Автор Тема: Alfa Romeo GTV 2000 '74 Bertone - сериозното предизвикателство  (Прочетена 23065 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Декември 06, 2019, 18:19:11
Прочетена 23065 пъти

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Здравейте колеги,

От известно време притежавам въпросната машина, но бях решил, че ще напиша нещо за нея чак накрая на реставрацията. Може би реставрация всъщност звучи амбициозно, ще използвам "възстановяване" вместо това.
 
За да стигна до тук, че съм собственик на такава кола трябва да спомена началото. А началото е познанството ми със Speeder, покрай който няма как да не бъдеш облъчен на тема класически Алфи. Преди да си купи зелената Алфета той имаше идея да купи хубаво ГТ Бертоне вместо нея и точно това насочи вниманието ми към тези машини. През годините дълго ми е обяснявал подробности за 105 серия, особености на различните модели, превъзходството им на пистите, особеностите на механиката и т.н. Харесвах ги много, но никога не са ми били цел, защото знаех, че в БГ нямам шанс да намеря такава кола, а за жалост тези в чужбина бяха далеч от финансовите ми възможности.

Преди доста години (може би 6-7), той ми каза за една такава кола, която стои полуразглобена, подготвена за боя в един столичен квартал. Самият той беше ходил да я гледа, както и други колеги алфисти, но дали смелост, дали нещо друго им е липсвало, или пък са били прекалено разумни, за да се впуснат в това приключение - не знам. В един момент беше станало дума за въпросната кола и реших да проверя дали все още е там. Митака ми даде координати и отидох. Колата беше там в гаража пълна с разглобените и карантии. Дебело намазана с кит, с видимо присадени чужди задни вежди, изпокъсани шпилки на главините, прашлясал двигател и т.н. Процесът на купуване на автомобила отне около 6 месеца. Може би това беше време, в което собственикът трябваше да ми повярва, че съм сериозен, че имам средства освен желание, и че колата ще живее. Няма да се впускам в подробности, но ще ви кажа, че до последния ден на преговорите аз не вярвах, че ще я купя. До толкова не вярвах, че като оправихме документите и я натоварих на платформата аз нямах никаква идея накъде да я карам. Нито имах гараж за нея, нито нищо...

Митака беше и първия човек, който видя колата, още същия ден. Бях я покрил с едно покривало и си спомням физиономията и реакцията му като я видя. Няколко минути не можа да спре да се смее и да ах-ка, май и на него му отне известно време да повярва какво съм направил.
До тук добре, една малка победа - спасихме колата, която не беше карана 20на години.

Алфата беше доста изстрадала. Доста кит имаше по нея, много следи от различни заваръчни устройства - електрожени, оксижени, телоподаващи... Имаше умрял плъх в краката на пасажера също. Салонът беше оригиналния, мокетите липсваха, по двигателя всичко изглеждаше комплектно, скоростите включваха. Спирачната помпа беше от Форд, дървения волан беше се разпаднал, мигачите бяха от някаква друга кола, задният мост беше от 1300 кубиковата версия без шпер и с тънките полуоси. Макар и китосана и аха-аха готова за боя след подробния оглед се оказа, че иска цялостна реставрация. Това беше началото през август 2017та година. Имам много снимки от тогава и ще ги споделя идните дни.

Искам в началото на темата да благодаря сърдечно на Speeder както за насоката към конкретния модел, така и за информацията за конкретната бройка и подкрепата му по време на цялата реставрация. Със сигурност мога да кажа, че ако не беше той нямаше да имам този автомобил.

Пускам няколко снимки от началото:









Ето как изглеждат гредите отдолу:







Колоните отзад и Б-колонките:






На път за пясъкоструйката:














Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Декември 06, 2019, 18:46:01
Отговор #1

Неактивен baccara

  • Публикации: 390
Поздравления за Алфата адаш . Модела е един от любимите ми! Има страхотна стойка този модел . Супер е ! Ще следя темата с интерес !!!

Декември 06, 2019, 20:32:54
Отговор #2

Активен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3497
Жоро, помня този гараж и момента, когато я видях за първи път. Дори и за аматьор като мен, беше ясно, че предстои много работа. Но нито за миг не съм се съмнявал, че ще доведеш работата до успешен край.
Просто, защото в работата ти има методичност, последователност и прецизна реална оценка.
Поздравления и безброй безаварийни километри красиви емоции ти желая!

Декември 06, 2019, 20:48:09
Отговор #3

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Браво на теб!  :)
Сега чак след снимките разбирам мащаба на работата, дето си отхвърлил, и нивото ти на прецизност, което и тук си успял да постигнеш и надминеш, вероятно с доста повече усилия от при Спринта и баварците.

Като ги гледам снимките на тая 105, в оригиналния и след преправяници/батардисване,и двойно-тройно нагнил вид, направо си мисля, че тия двете ГТВ 1750, дето ми ги даваше накуп преди 18 години колегата Киро от Поповяне, бартер срещу Сиерата ми ХР4и /и които после ги даде на бартер на Марги срещу един бит 170Ф или еС/, всъщност не бяха толкова лоши субстанции.  :))
« Последна редакция: Декември 07, 2019, 08:51:26 от Speeder »

Декември 06, 2019, 21:00:45
Отговор #4

Активен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Не знам какво виждате от снимките но аз видях бластиране и после веднага епокси или нещо друго ... етапът реставрация липсва ... как да кажа "браво" или "не ми харесва" .. затова ще си замълча. :-\
retrobs.com

Декември 07, 2019, 00:29:57
Отговор #5

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
След бластирането трябваше да положим нещо отгоре, защото реално работата започна седмица-две след това. Вярно, че боядисахме и секторната кутия и всичко, но това няма значение, тъй като всички спирачни тръбички бяха сменени, окачването отделно беше пясъкоструено и боядисано втори път и т.н. Предстоят още снимки, ще ги кача, но ми трябва време.
А относно реставрацията - изобщо нямам претенции да е направена правилно. По автомобила в крайна сметка има доста кит, спестих от купуването на някои скъпи панели тъй като колата имаше сериозен проблем с документите и не ми се даваха по 400 евро за калник за кола, която може и да не бъде регистрирана. Въпреки това, купето беше добре усилено и закърпено и му беше придадена хубава (не казвам отлична) форма. Бюджетна хоби реставрация непретендираща за какъвто и да е професионализъм. НЯкои ще кажат - този автомобил заслужава повече, трябва да се направи като хората и сигурно ще са прави. Но пък моите възможности се простират до тук и в крайна сметка съм доволен от резултата.
Идните дни ще пусна още снимки, в момента не са ми под ръка.
« Последна редакция: Декември 07, 2019, 00:35:53 от DMC »
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Декември 07, 2019, 04:07:15
Отговор #6

Неактивен Bogi

  • Публикации: 743
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
Колата си е твоя ще си правиш каквото си искаш.
Браво за куража, и успех!
немец мръсен, бандит магистрален ...

Декември 07, 2019, 08:23:25
Отговор #7

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1599
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
колите са за каране, и реално невинаги е финансово обосновано да се направи нещо със или отвъд заводските параметри и състояние и скоро да се появят кусури и забележки, които нерядко са скъпоструващи....

Декември 07, 2019, 08:26:58
Отговор #8

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Честито и от мен !
Жорката доказа, че има истински размах - и технически, и като мислене. Малко или много повечето ретро фенове са ако не капсулирани, то поне силно пристрастени към марки автомобили. Той обаче разгърна потенциала си на много фронтове и то с голям хъс. Показа какво означава да имаш непредубеден подход и истинска страст към автомобилите.
Успех желая в по-сладката част - детайлите !

Декември 07, 2019, 09:00:20
Отговор #9

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Не знам какво виждате от снимките но аз видях бластиране и после веднага епокси или нещо друго ... етапът реставрация липсва ... как да кажа "браво" или "не ми харесва" .. затова ще си замълча. :-\

Румба, хората реагират така защото с годините са били в течение с проекта и най-накрая виждат тема във форума.
Скоро ще научим цялата история и тук, така че търпение! :)

Относно тази кола, много хора са се изплашили от нея или са били отказани от продавача, който нека кажем, че е особен тип 🤔

Тук наистина не бе ясно дали въобще може да се регистрира тази кола.
Само това си представете.
Дали и колко хиляди лева бихте рискували в това начинание със съмнителен край?

Историята ще бъде интересна, нека я изслушаме до края :)
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"