Автор Тема: Alfa Romeo GTV 2000 '74 Bertone - сериозното предизвикателство  (Прочетена 23041 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Февруари 24, 2020, 19:14:14
Отговор #70

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Каретата не стават от Лада!
Имаше малка разлика в размера, но не помня цифрите.

Оригиналнят размер не са скъпи дори в Англия и не си струва да се пести: https://classicalfa.com/gb025-propshaft-universal-joint-1968-onwards/
Точно! Каретата на кардана, някога са сложени от Лада, шайбите, които се виждат на снимките, явно са подлагани под зегерките, защото руското каре вероятно идва по-късо. Това предполагам е и малката разлика в размера за която говориш. А секторната кутия наистина ли дават да е  с грес фабрично? Малко нелогично ми звучи. И за да не стане грешка, защото не съм запознат с тези коли, като говорим за секторна кутия, имаме предвид такава с червяк и ролка, нали така?
« Последна редакция: Февруари 24, 2020, 19:19:17 от michev »

Февруари 24, 2020, 23:43:24
Отговор #71

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Има подлагани шайби на каретата наистина. Може и да са ладови, но мисля да пробвам да си поръчам едни нови оригинални да видя дали ще паснат или ще се окаже, че ушите на кардана са разбити. Иначе ето какво предлагат Класик Алфа за смазка на секторите:



Секторната кутия е червяк с ролка, в която има много на брой сачми. Различното е, че стои наистина много близко до изпускателните колектори и доста се нагрява. Не съм сигурен, че греста, която сложих е най-доброто решение, може би ще я сменя с друго. Ще намеря време да прочета какво пишат колегите по света. Хубавото за тези Алфи е, че има адски много информация и не се налага да откриваш топлата вода за каквото и да е. ВСичко е правено вече, всичко е пробвано, пътеките са утъпкани. Само да има кой да чете...
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Февруари 24, 2020, 23:57:59
Отговор #72

Активен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3495
Благодаря на Жоро за възможността да помогна с работата по тази невероятно красива кола и същевременно да науча  нови неща от него по устройството на автомобила.

Март 04, 2020, 22:14:33
Отговор #73

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Последният път, в който тази Алфа ще се движи с москвичово феродо!
С оригинален за модела F&S вече ще превъртат гуми, а не съединители 😁

145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Юни 01, 2020, 23:50:39
Отговор #74

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
След като смених съединителя на Алфата проблемите не свършиха до там. Натискайки педала не отделяше пълно и скоростите влизаха много трудно. Горния цилиндър го бях рециклирал, а долния го купих чисто нов, понеже липсваше изобщо. Оказа се, че рециклираният от мен цилиндър все пак даваше проблеми. Купих един от Алфа 75 чисто нов. Същия фланец за захващане, същата леща и диаметър на тръбичката, но излизаща под друг ъгъл от помпата. Жалко, че не ми остана време да ги снимам двата за да се видят разликите. Както и да е, взаимозаменяеми са, но с една особеност - съдчето за течност. При 105 серия (или поне при моята) резбата на съдчето, с което се навива на помпата е значително по-малка от тази на Алфа 75. А и още нещо - диаметърът на буталото при 75цата е повече от това, което имах аз на 105 серия. Казвам това, което имах аз, защото вече изобщо не знам по тая кола кое е оригинално и кое не е.

Имах и друг проблем. От както сглобих колата нямаше спирачки. Всъщност имаше, но след като се изправя на педала с всичка сила. Чудих се, чудих се и реших дали не е от сервото. ИЗвадих му вакуум маркуча и изненада - никаква промяна в чувствителността на педала. Ето как изглежда отвътре като махнах помпата и после след като смених всичко с ново:



 Аз да си призная честно това го видя още като го чистих да го боядисвам, ама понеже е трудно да го тествам без да е на колата реших да го сложа, пък каквото дойде.
В крайна сметка се оказа, че е умряло. Успях да си намеря от Германия втора употреба цяла педалиера със серво+ребилднати спирачна помпа+ помпа на съединителя.
Купих ги, монтирах ги и бях много щастлив - и съединител и спирачки имам! Но с тази кола никоя радост не е за дълго. След 2 дена престой в гаража отидох да я запаля и какво да видя - няма съединител отново. Протекла е помпата през стержена на буталото. А Германецът ме уверяваше, че е рециклирана и всичко е точно. Аз обаче имам една нова 75цова помпа, на която за щастие пасна съдчето от немската помпа. Смених я и мисля, че с това сложих край на сагата с амбреажа. Всичко е чисто ново - съединителя, тръбичката+ 2те помпи. 

Нещо друго ме дразнеше от момента, в който регистрирах колата - много беше висока. Особен отзад беше с грозно голямо разстояние между гумата и веждата.
Не, че имаше някакъв проблем конректно моята Алфа, просто така излизат от завода.
Купих си ниски пружини Eibach -40мм. До тук добре, колата стана ниска и застана страхотно. Но, както казах нищо хубаво не е за дълго с тази Алфа.
Геометрията ми отиде по дяволите - отрицателен камбър отпред, който няма как да регулирам освен ако не купя раздвижни горни носачи. Купих раздвижни горни носачи, монтирах ги, минах реглаж - перфектно! Колата застана както трябва. Кеф. Ама... не за дълго. Толкова е ниска, че не мога да я вкарам в гаража. В средата генерацията опира при захода  :-\



Ще я карам в скоро време в сервиз за гърнета да видим дали ще можем да я приберем още малко нагоре към тунела. Място има, въпросът е как ще стане с крепежите и кройките на тръбите. Ако ли не - връщам оригиналните пружини.
Захванах се да регулирам и вратите, че не се затварят хубаво от самото начало. Ей, колко си играх - не мога и не мога да ги регулирам. Оказа се накрая, че механизмите, които стоят на колонките на купето имат липси. Едни малки гнусни палчета, които явно са счупени през годините и сега заради тях не мога да си оправя вратите. Хайде поръчах и тия механизми, след монтажа на които вратите се затварят идеално. Нагласих и готино касетофонче от епохата:






Слагайки кардана като сменях съединителя забелязах, че каренцата са ми леко потракващи. Реших да ги сменя, поръчах си нови по каталог спрямо годината на колата. Там ги дават, че преди 68ма са 23.81мм, а след 68ма (каквато е моята кола) са 24мм. Защо италианският инженерен гений е решил да сменя каретата през годините и то с толкова малка разлика нямам идея. Поръчах си аз моите карета и като дойде време да ги слагам - пак изненада. Еми, въпреки, че колата ми е 72ра година, каретата са ми 23.81мм. Баси тъпото, 30 паунда за карета, коити не ми стават. Ровя, търся... 23,81мм е размер за Лада Нива - 15лв карето.  Идеално, викнах си 2. Тръгнахме да ги слагаме пак изненада - ушите са се разбили хубаво и са станали на елипса. И пак хлопат новите карте. Освен това Ладовите са с 2-3мм по-къси на дължина. Остъргахме на ръка чашките от 24мм, остъргахме и ушите колкото можем за да наврем чашките и събрахме кардана да видим какво ще стане. Еми стана ама с вибрации. И сега си поръчах нов кардан. Баси тъпото. Ама хубавото е, че поне има части веднага на момента, каквото искаш! Само лев да имаш.

Еми така е като си купува човек кола в кашони, която е карана и поддържана в соц годините, яла е бой, теглила е платформи (не се шегувам, имала е теглич и е теглила платформа с рали-бегачката на бившия собственик) и т.н.

Хубавото е, че имам още няколко автомобила, с които д асе занимавам, та да не я прокълна изцяло Алфата.

Спомням си след като направих няколко БМВ-та и се захванах с Опела - адски крива кола ми се видя в сравнение с баварките. Всичко ми се струваше криво измислено по нея, сложно с частите и т.н. Еми в момента като правя Алфата и започвам да се кефя много на Опела. Всичко ми се струваше по-лесно там :)  Не, че искам да направя някаква градация или деградация между трите марки.
Ама да ви кажа честно (който ме познава знае, че не съм пристрастен и съм общо взето обективен)  - БМВ-то си е БМВ. Ей така, колкото и чичовско и клиширано да ви звучи :)
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Юни 02, 2020, 08:18:20
Отговор #75

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Не си споменал в градацията нищо за другите две марки. Особено последната . Те са "пословични" в техническо отношение.

Юни 02, 2020, 13:17:35
Отговор #76

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Не си споменал в градацията нищо за другите две марки. Особено последната . Те са "пословични" в техническо отношение.

Според мен е забравил какви ядове имаше с първото пребито БМВ, първото пребито Пежо, както знаем и с първия Опел.
Може би от втората кола натам, нещата започват да стават по-лесни и очаквани просто  :D

И все пак, леко, полеко Алфата се доближава до момента, в който ще се кара.
DMC, след колко време на престой, да припомниш ?!
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Юни 03, 2020, 23:57:34
Отговор #77

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Е, по БМВ-тата ми отне доста време и хвърлих доста труд да премахна "подобренията" от предишните собственици, ама не помня да съм видял много зор.
За Пежата да не говорим - там пък винаги е лесно и "безкръвно". Всъщност 205ците са ми най-лесните коли. И най-здравите като механика и ламарини (като интериор са най-счупени обаче).

А Алфата не е карана... не знам точно, но е на черни номера така че  поне  едни 20 години не е карана.

До тук съм стигнал, ще я довърша. А като ми писне от нея си почивам с Опела :)

А Ситроенът, колкото и да е пословично сложен и крив за поддръжка, сравнително бързо му реших проблемите. Така, че hydrometalique, френските ми машини според мен са лесни за поддръжка за момента.
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Юни 15, 2020, 22:59:48
Отговор #78

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Карданът пристигна, тези дни го слагам! Ето няколко снимки с новите пружини. Бая ниска стана, не ми харесва съвсем. Но така или иначе съм ги сложил, ще я покарам малко и ще реша дали ще останат те , дали ще им сложа някакви подложки да я вдигна малко или ще си върна оригиналните пружини.





Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Юни 23, 2020, 13:32:59
Отговор #79

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Ето как изглежда новия кардан спрямо стария.
Карданите за тези Алфи са два вида за 5-степенните кутии в зависимост от дебелината на болтовете към фланците - 8мм са преди 68ма година и 9мм са след 68ма година.
Защо има такава разлика - не знам.

Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9