Автор Тема: Alfa Romeo GTV 2000 '74 Bertone - сериозното предизвикателство  (Прочетена 23048 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Януари 17, 2020, 22:50:44
Отговор #60

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Кранки, точно с тази предница няма седан.
Купе е като дизайнът, както и изработката, е на студио Бертоне.

Колата е единствена такава (Giulietta Sprint, ранна серия 750) в България и е на Белобрадов, да.

Снимката е от двора на Сашо “Реното” в едно село край София.

Ще се радвам Станимир да разкаже повече и евентуално да сподели още някой фотос.

П.П. Като се замисля, не съществуват Алфа Ромео купе и седан с една и съща предница.

Хи, знаех си, че е същата. Николай трябва да благодари за тази си покупка, на съдбата ясно, но най-вече, специално на мен и на Пешо Панов, за невъзприемчивостта ни към гнили и некомплектни коли.  ;)

Както и тогава, а и сега, винаги с него сме готови да метнем на момента нещо налично за някоя не скъпа и интересна кола, но само да не са гнили.
Всъщност към тази Алфа купе ни насочи по едно и също време и мен и Пешо, един приятел, дето по онова време я видял на Горубляне. А после колата се появи и на снимани обяви, и доста време и се пускаше, поне няколко снимани обяви и имаше в течение на тия 1-2 години, докато седеше непродадена.
Със сигурност е било след времето на тая снимка, понеже тогава на Горубляне, изглеждаше както писах, доста по-зле.

Та, Пешо ходи и я гледа, и не я хареса, поне такива спомени имам.
Съответно, и аз ходих после, и още по малко я харесах. Като кондиция, не като модел, разбира се.
Поне на Горубляне, колата беше с липсващи или свалени брони, липсващо изтумбеното задно стъкло, а и с разни други липси и побългарявания.
Последната и искана цена бе 800 нови лева, поне на мен ми я даваха за толкова, уж с редовни документи и прехвърляне.

Така че, Ники е направил добра сделка, и пак да подчертая, основно поради пълната липса на интерес към колата в оня и вид ръждясал и опоскан вид, откъм по-скромни Алфа фенове като мен и Пешо,  :))  а и други още по-видни фенове, като Звезди например.
То точно тогава в края на 90-те от Горубляне купувах или спазарявах, по една кола на няколко месеца, било за мен, било за баща ми, било за някой баща на някое тогавашно мое гадже, хаха, та редовно минавах пред Джулиетката, и хем ме заинтересуваше, хем нещо не ме грабваше.
 
Дори и сега, когато е много ценна и толкова стара, сега все още, чисто пропорционално, я намирам за най-бабешката от всичката поредица следвоенни серийни Алфи купета. Това най-вече, заради заоблената и прекалено несъразмерно къса задница, иначе отпред и отстрани ми изглежда по-пропорционално и авторитетно.
Наследника и- Бертоне ГТ/ГТВ-то, и наследника му- Джуджиаро ГТВ-то, ги намирам за определено по-красиви, макар и не толкова изящни като нея.

При все това, и въпреки явните и отклонения от оригинала в сегашния и вече реставриран вид, като напр. нехромираните брони, факта, че тази кола се пусна в движение, и е в добра техническа кондиция, заслужава адмирации.
Но, скъпи или не толкова скъпи части и прехромиране, толкова ултрарядък за БГ, а и за другаде модел, заслужава нищо по-долу от реставрация в напълно оригинален вид.
Все пак, това не е някой американкси реднеко-мобил, на който му върви омощностяване и оселчвания, а фина италианска дива.  :-*
« Последна редакция: Януари 17, 2020, 23:03:01 от USfan »

Февруари 05, 2020, 22:53:00
Отговор #61

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
След успешната регистрация, заслужени детайли:
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Февруари 16, 2020, 23:43:39
Отговор #62

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Малко снимки на Алфата в компанията на Момчиловата Волга и Зелената Еуглена:












След 2-3 км каране станаха ясни някои неща. Първо - бях забравил да сипя масло в кутията и дифа. Грешката беше поправена веднага. Второ - колата има проблем със съединителя. Уж като го слагах ми се стои здрав, но всъщност приплъзва ужасно много  и ще поръчам нов. Колата е практически негодна за каране с този съединител.
Относно запалването и регулирането ще напиша тия дни по-подробно, защото е интересно.
С електрическата помпа моторът пали от четвърт, карбовете реагират добре, температурата на мотора също е нормална, макар че нямам перката на радиатора (ще мина на електрическа).
Имам теч от скоростите, ще трябва да оправя едни стари гарнитури там. Като сваля съединителя ще го пипна и това.
Трябва да сложа разширителен съд на радиатора, взел съм жигулов ще пробвам да го ползвам него, прилича много на оригиналния.
Тези дни ще дойдат новите уплътнения на вратите, дано паснат добре.
Новите пружини ще ги сложа в близко бъдеще също. Искам първо да оправя съединителя и да може колата да се движи нормално.
Гресирах и секторната кутия. Сложих литиева грес, както предписват навсякъде за Burman секторни кутии на Алфа Ромео.Натъпках я с един шприц, но мисля, че трябва да я покарам известно време, да се позагрее, да се стече греста хубаво и после да я допълня. Секторната кутия е супер близо до изпускателния колектор и се нагрява доста. Ако остане без лубрикант бързо прегрява и се появяват пукнатини по отливката на секторната кутия (както беше и при мен).
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Февруари 17, 2020, 10:48:11
Отговор #63

Неактивен ГеоргиБс

  • Публикации: 101
И трите са голяма красота,браво!

Февруари 17, 2020, 13:12:23
Отговор #64

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Това с литиевата грес в кормилната кутия не ми звучи добре. Често се практикува при течове от кутията, или се налива смес от масло и грес. Ако е чиста грес - дали триещите се детайли няма да си направят празно каналче в греста и реално да си стоят на сухо? Според мен си трябва трансмисионно масло, може и по-гъсто, например 130.
Може заради високата температура от колектора да препоръчват грес...

Имах честта да покарам Алфата - малко ми е тясна, но иначе много ми харесва! На живо цветът е много, много правилен.
Митко според мен трябва да си помисли как зелената да узрее. Не че е лошо зелено, ама червеното си е червено. И тия щръкнали черни огледала... Знам, че им точи ножа най-вероятно.

Февруари 19, 2020, 10:04:21
Отговор #65

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Момчи, да ти кажа мислих и аз доста дали да не смеся масло и грес по старата камионджийска рецепта... Но Тая литиева грес е по-течлива от нормалната, работната и температура я дават до 140 градуса и в сайтовете за 105 серия дават именно такъв лубрикант. Трябва да прочета още по темата.
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Февруари 19, 2020, 22:23:49
Отговор #66

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
Един колега си слага в кормилната кутия добавка за скоростни кутии и диференциали. Една цяла кутийка и допълва с масло. Казва, че дори олеква волана. Добавката, мисля че беше от руската.

Февруари 23, 2020, 19:55:15
Отговор #67

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Един колега си слага в кормилната кутия добавка за скоростни кутии и диференциали. Една цяла кутийка и допълва с масло. Казва, че дори олеква волана. Добавката, мисля че беше от руската.

CAXO, Коя в тази добавка?


Взех, че свалих скоростите. Dido1903 ми удари едно рамо за тая работа. Какво съм гледал като съм го слагал не знам, ама феродовият диск се оказа съветски и с по-малък диаметър от огледалния диск (който пък е Sachs). Междувременно ще сменя и каретата, тъй като и те са се поразбили.
Ще оправя и теча от скоростните кутия - бях забравил да сложа гарнитура на заваряваната крайна задна част. Сглобих я набързо да видя дали всичко ще е наред с избирача и... така я забравих :)
Пригласил съм и нов семеринг към кардана.

Ето малко снимки:





« Последна редакция: Февруари 23, 2020, 21:01:56 от DMC »
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Февруари 23, 2020, 20:05:04
Отговор #68

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Хич не се прави на луд, нали си си габровче, си пробвал с диска от Москвич, не бил гледал, айде де :D Каретата на кардана стават ли от Лада, съвсем сериозно питам? Щото виждам нещо в снимката. А ще видим ли това чудо на апенинското автомобилостроене на класик рейсинга?
« Последна редакция: Февруари 23, 2020, 20:30:34 от michev »

Февруари 24, 2020, 13:22:56
Отговор #69

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Каретата не стават от Лада!
Имаше малка разлика в размера, но не помня цифрите.

Оригиналнят размер не са скъпи дори в Англия и не си струва да се пести: https://classicalfa.com/gb025-propshaft-universal-joint-1968-onwards/
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"