Автор Тема: Alfa Romeo GTV 2000 '74 Bertone - сериозното предизвикателство  (Прочетена 23040 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Юни 29, 2020, 10:08:00
Отговор #80

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1598
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
за мен лично стойката на колата от последните снимки а абсолютно перфектна! :)   

Юни 29, 2020, 14:36:17
Отговор #81

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
На мен ми е доста стенс-инфлуенс  ::)

Красива е така колата, но едва ли ще е съвсем безгрижна в шофирането.
Подобна ниска стойка е много ангажираща и скапва доброто настроение на моменти.
И все пак, избор на пружини има.
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Юни 30, 2020, 10:41:56
Отговор #82

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
За момента колата ще остане така ниска. Така или иначе минах реглаж и съм настроил страничния наклон на колелата спрямо тази височина на пружините.
Миналата седмица си поиграх още с карбураторите. Единият цилиндър отчиташе значително повече вакуум сравнен с другите. Това е първия цилиндър, този от който взимам вакуум за дистрибутора. Дистрибутора го взех от една Алфа 75 заедно с цялото електронно запалване и просто го бях сложил без много да го проверявам. Смукнах с уста и установих, че мембраната е спукана. Запуших маркучето и я оставих само на центробежен регулатор за момента. Имам резервно делко, но нямах време да го сменям.

Когато регистрирах Алфата през Ноември я регистрирахме като спряна от движение, защото в КАТ намериха няколко технически проблема. Проблемите бяха: недопустимо голям луфт на секторната кутия, неработещ един габарит + плафони на рег. номер, слаба ръчна спирачка на ляво колело. Тогава ми дадоха един протокол, с който можех да се движа в рамките на един месец, в който трябваше да отстраня проблемите и да се върна повторно с автомобила в КАТ за да ме пуснат в движение и да ми дадат и малкия талон. Тогава дойде зимата, после карантина, а и по Алфата имаше и друга работа, та съвсем наскоро се хванах да ги оправя тия неща. Луфтът в сектора се оказа от това, че когато сглобявах секторната кутия сложих някакви болтове на капака и колкото да се затвори и да видя дали съм я сглобил правилно. И така съм ги забравил :) А някаквите болтове, които съм сложил на дължина са добре, но са доста по-тънки от отворите (те са проходни). Резултатът  - като съм ги стегнал всичко е нормално, но като направя 10 пъти крайно ляво ,крайно дясно и се разхлопват. Смених болтовете с правилните и луфтът изчезна. Оправих и електрическите проблеми. Пооправих и разни луфтове на механизма на ръчната на лявото колело.
И реших, че е време да ида в КАТ да довърша работата с документите на автомобила. Откакто сглобих Алфата съм я карал няколко пъти на разстояние 3-4км (до сервизи, подемници разни) и то винаги имаше проблеми - я кардани, я съединители... Но събрах смелост, събрах инструменти и реших, че тръгвам с нея на ход до Габрово. Притеснен бях заради две неща - не знаех как ще се държат мотора и скоростите като позагреят, опасявах се да не ме спрат властте за проверка (едномесечния протокол за движение беше изтекъл отдавна).
Както и да е, реших че ще играя "играта на смелите" и я подкарах към Габрово.Спрях на първата бензиностанция преди Витиня за да огледам как са нещата по колата - да няма някой стопен кабел, някой теч и т.н. Излезнах от колата и при затварянето на вратата страничното ляво задно стъкло се изсипа на земята - УЖАС! Оказа се, че има изгнила зегерка на пантата, която го държи и се е откопчала от там. Удивлението ми беше голямо когато след падане от около метър на асфалт това стъкло остана здраво. Живо чудо! Изнамерих разни крепежи в куфара си и закрепих стъклото.
Закарах колата до Габрово нормално. Минах технически преглед в КАТ и колата е вече съвсем легална за движение по пътищата :)
 Моторът има тяга, окачването е добре регулирано - не тегли на никъде, автомобилът следва точно права линия. Откъм механика не ми харесва звукът от скоростите - в момента съм без маншона, който изолира кутията от купето и чувам всичко. Доста шумна ми се струва и не знам дали всички са така. Като сложа маншона почти нищо не чувам в купето, но все пак се чудя дали всичко е наред?
Другото, по което трябва да поработя са спирачките. Когато купих колата тя беше с премахнато устройство, което редуцира спирачното усилие към задните колела. Не съм сигурен дали се казва кантар това, но така или иначе знаем каква функция има. И сега без него колата спира първо на задни колелета. И усещането е странно, не спира уверено както трябва да спира. Оригиналното редуциращо устройство за Алфата е производство АТЕ и е над 200лв. Като го гледам обаче е същото като при БМВ Е12. Взел съм едно Е12-ково, също и Е30-ково и трябва да намеря време да ги пробвам.
На отиване към Габрово карах с около 100км/ч, но на връщане вече по-уверен в колата държах 120км/ч. А тя има сила и за повече. Над 100 ускорява нетърпеливо, скоростите са с добре подбрани числа и се чувства приятно динамична. Освен това Алфата стъпва хубаво на пътя и със скорости от 150км/ч. Единственото кофти е лошата настилка на маг. Хемус между Ябланица и София :) Колата опипва подробно асфалта и реагира моментално на неравности. Не бих казал, че е много твърда или некомфортна, но със сигурност бих казал, че тази отсечка от магистралата не е за нея.



« Последна редакция: Юни 30, 2020, 10:48:24 от DMC »
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Ноември 05, 2020, 21:53:23
Отговор #83

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Колко много неща се случиха в последните няколко месеца с тази кола...
Разбрах защо не ми се затварят вратите:



Липсваха едни езичета от механизмите и на двете врати. Наложи се направо да поръчам нови механизми.

Междувременно отидох и при специалисти по изпускателни системи, за да оправя малко крепежите по моята+ формата и.



След това стана беля - поради теч от една тръба в гаража един стар мотоциклетен акумулатор се запали. За щастие нямаше изгорели автомобили, но всичко беше покрито с гаден кисел прах от сухия електролит. В същото време бях разглобил Алфата да и правя задните спирачки, защото при мен липсваше кантар, поради което автомобилът не спираше уверено. Наложи се набързо в целия пушек и смрад да оправя бързо спирачките, за да я изкарам от там и да я измисля преди да се омирисала и повредила тотално.



До тук добре, Pеter1978 се притече на помощ, оправихме спирачките и я закарах по най-бързия начин на автомивка.
Реших да се повозя после ,хем да се порадвам и на новите спирачки. И ... в ентусиазма си от 4та вместо 5та мушнах 3та (С около 110км/ч) и ... колата спря :)
Казах си - баси тъпите Алфи, това ако беше БМВ, нищо нямаше да му стане!
Ясно беше, че веригата прескочи. След като разглобихме видяхме , че обтегачът на веригата не е хванат с правилния болт и по правилния начин. И веригата е била хлабава, та е било въпрос на време да се случи случката.



Ето как изглежда и главата:



НЯмаше поражения, но пък леглата на изпускателните клапани бяха понагорели. Тук Mirka7a помогна и главата стана идеална след ремонта в Джуди.

Зацепване на валовете:



Тест на компресията:



След това колата запали нормално и се разходих до първата среща на класически Алфа Ромео в Перущица.
Ще си позволя да пусна 2 снимки и от там, въпреки че ги има в темата със съборите:




Към момента имам още работа по карбураторите. Преди време като се сдобих с тези карбове ги приех за ревизирани, ама се оказа, че са стояли толкова дълго, че платната на ускорителните помпи са на кокал, също и о-пръстенчетата на жигльорите. Филтрите и те бяха позадръстени... ОБщо взето, което не съм пипнал по колата то се чупи. Моторът уж беше хубав и здрав, реших да не го пипам и умря. Карбовете уж бяха ревизирани - еми не бяха:)

Скоро ще кача снимки от ревизията на карбовете+ резултатите след това.
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Ноември 11, 2020, 20:38:33
Отговор #84

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Не съм сигурен дали споменах някъде из темата, че направих 2 модификации по автомобила свързани с повишаване на надежността.
Премахнах дистрибутора на запалването, който беше с чукче и наковалня и сложих такъв с датчик на хол и електронен комутатор.
Използвах всичко на готово от NORD двигател от Алфа Ромео Alfetta 2000. Запалването там е Marelli Plex и всичко е plug and play на моя двигател - целия дистрибутор+ модула за запалване.
Свързването е елементарно:



Другото, което направих е да заменя оригиналния алтернатор с такъв от Алфета. Причината е, че Алфетовия е с вграден диоден блок и нямам външен реле-регулатор.
За жалост нямам снимки на двата алтернатора.
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Ноември 13, 2020, 16:48:02
Отговор #85

Неактивен 136

  • Публикации: 546
Поздравления за ентусиазма!Така нещата са по сладки.Автомобила е прекрасен и си заслужава.Ще дойде моментът на удоволствието и увереността когато седнеш зад волана.

Януари 11, 2021, 21:29:43
Отговор #86

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
преди 2 месеца закарах Алфата до Габрово, където ще зимува. Всъщност за момента там ще е и постоянния и гараж.
След последните 300км с колата все още не съм доволен от двигателя.
Замених датчика за наляггане на маслото с нов и вече имам коректни показания. Не ми харесва как звучат клапаните  - има няколко хлабави и ме дразни звукът им. Може би ще намеря време да ги регулирам през идния сезон. Има и едно замисляне  при ускорение, което не съм установил от какво е. След ремонта на главата не съм проверявал точно аванса, може и да е от него. А може и да е от карбураторите отново. Предстои следващия свободен уикенд да настроя смесите с помощта на куха свещ. Надявам се това да даде някакъв резултат.
Вътре имам още доста работа също. Трябва да вържа вентилацията на предното стъкло, както и да оправя централната конзола и радиото.
Освен това моторът не стои съвсем добре в коша, единия тампон е за смяна и трябва да го сменя в скоро време.

Тази година няма да мога да разполагам с колата всяка седмица, тъй като вече няма къде да стои в София. Но си мисля да я карам всеки път като се прибирам в Габрово.
Ето една снимка от късното есенно каране към Габрово:

 
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Февруари 27, 2021, 01:20:05
Отговор #87

Неактивен Sancho

  • Публикации: 127
  • Москвич 412, 434
Страхотен проект, който чак сега забелязах.

Относно това, което ти се е случило:

Цитат
в ентусиазма си от 4та вместо 5та мушнах 3та (С около 110км/ч) и ... колата спря :)
Казах си - баси тъпите Алфи, това ако беше БМВ, нищо нямаше да му стане!

Трета изобщо не е критична предавка за около 110км/ч, най вероятно оборотите са не много над 4500.
На малко по-модерната версия на твоят двигател съм набивал при 140, след трета, вместо четвърта - втора. Рязко.
Видях как оборотомера подмина 8000, а жестокият рев ме накара веднага да натисна съединителя. Последствия не настъпиха.
Относно болта на обтегача, и моята кола е с такъв, който няма тънкото пинче, и така си е фабрично.

Февруари 26, 2022, 23:42:09
Отговор #88

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
НАпоследък свърших някои неща по колата, но все не остава време да актуализирам темата.
Смених тампоните на двигателя. Моите бях сбирщайн от 10 различни тампона от Жулиета, 75ца и какво ли още не. Подбирах ги по форма, височина, подлагах планки... Сега с новите тампони всичко си дойде на мястото сякаш.
Скоростите на колата бяха проблемни откакто я имам. Втората хърка, освен това задната част на кутията я заварявахме на 2 места. Освен всичко и течеше от тук от там... Успях да намеря скорости на добра цена в Германия и си ги купих с идеята направо да сменя моите. Тампона в задната част на скоростите беше скъсан и го смених с нов. ИЗваждането мина лесно, но при набиването на хидравличната преса сцепихме ухото. Това доста често се случва при тези скорости, като гледам хората какви снимки качват онлайн. Обаче при мен се оказа, че сме го спукали на сила. Новият тампон е с около 1.5мм по-широк от стария. ИЗобщо не ми хрумна да ги меря преди да го сложа. ВСе пак от Classicalfa е поръчван. Ядосах се, но ми мина бързо. НАмерих аргон, заварихме ухото. Само по външния ръб, вътре не сме го заварявали, защото трябва да мине после фреза за райбероване на отвора и т.н. Но мисля, че стана достатъчно здраво. След това тампона на стугар за да го докара на правилния размер. И го набихме лесно в крайна сметка.
Скоростите ги монтирах, като остана да сменя стартера. КОгато купих колата стартерът беше с 11 зъба. Стартерите за двулитровите 105 серия алфи са с по 9 зъба, като маховиците биват 2 вида - 130 и 131 зъба (ако не се лъжа).  Отново от чужбина си бях намерил евтин стартер, ревизирах го и остана да го кача и него и да пробвам какви точно скорости съм си купил :) Не успях да снимам слагането на скоростите, но доста бързах, а си бях забравих и фотоапарата в този ден.

« Последна редакция: Февруари 26, 2022, 23:53:11 от DMC »
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Февруари 27, 2022, 14:03:23
Отговор #89

Неактивен 136

  • Публикации: 546
 :-[