплътнения, гуми на осморка, спечение всички гумени детайли, непалеща, незнайно състояние на ел. системата, блокирали колелета (2 скъсани въжета да се помести) и какво ли още не:





Състоянието на салона също е ужасно. Изгоряли от слънцето табло, волан, пластмаси, уплътнения, дори дървената ръкохватка на скоростите. Платът на седалките също. Почти нищо неработещо.


Извод: една кола оставена на произвол няколко години се превръща в тотална развалина. Може би поне ако беше в гараж щеше да е в доста по-добро състояние. Дано този път е извадила късмет и е попаднала при грижовен собственик. Поне не бях аз човека, който да я даде на вторични.....

Ноември 10, 2019, 15:16:38
Отговор #3

Неактивен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3495
Интересна тема в реверсивен стил разказана.
Жалко наистина, но дано да послужи за поука или поне за ясна представа на читателите.

Ноември 10, 2019, 19:42:48
Отговор #4

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Да, откритото оставяне, особено и без по-редовно каране, разгонва кондицията на всяко возило.

Особено жалко и за колата, понеже 2106 е продавана в Мототехника само до и вкл- 1981 год, после офиц. и внос е прекратен.
А и преди това са внасяни вероятно доста по-малко бройки от 06-цата, от спрямо 21061, и предшественика 2103.

Щеше да си струва да се съхрани и възстанови колата, въпреки идиотски изрязаната дупка за АГУ-то в калника, и другите разни промени по нея.

Ноември 11, 2019, 10:07:18
Отговор #5

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
И аз ще имам подобно включване в темата за новата Шкода. Влагата разказва играта на таратайките.
В крайна сметка - още щом си я бракувал, колата е приключила курса. Съвсем закономерно - кърпена е безброй пъти и е минала вероятно половин милион километра за 30г активно каране. Да, 1600 са рядкост и може би най-добрия модел на Лада, един статус-символ от края на 70-те. Дядо ми караше такава от 1979 до 1996г, и аз съм се учил на нея.
Да те е яд - не бива. Това е все едно 124-ка за 600 лева в момента. Да, 1987г. е било Мерцедес и мокър сън за шофьорите не само в НРБ, но и във ФРГ Сега е просто уморен стар дарак за возене на щайги. Едни строители от търновските села се разкарват с такова комби и спират пред нас. Преди 10г. щяха да са с Голф 2 или Лада, преди още 10 - с Жигула или Москвич. Преди още 10 - с Варшава, стара Волга или Москвич 407.

Ноември 13, 2019, 22:45:55
Отговор #6

Активен Механджията

  • Публикации: 1599
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
Имаш уникалната опция да се сдобиеш със същата кола в превъзходен вид за разумна цена:

https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11569058080532533&slink=d5kv6i

Ноември 13, 2019, 22:52:13
Отговор #7

Неактивен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3495
 Подкрепям!

Ноември 14, 2019, 02:00:28
Отговор #8

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Имаш уникалната опция да се сдобиеш със същата кола в превъзходен вид за разумна цена:

https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11569058080532533&slink=d5kv6i
Колко е превъзходен, не се знае! Предните калници са сменяни, с не особено добри при това, като тенекеджията е бил мърляч, колата е пребоядисвана нацяло, "ботуша" отпред вдясно е вече деформиран от умора и корозия, което значи, че и левия не е много стока. Всичко това се вижда само от 5 снимки, отблизо ще е още по-зле!

Ноември 14, 2019, 09:12:53
Отговор #9

Неактивен wander

  • Публикации: 160
Имаш уникалната опция да се сдобиеш със същата кола в превъзходен вид за разумна цена:

https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11569058080532533&slink=d5kv6i


ХА... Същият модел, същият цвят и дори същата година! Добро предложение, висока цена, но всеки със стара кола знае колко пари отиват, за да е в този вид, просто като се дават на части не се усещат толкова. За жалост (или не) в момента имам 2 волги и 2 евридейки и просто нямам нито къде да я държа нито възможност да я поддържам...