Автор Тема: Mercedes W114 130.923  (Прочетена 7730 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ноември 25, 2019, 11:32:12
Прочетена 7730 пъти

Неактивен vasko4

  • Публикации: 592
  • 0899936995
Здравейте,
след кратка почивка съм решил бавно да се захвана с реставрацията и пускането в движение на Mercedes W114.
Историята му е дълга, но в кратце ... баща ми го е купил 1989г. и от тогава колата е  в нас. Оригинално колата е била с климатик и с шест цилиндров едновалов мотор тип 130.923. Когато го е купил баща ми, колата е била със сменен двигател 230 - четири цилиндров бензин. След не много време, бензиновия двигател е заменен с дизел и така след неуморна и ежедневна употреба до към 1993г.дизела издъхна и блокира :). Колата винаги е стояла в гараж комплектна е и боята от лайсните нагоре е оригинална. През 90-те е правено изкърпване на прагове (естественно тогава технологиите не са били както сега и има леки забележки) но ако се направи всичко останало това няма да е проблем. След 1993 колата е прибрана в гараж и от Германия и бе докаран двигател 240D на който му се направи основен ремонт и в момента е монтиран на колата. Колата е спряна от движение и е със старите сиви талони, като естественно е записана като дизел в него. Ето няколко снимки на колата и след това ще продължа с разказа за нея.

« Последна редакция: Април 18, 2020, 00:59:47 от dido1903 »

Ноември 25, 2019, 12:05:41
Отговор #1

Неактивен vasko4

  • Публикации: 592
  • 0899936995
След неуспешно издирване на оригиналният шест цилиндров двигател (имаше ги само в e-bay, но цените бяха убийствени), се бях примирил, че ще си остане дизеловият и ще си кара с него. Но един ден след обичайното ровене в нета, попаднах на обява за един мерцедес 280 бензин. Свързах се с продавача и го помолих да ми продиктува номера на двигателя, но той бе много зает и труден на приказки човек и не можах да се сдобия с номера. Един ден въпреки отрицателното мнение на жена ми успях да я убедя да отидем до едно Пловдивако село за да видя дали няма да имам късмет с мотора. Отидох и гледайки двигателя изглеждаше точно какъвто търся, но номера ми се видя доста различен, но въпреки това го снимах с телефона и се прибрах вкъщи за да видя разликата. Оказа се, че съм гледал и снимал не номера на блока, а номера на главата............ Отново позвъняване на продавача и молба за номера, но отново неуспешно. ровейки, мислейки, питайки установих, че или е точния модел който търся 130.923 или е с минимални различия. Закачих платформа и отидох на място втори път. Вдигам капака и какво да видя точно 130.923, бързо качих колата и обратно в нас. От купето почти нищо не става, но двигателя изглежда много комплектен и без липси. Ето го и него :)


Ноември 25, 2019, 12:16:47
Отговор #2

Неактивен vasko4

  • Публикации: 592
  • 0899936995
Колата беше спряна от движение и с почти изрядни документи :) (казвам почти защото както всяка една кола спряна от движение 90-те години трудно е да бъде с изрядни). Оказа се че да ползвам двигателя от нея, първо трябва да я сваля от отчет, тоест да я бракувам. Отидох в КАТ и след 30 минути вече имах стария сив талон и бракуван (за съхранение в частен имот) автомобил. Състоянието на двигателя никой не го знаеше но вътрешно бях убеден че този мотор няма как да е "убит". Напълних цилиндрите с т.н газие и зачаках. Вчера с инстумента под ръка отидох да превъртя двигателя, но за огромно мое съжаление се оказа, че има някакъв проблем и коляновия вал не помръдна. Сега от тук нататък очаквам съвети,предположения и идеи от вас :)

Ноември 25, 2019, 18:33:36
Отговор #3

Неактивен Bogi

  • Публикации: 742
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
Вадиш мотора и го разглобяваш да видиш какво има вътре.
Успех

Какви скорости има w109 ?
немец мръсен, бандит магистрален ...

Ноември 25, 2019, 19:57:49
Отговор #4

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
Малко съм на кантар до колко си е струвало да развалиш синия, който според мен е по-красивия модел и поне на снимките не изглежда да е чак такава скрап, но минало заминало.... Колкото до мотора, няма какво да се чудиш- развиваш до последното болче и после събираш на ново. Предполагам с лагерите няма да е голям проблем и няма да са много скъпи, но с ремонтните бутала ще са цифра. Много е възможно от стоене да са се окислили, раздули и това няма превъртане...Като цяло опитите за палене  на мотор в такова състояние биха довели до "досчупване/доизносване" и на малкото читави части и сглобки.

Ноември 25, 2019, 23:38:36
Отговор #5

Активен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3494
Васко, привет в този сектор. Отново си с голям черен седан. Успех с този проек ти желая!

Ноември 25, 2019, 23:54:19
Отговор #6

Неактивен vasko4

  • Публикации: 592
  • 0899936995
Вадиш мотора и го разглобяваш да видиш какво има вътре.
Успех

Какви скорости има w109 ?
Модела е w108 :)
Скоростите са ръчни 4 степенни. Не съм влизал в подробности, но според мен този двигател и скорости не са оригиналните за този модел. Въпреки че е бил 2.8 според мен оригиналния двигател за това купе не е този.

Ноември 26, 2019, 00:01:37
Отговор #7

Неактивен vasko4

  • Публикации: 592
  • 0899936995
Малко съм на кантар до колко си е струвало да развалиш синия, който според мен е по-красивия модел и поне на снимките не изглежда да е чак такава скрап, но минало заминало.... Колкото до мотора, няма какво да се чудиш- развиваш до последното болче и после събираш на ново. Предполагам с лагерите няма да е голям проблем и няма да са много скъпи, но с ремонтните бутала ще са цифра. Много е възможно от стоене да са се окислили, раздули и това няма превъртане...Като цяло опитите за палене  на мотор в такова състояние биха довели до "досчупване/доизносване" и на малкото читави части и сглобки.

Повярвай от купето нищо не става, много е зле положението, а документално единственния вариант беше бракуване иначе за да се запази регистрацията, трябваше да издирвам предишни собственици, а те най вероятно вече са доста наследници и нямаше никакъв смисъл.
Точно тези цифри малко ме притесняват, каквото и да потърся като част за този двигател, ми излизат едни солени числа....
Та има ли някой от форума, който да е отварял и ремонтирал такъв двигател??

Ноември 26, 2019, 08:09:59
Отговор #8

Активен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Васе , давам ти две ,,майнишки '' координати на Mercedes ,,кардиолози'' :)

0885 52 31 22 -Румен Спасов.
0889 24 44 84 - Иван Караиванов
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Ноември 26, 2019, 14:25:09
Отговор #9

Неактивен vasko4

  • Публикации: 592
  • 0899936995
Васе , давам ти две ,,майнишки '' координати на Mercedes ,,кардиолози'' :)

0885 52 31 22 -Румен Спасов.
0889 24 44 84 - Иван Караиванов
Благодаря, със сигурност, ще ми е необходим добър "кардиолог" защото аз нямам необходимите знания и опит в двигателите.