Автор Тема: Моятa мечта-реалност! 300 ZX 50th Anniversary Edition  (Прочетена 69056 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Януари 25, 2020, 09:43:54
Отговор #40

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
S - soft   N - normal   F - firm
На всеки амортисьор има електромотор , който завърта някакъв механизъм и така втвърдява окачването.  Нисана на брат ми го има работещо и съм учуден колко бързо сменя режимите . На софт е като лодка супер комфортен . Втвърдява осезаемо . Цената на нови е била 1000$ на брой , когато ги е имало . За съжаление такива амортисьори не могат да се намерят вече. Маслото , което е в тях не отговаря на екологичните EPA норми. Нисан унищожават всички налични бройки в Япония . Евентуално може да съществуват някакви бройки по складове из другите страни , но все пак са на поне 20 години.  При мен ясно чувам електромоторите , когато сменям режимите , но дали не са изтървали и колко ще изкарат не се знае. Като цяло е въпрос на време да премина на афтърмаркет окачване.

Точно, и екс-моя лифтовия 300 турбо, той си беше с такова окачване, сменяше неусетно режимите. Може и да са прибръмквали леко ел. моторите при смяна, не съм им обръщал внимание, въпреки че турбомотора в сериен вид е по-тих на работа ат атмосферните 300.
То и моя като го карах беше почти нов, и всичко му работеше тихо, вкл. и двигателя.
По принцип го карах на 2 основни режима- в дупките на София /имаше ги тях и в нач. на 90-те, но все пак по-малко налични от сега, хаха/ на Софт, а по гладки планински пътища, или такива с много остри и бавни завои, като дефилето на Искър, или примерно завоите над Златните на Аладжа манастир, на Фърм.
Трансформацията беше осезаема, завоите на Аладжата, и покрай Язовира Искър, ги минавах почти с 100 км/ч, нещо такова.

Подобни серийни ел. регулируеми амортисйори имам сега на Пробата ми 1 Ген. ГТ турбо, но там електрониката или компресора, едното от двете, или и двете, са се сбъгясали, и в момента окачването е на най-твърдия сетинг, и друса като за световно.

Иначе, Дидо, поздравления за прицизността и тук на възстановяването.  :)
Наистина не съм мислел, че чак толкова бъзикни може да има една кола по електрониката, като е уж все пак принципно конвенционален над 30 годишен модел.
Но пък, 300 ЗетХ 1-ва Ген си беше бенчмарка за модерна и електронизирана кола в 80-те, така че такава камара от ел. бъгове/проблеми, би била очакваема.

Януари 25, 2020, 16:31:18
Отговор #41

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
На мен ми беше интересен принципът на втвърдяване-омекотяване . Ясно е, че има помпа електрическа и масло, което работи на постоянно налягане според зададения формат. По-интересното е как е устроена системата - с обща хидравлика или за всеки амортисьор отделно, както и електрическата система - дали е само една или няколко за отделните групи.

Януари 25, 2020, 19:45:01
Отговор #42

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
На мен ми беше интересен принципът на втвърдяване-омекотяване . Ясно е, че има помпа електрическа и масло, което работи на постоянно налягане според зададения формат. По-интересното е как е устроена системата - с обща хидравлика или за всеки амортисьор отделно, както и електрическата система - дали е само една или няколко за отделните групи.

На Нисаните не знам как е, понеже не съм имал проблеми с 300-то.
Но при Пробе 1 Ген, и при Мазда МХ-6 1 Ген. /а сигурно е подобна системата като при 300 ЗетХ/, системата е с един централен компресор или помпа, задвижван от ел. мотор, и някакви там тръбички, водещи към амортисйорите, които имат и те някакви там датчици или соленоиди на тях.
Не знам дали компресора/помпата сгъстява там някакъв газ или течност, и каква е точно конструкцията на амортисйорите.
Може да има някаква прилика с хидропневматиките на Ситроен или Бенц, а може и да няма.
Е това пише във Викито за тая система на Мазда/Пробе- доста постно инфо.

The GT version also came with a 3-way adjustable suspension, utilizing variable damping shocks, and a speed-sensitive variable-assist power steering (VAP).
The Probe GT's suspension system was based on a Mazda design, but its tuning was different and included nitrogen-gas pressurized front and rear struts, with stabilizer bars.

А в един Мазда Форум един фен пише това за електр. регулируемото окачване на Мх-6 1-ва Ген, което ми звучи обосновано и логично като описание на процеса на работа на окачването.
Quote:

Originally posted by Gandhi MX-6
Kinda confused... you guys are saying its the strut that's adjustable, so if i replace the springs with lower and stiffer ones then would i still be able to adjust it? thats the only thing thats worries me about buying springs.
The automatic adjustable suspension changes the valving on the strut by turning a needle valve on top of the strut with a little stepper motor. Pop the hood and you will see the stepper motor on top of the strut tower. It is under a black rubber protector that just lifts off the top of the strut. The acuator is round and is attached with two screws. The computer adjusts the valve based on which suspension setting you choose. Ride height and spring rate are not changed, only the damping ratio in the strut is changed.

https://www.mx6.com/forums/1g-mx6-general/90456-adjustable-suspension.html

« Последна редакция: Януари 25, 2020, 20:11:14 от USfan »

Януари 25, 2020, 22:58:10
Отговор #43

Неактивен Plamen Hinkov

  • Публикации: 150
На всеки амортисьор има електромотор , който завърта някакъв механизъм и така втвърдява окачването.
Доста ясно е написано.
На мен ми беше интересен принципът на втвърдяване-омекотяване . Ясно е, че има помпа електрическа и масло, което работи на постоянно налягане според зададения формат. По-интересното е как е устроена системата - с обща хидравлика или за всеки амортисьор отделно, както и електрическата система - дали е само една или няколко за отделните групи.
[/quote]                                                                                                                                                                                                  Завърта се стеблото на амортисьора като се променя през различни сечения да се изтласква маслото от буталото при неговото движение нагоре надолу.През най големите отвори най лесно преминава маслото  и окачването е най меко.Има среден и най малък отвор при който окачването е най твърдо.Не се променя височината на окачването(автомобила).Това би трябвало да е принципа.              Няма помпа, няма масло (или въздух) под налягане до 4 -те колела.                                                                                                                                 Преди 20 години ползвах такива амортисьори като регулирането ставаше ръчно с подходящи ключове.Имаше осезаема разлика но бързо загубиха работоспособност без да са изтекли и търговеца уважи гаранцията като нямаше други а върна сумата дадена при закупуването им .Тук явно ползват ел. мотори да завъртат стеблата за да се извършва от купето промяната.

Януари 27, 2020, 18:02:24
Отговор #44

Неактивен didotooo

  • Публикации: 2836
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
Да точно така , няма помпа с тръбички , нито има някаква хидравлична система под налягане . Все пак очаквах да реагира доста флегматично и разликата да не е толкова осезаема между режимите  в предвид ,че е  архаична система . Има някакви малки проценти , в които е вероятно все още да работи  ^-^

Малко глупаво от моя страна да изхвърля оригиналните регулируеми на златистия ми Нисан , можеха да послужат за части или по-скоро за научна цел  :)) Иначе от бомбето излизат само кабел с букса и една тръбичка може би вентилационна .







Относно бодисоника , изрових от нета User manual за юбилейния модел .









Януари 28, 2020, 14:57:38
Отговор #45

Неактивен S15

  • Публикации: 843
        Да няма помпа. Ето как работи аналогична система за контрол на окачването, която се монтира на Мазда моделите от 80-те. Тогава топ изпълненията са имали
доста сходни решения, а дигиталните табла са направо космос  :D












Януари 28, 2020, 16:44:06
Отговор #46

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Очаквам с нетърпение следващия етап от възстановяването на електрониката. Все пак съм от поколението, за които индикаторчетата на двукасетъчния дек са били любим обект години наред. За толкова години електрониката неизбежно създава проблеми, но пък ще е супер приятно, когато всичко заработи.

Януари 28, 2020, 20:17:39
Отговор #47

Неактивен didotooo

  • Публикации: 2836
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
Очаквам с нетърпение следващия етап от възстановяването на електрониката. Все пак съм от поколението, за които индикаторчетата на двукасетъчния дек са били любим обект години наред. За толкова години електрониката неизбежно създава проблеми, но пък ще е супер приятно, когато всичко заработи.

За сега съм в творческа пауза ,че се поразболях , надявам се не от корона вируса  :)) Надявам се следващия уикенд да продължа с работата . Иначе и аз съм израснал с декове , видеа и тн антични за днешната младеж технологии  :)) Нещо съм заседнал в 80 десетте последните години и това е причината да не мога да се спра с колекцията на автомобилни аудио компоненти от тази епоха , макар доста трудно да ги съчетавам с автомобилното хоби. Рано или късно всичко ще работи по електрониката , само се надявам да се размина с купуването на таблото .

Иво , аз мисля ,че Нисана е на идентичен принцип в работата на ел окачването . А знаеш ли в кои Мазди са ги монтирали ? Опитвам се да си спомня дали някоя големите версии на 929 нямаше такова, както и двувратото купе на 626 . Много са им готини и дигиталните табла , имаше наскоро една 323 с такова за продажба .

Януари 28, 2020, 20:55:32
Отговор #48

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Е, както писах по-горе, със сигурност са слагани на МХ-6 Купе, и на близнака- Форд Пробе 1 и 2 Ген. 
В рекламите на 1988 год. дебютиралата МХ6, са го наричали- three-mode Automatic Adjusting Suspension.

https://books.google.bg/books?id=xMwDAAAAMBAJ&pg=PA83&lpg=PA83&dq=1988+mazda+mx+6+coupe+performance+suspension&source=bl&ots=htQYmAWCbP&sig=ACfU3U384B5pbxetZvOunwiSVBZlRz7XJg&hl=bg&sa=X&ved=2ahUKEwjGp9bW_KbnAhWC-6QKHebiDBcQ6AEwEHoECAkQAQ#v=onepage&q=1988%20mazda%20mx%206%20coupe%20performance%20suspension&f=false

А както и ти предположи, и на други Мазди са слагани, като напр. дебютиралия в 1988 изцяло нов 929 седан.
Там тази подобна като при МХ6 система е имала и автоматичен режим, и се е наричала- Auto Adjusting Suspension (AAS).
А system that automatically adjusts the firmness of the shock absorbers according to changes in vehicle speed and attitude. The driver, via a console-mounted push-button switch, has the choice of three settings; Soft, Sport or Auto(matic).

https://www.mcall.com/news/mc-xpm-1988-02-13-2617201-story.html
« Последна редакция: Януари 28, 2020, 21:06:39 от USfan »

Януари 28, 2020, 21:42:51
Отговор #49

Неактивен S15

  • Публикации: 843
А знаеш ли в кои Мазди са ги монтирали ? Опитвам се да си спомня дали някоя големите версии на 929 нямаше такова, както и двувратото купе на 626 . Много са им готини и дигиталните табла , имаше наскоро една 323 с такова за продажба .


          Прав си. Има ги и в трите версии: 626, 929, 323. Таблото на горната снимка е от 626 турбо. Това са версии за Австралия но ги има и на 626 GT.  Диаграмата пък е от моята книга на Haynes за 626 GC. Ето тази:





        Ето няколко диаграми от книгата. От написаното оставам с впечатление, че дигиталното табло е ниво на оборудване и го описват наравно с нормалното табло.





        Това изглежда същото но е различно и го има в късните модели


 


        а ето и актуатора на амортисьора:





        При справка с Гугъл излизат дигитални табла и на Тойота, Субару и др.